05-02-2022

Τεράστιος ΠΑΟΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό στον Άγιο Θωμά με 3-1 σετ

Μετά τον Ολυμπιακό, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-1 σετ και τον Παναθηναϊκό στο μεγάλο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής και πέρασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Volley League παρότι οι πράσινοι έχουν έναν αγώνα λιγότερο με τον Φοίνικα ΟΝΕΧ.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ αλλά με βελτιωμένη υποδοχή, εξαιρετική άμυνα και υψηλά ποσοστά επίθεσης νίκησε δίκαια τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Αγίου Θωμά σε ένα ματς που είχε διάρκεια πάνω από 3,5 ώρες.

Το εναρκτήριο σερβίς έγινε με 35 λεπτά καθυστέρηση, ενώ και στο 10-11 του 2ου σετ είχαμε μεγάλη διακοπή. Πριν τον αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Άλκη Καμπανού. Ο ΠΑΟΚ έπιασε τους 31 βαθμούς και ο Παναθηναϊκός έμεινε στους 27 με έναν αγώνα λιγότερο.

Από το 2ο σετ και μετά η ποιότητα της υποδοχής του Παναθηναϊκού έπεσε, ο Γιάκομπσεν οργάνωνε με δυσκολία το παιχνίδι της ομάδας του, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε εξαιρετικά ποσοστά στο μπλοκ - άμυνα αλλά και στην κόντρα επίθεση. Δικαιώθηκε η τακτική του Καλμαζίδη να γίνονται τα σερβίς πάνω στον Ράπτη. Κορυφαία εμφάνιση έκαναν οι Γουόλς, Ούντρις χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι. Από τον Παναθηναϊκό μόνο ο Στάλεκαρ είχε συνέπεια αλλά λόγω της προβληματικής ανάπτυξης πήρε λίγες πάσες μετά το 2ο σετ.

Μεγάλες μάχες με συνεχές ράλι στο σκορ είχαμε στο 1ο σετ με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο προβάδισμα. Για πρώτη φορά προηγήθηκε ο Παναθηναϊκός με 11-9 χάρις το λάθος του Πετρέα και την κόντρα επίθεση του Βαν ντε Ντρις. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 11-11 με τον Ούντρις και το μπλοκ του Μπράουν και προσπέρασε 13-12 με τον άσσο του Κουκλίνσκι. Ο Πετρέας έκανε το 16-15 αλλά ο Παναθηναϊκός με το χαμένο σερβίς του Κουμεντάκη, τον άσσο του Πρωτοψάλτη και τη λάθος επίθεση του Κουκλίνσκι έκανε το 18-16. Οι πράσινοι κράτησαν το μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα το οποίος και άνοιξαν σε +3 με την κόντρα επίθεση του Πρωτοψάλτη που έκανε το 23-20. Ο Ούντρις μείωσε (23-21) και ο Γουόλς έκανε το 24-21. Ο Γιάκομπσεν έχασε το σερβίς (24-22) και ο Πετρέας με μπλοκ έφερε τον δικέφαλο στον πόντο (24-23). Μετά από σερβίς του Πετρέα ο Πρωτοψάλτης με επίθεση έκανε το 25-23 για το 1-0 σετ.

Από το 2ο σετ και το 20-18 που ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά τα πάντα άλλαξαν. Ο ΠΑΟΚ πήρε μεγαλύτερα ρίσκα στο σερβίς πιέζοντας την υποδοχή του τριφυλλιού. Με τρελό ράλι 7-0 ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω. Με πρωταγωνιστή τον Μπράουν στο μπλοκ και τον Πετρέα στο σερβίς ο ΠΑΟΚ έδωσε ρεσιτάλ απέναντι στους πράσινους που έκαναν ρεσιτάλ λαθών κι έτσι το ματς ήρθε στα ίσια με 1-1 σετ.

Από το 3ο σετ ο ΠΑΟΚ απέκτησε αυτοπεποίθηση και πίστεψε στη νίκη. Είχε συνέχεια προβάδισμα 1-2 πόντων ενώ με Κουκλίνσκι και Μπράουν άνοιξε το σκορ στο 15-12. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε λύσεις καθώς η υποδοχή του ήταν μέτριας ποιότητας, ο Γιάκομπσεν έβγαινε μακριά από το φιλέ για να κάνει πάσες και έτσι το μπλοκ του ΠΑΟΚ και η άμυνα του οργανώθηκε βγάζοντας επιτυχημένες κόντρα επιθέσεις με Ούντρις, Κουκλίνσκι. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 20-16 και έκλέισε το σετ με τον Κουκλίνσκι 25-22 για το 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ο Ανδρεόπουλος έβαλε τον γιο του Χαράλαμπο στη θέση του Πρωτοψάλτη χωρίς να λυθεί το πρόβλημα της υποδοχής καθώς ο ΠΑΟΚ σημάδευε τον Ράπτη. Ετσι ο ΠΑΟΚ οικοδόμησε διαφορά στο σκορ που έφτασε μέχρι και το +5 (20-15) δείχνοντας πως το ματς έχει κλειδώσει για τον δικέφαλο. Με το σερβίς του Γιάκομπσεν και τις καλές άμυνες των πρασίνων που κατέληξαν σε επιτυχημένες κόντρα επιθέσεις ο Παναθηναϊκός μείωσε 20-19. Ο Ούντρις με επίθεση ξεκόλλησε τον ΠΑΟΚ για το 21-19. Ο Παναθηναϊκός με το λάθος του Ούντρις που πάτησε τη γραμμή τριών μέτρων ισοφάρισε 22-22. Ο Κουκλίνσκι με οριακό χτύπημα που ελέχθηκε από το τσάλεντζ ρέφερι έκανε το 23-22. Καθοριστική η άμυνα του Κουμεντάκη και το πέρασμα του ίδιου παίκτη στην κόντρα έκανε το 24-22. Ο Βαν ντε Ντρις μείωσε σε 24-23, ενώ στην επόμενη φάση ο Κουμεντάκης κάρφωσε άουτ για το 24-24. Ο Ούντρις έκανε το 25-24 για τον ΠΑΟΚ και ο Στάλεκαρ σε πρώτο χρόνο ισοφάρισε 25-25. Ο Γουόλς με έξυπνο πόντο μετά από χαμένη επίθεση του Ούντρις έκανε το 26-25 και ο Ούντρις με μπλοκ πάνω στον Ράπτη έκανε το 27-25.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Γεροθόδωρος, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Κατερλή, Τόλιος, Γραμματεία: Ψαρρά.

1ο σετ: 8-7, 15-16, 21-19, 25-23
2ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 20-25
3ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 22-25
4ο σετ: 8-6, 14-16, 19-21, 25-27

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν από 6 άσσοι, 5 μπλοκ, 46 επιθέσεις, 35 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 14 μπλοκ, 60 επιθέσεις, 24 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (25-23, 20-25, 22-25, 25-27) σε 141΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 7π. (5/20επ., 2 άσσοι, 62%υπ., 38%αρ.), Ρανγκέλ 10 (8/15επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 10 (8/22επ., 2 άσσοι, 39%υπ., 16%αρ.), Βαν ντε Ντρις 15 (14/30επ., 1 μπλοκ), Στάλεκαρ 8 (7/9επ., 1 μπλοκ) /  Γκαράς (λ. - 37%υπ., 11%αρ.), Μπάσης, Ανδρεόπουλος 3 (3/8επ., 67%υπ., 17%αρ.).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 15π. (7/8επ., 8 μπλοκ), Πετρέας 11 (8/11επ., 3 μπλοκ), Γουόλς 5 (3/3επ., 1 μπλοκ, άσσος), Κουμεντάκης 7 (7/15επ., 61%υπ., 28%αρ.), Κουκλίνσκι 8 (7/21επ., 1 άσσος, 55%υπ.., 26%αρ.), Ούντρις 29 (28/53επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 39%υπ., 35%αρ.), Σωτηρίου 1 (1 μπλοκ), Γάτσης, Μπουράκης (λ).

Eνός λεπτού σιγή για τον Άλκη

Πριν τον αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου 19χρονου Άλκη Καμπανού που δολοφονήθηκε στη Θεσσαλονίκη.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: "Δυσκολευτήκαμε στην αντιμετώπιση του Ούντρις. Είχε υψηλό ποσοστό στην επίθεση χωρίς να μπορέσουμε να τον αντιμετωπίσουμε. Μετά το 2ο σετ ο ΠΑΟΚ άρχισε να μας βγάζει με το σερβίς του έξω από το φιλέ. Η νίκη του ΠΑΟΚ ήταν δίκαιη. Ηταν καλύτερος. Δεν είχαμε σταθερότητα και τα στοιχεία εκείνα που θα μας επέτρεπαν να δώσουμε απαντήσεις. Πεινασμένοι είμαστε. Είναι Φλεβάρης και είμαστε ακόμα μέσα σε όλους τους στόχους. Είμαστε εδώ, δυνατοί και παρά την σημερινή ήττα θα το παλέψουμε και μέχρι το τέλος θα διεκδικήσουμε τα πάντα".

Ο Δανός πασαδόρος του Παναθηναϊκού Αξέλ Γιάκομπσεν είπε: "Δεν είναι καλό αποτέλεσμα για την ομάδα μου. Στις κρίσιμες μπάλες δεν κάναμε αυτό που έπρεπε με εξαίρεση το 1ο σετ. Δεν πήραμε τους πόντους κλειδιά μετά τον 20ο πόντο κάθε σετ. Θα κοιμηθούμε απόψε να ξεκουραστούμε και θα προσπαθήσουμε να τα δώσουμε όλα στη ρεβάνς με την Τερουέλ".

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: "Είναι πολύ σημαντική νίκη για μας. Είναι ένα καθαρό τρίποντο σε μία καυτή έδρα και απέναντι σε μία καλή ομάδα. Ημασταν καλύτεροι παντού και στο 1ο σετ που χάσαμε αλλά εκεί κάναμε λάθη που δεν έπρεπε. Εχουμε 15 παίκτες και ο Ούντρις είναι ένας από αυτούς. Εχει πολύ σημαντικό ρόλο στην επίθεση. Στο 1ο σετ μας πίεσε ο Παναθηναϊκός με το σερβίς. Μετά βρήκαμε λύσεις. Είμαστε διψασμένοι για να είμαστε στην κορυφή. Δεν ξέρω τι θα γίνει στη συνέχεια. Αν συνεχίσουμε έτσι θα είμαστε ψηλά, αλλά πόσο ψηλά δεν ξέρω να σας το πω σήμερα".

Ο διαγώνιος του ΠΑΟΚ Άρτουρ Ούντιρς είπε: "Δεν αλλάξαμε κάτι μετά την απώλεια του 1ου σετ. Συνεχίσαμε να παίζουμε καλά, ήμασταν καλά, νιώθαμε δυνατοί και φτάσαμε στη νίκη. Έκανα το παιχνίδι μου όπως το ένιωθα μαζί με όλη την ομάδα. Δεν τα καταφέραμε στην Ευρώπη, αλλά είμαστε μέσα σε όλους τους εγχώριους τίτλους. Οσο νικάμε αποκτούμε αυτοπεποίθηση και συνεχίζουμε".

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Παναθηναϊκός Α.Ο. Τεράστιος ΠΑΟΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό στον Άγιο Θωμά με 3-1 σετ