05-03-2023

Θρίαμβος του Ολυμπιακού στο Ισραήλ με 3-0 και θέλει 2 σετ για την τρίτη ευρωπαϊκή κούπα στην ιστορία του

Μία ακόμα χρυσή σελίδα γράφει ο Ολυμπιακός για το ελληνικό βόλεϊ σε συλλογικό επίπεδο. Η ομάδα του Πειραιά κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση νίκησε στο Ισραήλ τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 3-0 σετ, στον πρώτο τελικό του Challenge Cup ανδρών και χρειάζεται άλλα δύο σετ για να πάρει την τρίτη ευρωπαϊκή κούπα στην ιστορία του μετά το 1996 και το 2003.

Οι «ερυθρόλευκοι» με φοβερό σερβίς, μπλοκ και σταθερή υποδοχή με μόλις ένα λάθος πήραν τη νίκη στο Ισραήλ και βρίσκονται κοντά στο να γράψουν ιστορία. Πλέον ο Ολυμπιακός χρειάζεται δύο σετ στον επαναληπτικό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας την Τετάρτη 15 Μαρτίου στις 20.00.

Στερν και Ιντάλγκο έκαναν μεγάλη ζημιά από την γραμμή του σερβίς, είχαν μαζί τους 10 άσσους του Ολυμπιακού με 6 και 4 αντίστοιχα, με τον Σλοβένο διαγώνιο να έχει και 4 μπλοκ με 19 συνολικούς πόντους. Ο Κουβανός ακραίος τελείωσε με 16 πόντους, ενώ ο Κουμεντάκης ήταν αυτός που κράτησε την υποδοχή των ερυθρολεύκων με μόλις ένα λάθος.

Οι Ισραηλινοί που είχαν την στήριξη σχεδόν 3.500 οπαδών τους, ακολουθούσε στο σκορ στα δύο πρώτα σετ μέχρι το 20 αλλά στην συνέχεια ο Ολυμπιακός ανέβαζε την απόδοση του και έφτανε αυτός στην κατάκτησή τους. Στο τρίτο σετ οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ και έφτασαν εύκολα στο 14-25.

O αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα μέχρι και το 9-9. Με δύο μπλοκ Κουμεντάκη, Στερν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 11-9. Ο Ολυμπιακός κράτησε το +2 μέχρι το 15-13 και εκεί με 4-0 σερί η Μακάμπι προσπέρασε 17-15. Ηταν ένα κρίσιμο σημείο όπου ο Ολυμπιακός έδειξε την αντοχή και την ισχύ του σε σερβίς και επίθεση. Με σερί 3-0 απάντησε ο Ολυμπιακός και ανέκτησε το προβάδισμα 18-17. Οι δυο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 19-19, αλλά εκεί ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι. Η Μακάμπι έχασε το σερβίς (19-20) και ο Στερν με μπλοκ έκανε το 21-19 για τον Ολυμπιακό. Η Μακάμπι μείωσε με τον Ιγκλέσιας (21-20) αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 4-0 έκέισε το σετ και έκανε το 25-20 και το 1-0. Το 22-20 έγινε από τον Γκουσταβάο σε επίθεση πρώτου χρόνου, ο Ιντάλγκο με δυο σερί πόντους έδωσε το πρώτο σετ μπολ (24-20) και με μπλοκ των Στερν και Γκουσταβάο έκλεισε το σετ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ και έφτασε στο 1-4, με δυο διαδοχικά μπλοκ του Παγενκ, ενώ με νέο σερί, ξέφυγε με +5 στο 6-11. Ωστόσο, στο σημείο αυτό, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα 6-0 σερί, προηγήθηκαν με 12-11. Ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα στο 12-14, με μπλοκ του Τράβιτσα και ξέφυγε με +2 στο 13-15. Ακολούθησε νέα ισοφάριση στο 15-15, με τον Ιντάλγκο να βάζει ξανά τον Θρύλο στη θέση του «οδηγού» στο 15-16 και την Μακάμπι να «απαντάει» για το 18-16. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα και έφτασαν στο 20-18, όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε και προσπέρασε με 3-0 σερί, φτάνοντας στο 20-21, χάρη στο μπλοκ του Γκουσταβάο στον Ιγκλέσιας! Με επίθεση του Ιντάλγκο, το «ερυθρόλευκο» σερί έφτασε στο 4-0, για το 20-22. Η Μακάμπι ισοφάρισε σε 22-22, όμως και πάλι ο Θρύλος ήταν αυτός που «μίλησε» στο φινάλε του σετ. Ο Ιντάλγκο διαμόρφωσε το 22-23, ο Παγενκ, με μπλοκ, έδωσε το πρώτο σετ μπολ (23-24) και ο Στερν, με άσσο, «έγραψε» το 23-25, για να φτάσει ο Θρύλος στο πολύ σημαντικό προβάδισμα με 2-0 στα σετ.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» εντυπωσιακά στο τρίτο σετ. Για την ακρίβεια, ο Ιντάλγκο κέρδισε τρεις διαδοχικούς άσσους, για το 3-0! Ο Παγένκ έκανε το 4-1, ο Στερν κέρδισε μπλοκ για το 6-2, ενώ μετά από άουτ επίθεση των γηπεδούχων, ο Θρύλος έφτασε στο 8-3. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να κυριαρχούν και η διαφορά έφτασε στο +6 (4-10), με τρομερό μονό μπλοκ του Στερν, ο οποίος στη συνέχεια, κέρδισε άσσο, για το +7 (5-12). Η Μακάμπι μείωσε σε 13-8, όμως με δύο διαδοχικούς πόντους του Στερν, ο Ολυμπιακός ξέφυγε ξανά με +7 (8-15). Η διαφορά των επτά πόντων παρέμεινε (10-17), με τον Σαφόνοφ να καρφώνει άουτ, ενώ ο Ολυμπιακός συνέχισε την κυριαρχία του και με τρεις σερί άσσους του Στερν, έφτασε στο +10 (12-22). Ο Κουμεντάκης έκανε το 23-13, ο Στερν το 24-14 και μετά από επαφή στην αντένα, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 25-14 και νίκησαν με 3-0.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 23-25, 14-25)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 16-15, 16-21, 20-25

2ο σετ: 5-8, 15-16, 20-21, 23-25

3ο σετ: 3-8, 9-16, 12-21, 14-25

*Οι πόντοι της Μακάμπι Τελ Αβίλ προήλθαν από 1 άσσο, 34 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 10 άσσους, 32 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 23-25, 14-25) σε 98'

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Γκαλ Γκαλίλι): Ιγκλέσιας 2 (2/5 επ.), Μπατσκάλα 7 (2/4 επ., 5 μπλοκ), Γκράσο 6 (5/22 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. - 27% άριστες), Σαφόνοφ 13 (13/28 επ.), Φόιερ 8 (8/19 επ., 57% υπ. - 25% άριστες), Σοκόλοφ 4 (3/9 επ., 1 άσσος) / Άιζενμπεργκ (λ, 21% υπ. - 4% άριστες), Μπούργκι 1 (1/2 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 7 (5/12 επ., 2 μπλοκ), Στερν 19 (9/22 επ., 6 άσσοι, 4 μπλοκ), Γκουσταβάο 7 (3/6 επ., 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 5 (4/13 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ. - 32% άριστες), Τράβιτσα 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 16 (10/19 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 44% υπ. - 33% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 33% υπ. - 33% άριστες), Δαλακούρας, Λινάρδος, Ζουπάνι.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Αλμπέρτο Τζουλιάνι δήλωσε: «Είχαμε κάποια καλά στοιχεία. Σερβίραμε καλά, ήμασταν καλοί στο μπλοκ. Είχαμε στοιχεία που ήταν καλύτερα απ’ ό,τι παίζουμε συνήθως. Οπότε είμαι πολύ ευχαριστημένος. Όλα τα τρόπαια είναι σημαντικά, αλλά έχουμε την ευκαιρία να κατακτήσουμε ένα ευρωπαϊκό τρόπαιο που είναι το πιο σημαντικό από αυτά που κυνηγάμε. Αυτό που θέλω να πω σχετικά με την τραγωδία στην Ελλάδα, λυπάμαι και συλλυπητήρια στις οικογένειες των θυμάτων. Περιμένουμε τον κόσμο μας στο ΣΕΦ, γιατί θα είναι πολύς κόσμος και περιμένουμε να πιέσει τον αντίπαλο ώστε να μας βοηθήσει να κατακτήσουμε τον τίτλο».

Ο Κουβανός ακραίος του Ολυμπιακού Σαλβαντόρ Ιντάλγκο τόνισε: «Θέλω να συλλυπηθώ όλη την Ελλάδα. Μάθαμε το δυστύχημα με τα τρένα και είμαστε δυστυχισμένοι. Παίζω πάντα με πάθος, ό,τι κάνω, το κάνω με πάθος. Δεκαέξι χρόνια παίζω έτσι και για αυτό πάνε καλά τα πράγματα. Τους παίξαμε σε όλο το ματς από τη γραμμή του σερβίς. Περιμένουμε το δεύτερο παιχνίδι, θα γίνει στο ΣΕΦ σε ένα γεμάτο και ωραίο γήπεδο. Περιμένουμε κι εμείς να ζήσουμε εκεί μεγάλες στιγμές. Έχουμε να παίξουμε πρώτα με τον ΟΦΗ, μετά να συγκεντρωθούμε για το ματς με την Μακάμπι. Αν πάρουμε το ευρωπαϊκό θα χτυπήσω ένα τατουάζ».

Βρίσκεστε εδώ: Ε.Σ.Α.Π. Ειδήσεις - News Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Θρίαμβος του Ολυμπιακού στο Ισραήλ με 3-0 και θέλει 2 σετ για την τρίτη ευρωπαϊκή κούπα στην ιστορία του