02-07-2020

Σοβαρός και παθιασμένος ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 τον Φοίνικα ΟΝΕΧ και έκανε το 1-1

Βελτιωμένος σε αποτελεσματικότητα στην επίθεση και με σαφώς λιγότερα λάθη (24 εκ των οποίων τα 15 ήταν χαμένα σερβίς) ο Ολυμπιακός νίκησε τον Φοίνικα ΟΝΕΧ Σύρου με 3-0 σετ στον β΄ημιτελικό των πλέι οφ και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 νίκες.

Η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί σε τρίτο και τελευταίο ματς που θα γίνει το Σάββατο στις 4 Ιουλίου (17.15, ERT Sports ΗD).

Με πρώτους σκόρερ τον Ραφαήλ Κουμεντάκη και τον Μιχάλ Φίνγκερ που σημείωσαν 14 και 13 πόντους αντίστοιχα και 52% αποτελεσματικότητα στην επίθεση ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη σε 92΄ και δεν επέτρεψε στον Φοίνικα ΟΝΕΧ να μπει στον αγώνα.

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ ήταν απειλητικός μόνο στο 1ο σετ όπου έδωσε μάχη για να το κατακτήσει αλλά οι «ερυθρόλευκοι» αυτή τη φορά δεν του επέτρεψαν να μπει στον αγώνα. Με πάθος αλλά και με αποφασιστικότητα για τη νίκη οι παίκτες του Μουνιόθ έφεραν την κατάσταση και πάλι στα ίσια και όλα θα κριθούν στον τρίτο αγώνα όπου πολύ πιθανό η ομάδα της Σύρου να παρουσιαστεί ενισχυμένη με τον Σέρβο ακραίο Φιλίπ Στοΐλοβιτς.

Ο Μουνιόθ εμπιστεύτηκε και πάλι δίδυμο ακραίων τους Κουμεντάκη, Χουσάι και αυτή τη φορά οι παίκτες του τον δικαίωσαν. Ο Γκέργκι μπήκε ελάχιστα στο 2ο σετ. Πάντως ο Φοίνικας έβαλε και πάλι δύσκολα στον Ολυμπιακό στο 1ο σετ. Μάλιστα προηγήθηκε με 16-14 χάρις τον άσσο του Στερν και την επίθεση του Κωστόπουλου αλλά ο Ολυμπιακός με τον εξαιρετικό Κουμεντάκη που πήρε δύο συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε 18-18 και με το λάθος του Μήλ προσπέρασε 19-18. Ο Κουμεντάκης έκανε το 21-19 αλλά και ο αποτελεσματικός Φίνγκερ αλλά και ο Βουλκίδης έκαναν το 24-21. Ο Φοίνικας μείωσε με το χαμένο σερβίς του Κουμεντάκη και το σετ τελείωσε με τον πρώτο χρόνο του Βουλκίδη.

Με τον αέρα του 1ου σετ ο Ολυμπιακός πάτησε ακόμα πιο γερά στη σάλα του ΟΑΚΑ και με πρωταγωνιστή τον Βουλκίδη ξέφυγε 9-4. Ο Φοίνικας δε μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό των «ερυθρολεύλων» που με δύο νέους πόντους του Κουμεντάκη έκανε το 16-9. Η διαφορά συντηρήθηκε και ο Κουμεντάκης έκλεισε με άνεση το σετ για τον Ολυμπιακό με 25-20.

Η νίκη του Ολυμπιακού σφραγίστηκε στο 3ο σετ όπου και πάλι ο Φοίνικας ΟΝΕΧ αντιστάθηκε μέχρι το 13-13. Τα δύο λάθη από Στερν, Κωστόπουλο έδωσαν στον Ολυμπιακό αέρα δύο πόντων (15-13). Ο Φίνγκερ και ο Τερβαπόρτι με μπλοκ και επιθέσεις μετά από φάσεις διαρκείας έκαναν το 20-15 και πάλι ο Κουμεντάκης έκλεισε τον αγώνα 25-19 για το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Φραγκάκης.

1ο σετ: 6-8, 16-14, 19-21, 22-25

2o σετ: 4-8, 8-16, 16-21, 20-25

3o σετ: 8-6, 14-16, 16-21, 19-25

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν από 3 άσσους, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 39 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 20-25, 19-25) σε 92'

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Κωστόπουλος 10 (9/17 επ., 1 άσσος, 25% υπ. - 17% άριστες), Χριστόφας 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Στερν 11 (9/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 32% άριστες), Μπουτσούγιεβιτς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Μήλης 8 (7/23 επ., 1 άσσος) / Καρασαββίδης (λ, 57% υπ. - 36% άριστες), Βελούδης (λ), Λινάρδος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 13 (13/25 επ.), Πετρέας 6 (4/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χουσάι 8 (7/13 επ., 1 άσσος, 35% υπ. - 22% άριστες), Βουλκίδης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 14 (12/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 41% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 80% υπ. - 60% άριστες), Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Ασπιώτης, Ριζόπουλος, Γκέργκι.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΩΝ ΤΩΝ PLAY OFF

Α΄ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Τρίτη 30 Ιουνίου 2020 - 1ος Αγώνας

Κλειστό Ο.Α.Κ.Α: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ 2-3 (22-25, 25-23, 25-20, 25-27, 16-18) (νίκες: 0-1)

Τετάρτη 1 Ιουλίου 2020 - 1ος Αγώνας

Κλειστό Ο.Α.Κ.Α: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Π.Α.Ο.Κ. 3-2 (14-25, 19-25, 25-23, 25-23, 15-08) (νίκες: 1-0)

Β΄ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Πέμπτη 2 Ιουλίου 2020 - 2ος Αγώνας

Κλειστό Ο.Α.Κ.Α: Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ - Oλυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 (22-25, 20-25, 19-25) (νίκες: 1-1)

Παρασκευή 3 Ιουλίου 2020 - 2ος Αγώνας

Κλειστό Ο.Α.Κ.Α 19.00 (Ε.Ρ.Τ.): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Π.Α.Ο.Κ.

Γραμματεία: Παπασηφάκη Άννα

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Σοβαρός και παθιασμένος ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 τον Φοίνικα ΟΝΕΧ και έκανε το 1-1