26-11-2021

Ο ΠΑΟΚ με σούπερ Κουμεντάκη έσπασε το αήττητο του Παναθηναϊκού με 3-0

Ο ΠΑΟΚ έχοντας μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ραφαήλ Κουμεντάκη, Αρτούρ Ούντρις έσπασε το αήττητο του Παναθηναϊκού στο εφετινό πρωτάθλημα με το επιβλητικό 3-0 σετ στο τηλεοπτικό ντέρμπι που άνοιξε το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής στη Volley League.

Ο δικέφαλος κατάφερε να κάνει ανατροπή στο 1ο σετ σετ και μετά την κατάκτηση του να πάρει τα ηνία του αγώνα σημειώνοντας μία "καθαρή" νίκη που τον βοήθησε να μειώσει στο -2 τη βαθμολογική διαφορά με τους πράσινους. Ο Παναθηναϊκός έμεινε στους 12 βαθμούς και ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στους 10, ενώ στους 11 είναι ο Ολυμπιακός με έναν αγώνα λιγότερο.

O Παναθηναϊκός παρότι προηγήθηκε με 7-2 στο 1ο σετ στη συνέχεια υποχώρησε, δεν είχε ποιότητα στην υποδοχή του λόγω και της απουσίας του Θανάση Πρωτοψάλτη και κινήθηκε σε πολύ χαμηλά ποσοστά στο μπλοκ - άμυνα. Το τελικό σκορ αδίκησε την πολύ καλή επιθετική παρουσία του Αλέξανδρου Ράπτη αλλά η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ήταν μακριά από τον καλό εαυτό της.

Ο ΠΑΟΚ μετά το 2-7 κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα και με τους Κουμεντάκη, Μπράουν και Ούντρις να σκοράρουν κατά βούληση ισοφάρισε 13-13. Ακολούθησε τρελό ράλι πόντο πόντο με ωραίο βόλεϊ και από τις δύο ομάδες. Με δύο επιθέσεις του Κουμεντάκη ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 23-22 αλλά ο ίδιος έχασε την επίθεση δίνοντας την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να ισοφαρίσει 23-23. Ο Βαν ντε Ντρις έχασε το σερβίς και στη φάση του αγώνα ο Κουμεντάκης κατέβασε με μπλοκ τον Βέλγο διαγώνιο ο οποίος κόντρα στην παλιά του ομάδα έδειξε "τρακαρισμένος".

Με το πλεονέκτημα του 1-0 σετ και με τον Κουμεντάκη να κάνει διατηρεί την παράδοση των καλών εμφανίσεων κόντρα στον Παναθηναϊκό, ο ΠΑΟΚ είχε μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα 1-2 πόντων σχεδόν σε όλο το σετ. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 10-10 με τον Γιάκομπσεν και 17-17 με τον Ανδρεόπουλο. Ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 χάρις τους εύστοχους Κουμεντάκη, Κουκλίνσκι, Πετρέα ξέφυγε 20-17, διατήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος. Το 24-22 έγινε από τον Μπράουν, ο Κουκλίνσκι έχασε το σερβίς (24-23) και το 25-23 έγινε με το λάθος του Ανδρεόπουλου στην επίθεση.

Με τον αέρα του 2-0 σετ και τον Παναθηναϊκό να μην έχει λύσει στο σερβίς και στην κόντρα επίθεση ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο και στο 3ο σετ. Οι πράσινοι προηγήθηκαν 8-7 με τον Ράπτη αλλά ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 4-0 με τον Πετρέα στο σερβίς και τους πράσινους να κάνουν διαδοχικά λάθη. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 11-8 και μείωσε ο Παναθηναϊκός 15-14 με το μπλοκ του Ράπτη. Η χαριστική βολή για τον Παναθηναϊκό ήρθε από το σερβίς του Γουόλς που χάλασε πάλι την υποδοχή του Παναθηναϊκού. Οι Κουμεντάκης, Ούντρις πήραν από δύο πόντους σερί και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 19-14. Εκεί κρίθηκε και ο αγώνας. Ο Παναθηναϊκός δεν επέστρεψε και ο αγώνας τελείωσε με το χαμένο σερβίς του Ανδρεόπουλου.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Παπακοσμάς, Παρατηρητής Διαιτησίας: Αντωνούλης, Παρατηρητής Αγώνα: Δεληκωστίδης. Επόπτες: Βασδέκης, Λούμσι, Γραμματεία: Δεληκωστίδου. Διαιτητής Video Challenge: Μανώλης Γεωργιάδης.

1ο σετ: 3-8, 14-16, 20-21, 25-23

2ο σετ: 7-8, 16-13, 21-19, 25-23

3ο σετ: 7-8, 16-14, 21-15, 25-20

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 0 άσσοι, 45 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 41 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-23, 25-20) σε 86 λεπτά.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 9π. (6/11επ., 3 μπλοκ), Πετρέας 5 (3/5επ., 2 μπλοκ), Γουόλς 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 16 (14/27επ., 2 μπλοκ, 64%υπ., 36%αρ.), Κουκλίνσκι 8 (8/17επ., 67%υπ., 24%αρ.), Oύντρις 14 (13/19επ.) / Κοκκινάκης (λ. - 82%υπ., 73%αρ.), Γάτσης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Ρανγκέλ 5π. (2/8επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 8 (8/18επ., 35%υπ., 18%αρ.), Ράπτης 14 (12/16επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 44%υπ., 21%αρ.), Βαν ντε Ντρις 14 (14/31επ.), Στάλεκαρ 4 (4/6επ.), Γιάκομπσεν 2 (1/1επ., 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ. - 46%υπ., 15%αρ.), Μπάσης 1 (1 άσσος).

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Σίγουρα είμαι ικανοποιημένος για τη νίκη κόντρα στην πρωτοπόρο ομάδα της βαθμολογίας του πρωταθλήματος. Δεν ξεκινήσαμε καλά το πρώτο σετ, αλλά ευτυχώς μπήκαμε γρήγορα στο παιχνίδι και κάναμε αυτά που έπρεπε. Ξεπεράσαμε τα προβλήματα μέσα από την τακτική μας που την προσαρμόσαμε διαφορετικά. Προβλήματα έχουν όλες οι ομάδες».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μας βγάλει μακριά από το φιλέ με αρκετή δύναμη στο σερβίς. Δεν φάνηκε αυτό στη στατιστική αλλά είχαμε κάποια διαστήματα που δεν μπορούσαμε να οργανώσουμε καλά την επίθεση. Ο ΠΑΟΚ μας έσπαγε μπάλες και πέρναγε στην αντεπίθεση. Νομίζω ότι κάπου εκεί κρίθηκε το παιχνίδι. Δεν ισχύει πως η ήττα οφείλεται στην απουσία Πρωτοψάλτη. Η ομάδα μας ήρθε εδώ δυνατή για να πάρει τη νίκη, το πιστεύαμε. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος και αυτό είναι το αποτέλεσμα. Να μην παρεξηγηθώ, έχουμε τα όπλα, δεκατέσσερις παίκτες που όποιος κληθεί να παίξει, θα δώσει τον καλύτερό του εαυτό».

Βρίσκεστε εδώ: News League Cup «N.Samaras» Π.Α.Ο.Κ. Ο ΠΑΟΚ με σούπερ Κουμεντάκη έσπασε το αήττητο του Παναθηναϊκού με 3-0