25-10-2023

Με υπεροχή σε σερβίς και μπλοκ, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 σετ της Ράντνικ Μπιγιελίνα από την Βοσνία και προκρίθηκε στον δεύτερο και τελευταίο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετωπίζουν αύριο, Πέμπτη (26/10, 19.00) την διοργανώτρια του προκριματικού ομίλου, Παρτίζαν, για την πρώτη θέση που θα οδηγήσει σε ευνοϊκότερη κλήρωση στη συνέχεια του θεσμού. Οι Σέρβοι χθες Τρίτη (24/10) επικράτησαν της Μπιγιελίνα με 3-0 σετ και οι Βόσνιοι έμειναν εκτός διεκδίκησης.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε γρήγορα στο σκορ με 8-4, 16-8, 21-10 και 25-20 με 2 άσσους του Παγένκ. Δύο άσσους στο σετ είχε και ο Τράβιτσα, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Ιντάλγκο με 7 πόντους.

Στο δεύτερο σετ προηγήθηκε η Ράντινκ με 5-7, αλλά με 2 επιθέσεις του Κουμεντάκη ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 8-7 και μετά 14-12 και 19-12. Ο Βουρδέρης έκανε διπλή αλλαγή με τους Τζούριτς, Κομητούδη σε ρόλο διαγώνιου και πασαδόρου, επανήλθαν οι βασικοί στο 21-16 και το σετ έληξε 25-18.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός χαλάρωσε και η βοσνιακή ομάδα προηγήθηκε 7-11, 10-14 εκμεταλλευόμενη και την αστοχία των Ζουπάνι, Ιντάλγκο με τον δεύτερο να αντικαθίσταται από τον Χανδρινό. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 16-20, αλλά έχασε το σετ 18-25.

Στο τέταρτο σετ έγινε μάχη, η Ράντνικ προηγήθηκε 11-13 με άσσο στον Κουμεντάκη και μπλοκ στον Ζουπάνι, ο Παγένγκ έκανε το 16-15 με επίθεση, με μπλοκ το 20-18 και στην κρίσιμη φάση του αγώνα ο Γκουσταβάο με μπλοκ έγραψε το 23-20 για να τελειώσει το ματς 25-20 με χαμένο σερβίς της Ράντνικ.

Διαιτητές: Ζουλφουγκάροφ, Πούτσερ.

1ο σετ: 8-4, 16-8, 21-10, 25-10
2ο σετ: 8-7, 16-10, 21-16, 25-18
3ο σετ: 6-8, 11-16, 16-21, 18-25
4ο σετ: 8-6, 16-15, 21-17, 25-21

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 10 άσσους, 40 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και της Μπιγιελίνα προήλθαν από 3 άσσους, 44 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-10, 25-18, 18-25, 25-21) σε 95'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αντώνης Βουρδέρης): Παγένκ 14 (7/13 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Γκουσταβάο 10 (4/6 επ., 6 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (9/22 επ., 1 μπλοκ, 35% υπ. - 22% άριστες), Ζουπάνι 12 (11/27 επ., 1 άσσος), Τράβιτσα 5 (4 άσσοι, 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 11 (8/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 60% υπ. - 33% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 72% υπ. - 33% άριστες), Βαϊόπουλος, Κομητούδης, Χανδρινός 1 (1/2 επ.), Τζούριτς.

ΜΠΙΓΙΕΛΙΝΑ (Βλάντιμιρ Μιλίτσεβιτς): Ντόνετς 7 (4/4 επ., 3 μπλοκ), Οσμάνοβιτς 11 (10/36 επ., 1 άσσος), Τούζλαντσιτς 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Πόποβιτς 11 (6/13 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ντίβλιαν 1 (1/6 επ.), Γιέλιτς 15 (15/27 επ., 54% υπ. - 42% άριστες) / Μιτρίνοβιτς (λ, 62% υπ. - 50% άριστες), Ντάνγκλουμπιτς, Ντρίλιτς 8 (6/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 24% υπ. - 16% άριστες).

Χρέη προπονητή εκτέλεσε ο Αντώνης Βουρδέρης και δήλωσε: «Αυτή η νίκη μας αφήνει εν μέρει μια ικανοποίηση, καθώς καταφέραμε να προκριθούμε στον επόμενο όμιλο του Champions League. Κατά διαστήματα είμαι επίσης ικανοποιημένος, καθώς παίξαμε πολύ καλά σε όλους τους τομείς. Δεν μου άρεσε και δεν είμαι ικανοποιημένος ότι δεν είχαμε διάρκεια στην υψηλή απόδοση. Μπορώ να το δικαιολογήσω, γιατί η ομάδα δεν είναι ακόμα έτοιμη να παίζει με διάρκεια σε υψηλό επίπεδο. Αυτοί οι παίκτες, όμως, δεν με έχουν συνηθίσει να κάνουν τόσο εύκολα αβίαστα λάθη, με καλή υποδοχή, καλές κόντρα μπάλες, γρήγορες μπάλες, κάναμε λάθη που δεν είναι για εμάς. Τα είδαμε, θα τα αναλύσουμε και θα τα διορθώσουμε».

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού Άλεν Παγένκ τόνισε: «Ήταν μια σημαντική νίκη για εμάς 3-1 επί της Ράντνικ Μπιγιελίνα, ώστε να περάσουμε από αυτό το γύρο και να συνεχίσουμε στο Champions League. Αύριο, σίγουρα θα είναι ένα διαφορετικό παιχνίδι με αντίπαλο την Παρτιζάν, πιο σκληρό και εμείς πρέπει να παίξουμε καλύτερα, προκειμένου να φθάσουμε σε μια ακόμα νίκη και να προκριθούμε χωρίς να έχουμε γνωρίσει ήττα».

Βρίσκεστε εδώ: News Champions League Ανώτερος ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 σετ την Ράντνικ Μπιγιελίνα και προκρίθηκε στον 2ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ