17-02-2018

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με σούπερ Χριστόφα 3-0 την Παναχαϊκή

Mε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκο Χριστόφα σε επίθεση και μπλοκ ο Εθνικός Αλεξαδρούπολης νίκησε με 3-0 σετ την Παναχαϊκή σε αγώνα για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League Πάμε Στοίχημα και έπιασε τους 20 βαθμούς στη βαθμολογία. Η Παναχαϊκή συνεχίζει χωρίς νίκη.

O Εθνικός μετά τις πρώτες αναγνωριστικές φάσεις κατάφερε να κάνει το πρώτο του σερί με 4-0 και να ξεφύγει με 10-6 στο 1ο σετ ύστερα από δύο επιθέσεις του Παγιάν, μία του Βελίτσκοβτς και ένα λάθος των φιλοξενουμένων. Η διαφορά του +4 συντηρήθηκε μέχρι το 16-12 κι εκεί ο Χριστόφας με δύο μπλοκ έκανε το 18-12. Στο 24-19 ο Οράμας με δύο μπλοκ μείωσε για την Παναχαϊκή και το σετ τελείωσε με επίθεση του Χριστόφα 25-21 και 1-0 σετ.

Με το σερβίς του Παγιάν να σπάει την υποδοχή των πατρινών ο Εθνικών ξέφυγε 6-1 ενώ με Ριζόπουλο και Χριστόφα να παίζουν χωρίς αντίπαλο ανέβασαν τη διαφορά σε νταμπλ σκορ στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η διαφορά έφτασε και στο +10 (20-10) καθώς οι παίκτες της Παναχαϊκής ήταν φανερό πως αγωνιζόντουσαν χωρίς κίνητρο. Και αυτό το σετ τελείωσε με επίθεση του Χριστόφα 25-16.

Η Παναχαϊκή έδωσε τα ρέστα της μέχρι το 7-7 του 3ου σετ. Ο Παγιάν έκανε το 8-7 και με τον Χαριτωνίδη στη θέση του σερβίς οι ακρίτες συνέχισαν το σερί τους. Ο Χαριτωνίδης πήρε δύο άσοους, ο Μέχια έκανε δύο μπλοκ και ο Παγιάν τελείωσε μία κόντρα εκτινάσσοντας το σερί σε 7-0 και για το 14-7. Εκεί κρίθηκε και ο αγώνας καθώς μέχρι το τέλος συντηρήθηκε η διαφορά και ο Βελίτσκοβιτς έκανε το 25-20.

Διαιτητές: Ιωαννίδης - Στεργιόπουλος

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-13, 25-21

2ο σετ: 8-2 16-8, 21-11, 25-16

3ο σετ: 8-7, 16-8, 21-16, 25-20

* Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 6 άσσους, 40 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 3 άσσους, 33 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-16, 25-20) σε 73'

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ (Μουστακίδης): Παγιάν 11 (9/17 επ, 1άσσος, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 3 (0/2 επ, 3 άσσοι), Βελίτσκοβιτς 9 (9/18 επ, 80% υπ -53% άριστες), Μεζία 6 (5/8 επ, 1 μπλοκ), Χριστόφας 12 (7/12 επ, 5 μπλοκ), Ριζόπουλος 10 (8/14 επ, 2 άσσοι, 93% υπ - 79% άριστες) / Κοντοστάδης (λ, 55% υπ - 45% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (2/2 επ), Βλαχόπουλος, Κασαμπαλής 1 (μπλοκ), Κυριακίδης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σταματόπουλος): Ντόντης 2 (2/9 επ), Σαλαβασίδης 7 (6/14 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ 38% άριστες), Λιβαθηνός 2 (1 επ, 1 άσσος), Ρουμελώτης Νίκος 6 (4/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωστόπουλος 14 (13/28 επ, 1 άσσος, 60% υπ -60% άριστες), Οράμας 9 (7/10 επ, 2 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ 65% υπ -45% άριστες.

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης δήλωσε: «Κάναμε το καθήκον μας και πήραμε τους τρεις βαθμούς. Δεν υποτιμήσαμε τον αντίπαλο μας. Εχουμε μπροστά μας ακόμα πέντε αγώνες που θα πρέπει να πάρουμε βαθμούς. Η κατάσταση είναι δύσκολη μετά και τα πολλά ανάποδα αποτελελέσματα που έχουμε σε πολλούς αγώνες και που σίγουρα θα ανεβάσουν το μέσο όρο της 8αδας. Οταν θα έρθει η ώρα θα πούμε τα πράγματα με το όνομα τους για το τι πραγματικά συμβαίνει στο πρωτάθλημα».

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Σταύρος Σταματόπουλος δήλωσε: «Υπάρχει απογοήτευση στην ομάδα. Αυτό είναι ξεκάθαρο και επηρεάζει τις προσπάθειες μας αλλά και την συνολική εικόνα της ομάδας. Ο Εθνικός είχε το κίνητρο της νίκης και την πήρε δίκαια. Θα δώσουμε ακόμα πέντε αγώνες με όλες μας τις δυνάμεις για την ιστορία του συλλόγου και το γόητρο μας».

Βρίσκεστε εδώ: News Ε.Σ.Α.Π. Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με σούπερ Χριστόφα 3-0 την Παναχαϊκή