07-01-2023

Ο Παναθηναϊκός με φόρα από το Σούπερ Καπ νίκησε 3-0 τον Ο.Φ.Η. και φεύγει Ολλανδία

Download attachments:
Με κεκτημένη ταχύτητα από την κατάκτηση του Σούπερ Καπ και με την κούπα να βρίσκεται στο γυμναστήριο του Αγίου Θωμά για πάσα χρήση αναμνηστικών φωτογραφιών, ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα με 3-0 σετ τον Ο.Φ.Η. σε αγώνα για την 10η αγωνιστική και πρώτη του β γύρου και έδειξε σε καλή κατάκτηση ενόψει των κρίσιμων αγώνων με την Όριον στην Ολλανδία και τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Με τους 3 βαθμούς που κατέκτησε ο Παναθηναϊκός προσπέρασε το Μίλωνα και έπιασε τον ΠΑΟΚ στην δεύτερη θέση με 21 βαθμούς ωστόσο ο Δικέφαλος έχει έναν αγώνα λιγότερο. Ο ΟΦη έμεινε καθηλωμένος στην τελευταία θέση με 3 βαθμούς.

Ο Ο.Φ.Η. δε μπόρεσε να αντισταθεί στον Παναθηναϊκό με εξαίρεση το 2ο σετ όπου το «γέμισαν» με πόντους. Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού και κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Φερνάντο Ερνάντεζ με 16 πόντους και 15/18 τελειωμένες επιθέσεις. Από τον ΟΦΗ 16 πόντους σημείωσε και ο Σικούκου.

O Παναθηναϊκός στο 1ο σετ άγγιξε το τέλειο στην υποδοχή και έκανε ελάχιστα λάθη. Με την επίθεση του να αγγίζει το 81% και τους Εντάντεζ, Κόβαρ να μην έχουν αντίπαλο έβαλαν την ομάδα τους γρήγορα στη θέση του οδηγού με προαβάδισμα 9-5. Μέχρι το 16-12 ο ΟΦΗ πάλεψε να κρατηθεί κοντά αλλά το χαμένο σερβίς του Αμπράο, ο άσσος του Κόβαρ και η επίθεση του Φράγκου έκαναν το 19-12. Το σετ έκλεισε με επίθεση του Ερνάντεζ και το μπλοκ του Γιάκομπσεν στον Αμπράο με 25-17.

Με το σερβίς του Κόβαρ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 5-1 στο 2ο σετ. Στην επόμενη περιστροφή πάλι με τον Κόβαρ στο σερβίς ο Παναθηναϊκός έκανε νέο σερί 3-0 για το 15-7. Εγινε νταμπλ σκορ στο 22-11 πάλι με τον Κόβαρ και το σετ έκλεισε με το λάθος του Αντάμι 25-12.

Το πιο αμφίρροπο ήταν το 3ο σετ με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει 11-7 με τους Πετρέα, Ερνάντεζ. Με το μπλοκ του Ρανγκέλ και την επίθεση του Κόβαρ οι πράσινοι «έφυγαν» με 16-11. Ο Αραμπόπουλος και ο Αμπράοκράτησαν την ομάδα του κοντά στο σκορ, ενώ στο 22-16 ο Σικούκου με το σερβίς πήρε 2 άσσους και μείωσε τη διαφορά στο -3 (22-19). Ο Φράγκος υπενθύμισε στην ομάδα του πως πρέπει να κλείσει τον αγώνα σύντομα χωρίς άλλες απώλειες δυνάμεων και με δύσκολη προσπάθεια έκανε το 23-19. Μείωσε ο Βαϊόπουλος 24-21 και ο Γιάκομπσεν με επίθεση τελείωσε τον αγώνα με 25-21 και 3-0 σετ.

Διαιτητές: Μουλά Λ., Βελώνης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Καπότης, Σπίγγου, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-15, 25-17

2ο σετ: 8-2, 16-8, 21-11, 25-12

3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-15, 25-21

* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 4 άσσοι, 46 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 2 άσσοι, 33 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 13 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-12, 25-21) σε 67΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 11π. (9/16επ., 2 άσσοι, 58%υπ., 25%αρ.), Πετρέας 7 (6/7επ., 1 μπλοκ), Γιάκομπσεν 3 (1/1επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ρανγκέλ 9 (8/9επ., 1 μπλοκ), Φράγκος 8 (7/12επ., 1 μπλοκ, 67%υπ., 22%αρ.), Ερνάντεζ 16 (15/18επ., 1 άσσος) / Ζήσης (λ. - 67%υπ., 22%αρ.), Κωστόπουλος (50%υπ.), Μάρκου, Μπάσης, Γεωργίου.

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Τζάρβις 1π. (1/4επ., 40%υπ.), Χήρας 1 (1/2επ.), Σικούκου 16 (14/29επ., 2 άσσοι), Αντάμι 1 (1/1επ.), Βαϊόπουλος 5 (5/9επ.), Ροντρίγκο Αμπράο 8 (7/17επ., 1 μπλοκ, 44%υπ., 20%αρ.) / Τσαδήμας (λ. - 32%υπ., 21%αρ.), Αραμπόπουλος 4 (3/5επ., 1 μπλοκ, 64%υπ., 36%αρ.), Τσαλικιάν, Γκόνας 1 (1/2επ.).

O προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Παίξαμε πάρα πολύ καλά! Στο γήπεδο μας. Ναι μεν, οι ομάδες έχουν διαφορά, αλλά και εμείς ήμασταν σταθερά καλοί. Η αλήθεια είναι πως η ταλαιπωρία δεν καλύπτεται, γιατί υπάρχουν και μικροτραυματισμοί οι οποίοι δεν αφήνουν τα παιδιά να ολοκληρώσουν προπονήσεις. Σιγά - σιγά βρίσκουμε την ποιότητά μας ως ομάδα, αλλά πρέπει πάντα να υπολογίζουμε και αυτή την παράμετρο. Δηλαδή θα βάζουμε συνέχεια στην εξίσωση και την κόπωση, λόγω των αγώνων, των ταξιδιών. Όσο σταθεροποιείς την υποδοχή σου, τόσο πιο εύκολος είναι και ο πλουραλισμός στις επιθέσεις μας και οι πάσες του πασαδόρου μας γίνονται καλύτερες και πιο εύκολες. Το πρόγραμμά είναι βαρύ. Την Τρίτη φεύγουμε για Ολλανδία για ένα πολύ σκληρό παιχνίδι, γυρνάμε την Πέμπτη το απόγευμα και την Παρασκευή φεύγουμε για να δώσουμε ένα πολύ μεγάλο ντέρμπι για το ελληνικό πρωτάθλημα κόντρα στον ΠΑΟΚ. Αυτή είναι η ζωή...».

Ο ακραίος του Παναθηναϊκού Γίρι Κόβαρ ανέφερε: «Η ομάδα είναι καινούρια οπότε προσπαθούσαμε στην αρχή της σεζόν να βρούμε χημεία. Βήμα βήμα έχουμε βελτιωθεί και η κατάκτηση του Σούπερ Καπ μας έδωσε αυτοπεποίθηση. Το σερβίς είναι όπλο μας. Όταν σερβίρουμε καλά και έχουμε καλή υποδοχή ο Γιάκομπσεν μπορεί να μας βοηθήσει ακόμα περισσότερο».

Ο προπονητής του ΟΦΗ, Κώστας Δεληκώστας είπε: «Είχαμε πρόβλημα με τον Τζάρβις. Ο Παναθηναϊκός σέρβιρε πολύ καλά και μας δυσκόλεψε. Στόχος μας είναι η παραμονή. Στα επόμενα παιχνίδια πρέπει να δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό και να καλύψουμε τα προβλήματά μας».

Βρίσκεστε εδώ: Ε.Σ.Α.Π. Ειδήσεις - News Παναθηναϊκός Α.Ο. Ο Παναθηναϊκός με φόρα από το Σούπερ Καπ νίκησε 3-0 τον Ο.Φ.Η. και φεύγει Ολλανδία