25-04-2023

Ανατροπή τίτλου ο Ολυμπιακός, από 0-2 νίκησε 3-2 τον ΠΑΟΚ και πήρε προβάδισμα 2-1 στις νίκες

Download attachments:
Κάνοντας την ανατροπή της χρονιάς από 0-2 σετ και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιντάλγκο, ο Ολυμπιακός μετά από ματς θρίλερ νίκησε τον ΠΑΟΚ 3-2 σετ στον 3ο τελικό του πρωταθλήματος Volley League και πήρε προβάδισμα τίτλου με 2-1 νίκες.

Είναι η πρώτη φορά στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων σε τελικούς πρωταθλήματος που ο Ολυμπιακός ανατρέπει το σκορ από 0-2 σετ. Ο Ολυμπιακός χρειάζεται μία ακόμα νίκη για τον τίτλο. Το 4ο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την προσεχή Παρασκευή 28/5 στις 19:15 στο PAOK Sports Arena.

Ήταν ένα συγκλονιστικό ματς με λίγα λάθη, ωραίο βόλεϊ, συνεχείς ανατροπές και ωραίες άμυνες.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 2-0 σετ έχοντας κορυφαίους τους Βαν ντε Ντρις, Ράπτη και Γουόλς αλλά στη συνέχεια έμεινε από δυνάμεις, υποδοχή και λύσεις από τον πάγκο. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός από τη στιγμή που έχασε το 2ο σετ πήρε σημαντικές βοήθειες από τις επιλογές του προπονητή του Αλμπέρτο Τζιουλιάνι κυρίως με την είσοδο του Παπαγγελόπουλου.

Με όπλο το σερβίς και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βαν ντε Ντρις ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του 1ου σετ και κατάφερε να κρατήσει τον έλεγχο ακόμα κι όταν ο Ολυμπιακός με τα σερβίς των Κουμεντάκη, Τράβιτσα όχι μόνο ισοφάρισε αλλά και προσπέρασε 26-25, 28-27, 31-30 και 32-31. Ο ΠΑΟΚ με εντυπωσιακό σερί 3-0 που προήλθε από την επίθεση του Γιόρνα (32-32), λάθος επίθεση του Κουμεντάκη (32-33) και κόντρα επίθεση του Βαν ντε Ντρις με την οποία έγινε το 32-34 και το 0-1 σετ. Ο Δικέφαλος είχε προηγηθεί με 4-2, 9-7 και 11-8 με το μπλοκ του Ράπτη. Με μπλοκ του Γουόλς έγινε το 16-12. Ο ΠΑΟΚ με την επίθεση του Βαν ντε Ντρις έκανε το 24-22 αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Στερν και το μπλοκ του Παγιένκ έγινε το 24-24. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε ακόμα 25-24 και 27-26 με το μπλοκ του Βουλκίδη και στη συνέχεια με 29-28 και 30-29. Ο Ολυμπιακός απάντησε με δύο μπλοκ των Λινάρδου, Τράβιτσα για το 31-30. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για τελευταία φορά 32-31 με τον Κουμεντάκη.

Με τον Βαν ντε Ντρις να βγάζει φωτιές από το σερβίς ο ΠΑΟΚ μπήκε εντυπωσιακά στο 2ο σετ με προβάδισμα 6-2 ύστερα από δύο άσσους του Βέλγου. Ο Ολυμπιακός μάζεψε τη διαφορά και ισοφάρισε 17-17 και πέρασε και μπροστά με τον Ιντάλγκο 18-17. Ο ΠΑΟΚ στο καλύτερο σημείο του στον αγώνα έκανε εντυπωσιακό σερί 6-0 που προήλθε από το εκπληκτικό σερβίς και διαδοχικά μπλοκ των Ράπτη, Βουλκίδη και προηγήθηκε 23-18 καθαρίζοντας ουσιαστικά το σετ. Το σετ έκλεισε με το χαμένο σερβίς του Στερν 25-20 για τον ΠΑΟΚ κάνοντας το 2-0 σετ.

Από το 3ο σετ η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Ο Ολυμπιακός βρήκε ηρεμία στο παιχνίδι του, ακολούθησε τακτικό σερβίς και βελτίωσε την υποδοχή του που του έδωσε τον πιο «εύκολο» πόντο. Kαθοριστικό ρόλο έπαιξε και πάλι η είσοδος του Παπαγγελόπουλου που έδωσε λύσεις σε επίθεση και μπλοκ. Καθοριστικό σημείο ήταν στο 10-8. Ο Βουλκίδης έχασε το σερβίς (11-8) και ο Κουμεντάκης με επίθεση και μπλοκ πήρε δύο καθοριστικούς πόντους για το 13-8. Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός κράτησε τη διαφορά και έκλεισε το σετ 25-21 με πλασέ του Ιντάλγκο.

Η αντεπίθεση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο 4ο σετ και μάλιστα ακόμα πιο εύκολα κατάφερε να επικρατήσει και να στείλει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Ο ΠΑΟΚ έχασε τη σπιρτάδα και τη δυναμική των δύο πρώτων σετ και κυρίως την ποιότητα της υποδοχής του. Με αποτελεσματικό σερβίς και δύο μίνι σερί 3-0 ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 9-3 και μέχρι το τέλος του σετ κράτησε τη διαφορά ασφαλείας μέχρι το 23-18. Εκεί ο ΠΑΟΚ πίεσε με το σερβίς. Με δύο άσσους του Ράπτη και λάθος του Παγιένκ ο ΠΑΟΚ μείωσε 23-21. Ο Ολυμπιακός με τον Ιντάλγκο και τον Στερν βγήκε από τα σχοινιά και με δύο πόντους έκανε το 25-21 για το 2-2 σετ.

Η ανατροπή του Ολυμπιακού πιστοποιήθηκε στο 5ο σετ όταν με το σερβίς του Ιντάλγκο διάτρησε την υποδοχή του ΠΑΟΚ και είχε τον έλεγχο με προβάδισμα 4-0. Ο Ράπτης κράτησε τον ΠΑΟΚ κοντά στο σκορ καθώς με 5 προσωπικούς του πόντους μείωσε σε 7-6. Ο Ολυμπιακός με δύο επιθέσεις του Ιντάλγκο ξέφυγε 9-6. Η κόντρα επίθεση του Στερν και ο άσσος του Ιντάλγκο ο Ολυμπιακός ξέφυγε 13-9 και κλείδωσε τη νίκη με την επίθεση του Κουμεντάκη για το 15-11 και το 3-2.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Φραγκάκης, Παρατηρητής Αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής Διαιτησίας: Ράπτης. Διαιτητής Challenge: Βουδούρης. Επόπτες: Αρβανίτης, Τόλιος. Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 7-8, 12-16, 18-21, 32-34

2ο σετ: 6-8, 16-15, 18-21, 20-25

3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-16, 25-21

4ο σετ: 8-3, 16-10, 21-15, 25-21

5ο σετ: 5-1, 10-8, 12-9, 15-11

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 66 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 7 άσσους, 59 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (32-34, 20-25, 25-21, 25-21, 15-11) σε 161'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 18 (14/28 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στερν 19 (15/35 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 20 (17/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 64% υπ. - 58% άριστες), Τράβιτσα 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Λινάρδος 2 (2 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (15/33 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 46% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 53% υπ. - 43% άριστες), Παπαγγελόπουλςο 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Ζουπάνι, Κομητούδης.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 8 (7/19 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. - 45% άριστες), Γουόλς 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Βουλκίδης 7 (4/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ράπτης 23 (16/46 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 32% υπ. - 30% άριστες), Σκρεντάου 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Βαν Ντεν Ντρις 27 (22/48 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 43% υπ. - 43% άριστες), Ηλίας, Σωτηρίου 1 (1/1 επ.), Γάτσης, Μπούτος 1 (1/1 επ.).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Αλμπέρτο Τζουλιάνι δήλωσε: «Μίλησε το βόλεϊ που ξέρουμε. Στα δύο πρώτα σετ ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος. Δεν κάναμε πολλά λάθη αλλά δεν παίζαμε όπως θέλαμε. Στην συνέχεια ανεβάσαμε την απόδοσή μας στην επίθεση που ήταν και το κλειδί. Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι με λίγα λάθη και για τις δύο ομάδες και αυτό βοήθησε να παίξουμε έναν αγώνα υψηλού επιπέδου».

Ο ακραίος του Ολυμπιακού Ραφαήλ Κουμεντάκης τόνισε: «Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα. Δεν ήταν εύκολο αυτό που κάναμε. Είναι δύσκολο όταν χάνεις έναν τελικό στην Θεσσαλονίκη και στην έδρα σου να είσαι 0-2 σετ πίσω και να νικάς. Ο κόσμος μας έδωσε τεράστια ώθηση για να έρθει αυτή η σπουδαία νίκη. Τα καλύτερα όμως είναι μπροστά μας».

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού Νίκος Παπαγγελόπουλος είπε: «Στο σημείο της σεζόν που έχουμε φτάσει, χρειάζονται παίκτες από τον πάγκο να δίνουν τις λύσεις που απαιτούνται. Δεν είμαι μόνο εγώ. Φυσικά και χαίρομαι που βοηθάω την ομάδα μου και είμαι περήφανος για τους συμπαίκτες μου. Εμείς ξέρουμε μόνο τις καθημερινές δυσκολίες που περνάμε. Δεν τελείωσε τίποτα ακόμα, θα πάμε στην Θεσσαλονίκη για να διεκδικήσουμε την νίκη».

Ο πασαδόρος του ΠΑΟΚ Μπρετ Γουόλς δήλωσε: «Μετά το τρίτο σετ ξεκινήσαμε αργά. Ο Ολυμπιακός πίεσε στο σερβίς και έβγαλε ενέργεια. Δυστυχώς μετά από αυτό το σημείο δεν μπορέσαμε να ανατρέψουμε το παιχνίδι. Δεν τελείωσε ακόμα τίποτα. Θα παίξουμε στην έδρα μας μπροστά στον κόσμο μας και θα τα δώσουμε όλα. Πονάει όταν χάνεις ειδικά όταν είσαι 0-2 αλλά η σειρά των τελικών είναι ακόμα ανοιχτή και θα προσπαθήσουμε να την οδηγήσουμε σε πέμπτο παιχνίδι».

ΤΕΛΙΚΟΙ ΠΛΕΪ ΟΦ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ VOLLEY LEAGUE 2022-23

1ος Τελικός VolleyLeague: 18 Απριλίου

Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη, 19:15 (ΕΡΤ-3): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ. 3-1 (20-25, 25-17, 25-19, 25-21) (νίκες: 1-0)

2ος Τελικός VolleyLeague:  22 Απριλίου

Γυμναστήριο PAOK Sports Arena, Πυλαία, 21:30 (ΕΡΤ-3): Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-2 (26-24, 22-25, 25-18, 21-25, 15-12) (νίκες: 1-1)

3ος Τελικός VolleyLeague:  25 Απριλίου

Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη, 19:15 (ΕΡΤ-3): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ. 3-2 (32-34, 20-25, 25-21, 25-21, 15-11) (νίκες: 2-1)

4ος Τελικός VolleyLeague: 28 Απριλίου

Γυμναστήριο PAOK Sports Arena, Πυλαία, 1915 (ΕΡΤ-3): Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

5ος Τελικός VolleyLeague  (αν χρειαστεί): 2 Μαΐου

Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη, 19:15 (ΕΡΤ-3): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ.

1: Ε.Α.Πατρών

Βρίσκεστε εδώ: News CEV Cup Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Ανατροπή τίτλου ο Ολυμπιακός, από 0-2 νίκησε 3-2 τον ΠΑΟΚ και πήρε προβάδισμα 2-1 στις νίκες