21-01-2024

Σαρωτική η Κηφισιά 3-0 τον Φοίνικα και άνοδος στην 5η θέση

Με πρωταγωνιστή τον Στεφάν Οκοσάνοβιτς (πρώτος σκόρερ με 19 πόντους), αποτελεσματικό μπλοκ από τον Αντώνη Σπηλιώτη, σταθερό ρυθμό και λίγα λάθη ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς νίκησε τον Α.Ο.Φοίνικα Σύρου με 3-0 σετ και σημείωσε την 4η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα που τον εκτόξευσε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Κηφισιά που με το τέλος του Α γύρου ήταν στην τελευταία θέση έδειξε για άλλη μία φορά ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο, με σταθερή υποδοχή και πολυφωνία στο σκοράρισμα. Μετά το 3-0 πήρε και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων στην κανονική περίοδο.

Η Κηφισιά είχε υπεροχή στην επίθεση με 66% αποτελεσματικότητα έναντι 46% του Φοίνικα.

Ο Α.Ο.Φοίνικας Σύρου υστέρησε επιθετικά ενώ έκανε ντεμπούτο ο Πορτορικανός Χάουαρντ Γκαρσία. Πιέστηκε συνολικά από το σερβίς της Κηφισιάς και εκτός από τον Τσέιβερς (πρώτος σκόρερ με 15 πόντους) δεν υπήρχε ο παίκτης να τελειώσει τα δύσκολα. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Μπαρμπούνης έμεινε άποντος και από το 3ο σετ τη θέση του πήρε ο Κουτσομύτης.

Ο Φοίνικας μπήκε πολύ καλά στον αγώνα με τους Γκαρσία, Τσέιβερς και Ασπιώτη προηγήθηκε 8-5. Με το σερβίς του Στιβαχτή δύο μπλοκ του Σπηλιώτη η Κηφισιά έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 9-8. Με το χαμένο σερβίς του Στιβαχτή έγινε το 9-9 και με δύο νέα μπλοκ από Σπηλιώτη, Ρικάρντο η Κηφισιά ξέφυγε 12-9. Με νέο σερί 4-0 από Ρικάρντο, Οκοσάνοβιτς και μπλοκ του Σπυριούνη η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +7 (19-12). Ο Φοίνικας δεν απάντησε και ο Σπυριούνης χωρίς αντίπαλο έκλεισε άνετα το σετ 25-14 για το 1-0.

Το σερβίς του Οκοσάνοβιτς έβαλε από την αρχή την Κηφισιά στο 2ο σετ με 4-1 και 10-6. Ο Φοίνικας το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο -1  (10-9) με σερί 3-0 από επιθέσεις του Ασπιώτη και άσσο του Τσέιβερς. Η Κηφισιά κράτησε το προβάδισμα καθώς συνέχισε την πίεση στο σερβίς και στο μπλοκ οδηγώντας τον Φοίνικα στο εύκολο λάθος ανοίγοντας το σκορ στο 17-13. Ο Μπράιαν μείωσε (17-14) αλλά η δύσκολη επίθεση Σπυριούνη και το μπλοκ Οκοσάνοβιτς ανέβασε το σκορ στο 19-15. Με δύο επιθέσεις του Τσέιβερς ο Φοίνικας μείωσε 19-17 και το σετ κρίθηκε με το νέο σερί 4-0 της Κηφισιάς από την επιθετική πολυφωνία Σπυριούνη, Οκοσάνοβιτς, Ρικάρντο και Σπηλιώτη για το 23-17. Το σετ έκλεισε 25-19 με το χαμένο σερβίς του Ποχάνη.

Η χαριστική βολή στον Φοίνικα ήρθε από το σερβίς του Οκοσάνοβιτς που πήρε 3 συνεχόμενους άσσους και με σερί 4-0 έκανε το 6-3. Από εκείνο το σημείο η Κηφισιά δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα. Οι συριανοί παρότι μείωσαν πάλι με τον Τσέιβερς σε 10-9, ο Οκοσάνοβιτς φρόντισε πάλι με άσσο και πίεση στο σερβίς να δώσει προβάδισμα 14-11. Η τελευταία προσπάθεια του Φοίνικα έγινε από τους Ντάκα, Ασπιώτη που ισοφάρισαν 18-18 με σερί 3-0. Ο Οκοσάνοβιτς έκανε το 19-18, ο Ασπιώτης έκανε λάθος (20-18), ο Στιβαχτής πήρε άσσο (21-18) και ο Σπηλιώτης με δύο μπλοκ εκτόξευσε τη διαφορά στο 23-18 κρίνοντας τον αγώνα. Το ματς έκλεισε 25-20 με επίθεση του Ρικάρντο για το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Μουζακίτη, Τομαράς, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 5-8, 16-12, 21-13, 25-14

2ο σετ: 8-4, 16-13, 21-17, 25-19

3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-18, 25-20

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 8 άσσοι, 37 επιθέσεις (66% αποτελεσματικότητα), 10 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων (9 χαμένα σερβίς) και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου οι πόντοι προήλθαν: 1 άσσος, 32 επιθέσεις (46% αποτελεσματικότητα), 2 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων (15 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-19, 25-20) σε 75΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Στιβαχτής 3π. (3 άσσοι), Ρέγκο Ρικάρντο 8 (7/12επ., 1 μπλοκ, 65%υπ., 24%αρ.), Σπηλιώτης 9 (4/5επ., 5 μπλοκ), Άλβες 6 (5/7επ., 1 μπλοκ), Σπηριούνης 9 (7/9επ., 2 μπλοκ, 31%υπ., 8%αρ.), Οκοσάνοβιτς 19 (13/20επ., 1 μπλοκ, 5 άσσοι) / Βελούδης (λ. - 45%υπ., 18%αρ.), Παύλου, Μπόγιτς 1 (1/3επ., 50%υπ.).

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Τσέντομιρ Ίλιτς): Τσέιβερς 15π. (14/25επ., 1 άσσος, 38%υπ., 4%αρ.), Ντάκα 2 (2/4επ.), Μπράιαν 7 (6/9επ., 1 μπλοκ), Ασπιώτης 10 (9/21επ., 1 μπλοκ), Γκαρθία 1 (1/4επ.), Μπαρμπούνης (0/6επ., 70%υπ., 20%αρ.) / Σωνάκης (λ. - 65%υπ., 20%αρ.), Κουτσομύτης, Ποχάνης, Τσαρκάτογλου, Πετσιάς, Τσινός (λ).

Ο προπονητής του Α.Ο.Π. Κηφισιάς Κώστας Χριστοφιδέλης δήλωσε: «Αυτό που μετρά στο πρωτάθλημα ειναι το αποτέλεσμα και ασφαλώς οι βαθμοί ειδικά απέναντι σε ομάδες που βρίσκονται στην ίδια θέση. Από εκεί και πέρα δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος από την ποιότητα του παιχνιδιού μας. Με εξαίρεση το πρώτο σετ που είχαμε καλά στοιχεία στα υπόλοιπα δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε την συγκέντρωσή μας σε υψηλό επίπεδο. Εμείς πρέπει να συνεχίσουμε να βελτιώνουμε την ποιότητα του παιχνιδιού μας αλλά και τη διάρκειά του. Ο Φοίνικας απόψε δεν βρέθηκε στην καλύτερη του μέρα οπότε ήρθε σχετικά ξεκούραστα το σημαντικό "τρίποντο". Είναι σημαντικό το γεγονός ότι καλύψαμε και τη διαφορά, όμως το πρωτάθλημα έχει ακόμα αρκετό δρόμο και εμείς κοιτάμε το καλύτερο δυνατό».

Ο Βραζιλιάνος κεντρικός Γκιγιέρμε Άλβες δήλωσε: »Είναι μία σημαντική νίκη για την ομάδα μου. Θεωρώ ότι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα είχαμε τον έλεγχο του αγώνα. Ακόμα και στις δύσκολες στιγμές κρατήσαμε τη συγκέντρωσή μας και πήραμε τη νίκη. Πλέον κοιτάμε τη δύσκολη συνέχεια».

Ο προπονητής του Φοίνικα Τσέντομιρ Ίλιτς δήλωσε: «Συγχαρητήρια στην Κηφισιά για τη νίκη, ήρθε πολύ προετοιμασμένη στο ματς, μας πίεσε σε συγκεκριμένα σημεία, συγκεκριμένους παίκτες και παίξανε ένα πάρα πολύ καλό μπολ άμυνα και ήρθε δίκαια στη νίκη. Εμείς δεν εμφανιστήκαμε καλά επιθετικά, κολλήσαμε σε κάποια σημεία, δεν μπορούσαμε να τελειώσουμε τις μπάλες όποτε το αποτέλεσμα είναι λογικό. Προσπαθήσαμε από τη μεριά μας να πιέσουμε πιο πολύ στο σέρβις για να μπορέσουμε να παίξουμε στην άμυνα και να δημιουργήσουμε κάποιες συνθήκες για ένα πολύ μικρό διάστημα αλλά όμως όχι σε ολόκληρο το παιχνίδι.Ήμασταν πάρα πολύ μακριά από τον παλιό καλό εαυτό μας και το καλό παιχνίδι που παίζουμε. Παίζουμε τώρα με την Καλαμάτα και πρέπει να δώσουμε τα πάντα για να πάρουμε τη νίκη σ αυτό το ματς».

Ο διαγώνιος του Φοίνικα Άκης Ασπιώτης δήλωσε: «Η Κηφισιά έπαιξε καλύτερα από εμάς, δίκαια νίκησε με αυτό το σκορ. Εμείς κάναμε πάρα πολλά ατομικά λάθη, όποτε δεν μπορούσαμε να είμαστε κοντά στο σκορ και να κυνηγήσουμε κάποιο σετ. Έχουμε κάποιες προσθήκες μέσα στην ομάδα από παίκτες, εγώ ήμουν τραυματίας με ένα μυικό σπασμό στη μέση και δεν δουλέψαμε έτσι όπως θα έπρεπε και αυτό βγήκε μέσα στον αγώνα. Πρέπει να τ αφήσουμε όλα πίσω και να κοιτάξουμε τη συνέχεια γιατί έχουμε δύσκολα παιχνίδια και θα κυνηγήσουμε αυτό που μπορούμε να πάρουμε από κάθε αγώνα, τους βαθμούς μας».

Volley League - 12η αγωνιστική

Σάββατο 20 Ιανουαρίου 2024

Γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς» Ορεστιάδα, 16.30 (Live Stremaning ESAP T.V. You Tube): Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 (22-25, 18-25, 19-25)

Κυριακή 21 Ιανουαρίου 2024

Γυμναστήριο Ζηρινείου, 18.00 (Live Stremaning ESAP T.V. You Tube): Α.Ο.Π. Κηφισιάς - Α.Ο. Φοίνικας Σύρου 3-0 (25-14, 25-19, 25-20)

Γυμναστήριο PAOK Sports Arena, 21.30 (Live Stremaning ESAP T.V. You Tube): Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων
Διαιτητές: Βασιλειάδης, Ισκάς, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης, Παρατηρητής: Χατζηγεωργίου.

Δευτέρα 22 Ιανουαρίου 2024

Γυμναστήριο «Αλέξανδρος Νικολαΐδης» Πολίχνη, 17.00 (Ε.Ρ.Τ.-3 - H.D.): Πήγασος Πολίχνης - Παναθηναϊκός Α.Ο.
Διαιτητές: Παπακοσμάς, Παπαδογούλας, Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Βασδέκης, Σταυρίδου, Γραμματεία: Κουμπλή.

Ρεπό ο Α.Ο. Καλαμάτας 80.

Βρίσκεστε εδώ: News CEV Cup Α.Ο.Π.Κηφισιάς Σαρωτική η Κηφισιά 3-0 τον Φοίνικα και άνοδος στην 5η θέση