16-04-2014

Ο Παναθηναϊκός 3-1 τη Νίκη και πρωτιά στη βαθμολογία των πλέι άουτ (φωτό)

Πολύτιμο τρίποντο για την παραμονή του στην κατηγορία πήρε ο Παναθηναϊκός που νίκησε στην Κυψέλη τη Νίκη Αιγινίου με 3-1 και πέρασε πρώτος στη βαθμολογία των πλέι άουτ έχοντας +2 βαθμούς από τον Άρη και +3 από την Παναχαϊκή την οποία θα υποδεχτεί την Τετάρτη του Πάσχα στην Κυψέλη.
Η θέση της Νίκης Αιγινίου έγινε ακόμα πιο δύσκολη κι έχει πλέον μόνο... μαθηματικές ελπίδες για παραμονή κι αυτό μπορεί να συμβεί μόνο με σενάριο τριπλής ισοβαθμίας με Παναχαϊκή και Άρη. Αυτό θα γίνει εάν η Νίκη νικήσει έστω και με 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό και τον Άρη και με 3-0 την Παναχαϊκή στην Πάτρα. Παράλληλα ο Παναθηναϊκός να νικήσει την Παναχαϊκή και τον Άρη με 3-0 ή 3-1 σετ και την τελευταία αγωνιστική η Παναχαϊκή να νικήσει τον Άρη με 3-2 σετ στην Πάτρα!

Οι «πράσινοι» τα δυο πρώτα σετ μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, ακολουθώντας στο έπακρο την τακτική με αποτέλεσμα να κάνουν εύκολα το 2-0. Στο τρίτο σετ, η Νίκη Αιγινίου εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Τριφυλλιού, ανέβασε τα ποσοστά της στην επίθεση και κατάφερε να μειώσει σε 2-1 σετ. Στο τέταρτο, οι «πράσινοι» επέστρεψαν, ήταν μπροστά στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ (8-5, 16-14) ενώ με τον Αμορόσο να πηγαίνει στο σερβίς στο 18-16 και να φεύγει στο 22-16, δυσκολεύοντας τα μέγιστα την υποδοχή των φιλοξενούμενων κατάφεραν να πανηγυρίσουν ένα πολύτιμο «τρίποντο» παραμονής.

Διαιτητές: Βουδούρης, Βασιλειάδης

1ο σετ: 8-7, 16-12, 21-15, 25-20
2o σετ: 8-7, 16-13, 21-16, 25-21
3ο σετ: 4-8, 12-16, 16-21, 20-25
4ο σετ: 8-5, 16-14, 21-16, 25-20

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 11  μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 4 άσσους, 49 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (25-20, 25-21, 20-25, 25-20)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 16 (16/31 επ, 38% υπ - 17% άριστες), Στιβαχτής 5 (3/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αμορόσο 11 (6/13 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Μουρ 6 (4/5 επ, 2 μπλοκ), Μπέλος 14 (11/31 επ, 3 μπλοκ), Καρυπίδης 17 (14/28 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 48% υπ - 28% άριστες) / Κουρούπης (λ, 61% υπ - 44% άριστες), Λιόντας, Καπίρης, Μανιόπουλος 2 (1/5 επ, 1 άσσος), Μαδούρας, Πολυχρονιάδης

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Γιάννης Μέλκας): Παλέντζας 26 (23/38 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Αναστασιάδης 1 (1/2 επ), Νταλιέγκε 4 (3/8 επ, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 10 (8/18 επ, 2 μπλοκ, 47% υπ - 25% άριστες), Μακ Λαχλίν 8 (8/21 επ, 46% υπ - 23% άριστες), Χαραλαμπίδης 11 (4/9 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ) / Αγγελής (λ, 36% υπ - 14% άριστες), Β. Γεωργόπουλος, Μπλάνκενάου 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Γκορίδης, Α. Γεωργόπουλος.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Γιάννης Καλμαζίδης τόνισε:  «Ήμασταν αποφασιστικοί στα δυο πρώτα σετ και δεν υπήρχε αμφιβολία γι αυτό. Μετά ως συνήθως -δυστυχώς- μπήκαμε πιο νωθρά και νομίζαμε ότι χωρίς να παίξουμε θα μας το δώσει η Νίκη αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα. Καμία ομάδα δεν χαρίζει τίποτα. Παιδευτήκαμε αρκετά δυσκολευτήκαμε να ξαναμπούμε. Ευτυχώς τα καταφέραμε και ήρθε η νίκη. Το κάθε παιχνίδι είναι πολύ σημαντικό σε αυτή τη σειρά, συνέχεια πρέπει να παίζουμε για τη σωτηρία μας και αυτό είναι ψυχοφθόρο. Το ματς με την Παναχαϊκή πρέπει να το κερδίσουμε».

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Γιάννης Μέλκας δήλωσε: «Ήρθαμε εδώ ξέροντας ότι η αποστολή μας είναι πολύ δύσκολη. Ο Παναθηναϊκός έχει το πάνω χέρι και ότι είναι πιο έμπειρη ομάδα, αλλά από τη στιγμή που είχαμε μαθηματικές ελπίδες έπρεπε να παλέψουμε. Παλέψαμε, αλλά τα λάθη στα δύο πρώτα σετ και το τέταρτο μας έκαναν να χάσουμε το παιχνίδι. Στο τέταρτο σετ πίστευα ότι μπορούμε να το πάμε στο πέμπτο γιατί ο Παναθηναϊκό έδειξε σημάδια άγχους, αλλά τα λάθη δεν μας άφησαν να κυνηγήσουμε το θαύμα. Έτσι όπως είναι τα πράγματα πρέπει να δούμε απ' εδώ και πέρα τι θα κάνουμε, μετά την ήττα του Άρη με την Παναχαϊκή. Από τη στιγμή που έχουμε μαθηματικές ελπίδες πρέπει να παλέψουμε για αυτό το θαύμα. Το παιχνίδι με τον Άρη θα είναι ζωή ή θάνατος για εμάς. Θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι, ξέρουμε πώς παίζει ο Άρης, αλλά πρέπει να προετοιμαστούμε και να είμαστε σοβαροί γιατί θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι».

Ο ακραίος της Νίκης Αιγινίου Αργύρης Μαυροβουνιώτης δήλωσε:  «Ο Παναθηναϊκός φάνηκε καλύτερος. Νομίζω σε κάποιες φάσεις που ήταν να περάσουμε μπροστά, κάναμε εύκολα λάθη, γιατί δεν μπήκαμε τόσο παθιασμένοι από την αρχή. Πιστεύω τα δώσαμε όλα ειδικά από το τρίτο σετ που το πήραμε και μετά προσπαθήσαμε. Κυνηγούσαμε το θαύμα, συνεχίζουμε έχοντας άλλα τρία ματς, αν και είναι δύσκολο να πετύχουμε τον στόχο μας. Πλέον είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο να παραμείνουμε στην Α2. Θα δούμε τα πιθανά σενάρια και θα δώσουμε τα πάντα στα επόμενα ματς. Το ταξίδι ήταν μακρύ και δεν έχει τελειώσει ακόμη».

TO ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ PLAY OUT VOLLEYLEAGUE ΟΠΑΠ 2013-2014
1η Αγωνιστική Play Out
Τετάρτη 9/4/2014 Μίκρας 20.00: Άρης - Νίκη Αιγινίου 3-1 (25-21, 22-25, 25-16, 25-22)
Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Κάλλης. Επόπτες: Μαυρίδης, Δρανίτσας. Γραμματεία: Καρακούλια
Τετάρτη 9/4/2014 Παναχαϊκής 20.00: Παναχαϊκή - Παναθηναϊκός 3-1 (26-28, 25-20, 25-18, 31-29)
Διαιτητές: Μυλωνάκης, Ονόπας. Παρατηρητής: Ιορδανίδης. Επόπτες: Γεράνιος, Λιναρδάτος. Γραμματεία: Δανιά.
2η Αγωνιστική Play Out
Γυμναστήριο Πανελληνίου 19.00: Παναθηναϊκός - Αρης 3-2 (15-25, 21-25, 25-17, 25-17, 15-9)
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κυριοπούλου. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Χρηστίδης Χρ., Καλομοίρης. Γραμματεία: Παπασηφάκη
Γυμναστήριο Αιγινίου 19.00: Νίκη Αιγινίου - Παναχαϊκή 2-3 (25-23, 25-27, 22-25, 25-23, 09-15)
Διαιτητές: Μπαντιανίδης, Ιωαννίδης. Παρατηρητής: Αντωνούλης. Επόπτες: Χριστοφορίδης, Κατσιούλης. Γραμματεία: Αναστασίου
3η Αγωνιστική Play Out
Γυμναστήριο Πανελληνίου 20.00: Παναθηναϊκός - Μ.Α.Σ. Νίκη Αιγινίου 3-1 (25-20, 25-21, 20-25, 25-20)
Διαιτητές: Βουδούρης, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Ακαρέπης. Επόπτες: Αντωνόπουλος, Καλομοίρης. Γραμματεία: Μητροπούλου.
Γυμναστήριο Μίκρας 20.00: Α.Σ.Άρης - Γ.Ε. Παναχαϊκή 1-3 (22-25, 25-14, 22-25, 20-25)
Διαιτητές: Γεωργουλέας, Κουτσούλας. Παρατηρητής: Κάλλης. Επόπτες: Δρανίτσας, Στεργιόπουλος Χρ. Γραμματεία: Παπαδοπούλου.

4. Νίκη Αιγινίου 3 18 (30-61) 0 3
*Η πρώτη ομάδα θα πάρει την 9η θέση της τελικής κατάταξης, η δεύτερη ομάδα την 10η θέση της τελικής κατάταξης, η τρίτη ομάδα θα πάρει την 11η θέση της τελικής κατάταξης και η τέταρτη ομάδα της βαθμολογίας θα καταταχθεί στην 12η θέση. Η 11η και 12η ομάδα θα υποβιβαστούν στην Α2 ανδρών.

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Παναθηναϊκός Α.Ο. Ο Παναθηναϊκός 3-1 τη Νίκη και πρωτιά στη βαθμολογία των πλέι άουτ (φωτό)