14-01-2019

Δυναμική επιστροφή Αλεξίεφ και 40-0 για τον Ολυμπιακό στο 3-1 επί της ΑΕΚ

(3 votes)
Ο Ολυμπιακός συνέχισε το νικηφόρο σερί του και στο Μετς σημειώνοντας την 40η νίκη του στην Volley League και μάλιστα απέναντι στη μαχητική ΑΕΚ που πήρε το 1ο σετ αλλά στη συνέχεια δε μπόρεσε να βρει λύσεις στην πληρότητα των «ερυθρόλευκων».

Με ανανεωμένο σχήμα και τον MVP Βίκος Cola του πρωταθλήματος 2017-18 Τοντόρ Αλεξίεφ να επιστρέφει στην βάση του μετά το εξάμηνο πέρασμα του από την πορτογαλική Σπόρτιγκ ο Ολυμπιακός πήρε δίκαια τη νίκη και αύξησε σε 40-0 το νικηφορο σερί του. Βασικοί κεντρικοί αγωνίστηκαν οι Ανδρεάδης, Πετρέας.

Η ΑΕΚ στο ντεμπούτο του Σωτήρη Δρίκου είχε καλή αγωνιστική εικόνα, αγωνίστηκε με βασικούς ακραίους τους Λάππα, Στοΐλοβιτς και πήρε το πρώτο σετ. Στη συνέχεια δε μπόρεσε να ανταγωνιστεί την ομάδα του Μουνιόθ και έμεινε στους 10 βαθμούς. Ο Ολυμπιακός ανέβηκε στους 27 βαθμούς.

Ο Ολυμπιακός στρέφει την προσοχή του στον αγώνα της Πέμπτης (17/1, 18:00) με την Τουρκική BBSK, στο Ρέντη, όπου χρειάζεται δυο σετ για να πανηγυρίσει την πρόκριση στις «8» καλύτερες ομάδες του CEV Cup.

H AΕΚ μπήκε δυνατά με προβάδισμα 4-1 αλλά ο Ολυμπιακός γρήγορα ανέκτησε τον έλεγχο και με τους Αλεξίεφ, Ανδρεάδη προσπέρασε και προηγήθηκε 11-8. Το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα διατηρήθηκε μέχρι το 20-19. Το χαμένο σερβίς του Αλεξίεφ και το πολύ καλό σερβίς του Λάππα έδωσε στην ΑΕΚ σερί 4-0 και προβάδισμα 23-19. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει 24-23 με το μπλοκ του Ανδρεάδη και το λάθος της ΑΕΚ αλλά ο Στοΐλοβιτς με δύο προσωπικούς πόντους τελείωσε το σετ 25-23.

Ο Ολυμπικαός ανέβασε το βαθμό πίεσης στο σερβίς και στο 2ο σετ πήρε προβάδισμα 7-2. Το +5 διατηρήθηκε μέχρι το 18-13 οπότε ο Ολυμπιακούς με την υπεροχή των Ράουβερνινκ και Αλεξίεφ αλλά και ένα μπλοκ του Πετρέα έκανε το 25-17 και το 1-1 σετ.

Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του 3ου σετ και μέχρι το 8-8 οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Με Σμιτ, Ανδρεάδη και Τερβαπόρτι ο Ολυμπιακός έκανε σερί 3-0 και ξέφυγε 11-8. Η διαφορα αυξήθκε περισσότερο όταν Σμιτ και Ανδρεάδης πήραν δύσκολες φάσεις και ανέβασαν το σκορ στο 22-17. Το σετ τελείωσε η επίθεση του Κουμεντάκη που στο μεταξύ μπήκε αλλαγή.

Ιδια εικόνα είχε και το 4ο σετ με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει 8-2 και εκεί ουσιαστικά κρίθηκε ο αγώνας καθώς η ΑΕΚ δε μπόρεσε να επιστρέψει, οι Λάππας, Στοΐλοβιτς κουράστηκαν και ο Ολυμπιακός στο ρελαντί διατήρησε την διαφορά. Ο Πετρέας με επίθεση τελείωσε τον αγώνα.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Γεροθόδωρος.

1ο σετ: 7-8, 14-16, 21-20, 25-23

2ο σετ: 3-8, 11-16, 14-21, 17-25

3ο σετ: 7-8, 13-16, 16-21, 20-25

4ο σετ: 2-8, 11-16, 13-21, 18-25

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 53 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 17-25, 20-25, 18-25) σε 97'

ΑΕΚ (Δρίκος): Χαραλαμπίδης 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Σαλαφζούν 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 17 (16/30 επ., 1 άσσος, 57% υπ. - 36% άριστες), Κανέλλος 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Τζιουμάκας 17 (15/38 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λάππας 11 (9/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54% υπ. - 23% άριστες) / Γκαράς (λ, 44% υπ. - 32% άριστες), Σωνάκης (λ), Κουλοχέρης, Παπαδόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μουνιόθ): Πετρέας 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 13 (9/12 επ., 4 μπλοκ), Σμιτ 21 (17/29 επ., 4 μπλοκ), Τερβαπόρτι 4 (4 άσσοι), Αλεξίεφ 15 (11/21 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 38% υπ. - 18% άριστες), Ραούβερντινκ 8 (8/18 επ., 45% υπ. - 30% άριστες) / Στεφάνου (λ, 46% υπ. - 46% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι 1 (1/2 επ.), Κουμεντάκης 1 (1/1), Στιβαχτής.

Ο προπονητής της ΑΕΚ Σωτήρης Δρίκος μετά το τέλος του αγώνα είπε: «Κάναμε μία έντιμη προσπάθεια απέναντι σε μία ομάδα που είναι σε άλλο επίπεδο. Προηγήθηκαμε 1-0 σετ αλλά ο Ολυμπιακός μας έβαλε δύσκολα και μας έδειξε το επίπεδο που πρέπει να προσεγγίσουμε. Πρέπει να οργανώσουμε τα προβλήματα, να δώσουμε λυσεις και μετά να παρουσιάσουμε μία εικόνα αντάξια του σωματείου και της δυναμικής της ΑΕΚ. Αυτό χρειάζεται χρόνο, μπορεί και χρόνια. Εχουμε μπροστά μας μία μεγάλη διακοπή λόγω των ρεπό και του Λιγκ Καπ και πρέπει να την εκμεταλευτούμε για να επενδύσουμε και να χτίσουμε. Εχουμε ανοικτά τα μάτια μας στην αγορά και ψάχνουμε τον αντικαταστάτη του Μότα».

Ο ακραίος της ΑΕΚ Ηλίας Λάππας είπε: «Ξεκινήσαμε καλά, πιέσαμε τον Ολυμπιακό αλλά όταν ο Ολυμπιακός ανέβασε ταχύτητες και ανέβηκε επίπεδο δε μπορέσαμε να ακολουθήσουμε. Δε μένουμε μόνο στην προσπάθεια αλλά η ομάδα είναι σε καλό δρόμο. Σίγουρα μας έλειψε ο Μότα αλλά περιμένουμε πως θα αντικατασταθεί. Το επόμενο μας για την ΑΕΚ είναι τον Φεβρουάριο και μέχρι τότε θα κάνουμε μία μίνι προετοιμασία».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Το πιο σημαντικό σήμερα ήταν να βρούμε ρυθμό μετά από τη μεγάλη διακοπή που είχαμε και με τους διεθνείς που έλειπαν. Χρειάστηκε λίγη ώρα για να βρούμε το ρυθμό μας και να κάνουμε το παιχνίδι μας, ήταν όμως ένα καλό παιχνίδι για να αρχίσει ο δεύτερος γύρος του πρωταθλήματος. Ελέγξαμε τακτικά το παιχνίδι με την ΑΕΚ, που ήταν και το κλειδί και πήραμε μια ακόμα νίκη που μας φέρνει όλο και πιο κοντά στους στόχους μας».

O κεντρικός του Ολυμπιακού Ανδρέας Ανδρεάδης είπε: «Δεν κάναμε καλό ξεκίνημα αλλά σημασία έχει πως στη συνέχεια ελέγξαμε τον ρυθμό του αγώνα και είχαμε μεγάλες διαφορές σε όλα τα υπόλοιπα σετ. Ο Ολυμπιακός συνεχίζει την αήττητη πορεία του και με τις αλλαγές που έγιναν πιστεύω πως η ομάδα θα πετύχει τους στόχους της».

*Πριν τον αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για το θάνατο του οπαδού της ΑΕΚ Αλεξέι και της Λίνας Αρβανίτη, συζύγου του προπονητή της Εθνικής Ανδρών και του Παναθηναϊκού Δημήτρη Ανδρεόπουλου και μητέρα του διεθνή αθλητή του Παναθηναϊκού Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου.

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Α.Ε.Κ. Δυναμική επιστροφή Αλεξίεφ και 40-0 για τον Ολυμπιακό στο 3-1 επί της ΑΕΚ