12-12-2021

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ νίκησε 3-2 την Κηφισιά στο ντέρμπι ειδικών συνθηκών

Η παράδοση που θέλει Φοίνικα ΟΝΕΧ και Κηφισιά να λύνουν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ επιβεβαιώθηκε και στο ντέρμπι ειδικών συνθηκών της 7ης αγωνιστικής.

Μετά από έναν αγώνα που είχε πολλές εναλλαγές ο Φοίνικας ΟΝΕΧ παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ των σετ ισοφάρισε ισάριθμες φορές και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ.

Πρόκειται για την πέμπτη νίκη του Φοίνικα στο πρωτάθλημα που τον ανέβασε στους 13 βαθμούς και στην 4η θέση, ενώ η Κηφισιά είναι στην 5η θέση με 8 βαθμούς.

Αξίζουν συγχαρητήρια στο Σώμα των διαιτητών, στις δύο ομάδες αλλά και στην παραγωγή του Live Streaming ΕΣΑΠ ΤV και συγκεκριμένα του Γιώργου Σολάρη και του cyclades24.gr καθώς έπαιξε τον υποστηρικτικό ρόλο στο δύσκολο έργο των διαιτητών.

Να σημειωθεί πως οι διαιτητές που είχαν οριστεί στον συγκεκριμένο αγώνα δεν έφτασαν επειδή λόγω της κακοκαιρίας δεν έγιναν οι αεροπορικές πτήσεις προς τη Σύρο, τη Νάξο και τη Μύκονο, ενώ λόγω της απεργίας της ΠΝΟ από την Παρασκευή έμειναν δεμένα τα πλοία στα λιμάνια. Έτσι εφαρμόστηκαν ακραία άρθρα των κανονισμών και με δεδομένο πως η αποστολή της Κηφισιάς βρίσκονταν από την Πέμπτη στη Σύρο, επιστρατεύκαν διαιτητές από τη Σύρο οι οποίοι και έβγαλαν εις πέρας έναν δύσκολο αγώνας. Πρόκειται για τους Συρίγο, Μπαρμπούνη, Βρούτση, Παπαδημητρίου που τους αξίζουν συγχαρητήρια.

Το πρώτο σετ του αγώνα ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσφέρουν όμορφο θέαμα παίζοντας φάσεις διαρκείας. Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ ήταν αυτός που μπήκε σε «θέση οδηγού» με 6-3 μετά από επίθεση του Στερν και άουτ του Μαρκς. Η Κηφισιά πίεσε στο σερβίς, έσπασε μπάλες στο μπλοκ και με κόντρα του Γερμανού διαγώνιου ισοφάρισε 9-9.

Η αντεπίθεση της Κηφισιάς συνεχίστηκε και με τον Λινάρδο να τελειώνει επίθεση και να παίρνει άσο προσπέρασε για πρώτη φορά 11-10. Μάλιστα η Αθηναϊκή ομάδα πήρε προβάδισμα δύο πόντων 15-13 μετά από λάθος του Μιχάλοβιτς. Στην εξέλιξη του σετ ο Λινάρδος με τη… βοήθεια του φιλέ πήρε νέο άσο και ο Κωτσάκης με κόντρα μπάλα διαμόρφωσαν το 20-16.
Η Κηφισιά κράτησε το πολύτιμο +4 και έφτασε σε τετραπλό σετ μπολ με τον Λινάρδο 24-20. Ο Φοίνικας με τον Ιερεζουέλο στο σερβίς «πλήγωσε» την υποδοχή των φιλοξενούμενων ισοφαρίζοντας 24-24. Ο Αμπράο με κερδισμενο μπλοκ άουτ έδωσε νέο σετ μπολ στους «κυανόλευκους» 25-24 οι οποίοι τελικά το κατέκτησαν 26-24 μετά από άουτ επίθεση του Φράγκου.

Η απώλεια του πρώτου σετ δεν πτόησε τον Φοίνικα ο οποίος ξεκίνησε εντυπωσιακά στο 2ο και με τον Φράγκο στο σερβίς προηγήθηκε 4-1, όμως η Κηφισιά με διαδοχικά μπλοκ του Αμπράο στον Μιχάλοβιτς μείωσε 5-4. Οι Συριανοί όμως ανέβασαν «στροφές» και με μπλοκ του Ιερεζουέλο στον Μαρκς πήγαν ξανά στο +3 (8-5). Μάλιστα στην εξέλιξη του σετ ο διαγώνιος της Κηφισιά πάτησε τη γραμμή των τριών μέτρων και ο Φοίνικας προηγήθηκε 11-7. Ο Φοίνικας με τον Παπαγγελόπουλο να τελειώνει μπάλα και να παίρνει άσο πήρε διαφορά ασφαλείας 15-9. Οι γηπεδούχοι «δεν κοίταξαν πίσω» έφτασαν μέχρι και το +8 (22-14) με τον Στέρν, κατακτώντας τελικά το σετ 25-17 με μπλοκ του Κόστα.

Στο τρίτο σετ ο Φοίνικας με τον Φράγκο προηγήθηκε 4-2 όμως η Κηφισιά με τον Κωστόπουλο στο σερβίς, ισχυρό μπλοκ και τον Αμπράο να τελειώνει μπάλες προσπέρασε 7-5. Ο Φοίνικας με επίθεση του Κώστα και λάθος του Μαρκς ισοφάρισε 8-8. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι- χέρι. Ο Φοίνικας προσπέρασε 15-13, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και προσπέρασαν 16-15 με τον Ντε Βάιερ. Στη συνέχεια «μίλησε» το τρομερό μπλοκ της Κηφισιάς με τους Μίχαλι και Μαρκς να σκεπάζουν το φιλέ και να διαμορφώνουν το 23-18. Ο Γερμανός διαγώνιος έδωσε πενταπλό σετ μπολ στην Κηφισιά 24-19. Ο Φοίνικας «έσβησε» το πρώτο με τον Στέρν, όμως ο Αμπράο με κερδισμένο μπλοκ άουτ έκλεισε το σετ 25-20.

Με την ψυχολογία στη ύψη οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού ξεκίνησαν εντυπωσιακά και το 4ο σετ και βγάζοντας μεγάλη ποιότητα στο παιχνίδι τους προηγήθηκαν 7-2 με άσο του Αμπράο. Ο Φοίνικας με τον Μιχάλοβιτς στο σερβίς μείωσε 7-4. Η Κηφισιά κρατήθηκε μπροστά με 17-13 ύστερα από τον άσσο του Κωστόπουλου και κόντρα μπάλα του Λινάρδου για το 19-15. Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη καθώς με τον Παπαλεξίου στη σύνθεσή τους και τον Στερν να «σηκώνει το βάρος» στην επίθεση ισοφάρισαν 20-20. Με το σκορ στο 21-21 ο Λινάρδος στάθηκε άτυχος καθώς του γύρισε ο αστράγαλος, με τον Μελλέ να μπαίνει στη θέση του. Το σετ είχε συγκλονιστικό φινάλε με τον Φοίνικα να φτάνει σε σετ μπολ 24-23 και 25-24 αλλά την Κηφισιά να αντέχει. Ο Ιερεζουέλο έχασε το σερβίς (25-25). Η επαφή του Μαρκς στο φιλέ έδωσε νέα ευκαιρία στους γηπεδούχους, οι οποίοι τελικά κατέκτησαν το σετ 27-25 με άουτ επίθεση του Αμπράο.

Στο τάι μπρέικ οι γηπεδούχοι έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους ήταν πιο ψύχραιμοι και αποτελεσματικοί και προηγήθηκαν 7-3, ενώ οι δύο ομάδες άλλαξαν πλευρές με το σκορ στο 8-4 μετά από μπλοκ του Στερν στον Ντε Βάιερ. Η Κηφισιά δεν είχε «καθαρό μυαλό» με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάσουν μέχρι το +6 (11-5) στηριζόμενοι σε σερβίς και μπλοκ. Ο Φοίνικας έμεινε μπροστά και έφτασε σε εξαπλό ματς μπολ 14-8. Αμπράο και Μαρκς κράτησαν «ζωντανή» την Κηφισιά σε δύο περιπτώσεις, όμως ο Μιχάλοβις έδωσε τη νίκη στην ομάδα του κλείνοντας το σετ 15-10.

Διαιτητές: Συρίγος, Μπαρμπούνης. Γραμματεία Βρούτσης. Video check: Παπαδημητρίου.

1ο σετ:  8-6, 14-16, 17-21, 24-26

2ο σετ: 8-5, 16-10, 21-14, 25-17

3ο σετ: 6-8, 15-16, 18-21, 20-25

4ο σετ: 4-8, 13-16, 20-21, 27-25

5ο σετ: 5-3, 10-5, 12-6, 15-10

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 4 άσσοι, 61 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 58 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (24-26, 25-17, 20-25, 27-15, 15-10) σε 144 λεπτά.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Μιχάλοβιτς 21π. (19/33επ., 2 μπλοκ), Ιερεζουέλο 10 (6/8επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Κόστα 11 (7/8επ., 4 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 8 (6/10επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Φράγκος 13 (9/21επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 43%υπ., 29%αρ.), Στερν 13 (11/30επ., 2 μπλοκ, 61%υπ., 32%αρ.) / Καρασαβίδης (λ. - 73%υπ., 41%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Παπαλεξίου 2 (2/3επ.), Καπετανίδης, Παπαδόπουλος Π., Μήλς 1 (1/2επ.).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βέιγερ 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Αμπράο 19 (16/31επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 40%αρ.), Κωτσάκης 6 (6/12π., 31%υπ., 19%αρ.), Λινάρδος 8 (6/7επ., 2 άσσοι), Μιχάλι 12 (9/13επ., 3 μπλοκ), Μαρκς 21 (18/43επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Σωνάκης (λ. - 48%υπ., 33%αρ.), Παπαδόπουλος Γ., Ρούσσης, Κωστόπουλος 3 (2/11επ., 1 άσσος, 62%υπ., 45%αρ.), Μελλές.

Ο προπονητής του Φοίνικα Γιόσκο Μιλενκόσκι δήλωσε: "Η Κηφισιά είναι αληθινά μία καλή ομάδα. Ήταν εδώ αρκετές ημέρες και προσαρμόστηκε. Μας πίεσε πολύ στο μπλοκ και στην επίθεση. Ο Φοίνικας πρέπει να δουλέψει πολύ και να βρίσκει λύσεις στο παιχνίδι του όταν υπάρχει στρες και πίεση. Κάναμε κάποιες αλλαγές στην ομάδα και με τη βοήθεια του Θεού καταφέραμε να κάνουμε τις αλλαγές και να πάρουμε τη νίκη. Έρχονται δύο δύσκολοι αγώνες με τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι του πρωταθλήματος εκτός έδρας και με τον Ολυμπιακός στο Σούπερ Καπ. Εμείς θέλουμε να χαιρόμαστε τους αγώνες. Οι παίκτες μου προσπαθούν να αφομιώσουν τις αλλαγές που θέλω να επιβάλλω. Αυτό χρειάζεται λίγο χρόνο. Πιστεύω πως μέρα με τη μέρα και από αγώνα σε αγώνα θα παίζουμε καλύτερα".

Ο προπονητής της Κηφισιάς Γιάννης Ορφανός είπε: "Αρχικά να δώσω συγχαρητήρια στον Φοίνικα για τη νίκη. Συγχαρητήρια αξίζουν και οι παίκτες μου για την τρομερή προσπάθεια που έκαναν απόψε. Δυστυχώς σταθήκαμε άτυχοι με τον τραυματισμό του Δημοσθένη Λινάρδου σε πολύ κρίσιμο σημείο. Είναι άτυχος, καθώς μέσα σε ένα μήνα έχει τραυματιστεί δύο φορές. Μας ενδιαφέρει ότι παίζουμε καλά και πιστεύω ότι τα αποτελέσματα θα έρθουν στη συνέχεια. Μένω στο ότι παίζουμε καλά. Τα αποτελέσματα θα έρθουν".

Ο ακραίος του Φοίνικα Ανδρέας Φράγκος είπε:  "Το πρώτο πράγμα που κρατάμε είναι πως ήμασταν πολύ καλά στημένοι στο μπλοκ - άμυνα. Οι προπονήσεις μας εδώ και καιρό ανεβαίνουν επίπεδο. Το αποτέλεσμα που βγάζουμε στην προπόνηση μένει να το βγάλουμε και στον αγώνα. Υπήρξαν σκαμπανεβάσματα στον αγώνα. Ακόμα και σε δύσκολες στιγμές μείναμε μέσα στο ματς. Διαχειριστήκαμε δύσκολες μπάλες σε υποδοχή και επίθεση, μείναμε μέσα στον αγώνα και νικήσαμε. Το στοιχείο που βοηθάει μία ομάδα στη δεδομένη στιγμή είναι το μπλοκ - άμυνα. Είναι θέμα χρόνου να βγει στο παιχνίδι η πολύ καλή δουλειά που κάνουμε στην προπόνηση".

O Γιάννης Παπαδόπουλος του Α.Ο.Π. Κηφισιάς δήλωσε: "Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι απέναντι στον Φοίνικα. Αποδείξαμε ότι μπορούμε να παίξουμε βόλεϊ υψηλού επιπέδου. Ασφαλώς μπορούσαμε να πάρουμε απόψε τη νίκη και μάλιστα τους 3 βαθμούς. Κομβικό σημείο όμως ήταν το 4ο σετ το οποίο χάσαμε στις λεπτομέρειες, καθώς δεν μπορέσαμε να τελειώσουμε τις κρίσιμες μπάλες".