07-02-2021

O ΟΦΗ έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό που όμως νίκησε 3-1 και κράτησε το τρίποντο

Ο Παναθηναϊκός παρότι προηγήθηκε εύκολα του ΟΦΗ με 2-0 σετ στο φινάλε του 4ου σετ λαχτάρισε για να κλείσει τον αγώνα χωρίς βαθμολογικές απώλειες.

Η ομάδα της Κρήτης από το 3ο σετ έπαιξε πολύ καλό βόλεϊ, δυσκόλεψε την υποδοχή του Παναθηναϊκού και με όπλο το μπλοκ και το σερβίς παραλίγο να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Τελικά ο Παναθηναϊκός με περισσότερες λύσεις και τελευταία πόντο από τον Παναγιώτη Πελεκούδα πήρε τη νίκη με 3-1 σετ και μάλιστα παρουσία του υφυπουργού αθλητισμού Λευτέρη Αυγενάκη που βρέθηκε στο γυμναστήριο του Λίντο. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου γύρισε στις νίκες μετά από δύο ήττες με Ολυμπιακό και Φοίνικα ΟΝΕΧ. Μάλιστα εκμεταλεύτηκε την αγωνιστική απραξία των συριανών λόγω covid και πέρασε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Ο Παναθηναϊκός με καλή τακτική στο σερβίς και τους Ρανγκέλ, Τσάτσιτς να διορθώνουν πάνω στο φιλέ είχε προβάδισμα από την αρχή του 1ου σετ. Ο Ράπτης και ο Πελεκούδας έκαναν το 16-12, αλλά ο ΟΦΗ με σερί 5-0 χάρις τους δύο άσσους του Μαρκς και προσπέρασε 17-16. Ο Πελεκούδας ισοφάρισε με επίθεση και πήγε και στο σερβίς ανεβάζοντας το σερί 4-0 για το 16-20. Εκεί κρίθηκε το σετ το οποίο έκλεισε με τρεις σερί πόντους του Ράπτη 25-19 για το 1-0 σετ.

Σχεδόν ίδια εικόνα είχε και το 2ο σετ με τον Παναθηναϊκό να προηγείται 15-9 μετά από σερί 5-0 χάρις το σερβίς του Πανταλέοντα. Ο ΟΦΗ μείωσε 16-17 με δικό του σερί 5-0 αλλά και πάλι ο Παναθηναϊκός με τον Τσάτσιτς και τον Ράπτη βρήκε τις λύσεις, απάντησε με νέο σερί 4-0 και ξέφυγε 21-16. Το σετ εκλεισε 25-19 με την επίθεση του Ανδρεόπουλου.

Ο ΠαναθηναΪκός μπήκε δυνατά στο 3ο σετ με προβάδισμα 5-2, αλλά ο ΟΦΗ πάλι με το σερβίς του Μαρκς χάλασε την υποδοχή του Παναθηναϊκού. Οι κρητικοί προσπέρασαν 6-5 και με νέο σερί 4-0 από το σερβίς του Ντράγκο έκαναν το 11-7. Ο Παναθηναϊκός μάεζεψε τη διαφορά και ισοφάρισε 14-14 μετά από σερί 4-0. Στο 19-19 μία επίθεση και ένας άσσος από τον Φραγκιαδάκη έβαλαν τον ΟΦΗ μπροστά 21-19 και το σετ έκλεισε με δύο μπλοκ από Ντράγκο και Θάλερ.

Ολα κρίθηκαν στο 4ο σετ όπου έγινε μεγάλη μάχη. Με δύο λάθη του Μαρκς ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 13-11 αλλά και πάλι με τον Μαρκς ο ΟΦΗ προσπέρασε 15-14. Εγιναν μεγάλρς μάχες στο φιλέ και στο 19-19 ο Ρανγκέλ και το λάθος του Φραγιαδάκη έβαλαν τον Παναθηναϊκό μπροστά με +2 (21-19). Ο Χαραλαμπίδης με μπλοκ και επίθεση μείωσε 23-24 και τον Παναθηναϊκό λύτρωσε ο Πελεκούδας σε πρώτο χρόνο για το 25-23 και το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Αγγελίδης, Καραπουλάκης, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Επόπτες: Σπαντιδάκη, Κουνδουράκη, Γραμματεία: Πακιουφάκη.

1ο σετ: 6-8, 12-16, 18-21, 19-25

2ο σετ: 8-7, 10-16, 16-21, 19-25

3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-19, 25-21

4ο σετ: 8-7, 16-15, 19-21, 23-25

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 11 άσσους, 34 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (19-25, 19-25, 25-21, 23-25) σε 100'

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Ντράγκο 14 (5/12 επ., 5 άσσοι, 4 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 3 (1/12 επ., 2 μπλοκ, 42% υπ. - 8% άριστες), Μαρκς 20 (17/50 επ., 3 άσσοι), Ρουμελιωτάκης 8 (6/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 70% υπ. - 27% άριστες), Γαλιώτος 1 (1 άσσος), Φραγκιαδάκης 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ) / Βελούδης (λ, 71% υπ. - 38% άριστες), Σαρικεΐσογλου 2 (2 μπλοκ, 57% υπ. - 29% άριστες), Τάλερ 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Μανωλάκης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 8 (7/18 επ., 1 άσσος, 53% υπ. - 23% άριστες), Γιάκομπσεν 1 (1/1 επ.), Ρανγκέλ 12 (9/14 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 11 (8/17 επ., 3 μπλοκ, 72% υπ. - 32% άριστες), Ράπτης 22 (19/37 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 8 (4/4 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 63% υπ. - 37% άριστες), Πανταλέων 5 (4/4 επ. ,1 μπλοκ).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Εγινε ένα σκληρό παιχνίδι. Ο ΟΦΗ μας πίεσε. Εμείς είχαμε κενά στην απόδοση μας σε όλα τα σετ. Τελικά καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη, που είναι σημαντική. Παιχνίδι, με παιχνίδι και προχωράμε. Με Σύρο και Ολυμπιακό δεν κάναμε καλά παιχνίδια και είμαστε πιεσμένοι. Δεν υπάρχει άλλος δρόμος όμως. Δουλειά και προπόνηση και θα το βρούμε. Δεν είναι καθόλου εύκολο για καμία ομάδα. Υπάρχουν συνεχόμενα παιχνίδια. Εχουμε πόνους στο σώμα μας, αλλά αυτό είναι. Ετσι όμως διεξάγεται το πρωτάθλημα. Ο ΟΦΗ, ίσως και να έκανε το καλύτερο του παιχνίδι. Ο ΟΦΗ έκανε ένα αντάξιο παιχνίδι των αθλητών που έχει. Εχει καλούς αθλητές. Κάποιες απουσίες  δεν τον άφησαν να παίξει αυτό που θέλει, μέχρι τώρα. Σήμερα έπαιξε σπουδαία».

Ο προπονητής του ΟΦΗ Ακης Φλαούνας: «Ηταν μια απο τις καλύτερες εμφανίσεις μας, μέχρι την επόμενη. Δεν έχουμε βγάλει ακόμη αυτό που μπορούμε. Εχουμε διάφορα προβλήματα. Ο Μαρκς έπαιξε χωρίς να έχει κάνει καμία προπόνηση και δεν είχαμε και πάλι ένα κεντρικό τον Καρατζά. Ο Σαρικείσογλου μπαίνει σιγά, σιγά στην ομάδα και να δώσει αυτά που μπορεί να δώσει. Τα παιδιά έπαιξαν με ψυχή ακολούθησαν το πλάνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Χάσαμε το παιχνίδι απο τις άκρες. Εκεί πρέπει να βελτιωθούμε. Εκεί πήρε παραπάνω πόντους ο Παναθηναικός και πήρε το παιχνίδι».

Ο λίμπερο του ΟΦΗ Σπύρος Βελούδης: «Συνήθως στην έδρα μας ξεκινάμε καλά. Τώρα χρειάστηκε να περάσουν δυο σετ για να ξυπνήσουμε και να μπούμε στο παιχνίδι. Εχουμε δυο καλούς πασαδόρους και αυτή η αλλαγή μας βοήθησε να μπούμε πιο μαχητικά στο παιχνίδι. Το ίδιο και με τους ακραίους, πήραμε σημαντικές βοήθειες απο τον πάγκο. Καταφέραμε να είμαστε πολύ ανταγωνιστικοί σε δυο σετ, το ένα το πήραμε κι’ όλας. Μας μένει μια πίκρα που δεν πήραμε κάτι απο το παιχνίδι».

Ο ακραίος του Παναθηναϊκου Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος είπε: «Eίναι το πρώτο παιχνίδι μετά απο κάποιες δύσκολες ήττες που έχουμε κάνει και πιστεύω ότι το σημαντικό για μας ήταν μια ψυχολογική πτώση που είχαμε και αυτή προσπαθούμε να αντιμετωπίσουμε.
Πρέπει να χτίσουμε την αυτοπεποίθηση μας και είμαστε εδώ για να ξαναπάρουμε το πρωτάθλημα. Δεν είμαστε εδώ για να βγούμε δεύτεροι ή τρίτοι, αλλά να το ξαναπάρουμε. Ο ΟΦΗ έχει έμπειρους παίκτες και καλούς αθλητές. Σε συνδιασμό με την δική μας κακή ψυχολογία, ο ΟΦΗ το εκμεταλλεύτηκε και πήρε το σετ».

*Ο υφυπουργός Αθλητισμού Λευτέρης Αυγενάκης, έδωσε το «παρών»  στο κλειστό του Λίντο, για να παρακολουθήσει τον αγώνα του ΟΦΗ με τον Παναθηναικό. Στην φωτογραφία με τον πρόεδρο του ΕΑΚΗ Λευτέρη Ζερβό. Μετά το τέλος του αγώνα, κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο και έδωσε συγχαρητήρια και στις δυο ομάδες για το συγκλονιστικό παιχνίδι.

*Οπως σε κάθε εντός έδρας παιχνίδι του ΟΦΗ,  στο κλειστό γυμναστήριο του Λίντο, έτσι και σε αυτό η Διοίκηση του Εθνικού Αθλητικού Κέντρου Ηρακλείου, πρόσφερε αναμνηστικά δώρα στην ομάδα βόλει του Παναθηναϊκού.

*Ο πρόεδρος του ΕΑΚΗ Λευτέρης Ζερβός και το μέλος του Δ.Σ. του ΕΑΚΗ Νίκη Χατζηπαππά, πρόσφεραν παραδοσιακή τσικουδιά και ένα ημερολόγιο του ΕΑΚΗ στον team manager του Παναθηνακού, Ρούλη Αγραπιδάκη.

Σε λίγο περιγραφή

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Ο.Φ.Η. O ΟΦΗ έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό που όμως νίκησε 3-1 και κράτησε το τρίποντο