12-10-2022

Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων: Ανοικτή η πρόκριση στο Ισραήλ παρά την ήττα με 3-2 σετ

Στο κατάμεστο γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης της Νέας Σμύρνης ο Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων στον πρώτο ευρωπαϊκό αγώνα της ιστορίας του γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ από την ισραηλινή Χάποελ Μάτε Άσερ για τον προκριματικό γύρο του Τσάλεντζ Καπ. Παρά την ήττα η πρόκριση στην επόμενη φάση παραμένει ανοικτή.

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα στη ρεβάνς που θα γίνει στο Ισραήλ στις 20 Οκτωβρίου στις 19:00 θα πρέπει να νικήσει 3-2 σετ για να οδηγήσει την πρόκριση στο χρυσό σετ ή να πάρει νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να προκριθεί απ΄ευθείας. Σε περίπτωση ήττας θα αποκλειστεί.

Ο αγώνας έγινα παρουσία των παιδιών της ακαδημίας του Μίλωνα με δεκάδες παιδιά που είδαν έναν ωραίο αγώνα και χειροκρότησαν νικητές και ηττημένους.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τον Μίλωνα και με τον ενθουσιασμό του πρωτάρη στην Ευρώπη έκανε εύκολα το 1-0 (25-17) σετ, όμως στο δεύτερο οι Ισραήλινοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 1-1 σετ εξίσου εύκολα (18-25). Πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιορντάνοφ με 20 πόντους.

Με κορυφαίους τους Γιορντάνοφ, Μολίνα ο Μίλωνας έβγαλε ψυχή στο τρίτο σετ και προηγήθηκε για δεύτερη φορά στο παιχνίδι (25-16), ωστόσο η Χάποελ δεν είχε πει τη τελευταία της λέξη.

Με πίεση από το σερβίς οι Ισραηλινοί έφτασαν εύκολα στο 2-2 (14-25) και στο τάι μπρέικ μετά το 4-5 ξέφυγαν στο σκορ (5-10), ο Μίλωνας δεν μπόρεσε να φέρει το σετ στα ίσια και το παιχνίδι έληξε με 8-15.

Πρώτος σκόρερ της Μάτε Άσερ ήταν οι Μπάνοφ, Ουστίνοφ με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα ενώ δεν αγωνίστηκε ο Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς.

Διαιτητές: Γκλοντ (Πολωνία), Σελένοβιτς (Σερβία).

1ο σετ: 8-5, 16-10, 21-14, 25-17
2ο σετ: 4-8, 11-16, 15-21, 18-25
3ο σετ: 8-4, 16-10, 21-15, 25-16
4ο σετ: 3-8, 9-16, 11-21, 14-25
5ο σετ: 4-5, 5-10, 6-12, 8-15

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Χάποελ Μάτε προήλθαν από 11 άσσους, 50 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-17, 18-25, 25-16, 14-25, 08-15) σε 103'

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 10 (8/12 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (6/11 επ.), Γιορντάνοφ 20 (20/32 επ.), Μολίνα 9 (7/21 επ., 2 μπλοκ, 46% υπ. - 31% άριστες), Εφραιμίδης 9 (7/21 επ., 2 μπλοκ, 46% υπ. - 31% άριστες), Χερ 5 (1/1 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Χανδρινός (λ, 79% υπ. - 59% άριστες), Θεοδόσης 1 (1/1 επ.), Δημητούλης, Νανόπουλος 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Στράτος.

ΧΑΠΟΕΛ ΜΑΤΕ (Νόαμ Κατζ): Οσόκιν 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Χαβέρ 15 (14/23 επ., 1 άσσος, 63% υπ. - 37% άριστες), Μπάνοφ 16 (10/25 επ., 6 άσσοι), Ουστίνοφ 15 (13/23 επ., 2 άσσοι, 38% υπ. - 15% άριστες), Χαζάν, Στάνκοφ 6 (4/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ρόιτμαν (λ, 46% υπ. - 38% άριστες), Άμπο, Στιφτ 9 (5/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ).

Ο προπονητής του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων Σάκης Ψάρρας: "Πέρα από το αποτέλεσμα και το τι έγινε στο γήπεδο θέλω για πρώτη φορά να σταθώ για το τι έγινε στην εξέδρα. Γεμάτο γήπεδο με τα παιδιά των ακαδημιών και παιδιά που γνώρισαν το βόλεϊ σε υψηλό επίπεδο. Ηταν μία πολύ μεγάλη γιορτή και αυτό ήταν το κέρδος για τον σύλλογο και το ελληνικό βόλεϊ. Αγωνιστικά, ήταν φανερό πως υπήρχε αστάθεια και από τις δύο ομάδες διότι ήταν και για τις δύο το πρώτο επίσημο ματς. Είναι όλα ανοικτά για τη ρεβάνς. Θα βελτιωθούμε περισσότερο στο Ισραήλ και θα μελετήσουμε κι άλλο τον  αντίπαλο. Το βασικό δεν είναι μόνο η πρόκριση αλλά η όλη μας παρουσία την οποία κρίνω θετικά. Ευχαριστούμε τον κόσμο που γέμισε το γήπεδο. Έτσι πρέπει να είναι όλοι οι αγώνες μας".

Βρίσκεστε εδώ: News Challenge Cup Μίλων ΑΟΝΣ Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων: Ανοικτή η πρόκριση στο Ισραήλ παρά την ήττα με 3-2 σετ