03-04-2019

Kαταιγιστικός ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-0 τον Ηρακλή και έκανε το πρώτο βήμα για τα ημιτελικά

Ο ΠΑΟΚ δεν άφησε τον Ηρακλή να πάρει ούτε... ανάσα στην πρώτη τους αναμέτρηση στην Α΄φάση των πλέι οφ του πρωταθλήματος Volley League και με αποτελεσματικό φλοτ σερβίς κατάφερε να πάρει τη νίκη μέσα σε 65 λεπτά.

Ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Μάλιστα στο 3ο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε με 12-8 αλλά ο ΠΑΟΚ με δύο μεγάλα σερί έφερε τα πάνω κάτω. Με σερί 5-0 προσπέρασε 13-12 ενώ στο 19-16 έγινε σερί 6-0 για το 25-19 που έκρινε και τον αγώνα. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων το προεχές Σάββατο στη Μίκρα.

Ο ΠΑΟΚ επέβαλε με το «καλημέρα» τον ρυθμό του. Ξέφυγε με 4-1 στο 1ο σετ ενώ στη συνέχεια με το σερβίς του Σαφράνοβιτς εκτόξευσε την διαφορά στο 14-6. Ο Ηρακλής δε μπόρεσε να οργανώσει το παιχνίδι του, δε μπήκε στο σετ το οποίο έκλεισε με 25-18.

Εντυπωσιακός ο ΠΑΟΚ και στο 2ο σετ όπου προηγήθηκε 6-1 με τον Όκολιτς να είναι ανίκητος. Ο Ηρακλής μείωσε 12-9 αλλά με τρεις σερί επιθέσεις του Κλαπβάικ το σκορ πήγε στο 15-9 ενώ ο Ολλανδός μαζί με τον Όκολιτς έδωσαν τεράστιες διαστάσεις στην διαφορά κάνοντας το 19-10. Με δύο λάθη παικτών του Ηρακλή έκλεισε το σετ 25-13.

Στην καλύτερη στιγμή του στον αγώνα ο Ηρακλής με τους Μαυροβουνιώτη, Τζιουμάκα πήρε προβάδισμα με 9-5. Το +4 διατηρήθηκε μέχρι το 12-10 κι εκεί ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι με τον ανίκητο στο φιλέ Όκολιτς και τον Κλαπβάικ να μην έχει αντίπαλο στην επίθεση. Με δύο μεγάλα σερί 5-0 ο ΠΑΟΚ προσπέρασε τον Ηρακλή 13-12 και πήρε και το σετ 25-16 σκορπίζοντας ενθουσιασμό και προσδοκίες στους οπαδούς του για τη δύσκολη συνέχεια.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Βασιλειάδης.

1ο σετ: 8-4, 16-7, 21-12, 25-18

2ο σετ: 8-2, 16-10, 21-11, 25-13

3ο σετ: 5-8, 16-14, 21-16, 25-16

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 41 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν από 1 άσσο, 27 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-13, 25-16) σε 65'

ΠΑΟΚ (Σάκης Ψάρρας): Όκολιτς 14 (13/15 επ., 1 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 10 (8/20 επ., 2 μπλοκ, 80% υπ. - 50% άριστες), Φιλίποφ, Τακουρίδης 5 (5/8 επ.), Κλάπβαϊκ 13 (11/25 επ., 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 7 (4/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ. - 50% άριστες) / Εφραιμίδης (λ. - 56% υπ. - 38% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Καπετανίδης, Γάτσης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Γιάννης Ορφανός): Ντίνας 2 (2/4 επ.), Προύσαλης, Μαυροβουνιώτης 7 (6/18 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. - 36% άριστες), Ρίου Ντα Ρόσα 2 (2/11 επ., 43% υπ. - 24% άριστες), Ποπόφ 12 (11/31 επ., 1 άσσος), Χήρας 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ. - 41% υπ. - 35% άριστες), Μούχλιας Β., Τερζόγλου, Κουκουμάκας, Τζιουμάκας 3 (3/5 επ., 50% υπ. - 42% άριστες), Αρμενάκης.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Είμαι ευχαριστημένος από την ομάδα μου. Πιέσαμε τον Ηρακλή και δεν τον αφήσαμε να κάνει το παιχνίδι του. Ήταν μία νίκη απλώς. Πρέπει να κάνουμε ακόμη μία για να προκριθούμε και ελπίζουμε να γίνει το Σάββατο. Περιμένουμε έναν διαφορετικό Ηρακλή. Δεν κοιτάζω μακριά. Κοιτάζω βήμα - βήμα. Στην προπόνηση «χτίζεται» η ομάδα και η προετοιμασία για τον αγώνα. Σταδιακά θα φτάσουμε στο στόχο μας. Δε σκέφτομαι ούτε τελικούς, ούτε τίτλους, ούτε τίποτα».

Ο πασαδόρος του ΠΑΟΚ Ντίμα Φιλίποφ δήλωσε: «Είμαι χαρούμενος για την "καθαρή" νίκη και τη συγκέντρωση την οποία δείξαμε. Περιμένουμε έναν βελτιωμένο Ηρακλή στο δεύτερο ματς, αλλά εμείς πάμε να κάνουμε το παιχνίδι μας και να πάρουμε την πρόκριση».

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Η νίκη του ΠΑΟΚ ήταν δίκαιη και καθαρή, με την ομάδα μας να μην πιάνει σε κανένα σημείο την απόδοση που έχουμε τον τελευταίο καιρό. Μας πίεσε πολύ από το σερβίς ο ΠΑΟΚ. Ο Φέργκιουσον είχε ένα πρόβλημα στη μέση, ο Κλίντι αντιμετώπιζε μία ίωση και όταν δεν έχεις κάποια σημαντικά όπλα σου κόντρα στον ΠΑΟΚ παίζει και αυτό το ρόλο του. Μείναμε τέσσερις μέρες στη Σύρο και μας επηρέασε και αυτό γιατί δεν είχαμε το σωστό χρόνο να προετοιμαστούμε. Τυχαίο γεγονός το ότι κάναμε πολλά λάθη σήμερα, περιμένω να δείξουμε αντίδραση στο ματς της Μίκρας».

Ο ακραίος του Ηρακλή Αργύρης Μαυροβουνιώτης τόνισε: «Ο ΠΑΟΚ έπαιξε πολύ καλά, μας πίεσε με το σερβίς του και στην ουσία με την απόδοση του κρίθηκε το ματς. Συνεχίζουμε και κοιτάζουμε το παιχνίδι του Σαββάτου. Στο τρίτο σετ μπήκαμε καλύτερα, έπρεπε να διαχειριστούμε καλά το προβάδισμα μας, δεν είχαμε καθαρό μυαλό και ο ΠΑΟΚ μας προσπέρασε. Δεν είχαμε τη φρεσκάδα που έπρεπε, μετά το ταξίδι μας στη Σύρο, αλλά ο ΠΑΟΚ έπαιξε καλά και έτσι κρίθηκε το ματς. Ελπίζουμε σε μία γεμάτη Μίκρα να κάνουμε ένα παιχνίδι όπως στο δεύτερο γύρο και να φέρουμε ξανά τη σειρά στο Παλατάκι».

Play Off 1-8 (2 νίκες – αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

1ος αγώνας : Τετάρτη 3 Απριλίου

2ος αγώνας: Σάββατο 6 Απριλίου

3ος αγώνας (αν χρειαστεί): Τρίτη 9 Απριλίου

Ζευγάρια:

(1-8): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ε.Κ. 3-0 (25-22, 29-27, 25-23)

(4-5): Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός 3-0 (25-22, 26-24, 30-28)

(2-7): Π.Α.Ο.Κ. – Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 3-0 (25-18, 25-13, 25-16)

(3-6): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 (25-23, 25-20, 30-28)

Play Off 1-4 (3 νίκες- αγώνες 2 σε έδρα του βαθμολογικά υψηλότερου- 2 σε έδρα βαθμολογικά χαμηλότερου)

5ος αγώνας (αν χρειαστεί): Τρίτη 30 Απριλίου

Play Off 1-2 (3 νίκες - αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

1ος τελικός: Παρασκευή 3 Μαΐου

2ος τελικός: Δευτέρα 6 Μαΐου

3ος τελικός: Πέμπτη 9 Μαΐου

4ος τελικός (αν χρειαστεί): Κυριακή 12 Μαΐου

5ος τελικός (αν χρειαστεί): Τετάρτη 15 Μαΐου

Play Out 9-10 (3 νίκες- αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνή

1ος αγώνας: Τετάρτη 3 Απριλίου: Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνή 3-0 (25-20, 25-18, 25-21)

3ος αγώνας: Τετάρτη 10 Απριλίου

4ος αγώνας (αν χρειαστεί): Σάββατο 13 Απριλίου

5ος αγώνας (αν χρειαστεί): Τετάρτη  17 Απριλίου

Βρίσκεστε εδώ: News All Star Game Π.Α.Ο.Κ. Kαταιγιστικός ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-0 τον Ηρακλή και έκανε το πρώτο βήμα για τα ημιτελικά