13-10-2013

Η ΑΕΚ επέστρεψε στην Α1 με νίκη 3-1 στο Βραχάτι

Μετά από τρία χρόνια απουσίας η ΑΕΚ επέστρεψε δυναμικά στην Volleyleague ΟΠΑΠ και μάλιστα με νίκη στην έδρα της δευτεραθλήτρια ομάδας του πρωταθλήματος 2012-13. Οι «κιτρινόμαυροι» έχοντας πρώτο σκόρερ τον Παγιάν νίκησαν τον Παμβοχαϊκό 3-1 σε αγώνα που έγινε στο γυμναστήριο «Γ.Τριαντάφυλλος» του Βραχατίου παρουσία οπαδών και των δύο ομάδων.

Ο αγώνας αν και είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ ήταν μέτριος ποιοτικά και χαρακτηρίστηκε από τα πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες ειδικά στο σερβίς όπου έχασαν συνολικά 39 σερβίς. Αμφότερες οι ομάδες είχαν πρόβλημα στην υποδοχή αλλά το ευτύχημα για την ΑΕΚ ήταν πως για άλλη μια φορά η είσοδος του Ρουμελιωτάκης λειτούργησε ευεργετικά, συμμάζεψε την υποδοχή όταν χρειάστηκε και έβγαλε άμυνες. Ο Παμβοχαϊκός ήταν βελτιωμένος σε ορισμένους τομείς σε σχέση με τους αγώνες που έδωσε στο Λιγκ Καπ αλλά εκτός από τη μέτρια υποδοχή είχε και πρόβλημα στην ανάπτυξη με χαρακτηριστικότερη περίπτωση του Ντουσάρμ να μένει εκτός αγώνα στο πρώτο ενάμιση σετ. Ο Καναδός Κράουσε αν και δεν βρέθηκε σε καλή μέρα ως πασαδόρος ήταν αυτός που με τα σερβίς του γύρισε το 2ο σετ και έβαλε τον Παμβοχαϊκό και πάλι στον αγώνα.

Στο 1ο σετ βρήκε τον Παμβοχαϊκό οδηγό με μικρή διαφορά μέχρι το 11-10. Η ΑΕΚ προσπέρασε μέχρι το 16-14 αλλά τα σερβίς του Ντουσάρμ και του Κουζούνη έφεραν και πάλι τον Παμβοχαϊκό μπροστά με 18-17 και 22-20. Ο Κλαρούδας έριξε στον αγώνα τον Ρουμελιωτάκη που με το φλοτ σέρβις άλλαξε όλη τη ροή του σετ και με σερί 4-0 η ΑΕΚ έκανε το 24-22. Αρχικά με επίθεση του Τόρε, μετά με ένα μπλοκ πάνω στον Κουζούνη, μετά μία λάθος πάσα του Κράουσε και τέλος μία κόντρα επίθεση του Παγιάν έφεραν την ΑΕΚ σε απόσταση βολής. Ο Κανέλος μείωσε 24-23 αλλά ο Παγιάν τελείωσε το σετ 25-23.

Στο 2ο σετ και το 5-5 η ΑΕΚ πήρε κεφάλι 3 πόντων με αρχικό σερί 3-0. Το προβάδισμα του +3 για τη Ένωση κράτησε μέχρι το 16-13. Ο Ντουσάρμ αφυπνίστηκε μετά από ώρα και όταν πήγ ο Κράουσε στο σερβίς με δύο άσσους και δύο χαλασμένες υποδοχές έκανε σερί 4-0. Μάλιστα το σερί του Καναδού σταμάτησε στο 18-16 από λάθος του επόπτη που έδειξε άουτ κι άλλον άσσο. Ο Παμβοχαϊκός δεν έχασε το μικρό προβάδισμα και όταν έφτασε στο 21-20 πάτησε γκάζι με τον Τζιουστιάνο ο οποίος ξεδίπλωσε τις αρετές του από την πίσω ζώνη τελειώνοντας το σετ για τον Παμβοχαϊκό.

Στο 3ο σετ ο Παμβοχαϊκός και οι δύο ομάδες συνέχισαν το νευρικό παιχνίδι με την ΑΕΚ να ξεφεύγει με δύο πόντους μέχρι το 17-15. Η νέα είσοδος του Ρουμελιωτάκη βοήθησε πάλι την ΑΕΚ να μαζέψει άμυνες και υποδοχή και με έναν πρώτο χρόνο του Τόρες και ένα μπλοκ του Ρουμελιωτάκη η ΑΕΚ ξέφυγε με +4 και στο 23-19 τελείωσε το σετ με επιθέσεις Καλαϊτσίδη, Πέτρογλου.

Στο 4ο σετ ο Παμβοχαϊκός έπαιξε το τελευταίο του χαρτί. Ξεκίνησε με προβάδισμα 6-5 αλλά τα διαγώνια σερβίς του Τόρες χάλασαν και πάλι την υποδοχή της ομάδας του Ζαλμά. Έτσι η ΑΕΚ με σερί 4-0 βγήκε μπροστά με 9-6. Παρόλα αυτά ο Παμβοχαϊκός έκανε την ύστατη προσπάθεια για την ισοφάριση και για πρώτη φορά το κατάφερε στο 12-12 και με επίθεση του Παπαδόπουλου πέρασε και μπροστά με 19-18. Το χαμένο σερβίς του Τζουστινιάνο και η κόντρα επίθεση του Παγιάν έβαλαν και πάλι την ΑΕΚ μπροστά με 20-19. Ο Ασπιώτης που στο μεταξύ είχαν πάρει τη θέση του Ντουσάρμ ισοφάρισε 20-20 και με επιθέσεις από Τζουστινιάνο, βγήκε και μπροστά 23-22. Ομως, η ΑΕΚ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με δύο κόντρα επιθέσεις του Παγιάν και ένα άουτ του Τζιουστινιάνο έκανε σερί 3-0 και πήρε τη μεγάλη νίκη.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κυριοπούλου

1ο σετ: 8-7, 14-16, 21-19, 23-25

2ο σετ: 5-8, 13-16, 21-19, 25-22

3ο σετ: 6-8, 14-16, 17-21, 19-25

4ο σετ: 6-8, 16-15, 20-21, 23-25

Τα σετ: 1-3 (23-25, 25-22, 19-25, 23-25)

Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 9 άσσοι, 43 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 39 λάθη αντιπάλων (19 χαμένα σερβίς) και της ΑΕΚ προήλθαν: 3 άσσοι, 43 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 40 λάθη αντιπάλων (20 χαμένα σερβίς).

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Κράουσε 6 (2/2 επ., 4 άσσοι), Τζιουστινιάνο 13 (10/30, 3 μπλοκ), Κουζούνης 6 (4/15, 2 άσσοι), Ντουσάρμ 15 (11/35, 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Κανέλλος 7 (6/10, 1 μπλοκ), Χρ.Παπαδόπουλος 7 (6/9, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 39% υπ., 23% άριστες υπ.), Δρογκάρης, Π.Παπαδόπουλος, Ασπιώτης 4 (4/6).

ΑΕΚ (Κλαρούδας): Μαντέκας 5π. (3/5, 2 μπλοκ), Καλαϊτσίδης 4 (2/4, 2 μπλοκ), Τόρες 10 (7/14, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γκενς 5 (3/5, 2 άσσοι), Παγιάν 19 (16/37, 3 μπλοκ), Πέτρογλου 9 (9/16) / Γκούζντα (λ. - 64% υπ., 41% άριστες), Ρουμελιωτάκης 5 (3/5, 2 μπλοκ), Κρέτσης.

Αναλυτική βαθμολογία ΕΔΩ

«Ακόμα κάνουμε λάθη»

Ο προπονητής της ΑΕΚ Γιώργος Κλαρούδας δήλωσε στην κάμερα της NOVA: «Είναι μία καλή νίκη. Θα πρέπει να έχουμε υπομονή για να δούμε την ομάδα στα καλύτερα της. Κάνουμε ακόμα πολλά λάθη, ειδικά στην υποδοχή. Μέχρι το Δεκέμβριο θα σταθεροποιηθούμε. Μετά θα δούμε που θα βάλουμε τον πήχη. Έρχεται το ματς με τον ΠΑΟΚ. Στόχος μας είναι η νίκη παντού. Αν θα το πετύχουμε είναι άλλο θέμα».

Ο ακραίος της Γιάννης Ρουμελιωτάκης δήλωσε: «Αν βγει καλύτερα η υποδοχή μας θα μπορέσουμε να παίξουμε ακόμα καλύτερα. Παίξαμε καλύτερα μπλοκ – άμυνα σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό. Εμείς δεν κοιτάμε τον αντίπαλο μας. Κάνουμε το παιχνίδι μας για να πάμε όσο πιο ψηλά μπορούμε».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Νίκος Ζαλμάς δήλωσε στην κάμερα της NOVA: «Τα πρώτα 100 μέτρα του μαραθωνίου του πρωταθλήματος δεν πήγαν καλά... Είναι θέμα χημείας και εμπειρίας της ομάδας. Δε μας λείπουν πολλά αλλά η αποφασιστικότητα στα τελειώματα. Σήμερα είχαμε καλύτερο σερβίς αλλά μέτριοι στην αντεπίθεση. Ο Ντουσάρμ άργησε να βρει το ρυθμό του γιατί πάλι έμεινε χωρίς προπονήσεις δύο ημέρεςλόγω της μέσης του. Ακόμα πρέπει να βρούμε το ρυθμό μας και με το νέο πασαδόρο».

Ο Καναδός πασαδόρος του Παμβοχαϊκού  Τζάρεντ Κράουσε είπε: «Δεν κερδίσαμε τις ευκαιρίες που είχαμε μέσα στα σετ και κυνηγούσαμε την ΑΕΚ στο σκορ. Το πρόβλημα μας είναι ότι φτάνουμε κοντά σε όλα τα σετ αλλά μας λείπει αυτό που πρέπει να κάνουμε για να κερδίσουμε».