12-12-2021

Ο ΠΑΟΚ έκλεισε τον Α΄γύρο με νίκη 3-1 επί του Φίλιππου

Την πέμπτη του νίκη σε επτά αγώνες σημείωσε ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη νίκησε τον Φίλιππο Βέροιας με 3-1 σετ και έπιασε τους 16 βαθμούς και πριν την ολοκλήρωση του αγώνα Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Κορυφαίοι του ΠΑΟΚ ήταν οι Ούντρις, Κουκλίνσκι που έβγαλαν με επιτυχία και τα τέσσερα σετ, ενώ Κουμεντάκης και Γουόλς έγιναν αλλαγή μετά το 2ο σετ. Μετά την ισοφάριση ο Γιάννης Καλμαζίδης έδωσε τη δυνατότητα σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση τους να εκδηλώσουν τις αρετές τους και να καθαρίσουν τον αγώνα χωρίς άλλες απώλειες.

Ο Φίλιππος παρά την ήττα του ήταν ανταγωνιστικός στα δύο πρώτα σετ και διατήρησε την καλή παράδοση των καλών εμφανίσεων απέναντι στον δικέφαλο. Κορυφαίος της ομάδας της Βέροιας ήταν ο Στουντζίσκι που σημείωσε 15 πόντους και πλέον άπαντες στρέφουν το ενδιαφέρον τους στον αγώνα με το Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη.

O αγώνας ήταν νευρικός στο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη στην τελική προσπάθεια και τον Φίλιππο να έχει μικρό προβάδισμα μέχρι το 9-8. Με το χαμένο σερβίς του Στουντζίνσκι, επίθεση του Ούντρις, δύο λάθη του Ρουμελιωτάκη και ένα μπλοκ του Μπράουν ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 4-0 για το 12-9. Μέχρι το τέλος του σετ η διαφορά διατηρήθηκε από τον έναν έως τους 3 πόντους και με επίθεση του Κουμεντάκη έκλεισε το σετ 25-23 για το 1-0 σετ.

Αμφίρροπο ήταν και το 2ο σετ όπου ο Φίλιππος με τον Ρουμελιωτάκη και τους Γιάγκο, Βαρβεσιώτη προηγήθηκε 9-7 και 14-11. Ο ΠΑΟΚ έκανε πολλά λάθη στην τελική προσπάθεια αλλά με τους Κουκλίνσκι, Μπράουν ισοφάρισε 19-19. Ο Ρουμελιωτάκης και ο Στεφανίδης με επιθέσεις και ο Μπράουν με λάθος έδωσαν πολύτιμο 3-0 στον Φίλιππο που ξέφυγε 22-19 και τελικά με επίθεση του Γιάγκου τελείωσε το σετ 25-23 για το 1-1.

Από το 3ο σετ ο Καλμαζίδης άλλαξε τη μισή ομάδα. Με τον άσσο του Ούντρις και το μπλοκ του Γουόλς ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 5-2, ενώ στη συνέχεια Κουκλίνσκι και Ούντρις έκαναν πάρτυ ανοίγοντας τη διαφορά στο 17-11 με σερί 3-0. Με σερί από τον Κουκλίνσκι σε επίθεση και σερβίς το σετ έληξε 25-17 και άσσο από τον Λευκορώσο ακραίο του δικεφάλου.

Στο 4ο σετ ο Φίλιππος προηγήθηκε με 7-5 χάρις τις ενέργειες των Σονάρι, Στουντζίνσκι αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 από Ούντρις, Σωτηρίου και Πετρέα προσπέρασε 13-11. Ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 5-0 χάρις το αποτελεσματικό σερβίς του Πετρέα, άνοιξε το σκορ 20-13 και εκεί έβαλε τέλος στρο ματς το οποίο τυπικά έκλεισε 25-19 με τους δύο πόντους από τον Κουκλίνσκι.

Διαιτητές: Ιωαννίδης, Τζεπκινλής, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Κακάτσιου, Βασδέκης, Γραμματεία: Εμμανουηλίδου.

1ο σετ:  7-8, 16-13, 21-18, 25-23

2ο σετ: 6-8, 13-16, 19-21, 23-25

3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-14, 25-17

4ο σετ: 6-8, 16-13, 21-14, 25-19

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 7 άσσοι, 61 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και τΟΥ Α.Π.Σ.Φιλίππου Βέροιας οι πόντοι προήλθαν: 1 άσσος, 53 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 23-25, 25-17, 25-19) σε 98 λεπτά.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 5π. (3/8επ., 2 μπλοκ), Γουόλς 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 9 (9/15επ., 93%υπ., 86%αρ.), Γάτσης 2 (2/3επ.), Κουκλίνσκι 22 (19/31επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 82%υπ., 55%αρ.), Ούντρις 20 (17/28επ., 3 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ. - 85%υπ., 54%αρ.), Τερζής, Πετρέας 7 (5/6επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Σωτηρίου 3 (3/8επ., 90%υπ., 60%αρ.), Τακουρίδης 4 (2/3επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μπούτος.

Α.Π.Σ.ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τάκης Χριστοφορίδης): Γιάγκος 7π. (6/6επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης 1 (1/3επ.), Ρουμελιωτάκης 14 (14/27επ., 57%υπ., 48%αρ.), Βαρβεσιώτης 6 (6/16επ.), Σονάρι 11 (8/14επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Στουντζίνσκι 15 (15/28επ., 58%υπ., 28%αρ.) / Μπουράκης (λ. - 50%υπ., 33%αρ.), Στεφανίδης 3 (3/7επ.), Μιχελάκης (λ), Σιούτης, Κουπατσιάρης.

Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ Θάνος Τερζής είπε: "Η ομάδα έχει συνεχόμενα παιχνίδια Τετάρτη, Σάββατο στο δύσκολο πρωτάθλημα που διανύουμε αλλά και στην Ευρώπη. Ο Φίλιππος Βέροιας έπαιξε καλά. Βέβαια έπαιξε ελεύθερα και εμεί δείξαμε χαρακτήρα. Με μία μέτρια εμφάνιση πήραμε αυτό που θέλαμε. Εχουμε μπροστά μας τον αγώνα με τον Φοίνικα στην έδρα μας. Θέλουμε τη νίκη σε αυτό το ντέρμπι για να πάρουμε τους βαθμούς που θέλουμε. Ολα τα ματς θα κρίνουν τον πρωταθλητή διότι εφέτος δεν έχουμε πλέι οφ".

Ο προπονητής του Φιλίππου Βέροιας Τάκης Χριστοφορίδης που έκανε ντεμπούτο ως πρώτος προπονητής σε εκτός έδρας αγώνα της ομάδας του είπε: «Ήταν μια "γλυκιά" ήττα, τη στιγμή που παίζεις με μια ομαδα σαν τον ΠΑΟΚ. Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Εγώ αυτό που ήθελα, ήταν να μπουνε μέσα και να παίξουνε ελεύθερα και από εκεί και ύστερα ό,τι βγει! Το κρίσιμο σημείο ήταν στο ‘α σετ, όπου ο διαιτητής έβγαλε κίτρινη κόκκινη στον Προύσαλη, μία αυστηρή νομίζω απόφαση. Κρατάω το σετ, τον ενθουσιασμό των παιδιών και το γεγονός ότι αυτά που είπαμε στα αποδυτήρια τα κάναμε στο παιχνίδι σε ποσοστό 70%».

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Π.Α.Ο.Κ. Ο ΠΑΟΚ έκλεισε τον Α΄γύρο με νίκη 3-1 επί του Φίλιππου