14-12-2016

Ο Εθνικός Αλεξ. με σούπερ Βανέγκας 3-1 την Παναχαϊκή (φωτό)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βανέγκας ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε την Παναχαϊκή με 3-1 σετ σημειώνοντας την πέμπτη νίκη του στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα» που τον εκτόξευσε στους 14 βαθμούς.

Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη είχε αποτελεσματικότερη επίθεση και μπλοκ που έδωσε πολλούς πόντους στα τελειώματα των σετ και έβγαλε πολλές άμυνες γα κόντρα επιθέσεις. Η Παναχαϊκή παρότι κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ έκανε εύκολα το λάθος και στο 4ο σετ δεν αξιοποίησε μικρό προβάδισμα στο σκορ δείχνοντας σημάδια κόπωσης.

Ο Εθνικός μπήκε εντυπωσιακά και πήρε μεγάλο προβάδισμα στο σκορ ακόμα και με 16-7. Μετά το 1ο σετ, οι ρόλοι αντιστράφηκαν, η Παναχαϊκή πίεσε σε σερβίς και επίθεση και πήρε άνετα το 2ο σετ ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Η μεγάλη κόντρα ξεκίνησε από το 3ο σετ όπου η Παναχαϊκή ξέφυγε 13-9 αλλά ο Βανέγκας από το σερβίς έκανε σερί 5-0 και έβαλε τον Εθνικό μπροστά 14-13. Ακολούθησαν μάχες και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 20-20. Ο Βανέγκας αλλά και ο Παλέντζας τελείωσαν δύσκολες επιθέσεις και έκαναν το 25-22 για το 2-1 σετ.

Κόντρα είχαμε και στο 4ο σετ όπου ο Εθνικός με δύο άσσους του Παλέντζα ξέφυγε 12-10. Η Παναχαϊκή απάντησε και με τον Ρουμελιώτη ανέκτησε το προβάδισμα του +2 (16-14). Εκεί μίλησε ο Κάσσανδρος Στίγγας ο οποίος με τρία συνεχόμενα μπλοκ έκανε το 17-16 δίνοντας προβάδισμα και ενθουσιασμό στην ομάδα του που πήρε και τη νίκη εν μέσω ενθουσιασμού από τους φίλους του βόλεϊ που γέμισαν το Μιχάλης Παρασκευόπουλος και αποθέωσαν τον Σάκη Μουστακίδη και τους παίκτες του.

Τα σετ: 3-1 (25-15, 18-25, 25-22, 25-19) σε 91΄

* Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 2 άσσοι, 56 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν: 5 άσσοι, 46 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Χουάρες Γκόμες Λεάλ 8π. (6/22, 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 65%υπ., 44%αρ.), Βανέγκας 22 (20/31, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χαριτωνίδης 2 (2/3), Στίγγας 11 (8/11, 3 μπλοκ), Παλέντζας 19 (15/22, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Τσέλιος 9 (5/6, 4 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ. - 50%υπ., 29%αρ.), Βλαχόπουλος, Χαραλαμπίδης 1 (1 μπλοκ), Στοΐλούδης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 10π. (6/9, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σορμάζ 6 (6/19, 50%υπ., 40%αρ.), Μπαράχας 9 (7/15, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Λιβαθηνός 3 (2/2, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 19 (16/37, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Βλαχοστάθης 2 (1/3, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ. - 75%υπ., 50%αρ.), Μαυραγιάννης 5 (4/5, 1 άσσος), Κωστόπουλος 4 (4/10).

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης δήλωσε: «Είναι μια καλή νίκη ουσίας και ψυχολογίας. Το φοβόμουν εειδή η παράδοση παίζει πάντα ρόλο. Η Παναχαϊκή μας δυσκόλευε πάντα και γενικά έχει καλή ομάδα. Βελτιωνόμαστε συνέχεια και αυτό ικανοποιεί και εμένα και τον κόσμο και την διοίκηση. Ο Βανέγκας πράγματι έκανε το καλύτερο του παιχνίδι αλλά δεν έπαιζε μόνος του. Ολη η ομάδα έπαιξε καλά. Η Παναχαϊκή δεν ήταν κακή, απλά εμείς παίξαμε πολύ καλά. Στρέφουμε το ενδιαφέρον μας στον αγώνα με τον Παμβοχαϊκό. Σίγουρα είμαστε μέσα στους στόχους μας αλλά δεν χαλαρώνουμε».

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Παναγιώτης Παπαδόπουλος είπε: «Ξυπνήσαμε μετά το 1ο σετ και κοντράραμε στα ίσια τον Εθνικό αλλά στα κρίσιμα σημεία που μας δόθηκε ευκαιρία δεν είχαμε καθαρό μυαλό. Μπορούσαμε να κάτι καλύτερο. Ειδικά στο 3ο και στο 4ο σετ δεν αξιοποιήσαμε το προβάδισμα που είχαμε. Ο Εθνικός νίκησε δίκαια. Είναι θετικό ότι πήραν χρόνο κάποια νέα παιδιά. Κοιτάμε μπροστά, είμαστε μέσα στους στόχους μας».

Βρίσκεστε εδώ: News Ε.Σ.Α.Π. Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης Ο Εθνικός Αλεξ. με σούπερ Βανέγκας 3-1 την Παναχαϊκή (φωτό)