23-03-2019

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 τον ΠΑΟΚ και τερμάτισε πρώτος στο «ντεμπούτο» του video check

(1 Vote)
Ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ στο ιστορικό ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής και στον τελευταίο του αγώνα στην κανονική περίοδο εξασφάλισε την πρώτη θέση και το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ.

Η αναμέτρηση πέρασε στην ιστορία ως η πρώτη που εφαρμόστηκε το video check που προμηθεύτηκε η ΕΣΑΠ από την ιταλική εταιρεία sports data και ήταν διαφωτιστικό για όλες τις αμφισβητούμενες φάσεις της αναμέτρησης. Ο ΠΑΟΚ μπορεί να ηττήθηκε αλλά απέδειξε πως πλέον είναι ισοδύναμος με τον Ολυμπιακό και το φινάλε του πρωταθλήματος προμηνύεται συγκλονιστικό.

Αν μάλιστα ο δικέφαλος αξιοποιούσε το προβάδισμα 22-17 στο 3ο σετ ίσως ο αγώνας να είχε διαφορετική εξέλιξη. Υπενθυμίζεται πως ο ΠΑΟΚ χρειάζονταν νίκησε με 3-0 ή 3-1 σετ για να πάρει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο αλλά από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός έκανε τη μεγάλη ανατροπή και πήρε το 3ο σετ 27-25 εξασφάλισε και την πρωτιά μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το 4ο σετ. Ο αγώνας είχε ένταση στο φινάλε του 3ου σετ όταν χρεώθηκε με υπέρβαση ο πασαδόρος του ΠΑΟΚ Ντίμα Φιλίποφ (έφερε τη μπάλα μέσα από το αντίπαλο τερέν και επίσης πατούσε και στο αντίπαλο τερέν στην προσπάθεια του).

Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν το video check αλλά για παρόμοιες παραβάσεις δεν προβλέπεται η χρήση του ωστόσο φάνηκε ξεκάθαρα η διπλή παράβαση. Χαρακτηριστική ήταν και η δήλωση του προπονητή του ΠΑΟΚ Σάκη Ψάρρα: «Πρέπει να δουλέψουμε σωστά το μεγάλο πλεονέκτημα του video check. Πρέπει να δούμε πρώτα τα δικά μας λάθη στο 22-17 και μετά να μιλήσουμε αν υπάρχουν λάθη των διαιτητών».

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και απέδειξε από το ξεκίνημα πως είναι ικανός για όλα καθώς Μουαγκουτούτια και Κλαπβάικ του έχουν δώσει τη δυναμική που χρειάζεται. Μάλιστα με δύο πόντους του Μουαγκουτούτια ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 12-10 στο 1ο σετ. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τους Αλεξίεφ, Σμιτ 16-16 αλλά ο Μουαγκουτούτια με το σερβίς του διέλυσε την υποδοχή των ερυθρολεύκων και με άσσο αλλά και μπλοκ του Οκολιτς ο δικέφαλος ξέφυγε 23-20. Ο Αλεξίεφ μείωσε 23-21 και ο ΠΑΟΚ με τον Όκολιτς και τον Τακουρίδη έκανε το 25-21 για το 1-0 σετ.

Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την υποδοχή του και για πρώτη φορά ανέβασε την πίεση του στο σερβίς έχοντας μικρό προβάδισμα. 5-3, 8-6 ενώ στο 11-8 το σερβίς του Σμιτ έφερε σερί 4-0 και εκτόξευσε τη διαφορά στο 15-8. Ο ΠΑΟΚ ροκάνισε την διαφορά στο -3 (23-20) αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα και με τον Ραουβέρντινκ έκλεισε το σετ 25-21.

Το πιο καθοριστικό ήταν το 3ο σετ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 10-8 με τον Σμιτ να είναι ασταμάτητος αλλά ο ΠΑΟΚ στο καλύτερο σημείο του αγώνα έβγαλε αντίδραση και με σερί 4-0 από τους Όκολιτς, Μουαγκουτούτια προσπέρασε 12-10. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 12-12 και στο 13-13 ο Τακουρίδης με δύο κερδισμένους πόντους απο προσωπικές του μονομαχίες έδωσε προβάδισμα 15-13 και ο Κλαπβάικ έκανε το 16-13. Το χαμένο σερβίς του Χριστοφιδέλη και οι πόντοι του Όκολιτς και του Φιλίποφ έδωσε το προβάδισμα του ΠΑΟΚ με 22-17. Ολα έδειχναν πως ο δικέφαλος θα έκανε το 1-2 αλλά οι γηπεδούχοι εκμεταλεύτηκαν τρία λάθη από Φιλίποφ, Οκολιτς αλλά και τον πόντο του Αλεξίεφ για να μειώσουν 20-22. Ο Κλαπβάικ έκανε το 23-20 αλλά ο Ολυμπιακός με πίεση στο σερβίς και τον εκπληκτικό Σμαραγδή που έκανε διαδοαχικά μπλοκ ισοφάρισε 23-23. Ο Κλαπβάικ έκανε το 24-23 αλλά ο Ολυμπιακός με τον Ραουβέρντινκ και το λάθος του Σαφράνοβιτς προσπέρασε 25-24 και το σετ τελείωσε με την επίθεση του Σμιτ και την υπέρβαση του Φιλίποφ.

Ο Ολυμπιακός έχοντας κάνει το 2-1 σετ εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο, το ενδιαφέρον στο 4ο σετ ατόνισε και ο ΠΑΟΚ μετά το 9-9 έχασε το κίνητρο του. Με το σερβίς του Σμιτ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 12-9 και το σετ τελείωσε με τον παρθενικό πόντο του νεαρού Παπαλεξίου στα μεγάλα ντέρμπι.

Διαιτητές: Θεμελής, Βουδούρης.

Διακύμανση
1ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 21-25
2ο σετ: 8-5, 16-10, 21-14, 25-21
3ο σετ: 7-8, 13-16, 17-21, 27-25
4ο σετ: 7-8, 16-11, 21-13, 25-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 4 άσσοι, 58 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 53 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (21-25, 25-21, 27-25, 25-15) σε 110΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μουνιόθ): Σμαραγδής 3π. (2/5επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 2 (2/3), Σμιτ 23 (17/27, 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Τερβαπόρτι 1 (1/3), Αλεξίεφ 15 (15/23, 29%υπ., 16%αρ.), Ραουβέρντινκ 14 (12/25, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 26%υπ., 21%αρ.) / Στεφάνο (λ. - 67%υπ., 29%αρ.), Στιβαχτής, Δαρίδης (λ), Ζουπάνι 1 (1/1), Παπαλεξίου 1 (1/1).

ΠΑΟΚ (Ψάρρας): Όκολιτς 15π. (10/15επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Μουαγκουτούτια 11 (8/21, 3 άσσοι, 46%υπ., 29%αρ.), Φιλίποβ 2 (2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (6/9, 2 μπλοκ), Κλαπβάικ 23 (21/40, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Σαφράνοβιτς 3 (3/10, 46%υπ., 31%αρ.) / Εφραιμίδης (λ. - 50%υπ., 20%αρ.), Γκόρτσανιουκ 5 (5/9, 45%υπ, 27%αρ.), Τερζής, Καπετανίδης, Γάτσης, Μπούτος.

O προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Γνωρίζαμε καλά ότι ο ΠΑΟΚ θα έρθει προετοιμασμένος για να χτυπήσει αυτό το παιχνίδι. Για εμάς είναι πολύ σημαντικός ο τρόπος που παίξαμε σήμερα. Εκτός από το πρώτο σετ, όπου ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ δυνατός στο σερβίς αλλά ήταν πολύ σημαντικό ο τρόπος που αντιδράσαμε στο τρίτο σετ, όταν ο αντίπαλός μας βρισκόταν μπροστά. Καταφέραμε να μείνουμε συγκεντρωμένοι μέχρι τον τελευταίο πόντο του αγώνα με αποτέλεσμα να κάνουμε αυτή τη μεγάλη νίκη».

Ο ακραίος του Ολυμπιακού Κώστας Χριστοφιδέλης είπε: «Νικήσαμε δίκαια παρόλο που η απόδοση μας δεν ήταν αυτή που έπρεπε. Πιστεύω πως θα βελτιωθούμε και θα βρούμε ρυθμό για τα πλέι οφ και για το φάιναλ-4 του κυπέλλου. Οπως φαίνεται εμείς και ο ΠΑΟΚ θα πρωταγωνιστήσουμε. Πρέπει να βρούμε ρυθμό που μέχρι στιγμής δεν τα έχουμε καταφέρει».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Σάκης Ψάρρας είπε: «Ο κόσμος και ειδικά ο κόσμος του ΠΑΟΚ είδε πως η διαφορά του Α΄γύρου μεταξύ των δύο ομάδων δεν υπάρχει πια. Κρατάμε την τεράστια βελτίωση που έχουμε δείξει και να είστε σίγουροι πως στα ματς των τίτλων θα είμαστε ακόμα καλύτεροι. Υπόσχομαι ακόμα μεγαλύτερη βελτίωση. Κάποια λάθη στο 3ο σετ έδωσαν δικαίωμα στον Ολυμπιακό να γυρίσει το σετ. Το βίντεο τσεκ πρέπει να το κάνουμε σωστά. Πρέπει να υπάρχει και στον ημιτελικό του κυπέλλου. Πρώτοι κάναμε εμείς τα λάθη στο 3ο σετ. Πρέπει να δούμε πρώτα τα δικά μας λάθη μετά το 22-17 και μετά να μιλήσουμε για πιθανές ευθύνες των διαιτητών εάν υπάρχουν».

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 τον ΠΑΟΚ και τερμάτισε πρώτος στο «ντεμπούτο» του video check