23-02-2022

Α.Ο.Π.Κηφισιάς: Αποκλείστηκε από τους "8" του κυπέλλου, ηττήθηκε 3-2 από τον Πήγασο Πολίχνης

Ο πρωτοπόρος της Pre League Πήγασος απέκλεισε από το Κύπελλο τον Α.Ο.Π. Κηφισιάς, στην πρώτη μεγάλη έκπληξη στο θεσμό.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης παρόλο που βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ κατάφερε να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ και εκεί να πανηγυρίσει την σπουδαία νίκη με 3-2 σετ.

Η Κηφισιά ξεκίνησε καλύτερα και στο πρώτο σετ είχε μια διαφορά 2-4 πόντων στο μεγαλύτερο διάστημα φτάνοντας σχετικά άνετα στο 0-1.

Στο δεύτερο όμως κυνηγούσε από την αρχή το σκορ (8-4, 10-8, 15-12, 19-15)/ Η Κηφισιά μείωσε στον πόντο (19-18) και εκεί άρχισε το θρίλερ με το σκορ να γίνεται 21-21 με νέο λάθος των γηπεδούχων και 22-23 με μπλοκ στον Μαυροβουνιώτη. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο σετ μπολ με το μπλοκ του Καρατζά στον Μίχαλ να δίνει το πρώτο σετ μπολ στον Πήγασο (26-25)που ισοφάρισε 1-1 με άσο του Μήλη (28-26).

Το τρίτο σετ ξεκίνησε ως μια αμφίρροπη μάχη μέχρι το 10-11, αλλά εκεί η Κηφισιά με τα σερβίς του Μίχαλ έχτισε μια σημαντική διαφορά (11-16) παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα στο σκορ.

Ο Πήγασος όμως ήταν και πάλι εντυπωσιακός στην εκκίνηση του δ' σετ (7-3) με τη διαφορά να μεγαλώνει συνεχώς και στο 12-6 ο κ Ορφανός είχε εξαντλήσει τα τάιμ άουτ (ενώ λίγο αργότερα έχασε και τον Ντε Βάιερ με ενοχλήσεις στον προσαγωγό)... Η κατάσταση δεν άλλαξε με το σκορ στο 19-12 και 21-14 για να οδηγηθεί ο αγώνας στο 5ο σετ.

Στο τάι μπρέικ καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει σοβαρό προβάδισμα και μέχρι το 10-10 η μέγιστη διαφορά ήταν ένας πόντος. Ο Μήλης διαμόρφωσε το 11-10, ο Καρατζόγλου μπήκε γιοα το σερβίς και έφυγε στο 14-10! Ο Μαυροβουνιώτης με πολύ δύσκολη επίθεση έκανε το 12-10, ο Μήλης με νέα κόντρα μπάλα το 13-10, για να ακολουθήσει λάθος της Κηφισιάς για το τετραπλό ματς μπολ. Ο Μαρκς έσβησε το πρώτο, όμως ο Γερμανός διαγώνιος έχασε το σερβίς με τους παίκτες του Πήγασου να ξεσπούν σε έξαλλους πανηγυρισμούς...

Τα σετ: 19-25, 28-26, 14-25, 25-20, 15-11

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ. – Παπακοσμάς, Γραμματεία: Ιωαννίδου, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Μήλης, Μαυροβουνιώτης, Κομητούδης, Στίγγας, Εφραιμίδης, Καρατζάς / Τσαδήμας (λ), Κεσεσίδης, Μπαρδούκας, Μποζίδης, Μιχαήλ, Καρατζόγλου,

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βάιερ, Μαρκς, Μίχαλι, Λινάρδος, Κωτσάκης, Κωστόπουλος / Κοντοστάθης (λ), Αμπράο, Κασαμπαλής, Παπαδόπουλος, Σπηλιώτης.

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Α.Ο.Π.Κηφισιάς Α.Ο.Π.Κηφισιάς: Αποκλείστηκε από τους "8" του κυπέλλου, ηττήθηκε 3-2 από τον Πήγασο Πολίχνης