11-01-2024

Άθλος του Μίλωνα νίκησε τη Ναντ 3-2 και διεκδικεί το θαύμα της πρόκρισης

Ασταμάτητος ο Μίλωνας έχει βαλθεί να τρελάνει τη βολεϊκή Ευρώπη με μία ακόμα υπέρβαση και μάλιστα στη φάση των «8» του CEV Cup. Στον πρώτο αγώνα απέναντι στη γαλλική Ναντ ο Μίλων νίκησε με 3-2 σετ και απέκτησε μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα στη φάση των πλέι οφ. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα προηγήθηκε μάλιστα με 2-0 σετ και είχε την ευκαιρία να πάρει ακόμα και καθαρή νίκη.

Το πιο ουσιαστικό είναι πως τα κατάφερε χωρίς την παρουσία του τραυματία Πολουγιάν τον οποίο αντικατέστησε επάξια ο 18χρονος Νανόπουλος. Ο Μίλωνας κατάφερε να πάρει τη νίκη παρότι δέχτηκε 16 άσσους από το ισχυρό σερβίς της γαλλικής ομάδας η οποια από εκεί και πέρα δε μπόρεσε να κάνει κάτι το ξεχωριστό για να αντιμετωπίσει την επίθεση της ελληνικής ομάδας.

Η φάση της χρονιάς όμως έγινε στο φινάλε του αγώνα. Μετά από μεγάλη σε διάρκεια φάση και άμυνες εκατέρωθεν ο Αριστείδης Χανδρινός - MVP Βίκος Cola της 9ης αγωνιστικής - πέρασε τη μπάλα με τα δάκτυλα στην πίσω ζώνη της Ναντ και έκλεισε τον αγώνα εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών από τους συμπαίκτες του, το προπονητικό τιμ αλλά και τους φίλους του βόλεϊ που γέμισαν και πάλι το γυμναστήριο «Κροίσος Πέρσης».

Εκτός από τους Νανόπουλο, Χανδρινό κορυφαία εμφάνιση έκανε για άλλη μία φορά ο Μολίνα με 21 πόντους, ο Χερ έδωσε ρεσιτάλ ενώ πολύ δουλειά έκαναν και οι κεντρικοί του Μίλωνα Μπάσης, Χαραλαμπίδης.

Από τη Ναντ πρώτος σκόρερ ήταν ο Νέβερς με 20 πόντους.

Στα δύο πρώτα σετ ο Μίλωνας κατάφερε να πιέσει με το σερβίς του την υποδοχή της γαλλικής ομάδας που αντιμετώπισε προβλήματα και από το χαμηλοτάβανο γυμναστήριο.

Στο 1ο σετ μετά το 20-20 ο Μίλωνας πήρε όλους τους πόντους με πρωταγωνιστή τον Νανόπουλο ο οποίος μάλιστα με άσσο έκανε το σκορ 25-22.

Στο 2ο σετ ο Μίλωνας έκανε μεγάλη ανατροπή μέσα στο σετ καθώς βρέθηκε να χάνει με 12-7. Με το ρεσιτάλ του Χαραλαμπίδη και τα μπλοκ του Μολίνα ο Μίλωνας ισοφάρισε 14-14 Από το 19-19 ο Γιορντάνοφ πήρε το Μίλωνα στις πλάτες του. Τελείωσε όλες τις φάσεις και έφτασε στο 25-23 (το σετ έκλεισε με χαμένο σερβίς των Γάλλων).

Στο 3ο σετ ο Μίλωνας υποχώρησε, η Ναντ με το σερβίς του Χουέτζ έκανε σερί 5-0 και προηγήθηκε 13-6 και τελικά μείωσε σε 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ έγινε μεγάλη μάχη. Με σερβίς του Ντε Ολιβέιρα η Ναντ προηγήθηκε 13-9 αλλά ο Μίλωνας επανήλθε με δύο άσσους του Μολίνα και σερί του Γιορντάνοφ. Ακολύθησαν μάχες πόντο πόντο. Ο Μπάσης με μπλοκ έκανε το 23-23 αλλά η Ναντ με το χαμένο σερβίς του Γιορντάνοφ και τον άσσο του Λεμιέ έκανε το 25-23 και το 2-2 σετ.

Στο 5ο σετ πάλι οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο. μέχρι το 10-10 αλλά η επίθεση του Μολίνα και ο άσσος του Νανόπουλου έκαναν το 12-10. Ο Μίλων κράτησε το μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα και ο αγώνας τελείωσε με τον πόντο από τον Χανδρινό που πέρασε τη μπάλα με τα δάκτυλα και στοχευμένα στην πίσω ζώνη της Ναντ για το 15-12.

Η ρεβάνς θα γίνει στις 16/1 στο Salle Sportive Métropolitaine στις 21:00 ώρα Ελλάδας. Εκεί ο Μίλωνας θα χρειαστεί νίκη ακόμα και με 3-2 για να προκριθεί. Εάν ηττηθεί με 3-2 σετ θα παιχτεί χρυσό σετ 15 πόντων για την πρόκριση.

Διαιτητές: Φεστί (Αλβανία), Τσιλντίρ (Τουρκία).

1ο σετ: 8-5, 16-15, 21-20, 25-22
2ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 25-23
3ο σετ: 3-8, 10-6, 13-21, 16-25
4ο σετ: 6-8, 15-16, 19-21, 23-25
5ο σετ: 5-4, 9-10, 12-10, 15-12

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 9 άσσους, 59 επιθέσεις (51% αποτελεσματικότητα), 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων (18 χαμένα σερβίς) και της Ναντ προήλθαν από 16 άσσους, 50 επιθέσεις (48% αποτελεσματικότητα), 7 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων (23 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-2 (25-22, 25-23, 16-25, 23-25, 15-12) σε 125'

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 7 (5/12 επ., 2 μπλοκ), Μπάσης 9 (4/10 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 26 (25/43 επ., 1 μπλοκ), Νανόπουλος 14 (10/19 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. - 32% άριστες), Μολίνα 21 (14/29 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 62% υπ. - 46% άριστες), Χερ 1 (1 άσσος) / Χανδρινός (λ, 55% υπ. - 36% άριστες), Θεοδόσης 1 (1/1 επ.), Κοντοστάθης, Πολουγιάν.

ΝΑΝΤ (Ουμπέρ Ενό): Ντε Λεόν 8 (7/13 επ., 1 άσσος, 47% υπ. - 29% άριστες), Τσαμπουασό 9 (2/4 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Μαγκνίν, Ντε Ολιβέιρα 11 (8/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Νέβερς 20 (18/35 επ., 2 άσσοι), Λόπεζ 10 (8/27 επ., 2 άσσοι, 81% υπ. - 35% άριστες) / Μασιμίνο (λ, 63% υπ. - 53% άριστες), Χουέτζ 13 (6/8 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Μπεν Ρομντάν 1 (1/2 επ.), Λεμιέρ 1 (1 άσσος), Μπονό.

Ο προπονητής του Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Είναι τεράστια καταξίωση για αυτή την ομάδα. Θα μπορούσαμε να είχαμε κλείσει το ματς και με νίκη 3-1 σετ αλλά ας μην είμαστε πλεονέκτες και αχάριστοι. Πρέπει να υπερασπιστούμε αυτή τη μεγάλη νίκη. Είμαστε έτοιμοι για όλα ακόμα και για χρυσό σετ στη Γαλλία. Ότι και να γίνει θα τα παίξουμε όλα για την πρόκριση, ακόμα και αν νικούσαμε 3-0 σετ . Ο Μίλωνας έχει μπει στις καρδιές των φιλάθλων και η παρουσία του σήμερα εδώ το αποδεικνύει. Τους ευχαριστούμε. Σημειώστε πως σήμερα αγωνιστήκαμε χωρίς τον Πολουγιάν και τη θέση του πήρε ο 18χρονος Νανόπουλος. Συγχαρητήρια στον Νανόπουλο. Αυτό που έγινε στην τελευταία φάση με τον πόντο του λίμπερο Χανδρινού δεν έχει ξαναγίνει. Είχε έμπνευση και τα καταφέραμε. Συγχαρητήρια και στον  Χανδρινό. Θα του τα ψάλω στην προπόνηση αύριο αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...».

Ο πρωταγωνιστής της τελευταίας φάσης και MVP της 9ης αγωνιστικής της Volley League Άρης Χανδρινός είπε: «Είναι πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα μας. Αυτό μετράει πάνω απ΄όλα. Μπορούσαμε να πάρουμε καθαρή νίκη αλλά δε μπορούσαμε να μην είμαστε ευχαριστημένοι με τη νίκη έσω και με 3-2. Θα προσπαθήσουμε να υπεραπιστούμε το αποτέλεσμα στη Γαλλία. Θα είναι δύσκολη η ρεβάνς. Ο Μίλωνας δεν έχει φτάσει ποτέ έως εδώ και είμαστε χαρούμενοι και περήφανοι που τα καταφέρνουμε. Αυτά είναι παιχνίδια που έχουν άλλη αίγλη. Αν παίξουμε όπως μπορούμε και ξέρουμε θα καταφέρουμε να γράψουμε ιστορία και στη Γαλλία».

Βρίσκεστε εδώ: News CEV Cup Μίλων ΑΟΝΣ Άθλος του Μίλωνα νίκησε τη Ναντ 3-2 και διεκδικεί το θαύμα της πρόκρισης