22-01-2021

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες, επικράτησε 3-1 του Ο.Φ.Η.

Με κορυφαίους τους Νικολά Μιχαήλοβιτς και Έρμανς Εγκλεσγκαλνς ο Ολυμπιακός νίκησε το γυμναστήριο του Λιντο τον ΟΦΗ με 3-1 σετ σε αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής της Volley League και επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα στη Σύρο. Ο Ολυμπιακός σημείωσε την 3η του νίκη και έπιασε τους 10 βαθμούς, ενώ ΟΦΗ πανηγύρισε την κατάκτηση του πρώτου σετ στο πρωτάθλημα.

O OΦΗ στο καλύτερο σετ του μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα εκμεαταλεύτηκε την κακή υποδοχή του Ολυμπιακού.

Η ομάδα του Άκη Φλαούνα μπήκε δυνατά και παρότι βρέθηκε να χάνει με 12-10 από τον Ολυμπιακό κατάφερε να κάνει σερί 4-0 από το σερβίς του Ρουμελιωτάκη. Ο ακραίος του ΟΦΗ πήρε άσσο και έδωσε την ευκαιρία σε Χαντ, Μαρκς να τελειώσουν εύκολους πόντους. Ετσι ο ΟΦΗ προηγήθηκε με +2 και αύξησε τη διαφορά με τον άσσο του Μαρκς που έκανε το 18-14. Η διαφορά όχι μόνο συντηρήθηκε αλλά και με τον νέο άσσο του Γαλιώτου έκανε το σκορ 22-17 και έκλεισε το σετ με δύο επιθέσεις του Μαρκς και ένα λάθος σερβίς του Εγκλεσκαλνς.

Από το 2ο σετ ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Με το σερβίς του Βουλκίδη άνοιξε την υποδοχή του ΟΦΗ και ξέφυγε 7-2. Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την υποδοχή του και κυριάρχησε στην επίθεση με τον Εγκλεσκαλνς και τον Μιχαήλοβιτς και ξέφυγε 18-8. Η διαφορά συντηρήθηκε και έφτασε σε νταμπλ (22-11) με τον άσσο του Εγκλεσκαλνς. Το σετ έκλεισε 25-14 με το χαμένο σερβίς του Γαλιώτου.

Ο ΟΦΗ τα έπαιξε όλα για όλα στο 3ο σετ όταν κρατήθηκε στα ίσια στο σκορ με τον Ολυμπιακό μέχρι το 14-14. Ο κεφάτος Εγκλεσκαλνς και ο άσσος του Όκολιτς σε σερί καλών σερβίς έφεραν και σερί 4-0 για το 18-14. Η διαφορά όχι μόνο συντηρήθηκε αλλά και αυξήθηκε όταν ο Ολυμπιακός απελευθερωμένος σε άμυνα και επίθεση έκλεισε άνετα το σετ 25-18 με μπλοκ του Στιβαχτή στο Ντράγκο.

Στο 4ο σετ απλά επιβεβαιώθηκε η κυριαρχία του Ολυμπιακού στον αγώνα. Με το σερβίς του Στιβαχτή και τα τελειώματα του Μιχαήλοβιτς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-1. Η διαφορά μεγάλωσε με τον Μιχαήλοβιτς στο σερβίς και οι ερυθρόλευκοι πήγαν σε νταμπλ (16-8). Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και ο Ολυμπιακός επικράτησε 25-15 για το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Αγγελίδης, Βελώνης, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Επόπτες: Κανδηλιεράκης, Κόκκας, Γραμματεία: Αβραμοπούλου.

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-19

2ο σετ: 3-8, 8-16, 10-21, 14-25

3ο σετ: 7-8, 14-16, 16-21, 18-25

4ο σετ: 3-8, 8-16, 12-21, 15-25

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 4 άσσους, 42 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-19, 14-25, 18-25, 15-25) σε 92'

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Ντράγκο 8 (5/12 επ., 3 μπλοκ), Χαντ 8 (7/17 επ., 1 άσσος, 55% υπ. - 15% άριστες), Μαρκς 20 (17/41 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 5 (4/13 επ., 1 άσσος, 53% υπ. - 47% άριστες), Γαλιώτος 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Καρατζάς 3 (3/7 επ.) / Βελούδης (λ, 64% υπ. - 32% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (2/8 επ., 53% υπ. - 26% άριστες), Τάλερ, Φραγκιαδάκης 1 (1/1 επ.), Μανωλάκης 1 (1/1 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 8 (6/17 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. - 30% άριστες), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 21 (16/21 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 27% υπ. - 13% άριστες), Έγκλεσκανς 19 (16/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 9 (9/9 επ.), Όκολιτς 10 (7/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 60% υπ. - 47% άριστες), Χαραλαμπίδης, Κασαμπαλής, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.

Δηλώσεις Φλαούνα, Καζάζη, Καρατά, Μιγιαήλοβιτς, Στιβαχτή

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Ο.Φ.Η. Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες, επικράτησε 3-1 του Ο.Φ.Η.