03-12-2015

Ο Ολυμπιακός 3-2 την Κραϊόβα στη Ρουμανία ανοίγοντας δρόμο για τους «8» του CEV Cup

Μία ακόμα ευρωπαϊκή επιτυχία πρόσθεσε στο ενεργητικό της η ομάδα του Ολυμπιακού ανοίγοντας το δρόμο για την πρόκριση στους «8» του CEV Cup.
Οι «ερυθρόλευκοι» μετά από επίπονο αγώνα 133΄νίκησαν στην Κραϊόβα την ομώνυμη ρουμανική ομάδα με 3-2 σετ και στη ρεβάνς που θα γίνει στο Μελίνα Μερκούρη του Ρέντη θέλουν νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να πάρουν την πρόκριση. Πάντως όπως φαίνεται και από το σκορ η προσπάθεια του Ολυμπιακού για να προκριθεί θα είναι πολύ δύσκολη καθώς η ρουμανική ομάδα είναι ιδιαίτερα δυνατή σε σερβίς και επίθεση.

Στην Κραϊόβα αγωνίζεται ο Κροάτης κεντρικός Ιβάν Μιχάλι που τη σεζόν 2014-15 αγωνίστηκε στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και υπήρξε στο πρώτο μισό της ίδιας περιόδου συμπαίκτης στην ακριτική ομάδα με τον ακραίο του Ολυμπιακού Μπόζινταρ Τσουκ.

Ο Ολυμπιακός είχε κορυφαίους τους Όγκουρτσακ, Σπίνου, ενώ πολύτιμη βοήθεια δόθηκε από τον Κοκκινάκη που ήρθε από τον πάγκο. Η ομάδα του Πειραιά φάνηκε διαβασμένη, ξεκίνησε δυνατά και με εντυπωσιακό σερβίς (4 άσσοι στο 1ο σετ) επέβαλε το ρυθμό κάνοντας το 0-1 σετ.

Οι ρουμάνοι απάντησαν με τους Κλιαμάρ, Λίκα και από την αρχή του 2ου σετ πήραν μεγάλη διαφορά στο σκορ κάνοντας το 1-1 σετ.

Ο Ρομπέρτο Πιάτσα βλέποντας τα προβλήματα στην υποδοχή του Ολυμπιακού αντικατέστησε τον Τσουκ με τον Κοκκινάκη. Η υποδοχή του Ολυμπιακού βελτιώθηκε και ανακτήθηκε ο έλεγχος στο σκορ. Ετσι ο Ολυμπιακός έκανε το 2-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ κυρίως από το κέντρο όπου οι Ρουμάνοι επιχειρούσαν με τον Μιχάλι και τον Τζιονέα κι έτσι ο Πιάτσα έριξε στο ματς τον Παπαδόπουλο στη θέση του Σουλτανόπουλου. Η Κραϊόβα είχε προβάδισμα 1-2 πόντων που το διατήρησε σε όλο το σετ και οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πιο αποφασιστικά και με καλές επιλογές στην κόντρα επίθεση αλλά και με πίεση σε σερβίς και μπλοκ είχε σε όλο το σετ προβάδισμ 1-2 πόντων και με λίγα λάθη έφτασε στο πολύτιμο 15-12.

5ο σετ: 3-5, 9-10, 10-12, 12-15

* Οι πόντοι της SCMU Κραϊόβα προήλθαν: 5 άσσοι, 66 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 6 άσσοι, 57 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (21-25, 25-16, 19-25, 25-22, 12-15) σε 133΄

SCMU CRAIOVA (Πάσκου): Τζιονέα 11π. (9/17, 2 μπλοκ), Κλιαμάρ 17 (14/32, 3 άσσοι, 77% υπ., 60% άριστες), Ενέ 12 (11/27, 1 μπλοκ, 55% υπ., 32% άριστες), Μπάρτα 6 (2/3, 4 μπλοκ), Λίκα 26 (23/44, 3 άσσοι), Μιχάλι 8 (6/11, 2 μπλοκ) / Μαριές (λ. - 66% υπ., 47% άριστες), Γκεοργκέσκου,  Κουτσιουρεάνου, Μπορότα 1 (1/6).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 2π.,  (2/2), Στιβαχτής 1 (1 άσσος), Έγκλεσκαλνς 16 (14/40, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τσουκ 9 (5/15, 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 54% υπ., 31% άριστες), Όγκουρτσακ 20 (17/31, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 64% υπ., 38% άριστες), Σπίνου 11 (6/11, 5 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ. - 56% υπ., 31% άριστες), Σακόγλου 5 (5/11), Κοκκινάκης 8 (7/21, 1 μπλοκ, 60% υπ., 45% άριστες), Παπαδόπουλος 1 (1/3).

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Ο Ολυμπιακός 3-2 την Κραϊόβα στη Ρουμανία ανοίγοντας δρόμο για τους «8» του CEV Cup