10-12-2021

Ο Μίλων πήρε πρώτη νίκη στην έδρα του, νίκησε 3-0 τον ΟΦΗ

Την πρώτη του εντός έδρας νίκη και την δεύτερη συνολικά στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Μίλων και ολοκλήρωσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τον Α΄γύρο του πρωταθλήματος της Volley League.

H ομάδας του Σάκη Ψάρρα έκανε εξαιρετική εμφάνιση και νίκησε με 3-0 σετ τον Ο.Φ.Η. και πλέον ισοβαθμεί με την Κηφισιά στην 5η θέση και στους 7 βαθμούς.

Το μυστικό του Μίλωνα ήταν η καλή υποδοχή και η γρήγορη ανάπτυξη, ενώ ηγετική ήταν η παρουσία του Ηλία Λάππα που επέστρεψε στο βασικό σχήμα. Πρώτοι σκόρερ ήταν οι Καϊσλασάλο και Χανδρινός Σπύρος με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Ο Μίλων μπήκε δυνατά στον αγώνα και από την αρχή είχε τον έλεγχο. Με τον Λάππα στη βασική σύνθεση και τους Καϊσλασάλο, Χανδρινό να πυροβοβλούν από κάθε θέση ο Μίλων ξέφυγε 13-7. Διατήρησε το +6 μέχρι το 17-11 και όταν μείωσε ο Τσέλιος με δύο πόντους (17-13) ο Μίλωνα απάντησε με πόντο του Λάππα και πολύ καλό σερβίς του Μπράιαν που έφερε δύο επιτυχημένες κόντρα επιθέσεις και έναν άσσο για το 21-13. Το σετ έκλεισε 25-18 με το χαμένο σερβίς του Ντεουίς.

Ακόμα πιο εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του Μίλωνα στο 2ο σετ όπου προηγήθηκε 6-0 χάρις το φλοτ σερβίς του Λάππα και τις διαδοχικές κόντρα επιθέσεις από τον Χανδρινό. Εκεί ο Σαλταφερίδης πήρε τη θλέση του Ντεουίς και ο ΟΦΗ άρχισε να συνέρχεται και σταδιακά μάζεψε τη διαφορά μέχρι που έφτασε και στην ισοφάριση 15-15. Με τον Καϊσλασάλο να κερδίζει 5 συνεχόμενους πόντους, έναν ο Λάππας και ο Μούχλια με άσσο ο Μίλων ξέφυγε 23-18. Το μόνο που καταφέρε ο ΟΦΗ ήταν να μειώσουν με 4 διαδοχικά λάθη των γηπεδουχων (23-22) αλλά ο Ματσιέι με επίθεση και Καϊσλασάλο με επίθεση έκλεισαν το σετ 25-23 για το 2-0. Ενδιάμεσα ο Μπράιαν είχε χάσει το σερβίς (24-23).

Ιδια εικόνα και στο 3ο σετ. Ο ΟΦΗ πέρασε μπροστά μόνο με 4-3 αλλά ο Μίλων απάντησε με σερί 4-0 για το 8-4, ενώ κάτι ανάλογο έγινε και στο 10-8 όταν και πάλι οι νεοσμυρνιώτες με τους Καϊσλασάλο, Λάππα έκαναν νέο σερί 4-0 για το 14-8. Ο ΟΦΗ με τον Σαλταφερίδη και τον Βάργκας έκανε την τελευταία προσπάθεια για ανατροπή, μείωσε και με δικό του σερί 3-0 ισοφάρισε 16-16. Με δύο λάθη των κρητικών και ένα μπλοκ του Μπράιν ο Μίλων προηγήθηκε 20-17. Πάλι ο ΟΦΗ κυνήγησε το σκορ και με άσσο του Σαλταφερίδη ισοφάρισε 22-22. Ο Μίλωνας προηγήθηκε με τον Χανδρινό 24-23, ισοφάριε ο Βάργκας (24-24) και το σετ έκλεισε με το χαμένο σερβίς του Βαιόπουλου και το μπλοκ του Χανδρινού στον Βάργκας 26-24 και 3-0 σετ.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Πρέντζας, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Παπαγιαννόπουλος, Κατσιάρας, Γραμματεία: Ψαρρά.

1ο σετ: 8-5, 16-9, 21-13, 25-18
2ο σετ: 8-2, 16-15, 21-17, 25-23
3ο σετ: 8-4, 16-13, 21-18, 26-24

*Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 2 άσσοι, 46 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 2 άσσοι, 33 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-23, 26-24) σε 93 λεπτά.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης, Ψάρρας): Χανδρινός Σπύρος 14π. (12/30επ., 2 μπλοκ), Μπράιαν 5 (3/6επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ούρτσεβιτς 2 (2/5επ.), Καϊσλασάλο 16 (16/28επ.), Λάππας 9 (7/25επ., 2 μπλοκ, 67%υπ., 39%αρ.), Ματσίεϊ 9 (6/9επ., 3 μπλοκ) / Χανδρινός Άρης (λ. - 81%υπ., 57%αρ.), Δορδοκίδης, Βελούδης (λ), Δημόπουλος, Μούχλιας 1 (1 άσσος).

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Κάλας 2π. (2/7επ.), Ντεουίς 3 (3/9επ.), Αρπάγιου 1 (1/1επ.), Βαϊόπουλος 3 (3 μπλοκ), Τσέλιος 6 (5/8επ., 1 άσσος), Βάργκας 10 (10/34επ.) / Δαρίδης (λ. - 86%υπ., 64%αρ.), Στεφανίδης, Κότο 4 (4/14επ., 59%υπ., 12%αρ.), Τσουγκαράκης, Σαλταφερίδης 9 (8/16επ., 1 άσσος).

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας δήλωσε: "Ημασταν ανώτεροι του ΟΦΗ. Υπερισχύσαμε σε όλους τους τομείς των αντιπάλων μας. Ήταν πολύ καλή νίκη. Πήραμε ένα μικρό πλεονέκτημα για την κατάληψη της 6ης θέσης που είναι και ο μεγάλος μας στόχος μέσα σε αηυτή τη σεζόν. Η παρουσία του Λάππα ήταν από τα στοιχεία που έκαναν τη διαφορά. Εδωσε εμπειρία και ηρεμία στην ομάδα. Είναι αθλητής που ξέρει το τι χρειάζεται μία ομάδα σε τέτοιους αγώνες. Ευχαριστώ τους αθλητές μου και τους συγχαίρω. Προχωράμε για τον αγώνα με τον Φίλιππο".

Ο προπονητής του ΟΦΗ Κώστας Δεληκώστας είπε: "Ηταν σημαντικός αγώνας αλλά δεν ήταν τελικός. Η επιστροφή του διαγωνίου δεν ήταν αυτή που περιμέναμε. Ο Ντεουίς έπιασε το 50% της απόδοσης του και για αυτό και τον έκανα αλλαγή. Παίζαμε χωρίς τη μεγάλη δύναμη του διαγωνίου και αυτό μας κόστισε πολύ επιθετικά καθώς ήδη έχουμε και τα θέματα μας στα άκρα. Θα πάρουμε έναν ξένο ακραίο στη μεταγραφική περίοδο. Θα είμαστε ανταγωνιστοί στη συνέχεια του πρωταθλήματος και σίγουρα θα παίξουμε καλύτερα. Tα συλλυπητήρια μου στην οικογένεια του Στέφαν Γέλοβατς".

* Πριν την έναρξη του αγώνα, οι ομάδες κράτησαν ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Στέφαν Γέλοβατς.