20-11-2022

Σούπερ Κηφισιά νίκησε τον Φοίνικα στη Σύρο 3-2 μετά από ματσάρα 2,5 ωρών

Τεράστια νίκη της Κηφισιάς στη Σύρο με 3-2 σετ επί του Φοίνικα ΟΝΕΧ αλλάζει άρδην το σκηνικό στο πρωτάθλημα Volley League και βάζει φωτιά στον βαθμολογικό πίνακα.

Με φοβερό σερβίς, κρυφό όπλο το μπλοκ άμυνα και μεγάλους πρωταγωνιστές τους τέσσερις ξένους της (Οκοσάνοβιτς, Μαΐκόν, Τσέιβερς και Ρικάρντο) η Κηφισιά νίκησε δίκαια, ενώ παραλίγο να φύγει και με το τρίποντο αλλά ο Φοίνικας ΟΝΕΧ με νύχια και με δόντια πήρε το 4ο σετ και οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ. Μεγάλο παιχνίδι και από τον Στιβαχτή που καθοδήγησε άψογα την ομάδα, ενώ και ο Κοντοστάθης παρά τα λάθη στην υποδοχή σε σημεία που δεν ήταν κρίσιμα βοήθησε τα μέγιστα και σε υποδοχή και σε άμυνα.

Ο Φοίνικας προβλημάτισε με αυτή την ήττα. Η υποδοχή του ήταν πολύ κακή ειδικά σε κρίσιμα σημεία που κρίθηκε ο αγώνας στο 3ο και στο 5ο σετ.

Η Κηφισιά αντίθετα είχε διάρκεια, επιμονή και θύμισε την παλιά καλή ομάδα. Νίκησε για πρώτη φορά εκτός έδρας στο εφετινό πρωτάθλημα και έπιασε τον Παναθηναϊκό και τον Μίλωνα στη 3η θέση με 10 βαθμούς. Αντίθετα ο Φοίνικας ΟΝΕΧ έμεινε στην 6η θέση με 8 βαθμούς, -6 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Ο αγώνας ήταν απολαυστικός με πολλές ωραίες φάσεις, μεγάλες σε διάρκεια και ωραία τελειώματα.

Το πρώτο σετ του αγώνα ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθης στο σερβίς και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Φοίνικας και Κηφισιά έφτασαν μαζί στο 7-7, ενώ στην εξέλιξη του σετ ο Φοίνικας με επίθεση του Μιχάλοβιτς και λάθος του Οκοσάνοβιτς προηγήθηκε 10-7. Η Κηφισιά αντέδρασε και με τον Σέρβο διαγώνιο της πλησίασε σε «απόσταση αναπνοής» 11-10.

Οι γηπεδούχοι με τον Ιερεζουέλο να μοιράζει το παιχνίδι και τον Κλίνκενμπερκ να τελειώνει μπάλες πήγε ξανά στο +3 (16-13), ενώ λίγο αργότερα το μπλοκ του Τζούριτς πάνω στον Σπηλιώτη διαμόρφωσε το 21-16. Ο Φοίνικας έφτασε σε πενταπλό σετ μπολ 24-19, η Κηφισιά έμεινε «ζωντανή» σε 2 περιπτώσεις, όμως ο Μιχάλοβιτς με όμορφη επίθεση το έκλεισε με 25-21.

Η αθηναϊκή ομάδα στο δεύτερο σετ μπήκε καλύτερα και βρίσκοντας πόντους από Ρικάρντο και Οκοσάνοβιτς μπήκε σε θέση «οδηγού» 5-3, ενώ με κερδισμένο μπλοκ του Τσέιβερς έφτασε στο 7-4. Η Κηφισιά συνέχισε να έχει την υπεροχή και μετά με πέναλτι του Σπηλιώτη πήρε σοβαρό προβάδισμα 11-6. Μάλιστα με άσσο του νεαρού κεντρικού η Κηφισιά προηγήθηκε 14-8. Το σερβίς του Φοίνικα δεν… έβαλε δύσκολα στην Κηφισιά, η οποία έχει αποτελεσματικότητα στο side out, ενώ με κόντρα του Οκοσάνοβιτς η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο +7 (16-9).

Οι γηπεδούχοι με 3 συνεχόμενους άσσους του Τζούριτς μείωσαν 16-14, βάζοντας «φωτιά» στο «Δ. Βικέλας». Ο άσσος του Ρικάρντο έδωσε «βαθιά ανάσα» στην Κηφισιά 18-14, η οποία ανέκτησε την ψυχραιμία της, βρήκε λύσεις στο side out και τελικά πήρε το σετ 25-19 με άσσο του Οκοσάνοβιτς.

Παρά την απώλεια του 2ου σετ, στο 3ο ο Φοίνικας μπήκε με το «γκάζι πατημένο» και με άσσο του Παπαλεξίου προηγήθηκε 3-0. Οι γηπεδούχοι με κόντρα του Κλίνκερμπερκ και νέο άσσο του Τζούριτς πήραν προβάδισμα 8-3. Οι παίκτες του Κώστα Χριστοφιδέλη έβγαλαν αντίδραση και με… μπροστάρη τον Τσέιβερς που τελείωσε τρεις μπάλες μείωσαν 9-7. Όμως οι γηπεδούχοι έσπασαν μπάλες στο φιλέ και με κόντρα του Φρομ πήγαν ξανά στο +4 (12-8).

Η Κηφισιά δεν το έβαλε κάτω και με μπλοκ του Μαϊκόν και άσσο του Οκοσάνοβιτς μείωσε 14-13. Η «μάχη» συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι και την Κηφισιά να ισοφαρίζει 18-18 με τον Οκοσάνοβιτς. Μάλιστα με άσσο του Σέρβου η Κηφισιά προσπέρασε 21-20, ενώ το μπλοκ του Στιβαχτή έφερε την Κηφισιά στο +2 (23-21). Η ομάδα των βορείων προαστίων υπερασπίστηκε το προβάδισμα και πήρε το σετ 25-23 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Τσέιβερς.

Εναλλαγές στο προβάδισμα είχε και το 4ο σετ με τις δύο ομάδες να είναι μαζί μέχρι το 10-10. Η επίθεση του Παπαλεξίου και το μπλοκ των Τζούριτς και Μιχάλοβιτς έφεραν τον Φοίνικα στο 12-10, ενώ στην εξέλιξη του σετ κόντρα του Σλοβάκου διαμόρφωσε το 15-12. Η Κηφισιά με δυνατά σερβίς του Μαικόν και πέναλτι των Τσέιβερς και Σπηλιώτη έφερε το σετ στα ίσα 17-17. Ο Φοίνικας με μπλοκ του Φρομ στον Τσέιβερς προσπέρασε 20-18. Η διαφορά έφτασε στο + 4 (24-20) με επίθεση του Γαλλιώτου και άσσο του Φρομ. Η Κηφισιά δεν το έβαλε κάτω και με τον Οκοσάνοβιτς στο σερβίς και μπλοκ του Φιλιππακόπουλου ισοφάρισε 24-24. Η συνέχεια ήταν συγκλονιστική με τον Φοίνικα να είναι μία ανάσα από το σετ αλλά την Κηφισιά να αντέχει. Τελικά ο Φοίνικας με «νύχια και με δόντια» πήρε το σετ 29-27 με μπλοκ του Φρομ στον Τσέιβερς.

Στο τάι μπρέικ η Κηφισιά έκανε φοβερό μπάσιμο χάρις το σερβίς της. Ο Στιβαχτής με καλά σερβίς χάλασε την υποδοχή του Φοίνικα και η Κηφισιά προηγήθηκε με 4-0. Οι γηπεδούχοι με άσσο του Φρομ μείωσαν 6-4, με την Κηφισιά να φτάνει στο 8-5 με τον Οκοσάνοβιτς. Το +3 της Κηφισιάς «εξανεμίσθηκε» γρήγορα με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν 8-8 με τον Γαλλιώτο στο σερβίς. Ο Μαικόν έβαλε ξανά μπροστά την Κηφισιά 10-8 με επίθεση και άσσο. Μάλιστα η Κηφισιά πήρε πολύτιμη διαφορά 6 πόντων 14-8 μετά από λάθη των Παπαλεξίου και Μιχάλοβιτς και κόντρες του Οκοσάνοβιτς, παίρνοντας τη νίκη με 15-10 με άουτ σερβίς του Κλινκεμπερκ.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Βρούτσης, Συρίγος, Γραμματεία: Πιρπινιά.

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-16, 25-21

2ο σετ: 5-8, 9-16, 17-21, 19-25

3ο σετ: 8-3, 16-14, 20-21, 23-25

4ο σετ: 8-6, 16-13, 21-19, 29-27

5ο σετ: 1-5, 8-10, 8-12, 10-15

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 10 άσσους, 61 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 9 άσσους, 65 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-21, 19-25, 23-25, 29-27, 10-15) σε 138'

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Δημήτρης Καζάζης): Μιχάλοβιτς 22 (20/43 επ., 2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης, Ιερεσουέλο 3 (3/6 επ.), Κλίνκενμπεργκ 11 (11/20 επ., 59% υπ. - 38% άριστες), Τζούριτς 17 (7/9 επ., 5 άσσοι, 5 μπλοκ), Φρομ 21 (14/22 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 52% υπ. - 28% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 58% υπ. - 36% άριστες), Παπαλεξίου 6 (5/10 επ., 1 άσσος), Γαλιώτος 2 (1/3 επ., 1 άσσος).

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 24 (20/33 επ., 4 άσσοι), Στιβαχτής, Ρικάρντο 16 (13/27 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ. - 17% άριστες),Σπηλιώτης 3 (1/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μορέιρα 15 (12/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσάβερσ 21 (19/39 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 35% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 59% υπ. - 38% άριστες), Παπαδόπουλος, Φιλιππακόπουλος 1 (1 μπλοκ).

Ο προπονητής του Φοίνικα ΟΝΕΧ Δημήτρης Καζάζης δήλωσε: "Είναι ξεκάθαρο ότι η Κηφισιά έπαιξε πολύ ελεύθερα. Με το σερβις μας χαλάσαμε την υποδοχή της. Εμείς ήμασταν κακοί στη χάι μπολ. Δεν μπορούσαμε να αντιμετωπίσουμε σε δύσκολες επιθέσεις των αντιπάλων μας να κάνουμε το μπλοκ-άμυνα. Είναι κάτι που το δουλεύουμε συνεχώς, αλλα δεν μπορέσαμε να το κάνουμε απέναντι στην Κηφισιά. Στα κρίσιμα σημεία η Κηφισιά ήταν πιο αποφασιστική και νίκησε δίκαια".

Ο Σέρβος διαγώνιος του Φοίνικα ΟΝΕΧ Πέτερ Μιχάλοβιτς δήλωσε: "Περιμέναμε ότι θα πάρουμε τη νίκη και τους 3 βαθμούς. Η Κηφισιά όμως έπαιξε καλά και πήρε δίκαια τη νικη. Δεν είμασταν αποτελεσματικοί στις ψηλές μπάλες και δεν είμασταν ψύχραιμοι σε κρίσιμα σημεία. Η Κηφισιά άντεξε στην πίεση που της ασκήσαμε με το σερβίς μας. Εμείς πρέπει να προσέχουμε τις λεπτομέρειες και ειδικά στο τάι μπρέικ κάναμε λάθη που δεν έπρεπε".

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Χριστοφιδέλης δήλωσε: "Είναι μία πολύ μεγάλη και σημαντική νίκη για την Κηφισιά, απέναντι σε έναν αντίπαλο, που εκ των πραγμάτων έχει διαφορετικούς στόχους από εμάς.Εμείς για 2 εβδομάδα συνεχίζουμε να αντιλαμβανόμαστε ποια πρέπει να είναι η φιλοσοφία μας. Οι αθλητές μου δειχνουν πρόοδο. Κάναμε ακόμα ένα βήμα μπροστά και είναι πολύ ευχαριστημένος. Πάντα είμαι απαιτητικός, πάντα προσπαθώ για το καλύτερο. Αν στο 4ο σετ παίζαμε με μεγαλύτερη διαύγεια ίσως να μπορούσαμε να πάρουμε το παιχνίδι πιο εύκολα. Υπάρχουν στοιχεία που πρέπει ακόμα να βελτιώσουμε. Υπάρχουν διαστήματα που παίζουμε καλά και διαστήματα που κάνουμε παιδικά λάθη.Όσο κρατάμε τη μπάλα στον αέρα μπορούμε να κοιτάμε όλες τις ομάδες στα μάτια. Αφιερώνουμε τη νίκη στον Νίκο Τσάπο ο οποίος έχασε πριν λίγα 24ωρα τον πατέρα του. Συγχαρητήρια στον Φοίνικα. Συγχαρητήρια και στον Μάρκο Γαλλιώτο ο οποίος μπήκε στο παιχνίδι και άλλαξε τον ρυθμό, δυσκολεύοντας μας αρκετά. Είναι σημαντικό που τα παιδιά που είναι διεθνείς να έχουν χρόνο συμμετοχής. Ήταν πολύ ενθαρρυντικό τόσο για αυτόν όσο και για τον Γιώργο Παπαλεξίου. Εύχομαι και οι υπόλοιποι αθλητές να διεκδικούν θέσεις στις ομάδες τους, έτσι ώστε το καλοκαίρι που έχουμε έναν πολύ σημαντικό στόχο, το Πανευρωπαϊκό, να είναι όλοι ετοιμοπόλεμοι".

Ο Κόρει Τσέιβερς της Κηφισιάς δήλωσε: "Ασφαλώς και είμαστε χαρούμενοι για τη νίκη, όμως θα μπορούσαμε να πάρουμε και το τρίποντο. Θέλουμε να παραμείνουμε ανταγωνιστική και να προχωρούμε βήμα- βήμα σε κάθε παιχνίδι".

Φωτογραφίες Χρύσανθος Αντώνιος Σολάρης

Βρίσκεστε εδώ: Ε.Σ.Α.Π. Ειδήσεις - News Α.Ο.Φοίνικας Σύρου Σούπερ Κηφισιά νίκησε τον Φοίνικα στη Σύρο 3-2 μετά από ματσάρα 2,5 ωρών