25-10-2019

Τηρήθηκε η παράδοση και η Κηφισιά νίκησε τον Παμβοχαϊκό με ανατροπή

Ο Α.Ο.Π. Κηφισιάς τήρησε την παράδοση που τον θέλει να νικάει με 3-2 σετ τον Παμβοχαϊκό στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Όπως και στις προηγούμενες τέσσερις αναμετρήσεις που κρίθηκαν στο τάι μπρέικ έτσι και σήμερα στο Ζηρινειο ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς επικράτησε 3-2 της ομάδας του Βραχατίου που έδειξε πολύ καλά στοιχεία και υψηλό δείκτη αγωνιστικότητας με δεδομένο το λίγο χρόνο προετοιμασίας που έχει στη διάθεση του.

Στο 1ο σετ η Κηφισιά με σερί 4-0 από το σερβίς του Μπάϊερς προηγήθηκε 13-9. Με κορυφαίο τον Λάππα ο Παμβοχαϊκός μπήκε στον αγώνα και με επίθεση του Κανέλλου ισοφάρισε 17-17. Ακολούθησαν μάχες πόντο πόντο. Ο Παμβοχαϊκός  με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ηρακλή Παπαδόπουλου έφτασε σε σετ μπολ 24-23 και με επίθεση του ίδιου παίκτη στο 25-24. Με λάθος της Κηφισιάς έγινε το 26-25 και με πόντο του Δρογκάρη το 27-26. Ο Λάππας έδωσε νέο σετ μπολ 28-27, όμως απο την πάιπ ο Μπατατζίμ έφερε το σετ στα ίσα 28-28. Ο Ντε Πρα έστειλε με τη σειρά του το σερβίς στο φιλέ και στην επόμενη φάση ο Σπυριούνης κάρφωσε άουτ για το 30-28 υπέρ του Παμβοχαϊκού ο οποίος αξιοποίησε τελικά το προβάδισμα σε όλα τα σετ μπολ.

Με τον Ηρακλή Παπαδόπουλο μπροστάρη ο Παμβοχαϊκός πήρε προβάδισμα 7-2 στο 2ο σετ. Κράτησε τη διαφορά μέχρι το 24-21. Ο Μπατατζίμ κράτησε στο σετ την Κηφισιά με δύο συνεχόμενους πόντους (23-24) αλλά ο Παπαδόπουλος έκανε το 25-23 και το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 3-0 αλλά η Κηφισιά αντέδρασε και με την είσοδο των Μελλέ, Κολτσιάκη και την άνοδο του Σπυριούνη πήρε τον έλεγχο και προσπέρασε 8-5. Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν κουρασμένοι και η Κηφισιά πήρε το σετ 25-14.

Με το μπλοκ του Μελλέ η Κηφισιά προηγήθηκε 6-3 και ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 15-15. με όμορφο πόντο του Λάππα. Με τον Κολτσιάκη στο σερβίς η Κηφισιά έκανε σερί 3-0 για το 19-16 και με άουτ του Παπαδόπουλου έκλεισε το σετ 25-20 για το 2-2.

Στο τάι μπρέικ δύο πόντοι από τον Μελλέ έβαλαν την Κηφισιά μπροστά 7-5. Η Κηφισιά έκανε το +3 με τον Μπατατζίμ που με κερδισμένο μπλοκ άουτ έκανε το 10-7. Ο  Σπυριούνης με επίθεση διαμόρφωσε το τελικό 15-10.

Διαιτητές: Πρέντζας, Βουδούρης. Παρατηρητής: Πολίτης. Γραμματεία: Καρατζογλίδου

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-19, 28-30
2ο σετ: 5-8, 13-16, 17-21, 23-25
3ο σετ: 8-5, 16-10, 21-13, 25-14
4ο σετ: 8-5, 16-15, 21-17, 25-20
5ο σετ: 5-4, 10-7, 12-8, 15-11

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 4 άσσοι, 60 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 41 λάθη αντιπάλων και του Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός προήλθαν: 5 άσσοι, 43 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 42 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (28-30, 23-25, 25-14, 25-20, 15-11) σε 142΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Κάιο 3π., (3/8επ.), Μπάσης 12 (7/15επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Σπυριούνης 21 (20/47επ., 73%υπ., 18%αρ.), Μπατατζίμ 29 (25/47επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 54%υπ., 26%αρ.), Ρούσσης 3 (3 μπλοκ) / Κάπελλας (λ. - 69%υπ., 38%αρ.), Νικολάκης, Συναδινός (λ), Κολτσιάκης 2 (2/6, 59%υπ., 29%αρ.), Μελλές 3 (1/6επ., 2 μπλοκ).

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Νίκος Νεόφυτος): Δρογκάρης 4π. (2/3επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος Ηρ. 22 (20/51επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κανέλλος 3 (2/10επ., 1 άσσος), Λάππας 12 (8/23επ., 4 μπλοκ, 27%υπ., 3%αρ.), Παπαδόπουλος Π. 7 (3/20επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Μάμαλης 6 (4/7, 1 μπλοκ 1 άσσος) / Αχιλλεόπουλος (λ. 56%υπ., 22%αρ.), Μακρυγιάννης 1 (1/4επ.), Καρακώστας, Γκαβρίλ, Κωτσάκης 3 (3/6επ., 36%υπ., 18%αρ.)

Ο Βραζιλιάνος του Α.Ο.Π.Κηφισιάς και μέχρι πέρυσι παίκτης του Παμβοχαϊκού Έρικ Μπατατζίμ δήλωσε: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι στην πρώην ομάδα μου. Στα πρώτα δύο σετ δείξαμε να αιφνιδιαζόμαστε από την απόδοση των αντιπάλων μας ειδικά στην άμυνα. Από το τρίτο σετ και μετά ανεβάσαμε την απόδοσή μας και φτάσαμε στη νίκη. Είναι το πρώτο επίσημο παιχνίδι και είναι δεδομένο ότι πρέπει να βελτιώσουμε αρκετά κομμάτια του παιχνιδιού μας. Κοιτάμε τη συνέχεια».

Ο κεντρικός του Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός Μάκης Κανέλλος είπε: «Στην παρούσα στιγμή δεν μπορούμε να παίξουμε στο επίπεδο που επιθυμούμε περισσότερα απο τρία σετ. Είμαστε πίσω από πλευράς φυσικής κατάστασης και προπόνησης. Προσπαθούμε με εντατικούς ρυθμούς να είμαστε έτοιμοι για το πρωτάθλημα. Το παιχνίδι απο πλευράς ποιότητας ήταν κακό, αλλά κοντράραμε μία ομάδα που προετοιμάζεται δύο μήνες. Ήταν θετική η εμφάνιση μας. Κρατάμε τα θετικά και προχωράμε».

Β΄ΟΜΙΛΟΣ - Γυμναστήριο Ζηρίνειο Κηφισιάς
1η αγωνιστική - Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2019
17.45: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός 3-2 (28-30, 23-25, 25-14, 25-20, 15-11)
2η αγωνιστική - Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2019
20.00: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός
Διαιτητές: Βουδούρης, Μουλά Ειρήνη. Παρατηρητής: Μαυρικίδης. Γραμματεία: Παπασηφάκη
3η αγωνιστική - Κυριακή 27 Οκτωβρίου 2019
20.30: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Παναθηναϊκός Α.Ο.
Διαιτητές: Νικολόπουλος, Ονόπας. Παρατηρητής: Γεωργόπουλος. Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

Το σύστημα της διοργάνωσης

Η πρώτη ομάδα κάθε ομίλου και η καλύτερη δεύτερη των τριών ομίλων θα προκριθούν στην ημιτελική φάση που θα γίνει με διπλούς ημιτελικούς.

Μετά την ολοκλήρωση της Α΄φάσης θα γίνει κλήρωση για τα ζευγάρια και τις έδρες των ημιτελικών.

Οι νικήτριες ομάδες των διπλών ημιτελικών θα προκριθούν στους διπλούς τελικούς.

Βρίσκεστε εδώ: News League Cup «N.Samaras» Α.Ο.Π.Κηφισιάς Τηρήθηκε η παράδοση και η Κηφισιά νίκησε τον Παμβοχαϊκό με ανατροπή