01-03-2020

Με Φίνγκερ, Κουμεντάκη ο Ολυμπιακός πέρασε από το Ζηρίνειο με 3-0 επί της Κηφισιάς

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Κηφισιά στο Ζηρίνειο με 3-0 σετ και πήρε ρεβάνς από την ομάδα του Νίκου Ζαλμά για την μοναδική του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Volley League.

Oι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τους 41 βαθμούς και μετά την 15η αγωνιστική διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας των 5 βαθμών από τον δεύτερο ΠΑΟΚ. Παράλληλα η Κηφισιά υποχώρησε πάλι στην 5η θέση καθώς έμεινε στους 28 βαθμούς αφήνοντας τον Φοίνικα ΟΝΕΧ στην 4η θέση με 29 βαθμούς.

O Ολυμπιακός είχε σε καλή μέρα τους Μίχαλ Φίνγκερ, Ραφαήλ Κουμεντάκη και παράλληλα έστειλαν μήνυμα στην ομάδα της Κηφισιάς, ενόψει και της αναμέτρησής τους στον ημιτελικό του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών σε δύο εβδομάδες στην Ερμούπολη της Σύρου.

Στο πρώτο σετ του αγώνα Κηφισιά και Ολυμπιακός ξεκίνησαν με διάθεση να πιέσουν στο σερβίς. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 6-6, όμως ο Χουσάϊ με κόντρα επίθεση έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στους «ερυθρόλευκους» 8-6. Στη εξέλιξη του σετ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 16-12 με «πέναλτι» του Φίγκερ και μπλοκ του Πετρέα.

Η Κηφισιά «ανέβασε στροφές» και με τους Μπατατζίμ και Ντε Πρα μείωσαν 18-16, αναγκάζοντας τον κ. Μουνιόθ να καλέσει τάιμ άουτ. Η Κηφισιά πίεσε στο σερβίς όμως ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις από τον Φίγκερ, ο οποίος με επίθεση και μπλοκ έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων στους πρωταθλητές 21-17.

Η ομάδα του Πειραιά με τον Ριζόπουλο στη θέση του σερβίς «χάλασε» την υποδοχή της Κηφισιάς και έφτασε σε εξαπλό σετ μπολ 24-18. Οι «μπλε» έσβησαν τα δύο όμως σερβίς του Παλέντζα στο φιλέ έκλεισε το σετ με 25-20 για τον Ολυμπιακό.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι με μπλοκ πάνω στον Σπυριούνη και άσο του Κουμεντάκη πήγαν στο +2 (10-8) με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Η ομάδα των βορείων προαστίων έβγαλε «πείσμα» και με πάιπ του Μπατατζίμ έφερε το σετ στα ίσα 11-11, όμως ο Ολυμπιακός «απάντησε» και με συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το 15-12.

Η ομάδα των βορείων προαστίων με… τυχερό άσο του Μπάση έφτασε σε απόσταση «αναπνοής» 15-14, ξεσηκώνοντας το Ζηρίνειο. Η «Κηφισιώτικη» αντεπίθεση συνεχίστηκε καθώς με μπλοκ του Μπάιερς ισοφάρισε 17-17. Μάλιστα στην εξέλιξη του σετ μετά από φάση διαρκείας ο Ντε Πρά έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους 19-18.

Ο Ολυμπιακός απάντησε και με επίθεση του Ανδρεάδη μπήκε ξανά μπροστά στο σκορ με 20-19. Η συγκλονιστική «μάχη» συνεχίστηκε με τον Ολυμπιακό να φτάνει σε σετ μπολ με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη 24-23, με τον ίδιο παίκτη να διαμορφώνει το 25-23.

Με την ψυχολογία στα ύψη και τον Χουσάι στο σερβίς ο Ολυμπιακός πήρε σημαντικό προβάδισμα στην αρχή του τρίτου σετ με 7-1 εκμεταλλευόμενος και τα λάθη των γηπεδούχων. Η Κηφισιά προσπάθησε να πιέσει στο σερβίς όμως ο Ολυμπιακός ήταν αποτελεσματικός στο side out, ενώ με άσσο του Κουμεντάκη έφτασε και λάθος του Ντε Πρα έφτασε στο +8 (13-5).

Η Κηφισιά έδειξε «σφυγμό» και με αντεπίθεση «ροκάνισε» τη διαφορά (16-13) έχοντας στη θέση του σερβίς τον Ντε Πρα. Μάλιστα στην εξέλιξη του σετ το μπλοκ της Κηφισιάς λειτούργησε αποτελεσματικά και ομάδα των βορείων προαστίων πλησίασε στο -2 (18-16).

Ο Ολυμπιακός με κόντρα επίθεση του Φίγκερ πήρε σημαντική διαφορά 21-17 την οποία υπερασπίστηκε και έφτασε σε τετραπλό σετ μπολ με επίθεση του Ασπιώτη 24-20. Στην επόμενη φάση ο Ντε Πρα κάρφωσε άουτ και το σετ ολοκληρώθηκε με 25-20.

Διαιτητές: Ονόπας, Φραγκάκης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Αλεβετσοβίτης, Νικάκης, Γραμματεία: Σιφάκη.

1ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 20-25
2ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21, 23-25
3ο σετ: 2-8, 9-16, 17-21, 20-25

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 38 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 45 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 23-25, 20-25) σε 88'

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1 (1 μπλοκ), Κάιο 13 (10/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπάσης 8 (2/2 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Σπυριούνης 12 (12/23 επ., 43% υπ. - 21% άριστες), Μπατατζίμ 10 (10/22 επ., 57% υπ. - 43% άριστες), Μπάιερς 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 60% υπ. - 47% άριστες), Συναδινός (λ), Παλέντζας, Κολτσιάκης, Ρούσης 1 (1/1 επ.), Μελλές 1 (1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 18 (15/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 6 (3/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χουσάι 10 (7/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ. - 22% άριστες), Ανδρεάδης 9 (7/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι, Κουμεντάκης 15 (12/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. - 36% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 80% υπ. - 80% άριστες), Τζιάβρας (λ), Στιβαχτής, Ασπιώτης 1 (1/1 επ.), Ριζόπουλος (50% υπ. - 50% άριστες).