12-11-2022

Ο Παναθηναϊκός κρατήθηκε όρθιος με 3-2 σετ στο ντέρμπι με τον Φοίνικα ΟΝΕΧ

Βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ αλλά με αντεπίθεση διαρκείας και κορυφαίους τους Ερνάντεζ, Φράγκο και λίμπερο τον Βασίλη Κωστόπουλο ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-2 σετ τον Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ μετά από αναμέτρηση 135΄στο άδειο - λόγω της τιμωρίας - γυμναστήριο του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι.

Οι πράσινοι επέστρεψαν στις νίκες μετά την ήττα στη Νέα Σμύρνη από τον Μίλωνα. Ο Ερνάντεζ σημείωσε 30 πόντους και ο Φράγκος 17 κόντρα στην περσινή του ομάδα εκ των οποίων οι 3 ήταν άσσοι. Ο Παναθηναϊκός

Από τον Φοίνικα που στάθηκε πολύ καλά στα τρία πρώτα σετ πρώτος σκόρερ ήταν ο Μιχάλοβιτς με 18 πόντους, ενώ Φρομ και Τζούριτς ακολουθησαν με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα για τον Φοίνικα ΟΝΕΧ σε 4 αγώνες.

Το 1ο σετ ήταν αμφίρροπο στο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να φτάνουν μάζι στο 11-11. Ο Μιχάλοβιτς έκανε λάθος, ο Φράγκος πήγε στο σερβίς και με το σερβίς του χάλασε την υποδοχή του Φοίνικα που αναγκάζονταν να βγαίνει σε αργές επιθέσεις πάνω στο πράσινο μπλοκ από Γιάκομπσεν, Κόβαρ, Ρανγκέλ που έκαναν συνολικό σερί 5-0 για το 16-11. Παρόλα αυτά ο Φοίνικας σταδιακά ροκάνισε τη διαφορά και επανήλθε για το 22-22 που έγινε από τον Μιχάλοβιτς. Ο Ρανγκέλ έκανε το 23-22, ο Χαραλαμπίδης απάντησε (23-23) και το σετ κρίθηκε με δύο πόντους του Πετρέα, αρχικά με πρώτο χρόνο και μετά με μπλοκ στον Κλίνκενμπεργκ για το 25-23.

Κλειστό ματς, με ράλι πόντο πόντο έγινε και στο 2ο σετ μέχτι το 17-17. Τα λάθη των γηπεδούχων και η υποροχή του Τζούριτς στο μπλοκ έφεραν σερί 3-0 για τον Φοίνικα που ξέφυγε 20-17. Διατήρησε τη πολύτιμη διαφορά μέχρι το 25-22 και το 1-1 σετ.

Ο Φοίνικας από το 6-6 του 3ου σετ έκανε σερί 3-0 με τον Τζούριτς στο μπλοκ και ξέφυγε με +3 (9-6). Στο 16-14 για τον Φοίνικα τα λάθη των Κωστόπουλου, Κόβαρ, Ερνάντεζ και τα δύο νέα μπλοκ του Τζούριτς άνοιξαν τη διαφορά στο +5 (19-14). Ο Φοίνικας κράτησε το προβάδισμα και με το μπλοκ του Τζούριτς έκανε το 25-19 και το 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την υποδοχή του με λίμπερο τον Κωστόπουλο και με δύο μεγάλα σερί 4-0 και 6-0 καθάρισε το σετ. Αρχικά ξέφυγε με 15-9 χάρις το σερβίς του Κόβαρ και μετά 21-10 με το σερβίς του Πετρέα. Το σετ έκλεισε άνετα 25-11 με την επίθεση του Φράγκου και ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 2-2 σετ.

Ο Παναθηναϊκός και πάλι με το σερβίς του Πετρέα άνοιξε δρόμους στο κρίσιμο τάι μπρέικ δίνοντας προβάδισμα 5-1. Ακολουθησε η σειρά του Ερνάντεζ από τα 9 μέτρα να χαλάσει την υποδοχή του Φοίνικα και να εκτινάξει τη διαφορά στο 9-2. Ο αγώνας έκλεισε 15-5 με μπλοκ του Ερνάντεζ στον Κλίνκεμπεργκ.

Διαιτητές: Βουδούρης, Γεροθόδωρος, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Αρβανίτης, Βαρατάσης, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 7-8, 16-11, 21-19, 25-23

2ο σετ: 7-8, 14-16, 18-21, 22-25

3ο σετ: 6-8, 13-16, 16-21, 19-25

4ο σετ: 7-8, 16-10, 21-10, 25-11

5ο σετ: 5-1, 10-3, 12-3, 15-5

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 58 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 1 άσσο, 53 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-23, 22-25, 19-25, 25-11, 15-05) σε 131'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 10 (6/17 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ. - 42% άριστες), Πετρέας 5 (3/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γιάκομπσεν 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (10/15 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 17 (11/25 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 61% υπ. - 39% άριστες), Ερνάντεζ 30 (25/46 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Κωστόπουλος (λ, 55% υπ. - 32% άριστες), Γεωργίου, Μπάσης.

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Δημήτρης Καζάζης): Μιχάλοβιτς 18 (17/37 επ., 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ), Ιερεσουέλο 3 (3/5 επ.), Κλίνκενμπεργκ 10 (10/23 επ., 53% υπ. - 26% άριστες), Τζούριτς 11 (4/8 επ., 7 μπλοκ), Φρομ 13 (12/29 επ., 1 άσσος, 59% υπ. - 24% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 41% υπ. - 19% άριστες), Σωνάκης (λ), Παπαλεξίου, Γαλιώτος, Ρουμελιωτάκης, Μανωλάκης, Παπαδόπουλος.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Μόνο θετικά αφήνει αυτό το ματς. Δυο σπουδαίες ομάδες έπαιξαν καταπληκτικά. Πολλή δύναμη στο παιχνίδι στο σερβίς και στο φιλέ. Τίποτα δεν χάλασε στον Παναθηναϊκό. Όταν τα στοιχεία της μιας ομάδας πίεζαν την άλλη είναι λογικό να παίρνουν το ρυθμό. Όλα είναι τακτικές που πολλες φορές αλλάζει στο ματς. Εμείς σήμερα αλλάξαμε τακτική επιθετικά. Βλέπουμε τι λειτουργεί καλύτερα και το κάνουμε. Μπράβο στον Γκρουμουσά και στον Κωστόπουλο, μας βοηθάνε πολύ. Έχουμε κουραστεί λίγο γιατί εχουμε φτάσει στα μέσα Νοεμβρίου και αγκομαχάμε στην προπόνηση με 7-8 παικτες. Ελπίζουμε να λύσουμε τα προβλήματά μας» .

Ο κεντρικός του Παναθηναϊκού Γιώργος Πετρέας δήλωσε: «Ήταν ένα ματς με αρκετά διαφορετικά πρόσωπα. Ξεκινησαμε καλά εμείς, στη συνέχεια ανέβασε η Σύρος την απόδοση της και χάσαμε τη συγκέντρωης μας και με την πίεση του σέρβις και το μπλοκ να νικήσουμε ένα πάρα πολύ σημαντικό ματς για εμάς. Δεν μπορούσαμε να κάνουμε δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, έχουμε συνεχόμενους αγώνες σε Ελλάδα και Ευρώπη
Από την αρχή δεν έχουμε βρεθεί όλη η ομάδα στο γήπεδο όπως θα θέλαμε. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια και στον Γκρουμουσά και τον Κωστόπουλο για την προσπάθεια τους. Για αυτό είναι οι ομάδες και έχουν τα ρόστερ γεμάτα για να βοηθάνε όλοι. Ελπίζω να επανέλθουν και από τους  τραυματισμους και να καταφερουθμε να δειξουμε αυτό που θελουμε σαν ομαδα και σαν ονομα.  Εχουμε πολύ δρόμο ακομα, ειμαστε μια ομαδα που ειμαστε μεσα σε όλες τις διοργανώσεις  και στο τελος που κρίνονται όλα να ειμαστε αυτοί που πρέπει».

Ο προπονητής του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ Δημήτρης Καζάζης δήλωσε: "Το παιχνίδι μας αφήνει μία γλυκόπικρη γεύση. Νομίζω ότι έχουμε διάφορα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε με βασικούς αθλητές μας. Σήμερα παρουσιαστήκαμε ολόκληρη η ομάδα, αλλά νομίζω ότι μετά από ένα σημείο φάνηκε η απουσία προπονήσεων και η έλλειψη ρυθμού που υπάρχει και στον πασαδόρο και στον Τζούριτς, οι οποίοι είναι εκτός εδώ και 15 μέρες και σήμερα αγωνιστήκαν και μπράβο τους, γιατί ήταν πολύ δύσκολο να βγάλουν ένα τόσο δύσκολο παιχνίδι που πήγε 3-2. Ο Παναθηναϊκός έχει πολλές λύσεις, έχει και την απουσία του βασικού του λίμπερο που είναι σημαντική, αλλά είδαμε τις λύσεις μετά από ένα σημείο, αυτό φυσικά οφείλεται στο ότι εμείς χάσαμε τον ρυθμό μας. Χάσαμε κυρίως τον πασαδόρο, ο οποίος είχε πολύ καλό ρυθμό, είχε την ομάδα σωστά μέσα στο παιχνίδι και μετά αποσυντονιστήκαμε και ήρθε το αποτέλεσμα που ήρθε".

Ο Γερμανός ακραίος του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ Κρίστιαν Φρομ δήλωσε: "Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να χαμογελάσω, είμαι χαρούμενος για την αντίδραση μετά το πρώτο σετ, γιατί είχαμε τις ευκαιρίες μας, οπότε επιστρέψαμε στο δεύτερο και τρίτο σετ. Μετά από αυτό είμαι απογοητευμένος από την αντίδρασή μας, περνάγαν την μπάλα στην πλευρά μας και εμείς δεν μπορούσαμε να πάρουμε πόντο. Τους αφήσαμε να επιστρέψουν στο παιχνίδι και χρησιμοποίησαν το δικό μας δώρο, οπότε τώρα απλά είμαι απογοητευμένος. Στο τέλος ο Παναθηναϊκός έπαιξε πιο ελεύθερα και σέρβιρε καλύτερα, αλλά κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού δεν σέρβιραν τόσο καλά και στο 4ο σετ δεν παίξαμε έξυπνα και δεν αξιοποιήσαμε τις ευκαιρίες μας παρότι είχαμε την μπάλα στην πλευρά μας. Είχαν υπομονή και στο τέλος ανέκτησαν τον ρυθμό τους επειδή χάσαμε εμείς τον δικό μας".

Περισσότερα σε λίγο.

Βρίσκεστε εδώ: Ε.Σ.Α.Π. Ειδήσεις - News Παναθηναϊκός Α.Ο. Ο Παναθηναϊκός κρατήθηκε όρθιος με 3-2 σετ στο ντέρμπι με τον Φοίνικα ΟΝΕΧ