25-03-2023

Σούπερ ΠΑΟΚ νίκησε 3-2 σετ τον Παναθηναϊκό και προηγείται με 2-0 στις νίκες

(2 votes)
Download attachments:

Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στους τελικούς των πλέι οφ του πρωταθλήματος Volley League μετά την τεράστια νίκη που σημείωσε στην έδρα του Παναθηναϊκού με 3-2 σετ ζευγαρώνοντας τις νίκες τους στη σειρά των ημιτελικών και χρειάζεται άλλη μία για να προκριθεί.

Οι περσινοί πρωταθλητές βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο καθώς θα πρέπει να σημειώσουν τρεις σερί νίκες για να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση. Από τους κορυφαίους του ΠΑΟΚ ο Θεόδωρος Βουλκίδης που σάρωσε με το σερβίς του την πράσινη υποδοχή. Ο Βαν ντε Ντρις σήκωσε το βάρος της επίθεση και ο Ράπτης την πίεση της υποδοχής. Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε με τον Κοβάρ αλλά η υποδοχή του ήταν πολύ κακή με τον Φράγκο να πιέζεται ειδικά στα δύο τελευταία σετ που κρίθηκε το αποτέλεσμα.

O ΠΑΟΚ έκανε εντυπωσιακό μπάσιμο στον αγώνα και με πίεση στο σερβίς και στο μπλοκ και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις έκανε δύο σερί με 3-0 και 4-0 που του έδωσαν προβάδισμα 8-2 και 15-5. Οι πράσινοι ήταν «εκτός» αγωνιστικού χώρου και ο Δικέφαλος με τους Βαν ντε Ντρις, Σκρεντάου και τον άσσο του Ράπτη έκανε σερί 6-0 για το 25-12 και το 1-0 σετ.

Από το 2ο σετ οι πράσινοι εμφανίστηκαν στο γήπεδο και με σερί 5-0 χάρις το σερβίς του Πετρέα προηγήθηκαν 6-1. Ακολούθησε το σερβίς του Ερνάντεζ που ανέβασε κι άλλο τη διαφορά (9-2) και έβαλε τον Παναθηναϊκό στη θέση του οδηγού. Η διαφορά όχι μόνο δε μαζεύτηκε αλλά άνοιξε και άλλο με την κυριαρχία του Πετρέα στο φιλέ και το σετ έκλεισε 25-16 για το 1-1.

Ντέρμπι είδαμε από την αρχή του 3ου σετ όπου το ματς πήγε σε κλειστό μοτίβο με πόντο και τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει 15-13 με τον Ερνάντεζ. Αυτό το πολύτιμο +2 το κράτησε ο Παναθηναϊκός μέχρι το τέλος του σετ που έκλεισε με τον άσσο του Κοβάρ και την επίθεση του Ερνάντεζ για το 25-23 και το 2-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ. Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος για την ισοφάριση και με πρωταγωνιστή τον Βαν ντε Ντρις προηγήθηκε 16-14. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 17-17 με τον Ερνάντεζ και ακολούθησε ράλι μέχρι το 20-20. Ο Σκρεντάου με επίθεση και ο Γουόλς με μπλοκ πάνω στον Κόβαρ έκαναν το 20-22. Ο Ερνάντεζ μείωσε 21-22 αλλά ο Βαν ντε Ντρις, ο Γιόρνα και ο Σκρεντάου έκλεισαν το σετ 25-21 για το 2-2.

Με καλύτερη ψυχολογία, μεγάλη πίεση στο σερβίς πάνω στους Φράγκο, Κοβάρ ο ΠΑΟΚ είχε το πλεονέκτημα στο 5ο σετ. Με τους Βαν ντε Ντρις και Ράπτη ξέφυγε 8-6. Με το λάθος του Φράγκου ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 11-8, ο Ερνάντεζ και ο Ρανγκέλ μείωσαν 10-11 αλλά το χαμένο σερβίς του Πετρέα και ο άσσος του Γουόλς πάνω στον Φράγκο έκαναν το 13-10. Ο Παναθηναϊκός από 11-14 μείωσε σε 13-14 με επιθέσεις των Ερνάντεζ, Κοβάρ αλλά ο Φράγκος που πήρε πολλά ρίσκα στο σερβίς το έχασε δίνοντας τη νίκη στον ΠΑΟΚ με 13-15, για το 2-3 σετ και 0-2 στις νίκες.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βουδούρης. Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργόπουλος: Επόπτες: Καπότης, Ζαρντίνης. Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

Διακύμανση

1ο σετ: 2-8, 7-16, 12-21, 12-25

2ο σετ: 8-2, 16-9, 21-12, 25-16

3ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 25-23

4ο σετ: 5-8, 14-16, 20-21, 21-25

5ο σετ: 5-4, 8-10, 10-12, 13-15

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 6 άσσοι, 46 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 37 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ οι πόντοι προήλθαν: 8 άσσοι, 57 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (12-25, 25-16, 25-23, 21-25, 13-15) σε 119΄

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κοβάρ 11π. (8/20επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 61%υπ., 22%αρ.), Πετρέας 4 (3/5επ., 1 μπλοκ), Γιάκομπσεν 1 (0/3επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 10 (7/10επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 8 (8/15επ., 52%υπ., 28%αρ.), Ερνάντεζ 24 (20/32επ., 4 άσσοι) / Ζήσης (λ. - 47%υπ., 16%αρ.), Κωστόπουλος, Μπάσης 1 (1 άσσος).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσφκι): Γιόρνα 12π. (10/24επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 35%υπ., 20%αρ.), Γουόλς 4 (1/2επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Βουλκίδης 10 (5/7επ., 5 άσσοι), Ράπτης 8 (7/21επ., 1 άσσος, 38%υπ., 12%αρ.), Σκρεντάου 13 (9/11επ., 4 μπλοκ), Βαν ντε Ντρις 22 (21/30επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης λ. (69%υπ., 38%αρ.), Ηλίας, Σωτηρίου 1 (1/2επ.), Γάτσης 1 (1/1επ.), Τακουρίδης, Μπούτος 2 (2/2επ.).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Tα πρώτα δύο σετ κρίθηκαν από το σερβίς των ομάδων. Τα υπόλοιπα δύο ήταν πολύ κλειστά, η κάθε ομάδα εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της άλλης, με συνέπεια να πάει το ματς στο τάι μπρέικ. Το κάθε παιχνίδι είναι διαφορετικό. Επιτέλους, μετά από καιρό ο Παναθηναϊκός έπαιξε. Εγώ και οι παίκτες μου τον τελευταίο μήνα προσπαθούσαμε να... γυρίσουμε την κατάσταση. Σήμερα, αν και χάσαμε εμφανιστήκαμε ως Παναθηναϊκός. Έχουμε τραβήξει πολλά φέτος...».

O προπονητής του ΠΑΟΚ Γιόσκο Μιλενκόφσκι δήλωσε: «Είμαι χαρούμενος, αλλά φοβάμαι γιατί είμαστε τόσο κοντά και τόσο μακριά. Έχουμε ημέρες ακόμα για το επόμενο ματς, μιας και ακολουθεί ο ημιτελικός στο κύπελλο. Ήταν ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι, με πολύ ωραία ατμόσφαιρα. Σίγουρα, θα προσπαθήσουμε να προετοιμαστούμε. Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο σετ έκανε αρκετά λάθη από το σερβίς, όπως και εμείς στο δεύτερο. Η υποδοχή έπαιξε αρκετά το ρόλο της, κατά τη διάρκεια του ματς, ωστόσο πρέπει να κοιτάξουμε τα στατιστικά της κάθε ομάδας, να δούμε το παιχνίδι ξανά και να το αναλύσουμε στο βίντεο για να δούμε τι κάναμε σωστά και τι λάθος».

Σε λίγο περισσότερα...

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΠΛΕΙ ΟΦ VOLLEY LEAGUE 2022-23

1ος αγώνας - Τετάρτη 22 Μαρτίου 2023

Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη 18:30 (Live Streaming ESAP T.V.): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-0 (25-13, 25-23, 25-20) (νίκες: 1-0)

Γυμναστήριο PAOK Sports Arena 19:45 (ΕΡΤ-3): Π.Α.Ο.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-0 (25-20, 25-16, 25-22) (νίκες: 1-0)

2ος αγώνας - Σάββατο 25 Μαρτίου 2023

Γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης, Νέα Σμύρνη 21:30 (ΕΡΤ-3): Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

Διαιτητές: Βελώνης, Κυριοπούλου. Παρατηρητής: Πέρρρος. Επόπτες: Σαμοθράκης, Κατσιάρας. Γραμματεία: Μπίτσικα.

Γυμναστήριο Αγίου Θωμά, Μαρούσι, 17:00, (PAO T.V.): Παναθηναϊκός - Π.Α.Ο.Κ. 2-3 (12-25, 25-16, 25-23, 21-25, 13-15) (νίκες: 0-2)

3ος αγώνας - Τετάρτη 5 Απριλίου 2023 (Η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί στις 3 νίκες)
Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη 17:00 (Live Streaming ESAP T.V.): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων
Γυμναστήριο PAOK Sports Arena 19:45 (ΕΡΤ-3): Π.Α.Ο.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο. (νίκες: 2-0)
4ος αγώνας - Σάββατο 8 Απριλίου 2023 (αν χρειαστεί)
Γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης, Νέα Σμύρνη, 21:30 (ΕΡΤ-3): Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Γυμναστήριο Αγίου Θωμά, Μαρούσι, 21:00, (PAO T.V.): Παναθηναϊκός - Π.Α.Ο.Κ.

5ος αγώνας - Τετάρτη 12 Απριλίου 2023 (αν χρειαστεί)
Γυμναστήριο PAOK Sports Arena 19:45 (ΕΡΤ-3): Π.Α.Ο.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο.

*Η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί στις 3 νίκες.

Βρίσκεστε εδώ: News All Star Game Παναθηναϊκός Α.Ο. Σούπερ ΠΑΟΚ νίκησε 3-2 σετ τον Παναθηναϊκό και προηγείται με 2-0 στις νίκες