03-05-2019

Ο Ολυμπιακός με Σμιτ, Ραουβέρντινκ νίκησε 3-0 τον ΠΑΟΚ και έκανε το 1-0

Ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου καθώς νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ στον πρώτο τελικό πλέι οφ που έγινε στο κατάμεστο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη.

Με τον Τοντόρ Αλεξίεφ να επιστρέφει στην ενεργό δράση, τον Γκάβιν Σμιτ να κάνει την διαφορά σε σερβίς και επίθεση και τον Γερούν Ραουβέρντινκ να σηκώνει υποδοχή και κόντρα επιθέσεις ο Ολυμπιακός πήρε δίκαια τη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ είχε σε κακή μέρα τα δύο μεγάλα του ατού Σαφράνοβιτς και Κλαπβάικ με τον πρώτο να έχει μέτρια υποδοχή και τον δεύτερο να φαίνεται στον αγώνα μόνο στο τέλος του 3ου σετ όταν όλα είχαν κριθεί. Κορυφαίος του ΠΑΟΚ στην επίθεση ήταν ο Σέρβος κεντρικός Αλεξάντερ Οκολιτς που πραγματικά ήταν ανίκητος.

Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την προσεχή Δευτέρα 6 Μαΐου στις 18.00 στο PAOK Sports Arena. Ο τίτλος θα κριθεί στις 3 νίκες.

Ο Ολυμπιακός με τον Αλεξίεφ στη βασική του σύνθεση μετά από πολύ καιρό και τους Ραουβέρντινκ, Σμιτ να είναι αλάνθαστοι επιθετικά είχε το απαραίτητο προβάδισμα έναντι του ΠΑΟΚ που κινήθηκε με αιχμή τον Σέρβο Οκολοτιτς και το σερβίς του Μουαγκουτούτια.

Μετά το πρώτο μισό του 1ου σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο αλλά ο Ολυμπιακός με το σερβίς του Σμιτ και τις δύο κόντρες από Αλεξίεφ, Ραουνέρντινκ ξέφυγε 17-14. Ο άσσος του Σμιτ και το άουτ του Οκολιτς άνοιξαν το σκορ στο 21-16, ενώ στο 22-17 ο Οκολιτς μείωσε (22-18) και με τον Μουγακουτούτια να σημαδεύει τον Αλεξίεφ ο ΠΑΟΚ έτρεξε εντυπωσιακό σερί 4-0 μειώνοντας σε 22-21. Ο Αλεξίεφ στη μεγάλη διαγώνιο έκανε το 23-21 και στην επόμενη φάση κρίθηκε το σετ όταν ο ΠΑΟΚ είχε κόντρα επίθεση αλλά λόγω της αλλαγής που είχε προηγηθεί του Φιλίποφ με τον Μπούτο μπερδεύτηκαν οι παίκτες του δικεφάλου και το σκορ έγινε 24-22. Το σετ έκλεισε 25-22 με κόντρα επίθεση του Ραουβέρντινκ.

Σχεδόν ίδια εικόνα είχαμε και στο 2ο σετ με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 10-10 αλλά από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός έκανε και πάλι την διαφορά με την αποτελεσματικότητα στο σερβίς του και την ποιότητα του Ραουβέρντινκ. Οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν για πρώτη φορά με +3 στο 14-11. Ο ΠΑΟΚ με τον Τερζή πασαδόρο και τον Μπούτο διαγώνιο συντήρησε τη διαφορά μέχρι το 20-17 που έγινε με τον Ραουβέρντινκ. Το λάθος του Ολλανδού ακραίου του Ολυμπιακού και το μπλοκ του Οκολιτς επίσης πάνω στον Ραουβέρντινκ ο ΠΑΟΚ μείωσε 20-19 αλλά όπως και στο 1ο σετ δε μπόρεσε να κάνει ανατροπή. Στο 22-21 που έγινε μπλοκ του Μπούτου στον Ραουβέρντινκ ο ΠΑΟΚ μείωσε, αλλά ο Ζουπάνι με δύσκολη επίθεση έκανε το 23-21. Ο Μουγκουτούτια μείωσε 23-22 και το σετ τελείωσε 25-22 με τη νέα επίθεση του Ραουβέρντινκ και το νέο λάθος σε κρίσιμο σημείο από τους παίκτες του Γιούρι Φιλίποφ.

Στο 3ο σετ ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Μετά το 10-10 ο Σμιτ και το λάθος του Κλαπβάικ έκαναν το 12-10 ενώ Αλεξίεφ και Ραουβέρντινκ εκτίναξαν τη διαφορά στο 17-13. Στην καλύτερη στιγμή του στον αγώνα ο Κλαπβάικ είχε καλό σερί με το οποίο ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 21-21 όμως όπως και στα δύο πρώτα σετ στο κρίσιμο σημείο ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έκανε την διαφορά και πήρε τους καθοριστικούς πόντους. Ο Αλεξίεφ με μπλοκ και επίθεση έκανε το 23-21 πανηγυρίζοντας έξαλλα ενώ το φινάλε ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακό καθώς η αναμέτρηση τελείωσε με δύο άσσους του Σμιτ.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Μυλωνάκης, Αναπληρωματικός: Βουδούρης, Παρατηρητής: Ράπτης. Κομισάριος: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Νικάκης, Τόλιος, Κατερλή, Διαμαντής. Γραμματεία: Παπασηφάκη.

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-16, 25-22
2ο σετ: 7-8, 16-12, 21-19, 25-22
3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-20, 25-21

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 7 άσσοι, 41 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 4 άσσοι, 44 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-22, 25-21) σε 85΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Πετρέας 5π. (5/6επ.), Ανδρεάδης 7 (4/6επ., 3 μπλοκ), Σμιτ 16 (11/18επ., 1 άσσος, 4 άσσοι), Τερβαπόρτι 2 (2 άσσοι), Αλεξίεφ 8 (7/16επ., 1 μπλοκ, 21%υπ., 8%αρ.), Ραουβέρντινκ 13 (11/22επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 25%υπ., 19%αρ.) / Στεφάνου (λ. - 64%υπ., 36%αρ.), Χριστοφιδέλης (100%υπ.), Ζουπάνι 3 (3/4επ.), Στιβαχτής, Δαρίδης (λ).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιούρι Φιλίποφ): Όκολιτς 17π. (14/22επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Μουαγκουτούτια 11 (11/21επ., 62%επ., 46%αρ.), Ντίμα Φιλίποφ, Τακουρίδης 7 (7/9επ.), Κλαπβάικ 10 (10/28επ.), Σαφράνοβιτς 3 (1/7, 2 άσσοι, 32%υπ., 21%αρ.) / Εφραιμίδης (λ. - 65%υπ., 60%αρ.), Μπούτος 2 (1/1, 1 μπλοκ), Γάτσης Κωνσταντινίδης, Τερζής.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ είπε: «Ερχόμαστε από μία πολύ δύσκολη περίοδο τις τελευταίες εβδομάδες αλλά είμαι χαρούμενος που ανταποκριθήκαμε πολύ καλά. Η σειρά είναι πολύ μακριά ακόμα. Δεν κρίθηκε τίποτα ακόμα και πρέπει να κρατήσουμε το μυαλό μας συγκεντρωμένο. Ο κόσμος μας βοήθησε πολύ».

Ο διαγώνιος του Ολυμπιακού Γκάβιν Σμιτ είπε: «Το αποτέλεσμα 3-0 σετ είναι εντυπωσιακό όπως φαίνεται αλλά στην πραγματικότητα ήρθε πολύ δύσκολα. Πιστεύω πως θα είμαστε καλοί και στον δεύτερο αγώνα που θα γίνει στη Θεσσαλονίκη. Κατά τη γνώμη μου ο δεύτερος αγώνας θα είναι πολύ κρίσιμος».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιούρι Φιλίποφ είπε: «Το ξέραμε πως ο αγώνας θα ήταν δύσκολος και οι ομάδες ισοδύναμες. Η διαφορά ήταν 2-3 πόντους σε όλα τα σετ και έγινε από τα δικά μας λάθη. Κάναμε 16 λάθη στα δύο πρώτα σετ και εκεί κρίθηκε ο αγώνας. Αυτή τη φορά κάναμε εμείς τα λάθη. Κοιτάμε μπροστά. Θα δούμε τι δε μας πήγε καλά, θα ηρεμήσουμε και θα προετοιαστούμε για να δώσουμε την απάντηση μας την Δευτέρα. Η ατμόσφαιρα ήταν ωραία, το ίδιο περιμένουμε να γίνει και στο Παλατάκι και μακάρι να δούμε καλό βόλεϊ».

Play Off 1-2 (3 νίκες - αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

1ος τελικός: Παρασκευή 3 Μαΐου, 18.30 (EΡΤ3): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ. 3-0 (25-22, 25-22, 25-21)

2ος τελικός: Δευτέρα 6 Μαΐου, 18.00 (EΡΤ Sports): Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Γεωργιάδης, Αναπληρωματικός: Βασιλειάδης, Παρατηρητής: Αντωνούλης. Κομισάριος: Βαρθαλίτης, Επόπτες: Δρανίτσας, Τοσουνίδης, Κακάτσιου, Λούμσι. Γραμματεία: Παπαδοπούλου Σ..

3ος τελικός: Πέμπτη 9 Μαΐου, 18.30 (EΡΤ Sports): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ.

4ος τελικός (αν χρειαστεί): Κυριακή 12 Μαΐου: Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (αν χρειαστεί)

5ος τελικός (αν χρειαστεί): Τετάρτη 15 Μαΐου: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ.

Play Off 1-8 (2 νίκες – αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

1ος αγώνας : Τετάρτη 3 Απριλίου

2ος αγώνας: Σάββατο 6 Απριλίου

3ος αγώνας: Τρίτη 9 Απριλίου

Ζευγάρια:

(1-8): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ε.Κ. 2-0 (3-0, 3-0)

(4-5): Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός 2-0 (3-0, 3-1)

(2-7): Π.Α.Ο.Κ. – Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 2-1 (3-0, 1-3, 3-0)

(3-6): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 2-0 (3-0, 2-3, 1-3)

Play Off 1-4 (3 νίκες- αγώνες 2 σε έδρα του βαθμολογικά υψηλότερου- 2 σε έδρα βαθμολογικά χαμηλότερου)

1ος αγώνας: Σάββατο 13 Απριλίου

ΠΑΟΚ - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 (25-19, 25-15, 25-18)

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 3-0 (25-13, 25-13, 25-18)

2ος αγώνας: Δευτέρα 15 Απριλίου

ΠΑΟΚ - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-1 (26-24, 22-25, 25-21, 25-18)

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 3-1 (26-24, 22-25, 25-21, 25-18)

ΔΙΑΚΟΠΗ FINAL 4 ΚΥΠΕΛΛΟΥ

3ος αγώνας:  Μεγάλη Τρίτη 23 Απριλίου

Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Π.Α.Ο.Κ. 0-3 (16-25, 17-25, 20-25) (νίκες: 0-3)

Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-0 (26-24, 25-20, 25-21) (νίκες: 1-2)

4ος αγώνας: Μεγάλη Πέμπτη 25 Απριλίου

17.00: Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (ΕΡΤ Sports) 2-3 (21-25, 25-22, 25-18, 15-25, 12-15)

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Ο Ολυμπιακός με Σμιτ, Ραουβέρντινκ νίκησε 3-0 τον ΠΑΟΚ και έκανε το 1-0