08-04-2022

Τρίποντο χρυσάφι για τον Ολυμπιακό στη Σύρο, 3-1 τον Φοίνικα ΟΝΕΧ

Πολύτιμο τρίποντο που διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες του για την κατάκτηση του τίτλου κατάφερε να πάρει ο Ολυμπιακός στη Σύρο επί του Φοίνικα ΟΝΕΧ. Η ομάδα του Πειραιά έχοντας υπεροχή στο σερβίς και με εντυπωσιακή ανατροπή του σκορ από 13-8 στο 4ο σετ πήρε τη νίκη με 3-1 σετ και ανέβηκε στους 23 βαθμούς ενώ παράλληλα απέκτησε πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους συριανούς. Αντίθετα η ομάδα της Σύρου έχασε πολύτιμο έδαφος στην υπόθεση του τίτλου καθώς υποχώρησε στην 4η θέση της βαθμολογίας, τέσσερις στροφές πριν από το τέλος.

Ο Ολυμπιακός είχε όπλο το σερβίς που του απέφερε 12 άσσους και κυριάρχησε στο μπλοκ. Είχε μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μιχαήλοβιτς, Τέπαν αλλά και τον Πέριτς χωρίς να υστερήσει κανείς. Αντίθετα ο Φοίνικας είχε προβληματική υποδοχή που δεν του επέτρεψε να αναπτυχθεί γρήγορα και καθηλώθηκε σε κρίσιμα σημεία του 4ου σετ. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 13-8 στο 4ο σετ αλλά ο Ολυμπιακός με πρώτο σερί 5-0 ισοφάρισε 13-13 και στη συνέχεια στο 14-13 για τον Φοίνικα έχοντας τον Μιχάλοβιτς στο σερβίς έκανε σερί 6-0 και προσπέρασε 19-14 εξασφαλίζοντας διαφορά ασφαλείας για να πάρει το πολύτιμο τρίποντο.

Το 1ο σετ ήταν μονόλογος του Ολυμπιακού ο οποίος με υπεροχή στο σερβίς έκανε ότι ήθελε. Με μίνι σερί 3-0 προηγήθηκε 11-8, ενώ στη συνέχεια με μπλοκ από Μιχαήλοβιτς και Παγιένκ άνοιξε πιο πολύ τη διαφορά στο +5 (16-11). Με νέο σερί 4-0 άνοιξε τη διαφορά στο 22-14 και έκλεισε το σετ 25-16 με το λάθος σερβίς του Τζιουμάκα.

Στο 2ο σετ ο Φοίνικας ισορρόπησε στην υποδοχή αλλά η επίθεση του ήταν περιορισμένη. Μέχρι το 14-14 έγινε ράλι πόντο πόντο και εκεί ο Ολυμπιακός με δύο πόντους του Τεπάν και έναν του Παγιένκ ξέφυγε 17-14. Ο Φοίνικας απάντησε με το σερβίς του Ιερεζουέλο και ισοφάρισε 18-18. Με επίθεση και μπλοκ του Τζούριτς ο Φοίνικας ισοφάρισε πάλι 22-22 αλλά ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Πέριτς που πήρε επίθεση και άσσο έκανε το σκορ 24-22. Ο Πέριτς έχασε το σερβίς (23-24) και ο Μιχαήλοβιτς στο μπλοκ του αγώνα νίκησε τον Τζούριτς για το 25-23 και το 2-0 σετ.

Ο Φοίνικας μην έχοντας άλλη επιλογή ανέβασε την πίεση στο σερβίς και με μπροστάρηδες του Κόστα, Ιερεζουέλο, Μιχάλοβιτς έδωσαν προβάδισμα 9-5. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 13-13 με τον Μιχαήλοβιτς. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες πόντο πόντο. Ο Φοίνικας ξέφυγε 21-19 αλλά με δύο πόντους του Μιχαήλοβιτς ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 21-21. Το χαμένο σερβίς του Πέριτς και η επίθεση του Μιχάλοβιτς έκαναν το 23-21 για τον Φοίνικα, χάθηκαν εκατέρωθεν σερβίς και ο Στερν με άσσο τελείωσε το σετ 25-22 για το 1-2 σετ.

Το σετ των ανατροπών ήταν το 4ο. Ο Φοίνικας συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και με μπάσιμο 5-0 χάρις το σερβίς του Ιερεζουέλο επέβαλε το ρυθμό του. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 7-1 και 13-8 και εκεί έπαθε μπλακ άουτ. Με ρεσιτάλ του Μιχαήλοβιτς στην επίθεση ο Ολυμπιακός έκανε σερί 5-0 και ισοφάρισε 13-13. Ο Μιχάλοβιτς έδωσε ανάσα για τον Φοίνικα (14-13) αλλά ο Ολυμπιακός και πάλι με πρωταγωνιστή τον Μιχαήλοβιτς σε σερβίς και επίθεση έκανε σερί 6-0 και προηγήθηκε 19-14. Εκεί κρίθηκε και ο αγώνας ο οποίος έκλεισε με το χαμένο σερβίς του Μιχάλοβιτς (19-25).

Διαιτητές: Κουτσούλας, Γεροθόδωρος. Διαιτητές: Γεωργόπουλος. Επόπτες: Συρίγος, Παπαγιαννόπουλος. Γραμματεία: Πιρπινιά.

1ο σετ: 7-8, 11-16, 14-21, 16-25
2ο σετ: 6-8, 14-16, 19-21, 23-25
3ο σετ: 8-5, 15-16, 21-19, 25-22
4ο σετ: 8-2, 14-16, 16-21, 19-25

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 6 άσσοι, 8 μπλοκ, 40 επιθέσεις, 29 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. οι πόντοι προήλθαν: 12 άσσοι, 14 μπλοκ, 45 επιθέσεις, 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (16-25, 23-25, 25-22, 19-25) σε 111΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλενκόνσκι):  Μιχάλοβιτς 16π. (15/27επ., 1 μπλοκ), Ιερεζουέλο 7 (3/5επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Κόστα 9 (5/9επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Τζούριτς 7 (4/8επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 5 (5/13επ., 87%υπ., 47%αρ.), Στερν 7 (6/14επ., 1 άσσος, 32%υπ., 11%αρ.) / Καρασαβίδης (63%υπ., 37%αρ.), Παπαλεξίου 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδης (λ), Παπαγγελόπουλος, Τζιουμάκας 1 (1/4επ.), Παπαδόπουλος Π., Καπετανίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 12π. (6/8επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Στιβαχτής, Μιχάλοβιτς 16 (10/17επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι, 40%υπ., 28%αρ.), Τέπαν 23 (15/31επ., 4 μπλοκ, 4 άσσοι), Ζουπάνης 2 (2/3επ.), Πέριτς 13 (9/21επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι) / Ζήσης (λ. - 60%υπ., 30%αρ.0, Τζιάβρας (λ), Δαλακούρας, Προύσαλης 1 (1 άσσος), Ανδρεάδης 3 (3/3επ.).

Ο προπονητής του Φοίνικα Γιόσκο Μιλενκόσνκι είπε: "Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό, ήταν καλύτερος και νίκησε. Στο 1ο σετ είχαμε κακή υποδοχή και αργήσαμε να μπούμε στον αγώνα. Στο 2ο σετ δεν ήμασταν αποτελεσματικοί και τυχεροί στις φάσεις που έκριναν το σετ. Στο 4ο σετ όλα πήγαιναν καλά, είχαμε βρει ρυθμό αλλά ανεξήγητα σταματήσαμε να παίζουμε. Δεν ξέρω τι συνέβη. Ο Ολυμπιακός το εκμεταλεύτηκε και νίκησε δίκαια. Πρέπει να δούμε τι έφταιξε. Εχουμε ακόμα τέσσερις αγώνες. Τα πράγματα για τον τίτλο στο πρωτάθλημα είναι δύσκολα αλλά θα παλέψουμε".

Ο αρχηγός του Φοίνικα ΟΝΕΧ Ανδρέας Φράγκος είπε: "Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός στο σερβίς. Μας πίεσε πολύ. Εμείς ακόμα και όταν είχαμε καλή υποδοχή δεν εκμεταλευτήκαμε τις ευκαιρίες μας. Κοιτάμε τον επόμενο αγώνα. Πρέπει να ηρεμήσουμε και να δούμε τη δύσκολη συνέχεια. Θα συνεχίσουμε την προσπάθεια για να ανατρέψουμε την κατάσταση".

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Αλμπέρτο Τζιουλιάνι είπε: "Η ομάδα μου έπαιξε πολύ καλά σε έναν κρίσιμο αγώνα που έπρεπε να πάρουμε το τρίποντο. Νικήσαμε στην έδρα μιας δυνατής ομάδας. Είμαι ευχαριστημένος από τον τρόπο παιχνιδιού μας. Ημασταν καλύτεροι στο σερβίς και στο μπλοκ και κρατήσαμε υποδοχή και άμυνα. Πήραμε τους 3 βαθμούς και συνεχίζουμε. Εχουμε ακόμα τέσσερις στροφές και ελπίζω πως θα κάνουμε αυτό που πρέπει για να πάρουμε το πρωτάθλημα".

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού Ανδρέας Ανδρεάδης είπε: "Ήρθαμε εδώ για να πάρουμε το τρίποντο και τα καταφέραμε. Για μένα το κλειδί της νίκης ήταν το 2ο σετ αλλά και η ανατροπή στο 4ο σετ. Κλείσαμε τα ατού της Σύρου. Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες. Συνεχίζουμε την προσπάθεια για να πάρουμε το πρωτάθλημα που είναι ο βασικός μας στόχος. Σήμερα δείξαμε πως μπορούμε να τα καταφέρουμε".

Volley League  - Β φάση - 6η αγωνιστική

6η αγωνιστική - Παρασκευή 8 Απριλίου 2022

Ζηρίνειο, Κηφισιά, 18:00 (Live Streaming ESAP TV): Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Π.Α.Ο.Κ. 0-3 (16-25, 11-25, 19-25)
Διαιτητές: Αβραμίδης, Φραγκάκης. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Κατερλή, Γεωργιάδης. Γραμματεία: Καρατζογλίδου.
Δ.Βικέλας, Ερμούπολη, 19:15 (ΕΡΤ-3): Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1-3 (16-25, 23-25, 25-22, 19-25)
Κροίσος Πέρσης, Νέα Σμύρνη, 20:00 (Live Streaming ESAP TV): Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Παναθηναϊκός Α.Ο.
Διαιτητές: Βουδούρης, Γεράνιος. Παρατηρητής: Πολίτης. Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Ζαρμπίνης. Γραμματεία: Καλιγέρη.

ΤΕΛΙΚΗ - Β΄ ΦΑΣΗ - ΝΕΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΕΞΙ ΠΡΩΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ΤΗΣ Α΄ ΦΑΣΗΣ

Οι ομάδες που τερμάτισαν στις θέσεις 1 μέχρι 6 στην Α΄φάση, θα αγωνιστούν σε μίνι-πρωτάθλημα δύο (2) γύρων, σε αγώνες εντός και εκτός έδρας, μεταφέροντας το 50% της μεταξύ τους διαφοράς στη βαθμολογίας που έχει προκύψει από την κανονική περίοδο. Η πρώτη ομάδα της βαθμολογίας της Β΄φάσης θα στεφθεί πρωταθλήτρια Ελλάδας 2021-22 χωρίς αγώνες πλέι άουτ. Ο Ο.Φ.Η. μετά τους αγώνες πλέι άουτ πήρε την 7η θέση και ο Φίλιππος Βέροιας πάει στα μπαράζ με την 3η ομάδα της Pre League.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β΄ΦΑΣΗΣ 2021-22
1η αγωνιστική - 25-26 Φεβρουαρίου 2η αγωνιστική - 4-6 Μαρτίου
3η αγωνιστική - 12 Μαρτίου
4η αγωνιστική - 19 Μαρτίου
5η αγωνιστική - 25-28 Μαρτίου
25/2: Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0  6/3, 18:00: Α.Ο.Π. Κηφισιάς - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 0-3 12/3: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 19/3: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-2 25/3: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0
26/2: Παναθηναϊκός Α.Ο. - A.O.N.Σ.Μίλων 3-1 5/3, 17:00: Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 14/3: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ. 3-0 19/3: Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 0-3 26/3: Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-0
26/2: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 3-1
4/3, 19:15: Π.Α.Ο.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 1-3 13/3, Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-0 21/3: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-0 28/3: Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Π.Α.Ο.Κ. 1-3
6η αγωνιστική - 8 Απριλίου
7η αγωνιστική - 13 Απριλίου
8η αγωνιστική - 16 Απριλίου
9η αγωνιστική - 20 Απριλίου
10η αγωνιστική - 27 Απριλίου
8/4: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Π.Α.Ο.Κ. 0-3 13/4, 19:00 (ESAP TV):Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Α.Ο.Π.Κηφισιάς Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Παναθηναϊκός Α.Ο. Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Α.Ο.Π.Κηφισιάς Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
8/4, 20:00 (ESAP TV): Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Παναθηναϊκός Α.Ο. 13/4, 18:00 (EΡΤ Sports): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Π.Α.Ο.Κ. Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ
8/4: Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1-3 13/4, 17:00 (sdna.gr): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Π.Α.Ο.Κ. Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο. Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Α.Ο.Φοίνικας Σύρου Τρίποντο χρυσάφι για τον Ολυμπιακό στη Σύρο, 3-1 τον Φοίνικα ΟΝΕΧ