20-11-2021

Ο Παναθηναϊκός μόνος στην κορυφή μετά το 3-0 επί του Φοίνικα ΟΝΕΧ

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-0 τον Φοίνικα ΟΝΕΧ στο ντέρμπι που ολοκλήρωσε την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League και σε συνδυασμό με τον βαθμό που έχασε ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ έμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Mε όπλο το σερβίς, πρώτο σκόρερ τον Βαν ντε Ντρις και λίγα λάθη στις κρίσιμες στιγμές στα τελειώματα των σετ οι πράσινοι πήραν δίκαια τη νίκη και ξέφυγαν 7 βαθμούς από τους συριανού στη βαθμολογία.

Ο Φοίνικας μπήκε καλά στον αγώνα και με μπλοκ του Κόστα και δύο επιθέσεις του Φράγκου προηγήθηκε 11-9. Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση με το σερβίς αλλά και επιθέσεις Βαν ντε Ντρις, Ρανγκέλ έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 13-11. Ο Φοίνικας ισοφάρισε με τον Μιτσάλοβιτς 13-13. Ακολούθησε ράλι πόντο πόντο μέχρι το 22-22. Ο Ρανγκέλ με επίθεση και ο Ανδρεόπουλος με μπλοκ στον Μιτσάλοβιτς έκαναν το 24-22. Ο Ανδρεόπουλος έκανε λάθος επίθεση (24-23) αλλά ο Πρωτοψάλτης τελείωσε τη φάση και με 25-23 έκανε το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός ανέβασε την πίεση στο σερβίς του και η υποδοχή του Φοίνικα ΟΝΕΧ έχασε τη συνοχή της. Οι Πρωτοψάλτης, Βαν ντε Ντρις και ο Ρανγκέλ με άσσο έδωσαν προβάδισμα 11-7. Οι πράσινοι κράτησαν τη διαφορά αυτή σε όλο το σετ. Ο Φοίνικας δεν είχε λύσεις από σερβίς και μπλοκ - άμυνα και έτσι δε μπόρεσε να αποφύγει το μοιραίο. Το 25-22 έγινε με χαμένο σερβίς του Ιερεζουέλο για το 25-22 και το 2-0 σετ.

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ πάλεψε για να πάρει το σετ που θα τον κράταγε στον αγώνα αλλά ο Παναθηναϊκός ακόμα και στις κακές στιγμές του που έκανε λάθη κρατήθηκε στο σκορ. Σερί του Βαν ντε Ντρις με τη βοήθεια και του Ανδρεόπουλου έφεραν προβάδισμα 13-11. Ο Φοίνικας ισοφάρισε 15-15 με τον Μιτσάλοβιτς αλλά ο άσσος του Πρωτοψάλτη και η επίθεση του Βαν ντε Ντρις έκανε το 20-17 για τον Παναθηναϊκό. Ο Βαν ντε Ντρις με άσσο έκανε το 23-20, αλλά ο Ανδρεόπουλος έκανε λάθος και ο Κόστα μείωσε σε 23-22. Ο Ανδρεόπουλος με επίθεση και στη συνέχεια με άσσο που πήρε έβαλε την υπογραφή του στο 25-22 και στο 3-0 σετ απέναντι στην ομάδα που έκανε τα πρώτα του βήματα στο βόλεϊ.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Βουδούρης, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Παπαγιαννόπουλος, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Παπασηφάκη.

1ο σετ: 7-8, 16-15, 21-20, 25-23
2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-18, 25-22
3ο σετ: 7-8, 16-15, 21-19, 25-22

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 6 άσσοι, 37 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 2 άσσοι, 37 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-22, 25-22) σε 86΄

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 8π. (6/15επ., 2 άσσοι, 67%υπ., 33%αρ.), Γιάκομπσεν, Ρανγκέλ 9 (7/11επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος 10 (8/15επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 100%υπ.), Βαν ντε Ντρις 16 (13/25υπ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Στάλεκαρ 6 (3/5επ., 2 μπλοκμ 1 άσσος) / Γκαράς (λ. - 659%υπ., 21%αρ.), Συναδινός (λ), Μπάσης.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Φούλβιο Μπερτίνι): Μιτσάλοβιτς 16π. (15/27υπ., 1 μπλοκ), Ιερεζουέλο 2 (2/2επ.), Κόστα 6 (1/3επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Τζούριτς 4 (1/5επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 12 (12/21επ., 71%υπ., 36%αρ.), Στερν 7 (7/18επ., 67%υπ., 33%αρ.) / Καρασαβίδης (λ. - 50%υπ., 38%αρ.), Παπαλεξίου, Κωνσταντινίδης (λ), Καπετανίδης, Γαλιώτος, Μήλης.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Περιμέναμε με ανυπομονησία αυτό το ματς γιατί ήταν το πρώτο δύσκολο ματς για μας. Ανταπεξήλθαμε πλήρως όπως ακριβώς είχαμε σχεδιάσει, βγάλαμε πάθος μέσα στο παιχνίδι. Ήταν ένα καλό αποτέλεσμα με μια καλή απόδοση».

O διαγώνιος του Παναθηναϊκού Μπραμ Βαν ντε Ντρις δήλωσε: «Ήταν μία ομαδική νίκη. Όλοι έπαιξαν καλά και είμαστε πολύ καλά μαζί και εκτός αγωνιστικού χώρου. Είναι ένα από τα πλεονεκτήματα της ομάδας μας. Αυτό κάνει τη διαφορά στο παιχνίδι μας. Είμαστε πολύ χαρούμενοι για τη νίκη. Ήταν το πρώτο δυνατό τεστ για εμάς. Ο κόσμος ήταν ένας επιπλέον παίκτης για εμάς. Μας υποστήριξαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δημιούργησαν μία εκπληκτική ατμόσφαιρα. Είμαστε σε καλή πορεία στο πρωτάθλημα. Ακολουθούν δύσκολα ματς για το πρωτάθλημα κόντρα στον ΠΑΟΚ, τον Μίλωνα και τον Ολυμπιακό αλλά και τα ευρωπαϊκά. Είναι πολύ μεγάλη η σεζόν. Πρέπει να μείνουμε ήρεμοι για να πάρουμε τα αποτελέσματα που θέλουμε».

Ο προπονητής του Φοίνικα ΟΝΕΧ Φούλβιο Μπερτίνι είπε: «Μπορεί να χάσαμε 3-0 αλλά το αποτέλεσμα είναι πλασματικό γιατί παλέψαμε και χάσαμε στις λεπτομέρειες . Ο Παναθηναϊκός άξιζε τη νίκη γιατί έπαιξε πολύ καλά. Ήταν σκληρό ματς και δε μας έδωσαν εύκολους πόντους, οπότε για όλους τους πόντους μας παλέψαμε. Οι λεπτομέρειες παίζουν ρόλο και πρέπει να τις διορθώσουν για τη συνέχεια».

Ο κεντρικός του Φοίνικα ΟΝΕΧ Δημήτρης Τζούριτς είπε: «Όλοι ξέραμε ότι ήταν σημαντικό ματς. Ο Παναθηναϊκός νίκησε δίκαια. Επιθετικά και στην άμυνα ήταν πολύ καλύτερος. Το πρωτάθλημα έχει δρόμο μπροστά. Πρέπει να κοιτάξουμε τα λάθη μας. Μπορούμε να παίξουμε και καλύτερα. Έχουμε να παίξουμε πολλές φορές. Δεν χωνεύεις εύκολα μία ήττα με 3-0 σετ. Αυτές οι ήττες θα μας κάνουν ομάδα και θα βελτιωθούμε. Αν δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό θα μπορέσουμε να κερδίσουμε τον Παναθηναϊκό μελλοντικά».

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Παναθηναϊκός Α.Ο. Ο Παναθηναϊκός μόνος στην κορυφή μετά το 3-0 επί του Φοίνικα ΟΝΕΧ