10-04-2021

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ 3-2 και έχει πλεονέκτημα για την 3η θέση

Μετά από αγώνα δυόμιση ωρών που είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-2 τον ΠΑΟΚ στο PAOK Sports Arena και απέκτησε αβαντάζ δύο βαθμών από τον δικέφαλο για την κατάκτηση της 3ης θέσης καθώς έχει και το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας. Είναι το τέταρτο ματς από τα οκτώ της β φάσης που κρίνονται στο τάι μπρέικ.

Και οι δύο μονομάχοι με τις νέες βαθμολογικές απώλειες που είχαν έχασαν την επαφή τους και με την 2η θέση η οποία απόψε οριστικά κατοχυρώνεται στον Φοίνικα ΟΝΕΧ καθώς δύο στροφές πριν από το τέλος υπάρχει διαφορά ασφαλείας 7 βαθμών μεταξύ Φοίνικα και Παναθηναϊκού.

Mεγάλοι πρωταγωνιστές του Παναθηναϊκού ο Λούκας Ρανγκέλ και ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος, ενώ από τον ΠΑΟΚ κορυφαίοι ήταν οι Αγκάνιτς, Βαν ντε Ντρις και ο Κουμεντάκης βελτιωμένος. Πολύ καλή παρουσία και ο Βασίλης Μούχλιας που πήρε τη θέση του Τσάτσιτς ο οποίος ήταν εκτός αποστολής.

Ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ των των σετ αλλά στη διακύμανση των πόντων εντός των σετ δεν είχαμε εναλλαγές. Ο Παναθηναϊκός παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ των σετ κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη 11η νίκη του σε 18 αγώνες στο πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα και με το σερβίς του Κουμεντάκη έκανε σερί 4-0 αποκτώντας προβάδισμα 10-6. Ο δικέφαλος έκανε το μεγαλύτερο σερί με 7-0 όταν τα σερβίς του Εβαντρο αποδιοργάνωσαν την πράσινη υποδοχή και οι Κουμεντάκης, Βαν ντε Ντρις κέρδιζαν τις κόντρα επιθεσεις για το 19-9. Το σετ κρίθηκε 25-14 με το χαμένο σερβίς του Ανδρεόπουλου.

Από το 2ο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε ουσιαστικά στον αγώνα. Παρότι ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 9-7, με ρεσιτάλ του Ανδρεόπουλου που πήρε έναν άσσο και δύο κόντρα επιθέσεις οι πράσινοι ισορρόπησαν και με δύο μπλοκ του Ρανγκέλ προηγήθηκαν 17-15. Ο Ανδρεόπουλος με νέα καλά σερβίς και έναν άσσο έδωσε προβάδισμα 19-16 και το σετ τελείωσε 25-20 με μπλοκ του Ρανγκέλ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 15-10 και 19-14 μετά από καλές ενέργειες του Βαν ντε Ντρις. Ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά και 23-19 αλλά με το σερβίς του Ράπτη και τελειώματα του Ανδρεόπουλου ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 23-23. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 24-23 με το χαμένο σερβίς του Ραπτη, αλλά ο Ανδρεόπουλος ισοφάρισε. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 25-24 με τον Ράπτη και 26-25 με το χαμέμο σερβίς του Κουμεντάκη, αλλά ο Τακουρίδης ισοφάρισε (26-26) και ο Αγκάνιτς έκανε το 27-26. Ο Γιάκομπσεν με μπλοκ έκανε το 27-27 αλλά το μπλοκ του Αγκάνιτς στο Ράπτη και η λάθος επίθεση του διαγωνίου του Παναθηναϊκού έκριναν το σετ 29-27 για το 2-1.

Ο Παναθηναϊκός στο 4ο σετ έδειξε αποφασισμένος να πάρει τον αγώνα και από το 10-10 κατάφερε να ανεβάσει τους ρυθμούς του. Ο Ράπτης και ο Ανδρεόπουλος άρχισαν να πιέζουν στο σερβίς ανεβάζοντας το σκορ στο 17-13. Από εκεί και πέρα ο Ρανγκέλ είχε εντυπωσιακό σερί στο μπλοκ και στην επίθεση και έκλεισε το σετ 25-18.

Στο 5ο σετ μετά το 7-7 η επίθεση του Ρανγκέλ και η άστοχη επίθεση του Κουμεντάκη έκαναν το σκορ 9-7 για τον Παναθηναϊκό. Με επίθεση του Ανδρεόπουλου και ένα δύο κρίσιμους πόντους από τον Μούχλια εκ των οποίων ο ένας ήταν μπλοκ στον Βαν ντε Ντρις ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 3-0 για το 12-8. Συντήρησε τη διαφορά και με τον Ρανγκέλ τελείωσε τον αγώνα 15-12 και 3-2 σετ.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Ισκάς. Παρατηρητής: Θέμελης. Επόπτες: Βασδέκης, Σταυρίδης. Γραμματεία: Πασπάλα.

1ο σετ: 8-6, 16-9, 21-11, 25-14

2ο σετ: 8-6, 14-16, 17-21, 20-25

3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-18, 29-27

4ο σετ: 7-8, 13-16, 17-21, 18-25

5ο σετ: 5-4, 8-10, 8-12, 12-15

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 6 άσσους, 63 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 51 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-14, 20-25, 29-27, 18-25, 12-15) σε 123'

Π.Α.Ο.Κ. (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Κομητούδης 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Άγκανιτς 16 (12/17 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 15 (13/29 επ., 2 άσσοι, 62% υπ. - 42% άριστες), Τακουρίδης 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ), Εβάντρο 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ, 45% υπ. - 36% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 26 (25/47 επ., 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ, 81% υπ. - 63% άριστες), Πριγέν 1 (1 άσσος), Τερζής, Σωτηρίου 1 (1/7 επ., 59% υπ. - 41% άριστες), Καπετανίδης, Μπούτος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Μούχλιας 8 (5/16 επ., 3 μπλοκ, 45% υπ. - 36% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (2 μπλοκ), Ρανγκέλ 18 (11/15 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 20 (16/34 επ., 4 άσσοι, 48% υπ. - 33% άριστες), Ράπτης 19 (15/33 επ., 4 άσσοι), Πελεκούδας 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 77% υπ. - 59% άριστες), Συναδινός (λ), Μπαρμπούνης, Πανταλέων.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Νικολά Ματιάσεβιτς δήλωσε: «Ο Παναθηναϊκός νίκησε δίκαια. Ηταν ένα περίεργο ματς με πολλές εναλλαγές στην απόδοση μας. Είχαμε πάνω και κάτω. Υστερήσαμε στο μπλοκ και αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει γιατί δουλεύουμε πολύ στον τομέα μπλοκ - άμυνα και δεν αποδόσαμε αυτό που περίμενα. Είναι δύσκολο να παίζουμε δυνατούς αγώνες μέρα παρά μέρα. Κανείς δεν θέλει να χάνει, όλοι αντιπαθούμε την ήττα αλλά περιμένω να βελτιωθούμε και να παίξουμε καλύτερα ενόψει και του Λιγκ Καπ».

Ο ακραίος του ΠΑΟΚ Ραφαήλ Κουμεντάκης δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για τη νίκη. Είναι μία δύσκολη περίοδος με πολλούς αγώνες. Δεν προλαβαίνουμε να ξεκουραστούμε και προερχόμαστε και από το πέρασμα του κορονοϊού. Το μυαλό μας είναι στο φάιναλ-4 του Λιγκ Καπ».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Ηταν ένα ακόμα δύσκολο παιχνίδι. Δεν υπήρχε πολύ μεγάλος ρυθμός από τις δύο ομάδες αλλά υπήρχε δυναμική. Σε αυτή τη σειρά πολλά ματς έχουν οδηγηθεί στο τάι μπρέικ και όποια ομάδα κάνει εκεί μία δύο καλές ενέργειες κερδίζει και τον αγώνα. Σήμερα ήμασταν εμείς αυτοί που κάναμε αυτές τις ενέργειες».

Ο διαγώνιος του Παναθηναϊκού Αλέξανδρος Ράπτης είπε: «Ηταν δύσκολος αγώνας λόγω κόπωσης και λόγω δυναμικότητας του αντιπάλου. Δεν έχουμε νικήσει μόνο τον ΠΑΟΚ αλλά και την κούραση. Βλέπω όμως και χαμόγελα αλλά και διάθεση μέσα στην ομάδα και αυτό με ικανοποιεί και με κάνει ακόμα πιο χαρούμενο για τη νίκη μας».

4. Π.Α.Ο.Κ. 18 30 39-34 9-9
Η πρώτη ομάδα του 1-4 θα στεφθεί πρωταθλήτρια.
Στη Β΄φάση θα μεταφερθεί η βαθμολογία της κανονικής περιόδου.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β΄ ΦΑΣΗΣ - ΘΕΣΕΙΣ 1-4 ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ VOLLEY LEAGUE 2020-21

1η αγωνιστική - Παρασκευή 2 Απριλίου 2021

Παναθηναϊκός Α.Ο. - Π.Α.Ο.Κ. 2-3 (25-17, 22-25, 18-25, 25-19, 14-16)

Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 (19-25, 18-25, 19-25)

2η αγωνιστική - Τρίτη 6 Απριλίου 2021

Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου 1-3 (25-17, 09-25, 17-25, 16-25)

Ολυμπιακός - Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο.  3-1 (25-19, 20-25, 25-20, 25-10)

3η αγωνιστική - Πέμπτη 8 Απριλίου 2021

Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-2 (25-17, 21-25, 18-25, 25-18, 17-15)

Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
 3-2 (23-25, 25-20, 17-25, 27-25, 15-12)

4η αγωνιστική - Σάββατο 10 Απριλίου 2021

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 0-3 (21-15, 16-25, 18-25)

Π.Α.Ο.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο.  2-3 (25-14, 20-25, 29-27, 18-25, 12-15)

5η αγωνιστική - Δευτέρα 12 Απριλίου 2021

Δημήτριος Βικέλας, Ερμούπολη, 17:00 (ΕΡΤ-Sports): Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Π.Α.Ο.Κ.

Άγιος Θωμάς, Μαρούσι, 20:00 (ΕΡΤ-Sports): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

6η αγωνιστική - Τετάρτη 14 Απριλίου 2021

Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη, 17:00 (ΕΡΤ-Sports): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ.

Άγιος Θωμάς, Μαρούσι, 20:00 (ΕΡΤ-Sports): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Π.Α.Ο.Κ. Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ 3-2 και έχει πλεονέκτημα για την 3η θέση