15-11-2015

Ο ΠΑΟΚ 3-2 τον μαχητικό Παμβοχαϊκό σε συγκλονιστικό αγώνα

Ο Παμβοχαϊκός έφτασε στα όρια του τον νταμπλούχο ΠΑΟΚ και μάλιστα εντός του PAOK Sports Arena σε ένα ακόμα σούπερ ντέρμπι της εξ αναβολής 1ης αγωνιστικής που κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Μετά από συγκλονιστικό αγώνα δυόμιση ωρών ο ΠΑΟΚ νίκησε την ομάδα του Βραχατίου με 3-2 και μετά από συναρπαστικό 5ο σετ που κρίθηκε με 21-19.

Προηγουμένως η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε προηγηθεί με 13-7 στο 5ο σετ αλλά ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 14-14 και είχε και σετ μπολ στο 17-16 αλλά το σερβίς του Γκρόνεβελντ χτύπησε στα χέρια του Καρασαββίδη που επιχείρησε υποδοχή και έσκασε στη γραμμή του τερέν της ομάδας του Βραχατίου. Ο ΠΑΟΚ μετά από επτά ματς μπολ και εκρηκτικό τον Τσεπέδα επικρατησε με 21-19. Στο 19-19 πήραν ο Γκεοργκίεφ έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά (20-19) και στην επόμενη φάση ο Κάιο κάρφωσε άουτ.

Ο Παμβοχαϊκός του Γιώργου Χριστόπουλου μπήκε εντυπωσιακά με προβάδισμα 1-0 σετ και μπορεί στο φινάλε να γνώρισε την ήττα αλλά πήρε έναν πολύτιμο βαθμό. Μέχρι στιγμής εντός συνόρων είναι η πρώτη ομάδα που αμφισβήτησε ευθέως τον δικέφαλο.

Αυτή ήταν και η τρίτη νίκη για τον δικέφαλο που διατηρήθηκε αήττητος και ισοβαθμεί με τον Φοίνικα Σύρου στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Παμβοχαϊκός έφτασε στους 3 βαθμούς και ισοβαθμεί με Παναθηναϊκό και Ηρακλή.

Ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε δυνατά και με τον Βαν Ντορμ να χαλάει με τα σερβίς του την υποδοχή του ΠΑΟΚ οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 0-4, αναγκάζοντας από νωρίς τους ασπρόμαυρους να κυνηγάνε στο σκορ.

Ο τραυματισμός του Παντακίδη σε μια σύγκρουση με τον Χιμένες στο 6-10 του 1ου σετ αποσυντόνισε τους παίκτες του Ζελιάσκοφ. Μετά τις πρώτες βοήθειες και ράμματα στο μάγουλο ο Παντακίδης με ηρωική προσπάθεια επέστρεψε στον αγώνα. Ο Παμβοχαϊκός είχε άριστη τακτική σε σερβίς και μπλοκ και ο Ζελιάσκοφ έριξε στον αγώνα τον Καρασαββίδη στη θέση του Δημήτρη Εφραιμίδη και τον Κουρνέτα αντί του Τερζή στο 19-9 για τον Παμβοχαϊκό που έφτασε εύκολα στο 25-14 και στο 1-0 σετ.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο σετ με τον ΠΑΟΚ να ανεβάζει την απόδοση του σε όλους τους τομείς. Με τον Καρασαββίδη να βοηθάει στην υποδοχή και τους παίκτες του Ζελιάσκοφ να σταματάνε στο μπλοκ τους Καϊο και Ροντρίγκο η ζυγαριά άρχισε να γέρνει προς τη μεριά των ασπρόμαυρων για το 11-8. Με τους Σεπέδα , Χιμένες να έχουν ζεσταθεί ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 13-9. Ο Κάιο έχασε το σέρβις για το 14-10 και από εκεί ανέλαβε δράση ο Χιμένες. Με εξαιρετικό σερβίς στον Ροντρίγκο χάλασε την υποδοχή του Παμβοχαϊκού με τον ΠΑΟΚ να τρέχει ένα σερί 4-0 για το 17-10. Με τον Δημητριάδη να χαλάει την υποδοχή του ΠΑΟΚ σημαδεύοντας τον Καρασαββίδη ο φιλοξενούμενοι μείωσαν αρχικά σε 20-18 και λίγο μετά με άσο του Γκρόβνεβελντ  σε 21-20. Λάθος του Χιμένες έκανε το 23-22,αλλά ο Σεπέδα έσπασε το τριπλό μπλοκ των Κάιο, Πελεκούδα, Δημητριάδη για το 24-22. Το τελικό 5-22 διαμορφώθηκε με άουτ επίθεση του Γκρόεβελντ.

Με τον Παντακίδη να έχει επιστρέψει στον αγώνα, τον Σεπέδα ασταμάτητο αλλά και τον Γκεοργκίεφ να ρισκάρει από τη γραμμή του σερβίς ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο 3ο σετ σετ και επικράτησε εύκολα με 25-12 κάνοντας την ανατροπή και το 2-1 σετ.

Ο Παμβοχαϊκός ήταν αποφασισμένος για όλα και αυτό φάνηκε στο 4ο σετ. Όπου ξέφυγε με 3-0 και ακολούθησε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 19-19. Τα σερβίς του Κάιο και τα μπλοκ Πελεκούδα, Γκρόνεβελντ έφεραν σερί 4-0, ενώ ο τελευταίος έκανε το 25-23 όταν ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο.

Στο τάι μπρέικ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 4-1 και 8-5 με άσο του Σεπέδα και 10-6 με πόντο του Χιμένες. Με μπλοκ του Παντακίδη στον Ροντρίγκο έγινε το 13-7, αλλά οι φιλοξενούμενοι έφεραν το σετ στα ίσια στο 14-14. Στο 17-16 το σερβίς του Γκρόνεβελντ χτύπησε στα χέρια του Καρασαββίδη που επιχείρησε υποδοχή και έσκασε στη γραμμή του τερέν της ομάδας του Βραχατίου με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 17-17.

Ο ΠΑΟΚ μετά από επτά ματς μπολ και εκρηκτικό τον Σεπέδα επικράτησε με 21-19. Στο 19-19 πήραν ο Γκεοργκίεφ έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά (20-19) και στην επόμενη φάση ο Κάιο κάρφωσε άουτ για το τελικό 21-19.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης - Γεωργιάδης

1ο σετ: 5-8, 7-16, 9-21, 14-25
2ο σετ: 8-7, 16-10, 21-17, 25-22
3ο σετ: 8-6 16-7, 21-11, 25-12
4ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 23-25
5ο σετ: 5-3, 10-6, 12-7, 21-19

Οι επιθέσεις του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 60 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (14-15, 25-22, 25-12, 23-25, 21-19) σε 124΄

ΠΑΟΚ (Ζελιάσκοφ): Χιμένες 17 (15/34 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 11% υπ - 0% άριστες), Παντακίδης 4 (1/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερζής, Σεπέδα 34 (31/56 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 13 (6/13 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Εφραιμίδης Δημήτρης 0 (0/4 επ), 36% υπ - 18% άριστες) / Γκαράς (λ, 74% υπ -16% άριστες), Ντίνας, Κουρνέτας, Καρασαββίδης 5 (2/6 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ - 29% άριστες), Πέτρογλου

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Χριστόπουλος): Δημητριάδης 4 (2/3 επ, 2 άσσοι), Γκρόνβελντ 11 (9/28 επ, 2 μπλοκ 61% υπ -21% άριστες), Βαν Ντoρν 12 (6/9 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ροντρίγκο 23 (18/31 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ 33% υπ - 13% άριστες), Πελεκούδας 9 (8/12 επ, 1 μπλοκ), Κάιο 19 (16/40 επ, 3 μπλοκ) / Εφραιμίδης Νικήτας (λ, 43% υπ - 24% άριστες), Γεωργίου 1 (1/1 επ), Ωρολογάς.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Νικολάι Ζελιάσκοφ είπε: «Κατ΄αρχήν συγχαρητήρια στον Παμβοχαϊκό για τη μαχητικότητα του. Μας πίεσε πολύ μέχρι το τέλος. Είμαι ευχαριστημένος από τη νίκη μετά από έναν τόσο δυνατό αγώνα. Για να είμαι ειλικρινής είναι καλό να δίνουμε τέτοια ματς ώστε να βλέπουμε τα λάθη μας και να δουλεύουμε πάνω σε αυτά. Τέτοιοι αγώνες είναι διαφήμιση για το βόλεϊ και μας κάνουν καλύτερους. Χάσαμε έναν βαθμό αλλά κρατάμε τη νίκη. Δε μου άρεσε που στο 13-7 του 5ου σετ δεν κάναμε ότι έπρεπε για να τελειώνουμε τον αγώνα. Σε αυτό το επίπεδο το να χάνεις τέτοιες διαφορές στο σκορ είναι απαγορευτικό».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Γιώργος Χριστόπουλος δήλωσε: «Δεν είμαι ευχαριστημένος από την ήττα. Μετά τη Σύρο για δεύτερο αγώνα δεν παίρνουμε τους βαθμούς που θα μπορούσαμε κυρίως από δικά μας λάθη. Από την άλλη έχω καλά λόγια να πω για τους παίκτες μου, για την προσπάθεια τους. Κρατήσαμε την τακτική μας, προηγηθήκαμε 1-0 σετ και δεν αφήσαμε το ματς όταν χάναμε με 13-7 στο 5ο σετ. Μην ξεχνάμε πως παίζαμε στην έδρα του πρωταθλητή. Αυτά είναι θετικά στοιχεία από μία ομάδα που έχει δύο μήνες ζωής και έχει 20χρονους αθλητές. Ο ΠΑΟΚ είχε πολλές επιλογές από τον πάγκο κι αυτό τον βοήθησε. Εμείς ξεκινήσαμε με στόχο την παραμονή και παίξαμε στα ίσια τον νταμπλούχο ΠΑΟΚ. Αυτό μας δίνει κουράγιο για τη συνέχεια».

Συμπαράσταση στον γαλλικό λαό

Μήνυμα συμπαράστασης  προς  το γαλλικό λαό και τις δύσκολες στιγμές που περνάει  έστειλαν ΠΑΟΚ και Παμβοχαϊκός με τους παικτες να φωτογραφιζονται μαζι πριν τον αγώνα,  ενώ κρατήθηκε και ενός λεπτού σιγή πριν από την έναρξη του αγώνα για τα θύματα των τρομοκρατικών επιθέσεων.

Βρίσκεστε εδώ: News League Cup «N.Samaras» Π.Α.Ο.Κ. Ο ΠΑΟΚ 3-2 τον μαχητικό Παμβοχαϊκό σε συγκλονιστικό αγώνα