Ο ΠΑΟΚ 3-2 στη Λαμία και πήρε νίκη μετά από 10 χρόνια (φωτό)

Cannot find LAMIA/2014-15/lamia-paok folder inside /var/www/vhosts/volleyleague.gr/public_html/images/photogallery/LAMIA/2014-15/lamia-paok/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:Apache
Client OS:Unknown
PHP:5.6.40
Μετά από συγκλονιστικό αγώνα που είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ ο ΠΑΟΚ νίκησε στη Λαμία την τοπική ομάδα με 3-2 σετ και πήρε νίκη στο «Χαλκιοπούλειο» μετά από μία δεκαετία.
Η γηπεδούχος προέβαλε σθεναρή αντίσταση και εκμεταλλευόμενη τα κενά διαστήματα στην απόδοση του ΠΑΟΚ κατέκτησε το πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα. Αυτή ήταν και δεύτερη σερί νίκη για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ενόψει της δύσκολης συνέχειας με Παμβοχαικό (εντός), Άρη (εκτός) και Ολυμπιακό (εντός).

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη που με πίεση από τη γραμμή του σερβίς και αξιόπιστες λύσεις στην επίθεση προηγήθηκε με 9-16 και έφθασε με άνεση στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 16-25.

Στο δεύτερο σετ η γηπεδούχος ομάδα μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ να πιέσει και τα κατάφερε παίρνοντας από την αρχή ένα προβάδισμα το οποίο και διατήρησαν μέχρι το τέλος. Η Λαμία προηγήθηκε με 24-20 ο Δικέφαλος μείωσε σε 24-23 αλλά το σετ κατέληξε στα χέρια των γηπεδούχων στην παράταση 27-25.

Σοβαρός στο τρίτο σετ ο Δικέφαλος και με πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Γκόμεζ, Σαφράνοβιτς προηγήθηκε με 1-2 κατακτώντας το τρίτο σετ με 22-25.

Πραγματική μάχη έγινε και στο τέταρτο σετ με τον Δικέφαλο να φθάνει σε σετ μπολ στο 23-24 και τη Λαμία να ισοφαρίζει σε 24-24. Από εκείνο το σημείο το παιχνίδι πήγαινε πόντο -πόντο με τη Λαμία να εκμεταλλεύεται το πέμπτο της σετ μπολ και να ισοφαρίζει σε 2-2. Ίδια εικόνα και στο πέμπτο σετ με τη Λαμία να φθάνει μια ανάσα από τη νίκη στο 14-13. Ο Γκιμαράες έχασε την ευκαιρία να κάνει το 15-13 για τη Λαμία, αλλα στη συνέχεια ο Γκόμεζ πήρε άσσο και το σετ τελείωσε με δυο κόντρα επιθέσεις του Σαφράνοβιτς 17-15.

Διαιτητές: Θεμελής, Δεληκωστίδης

1ο σετ: 6-8, 9-16, 14-21, 16-25
2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-19, 27-25
3ο σετ: 5-8, 12-16, 18-21, 22-25
4ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 32-30
5ο σετ: 5-4, 10-9, 12-10, 15-17

Τα σετ: 2-3 (16-25, 27-25, 22-25, 32-30, 15-17)

* Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 10 άσσους, 67 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 8 άσσους, 82 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΛΑΜΙΑ (Μέλκας): Γκιρτζίκης 8 (4/11 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκιμαράες 34 (30/57 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 77% υπ - 47% άριστες), Χήρας 15 (11/16 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρ. ΜακΚίμπιν 5 (1/1 επ, 4 άσσοι), Παπαδόπουλος 13 (12/32 επ, 1 άσσος), Καββαδάς / Τσιπ (λ-64% υπ - 56% άριστες), Καρβούνης, Μαδούρας, Βλαχόπουλος, Αλεξίου 11 (9/22 επ, 2 μπλοκ 62% υπ - 35% άριστες), Κουτσονίκας.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Παντακίδης 11 (8/12 επ, 1 άσσος, 2μπλοκ), Κουρνέτας 4 (4/4 επ), Μουρ 4 (2/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκόμεζ 31 (27/56, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Εφραιμίδης 19 (15/23 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 70 % υπ -47% άριστες), Σαφράνοβιτς 26 (24/40 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ - 62% υπ - 46% άριστες), Ντίνας 2 (2/4 επ), Σαμπάνης, Καρασαββίδης, Αναστασιάδης.

Ο προπονητής της Λαμίας Γιάννης Μέλκας: «Η ήττα μας αφήνει πικρή γεύση αλλά δε θα μπορούσα να μην είμαι ευχαριστημένος απο την προσπάθεια που κάναμε. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα διότι με εξαίρεση το 1ο σετ συμμετείχε όλη η ομάδα στην προσπάθεια να πάρουμε τη νίκη απέναντι σε μία ομάδα που έχει πού υψηλό στόχο. Εσπασε μία παράδοση αλλά κι εμείς κρατάμε έναν βαθμό και μια εμφάνιση που υπόσχεται πολλά για το μέλλον. Θα μπορούσαμε να είχαμε χάσει και 3-1 αλλά πιστέψαμε στην ισοφάριση. Είχαμε ευκαιρία να πάρουμε και τη νίκη με 3-2 αλλά δεν τα καταφέραμε. Πιστεύω πως και ο κόσμος αναγνωρίζει την προσπάθεια μας».

Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης τόνισε: «Η Λαμία εμφανίστηκε πολύ καλύτερη από ό,τι περιμέναμε. Έπαιξε ελεύθερα μέσα στην έδρα της και μετά και το πρώτο σετ μας δυσκόλεψε αρκετά. Από την πλευρά μας θεωρώ θα μπορούσαμε να είχαμε πάει και καλύτερα σε κάποια επιμέρους κομμάτια όπως για παράδειγμα στο μπλοκ. Έχουμε αδυναμίες , που οφείλονται στο ότι ακόμα δεν έχουμε στρώσει σαν ομάδα αφού είμαστε στη 2 αγωνιστική. Θα δουλέψουμε και άλλο στις προπονήσεις και από παιχνίδι σε παιχνίδι θα είμαστε καλύτεροι».

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Γ.Σ.Λαμία Ο ΠΑΟΚ 3-2 στη Λαμία και πήρε νίκη μετά από 10 χρόνια (φωτό)