29-10-2022

Με σούπερ Φράγκο, Ερνάντεζ ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-1 τον ΠΑΟΚ

Με πρωταγωνιστές τον Ανδρέα Φράγκο και τον Φερνάντο Ερνάντεζ που ήταν και πρώτος σκόρερ με 22 πόντους και πήρε δύο καθοριστικούς πόντους από μπλοκ πάνω στον Γιόρνα στο φινάλε του 1ου και του 4ου σετ, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι που άνοιξε το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στο πρόγραμμα της Volley League.

Oι πράσινοι παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ σε ορισμένα σημεία του 1ου και του 4ου σετ κατάφεραν να κάνουν ανατροπές και να πάρουν ένα πολύτιμο και καθαρό τρίποντο και μάλιστα στο άδειο γυμναστήριο του Αγίου Θωμά λόγω τιμωρίας της έδρας.

Ο ΠΑΟΚ παρότι ήταν καλύτερος σε όλους τους τομείς των στατιστικών (μπλοκ, σερβίς και επίθεση) δεν είχε ποιότητα στα κρίσιμα τελειώματα των σετ, έχασε σερβίς σε κρίσιμες στιγμές και δεν είχε τον παίκτη που θα τελείωνε τις φάσεις. Ο Ράπτης με 5 άσσους έδωσε ρεσιτάλ στο σερβίς αλλά έκανε χαμηλή πτήση σε υποδοχή και επίθεση όπως και ο Βαν ντε Ντρις κυρίως στις κόντρα επιθέσεις.

Στο 1ο σετ ο ΠΑΟΚ είχε συνέχεια το προβάδιαμα από το 23-22 μέχρι στο 29-28 αλλά δε μπόρεσε να το αξιοποιήσει. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με το χαμένο σερβίς του Βουλκίδη (29-29), προηγήθηκε με μπλοκ άουτ του Ερνάντεζ πάνω στον Κόστα και πήρε το σετ 31-29 με μπλοκ του Ρανγκέλ στον Γιόρνα.

Με άλλα λόγια η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πέρασε ανώδυνα το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ και κατάφερε να αντιμετωπίσει αποτελεσματικά τον δικέφαλο.

Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 6-4 με τον άσσο του Φράγκου ενώ ο ίδιος παίκτης στην επόμενη περιστροφή άνοιξε το σκορ στο 16-11 και το σετ έκλεισε 25-21 και το χαμένο σερβίς του Γιόρνα (25-21).

Μεγάλες μάχες έγιναν στο 3ο σετ με τις δύο ομάδες να κάνουν ράλι πόντο πόντο αλλά μετά το 21-21 ο ΠΑΟΚ έκανε πολύτιμο σερί 3-0. Ο Πετρέας έχασε το σερβίς, ο Σωτηρίου έκανε μπλοκ πάνω στον Ερνάντεζ (21-23) και ο Φράγκος έκανε λάθος επίθεση. Ο Ερνάντεζ μείωσε 22-24, ο Βαν ντε Ντρις έκανε λάθος 23-24 και το σετ για τον ΠΑΟΚ τελείωσε ο Σωτηρίου με 23-25.

Στο 4ο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 26-25 αλλά ο Σωτηρίου έχασε το σερβίς (26-26) και πήρε το σετ από επίθεση του Φράγκου και όπως και στο φινάλε του 1ου σετ με μπλοκ του Ερνάντεζ πάνω στον Γιόρνα για το 28-26.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Ονόπας, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Κατερλή, Τόλιος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 4-8, 16-15, 21-20, 31-29

2ο σετ: 6-8, 16-15, 20-21, 23-25

3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-16, 25-21

4ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21, 28-26

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 59 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 7 άσσους, 50 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (31-29, 23-25, 25-21, 28-26) σε 117'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 17 (15/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57% υπ. - 33% άριστες), Πετρέας 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 1 (1 άσσος), Ρανγκέλ 8 (5/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φράγκος 16 (14/25 επ., 2 άσσοι, 70% υπ. - 40% άριστες), Ερνάντεζ 22 (20/36 επ., 2 μπλοκ) / Γκρουμούσας (λ, 42% υπ. - 19% άριστες), Μπάσης 1 (1 άσσος).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 13 (11/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 24% άριστες), Κόστα 11 (9/12 επ., 2 μπλοκ), Γουόλς 4 (1/1 επ., 3 μπλοκ), Βουλκίδης 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ράπτης 11 (5/9 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ. - 18% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 18 (17/34 επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 70% υπ. - 45% αριστες), Σωτηρίου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. - 29% άριστες), Γάτσης, Τακουρίδης 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Εγώ δεν είδα πολλά λάθη από τις δύο ομάδες. Τα λάθη προήλθαν κυρίως από τα σερβίς και βέβαια αυτός είναι ένας τρόπος πίεσης ο οποίος μοιραία θα φέρει τα λάθη. Θεωρώ ότι για δεύτερη αγωνιστική πρωταθλήματος ήταν εξαιρετικό και ποιοτικό το ματς. Πιστεύω ότι όταν είχαμε καλή υποδοχή παίρναμε εύκολους πόντους στην επίθεση ενώ όταν δεν ήμαστα καλοί στην υποδοχή δυσκολευόμασταν. Δεν έχουμε κάνει καλή προετοιμασία γιατί είχαμε τραυματισμούς και τώρα αντιμετωπίζουμε το πρόβλημα του Ζήση. Πλέον τρέχουμε τα πράγματα πιο γρήγορα καθώς μπήκαμε σε ρυθμό σε Ευρώπη και πρωτάθλημα».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιόσκο Μιλενκόσκι ανέφερε: «Ήταν ένα καλό παιχνίδι για τους φιλάθλους αλλά όχι για τους παίκτες και τους προπονητές αφού ήταν πολύ αγχωτικό. Υπήρχαν μικρές διαφορές στα σετ και για εμάς ειδικά στο τέταρτο σετ ήταν καθοριστικό. Προσπαθήσαμε σε πολλά σημεία του αγώνα και είχαμε την ευκαιρία να κερδίσουμε όμως χάσαμε αρκετούς εύκολους πόντους και δεν τα καταφέραμε από τα λάθη που κάναμε. Είχαμε ευκαιρίες στο πρώτο και τέταρτο σετ να το κατακτήσουμε όμως δεν το πετύχαμε. Αυτές οι λεπτομέρειες πάντως είναι που κάνουν την διαφορά. Ο Παναθηναϊκός έχει πολύ καλούς παίκτες σε κάθε θέση και είναι πολύ δύσκολο να τον κερδίσεις. Χρειάζεται πολύ συγκέντρωση για την συνέχεια του πρωταθλήματος από την πλευρά μας».

Ο ακραίος του Παναθηναϊκού Ανδρέας Φράγκος δήλωσε: «Ακόμα και αν είχαμε το πρόβλημα να μην έχουμε το βασικό μας λίμπερο, καταφέραμε τακτικά να στήσουμε καλύτερα την υποδοχή μας. Ο ΠΑΟΚ δεν μας πίεσε πιστεύω όσο είναι η πραγματική του δυνατότητα, πέραν του πρώτου σετ που κάναμε και εμείς αρκετά λάθη. Είναι σημαντικό που λημασταν συνεχώς μέσα στο ματς και είχαμε το καλό μας side out. Αξίζουν συγχαρητήρια στον Κόβαρ και τον Ερνάντεζ όμως σίγουρα μια ομάδα δεν μπορεί να βασιστεί σε έναν ή μόνο δύο παίκτες αλλά σε περισσότερους. Εννόείται ότι αυτό δουλεύουμε και στην προπόνηση και ακόμα είναι αρχή της χρονιάς και έχουμε μεγάλα περιθώρια βελτίωσης και θαρρώ ότι θα δέιξουμε καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο. Για τον Γκουρμούσα θέλω να πω ότι είναι πολύ δύσκολο για ένα νέο παιδί που παίζει σε ένα τόσο δύσκολο ματς να ανταποκριθεί. Εμείς είμαστε δίπλα του και τον βοηθάμε και να βοηθάμε κάθε αθλητή σε τέτοιες στιγμές».

Ο διαγώνιος του ΠΑΟΚ Μπραμ Βαν Ντε Ντρις είπε: «Στον Παναθηναϊκό γνωρίζουν και εμένα και τον Ράπτη και τον τρόπο παιχνιδιού μας ωστόσο και οι δύο ομάδες είναι εντελώς διαφορετικές φέτος με νέα πρόσωπα. Για μένα ήταν ωραίο που ήμουν πάλι εδώ. Από κει και πέρα νομίζω το τέταρτο σετ ήταν καθοριστικό καθώς θα πηγαίναμε το ματς στο τάι μπρέικ. Είχαμε αστάθεια στο παιχνίδι και δεν βρήκαμε ρυθμό. Πρέπει να βελτιώσουμε τον τρόπο παιχνιδιού μας και να αποδείξουμε ότι μπορούμε να κάνουμε καλύτερα πράγματα. Κάναμε πολλά εύκολα λάθη στο σερβίς και πρέπει να το διαχειριστούμε καθώς είμαστε ακόμα στην αρχή της χρονιάς».

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Παναθηναϊκός Α.Ο. Με σούπερ Φράγκο, Ερνάντεζ ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-1 τον ΠΑΟΚ