11-01-2022

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από τη Μπαστάρντο 3-1 αλλά ελπίζει για ανατροπή στη ρεβάνς

Στο πρώτο παιχνίδι του γύρου των «16» του CEV Volleyball Challenge Cup, o ΠΑΟΚ υποδέχθηκε το απόγευμα της Τρίτης 11 Ιανουαρίου 2022 την A.J. Fonte Bastardo Azores, από την οποία και γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ στο PAOK Sports Arena. Η ρεβάνς θα γίνει την Τετάρτη 19 Ιανουαρίου 2022 στην Πορτογαλία με τον ΠΑΟΚ να διεκδικεί νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ ώστε να παίξει την πρόκριση στο χρυσό σετ των 15 πόντων.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ξεκίνησε στην αρχική επτάδα με τους: Μπράουν, Πετρέα, Ουόλς, Κουμεντάκη, Κουκλίνσκι, Ούντρις και λίμπερο τον Μπουράκη είδε τη Μπαστάρδο να προηγείται με 1-3, φέρνοντας ισορροπία στο παιχνίδι, κάνοντας το 4-4 και το 7-7. Στα μέσα του πρώτου σετ οι Πορτογάλοι βρήκαν ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 11-15. Ο ΠΑΟΚ εκεί ξεκίνησε την αντεπίθεσή του και πήρε κεφάλι 17-16, επιστρέφοντας στην διεκδίκηση του σετ. Στην εξελιξή του, το παιχνίδι συνέχισε να είναι ισορροπημένο με τον Καλμαζίδη να καλεί τάιμ-άουτ στην ισοφάριση της φιλοξενούμενης, 22-22. Τελικά, οι Πορτογάλοι παρουσιάστηκαν πιο αποτελεσματικοί και έκαναν το 0-1 με 23-25.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ, πορεύτηκε ισόπαλος με τους αντιπάλους του μέχρι το 3-3, οπότε και οι αντίπαλοι πήραν προβάδισμα δύο πόντων (3-5). Το προβάδισμα των δύο πόντων, οι φιλοξενούμενοι το διατήρησαν μέχρι το 6-8, οπότε και οι «ασπρόμαυροι» αντεπιτέθηκαν, ισοφαρίζοντας σε 8-8. Οι Πορτογάλοι πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ με +2 πόντους, (8-10), με τον Δικέφαλο να ακολουθεί και να ισοφαρίζει και πάλι στο 12-12. Η ισοπαλία διαρητήθηκε μέχρι το 15-15, με τους «ασπρόμαυρους» να μένουν πίσω στο σκορ (16-19) και τελικά, με ένα σερί 3-0, να φέρνουν και πάλι το παιχνίδι στα «ίσια» (19-19). Οι δύο ομάδες πορεύτηκαν "χέρι-χέρι", μέχρι το 21-21, με τους «ασπρόμαυρους» να σηκώνουν κεφάλι και τελικά να ισοφαρίζουν σε 1-1 σετ 26-24 σκορ.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πορεύονταν ισόπαλες μέχρι το 8-8, με τον Δικέφαλο να επιτρέπει στους αντιπάλους να περάσουν μπροστά με 8-10 και να ισοφαρίζει στη συνέχεια σε 12-12. Φέρνοντας το παιχνίδι στην ισοπαλία, οι «ασπρόμαυροι» πήραν προβάδισμα (13-12), ενώ στη συνέχεια, έχτισαν μία διαφορά των +2 πόντων (17-15 και 18-16). Η διαφορά άνοιξε στους +3 πόντους για τον ΠΑΟΚ στο 20-17, ωστόσο, στη συνέχεια, του στοίχισαν τα λάθη του, που έδωσαν το δικαίωμα στους Πορτογάλους να πλησιάσουν, μειώνοντας σε 22-21 και τελικά να ισοφαρίσουν σε 22-22. Στο 23-23, ο Δικέφαλος, δεν κατάφερε να πάρει τον έλεγχο, επιτρέποντας στους φιλοξενουμένους να φτάσουν στην κατάκτηση του σετ με 23-25 σκορ.

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ, αν και ήταν ισόπαλος με τον αντίπαλό του στο ξεκίνημα (3-3), η συνέχεια τον βρήκε πίσω στο σκορ με 3-5 και στη συνέχεια με 4-8 σκορ. Στη συνέχεια του σετ, ο Δικέφαλος, έβγαλε τη δική του αντίδραση, μειώνοντας σε 8-9 και ισοφαρίζοντας σε 10-10. Έπειτα, κράτησε την ισοπαλία στο 11-11 και πέρασε μπροστά στο σκορ με 12-11 σκορ. Η ισοπαλία ξαναήρθε στο 12-12 και στο 13-13, με τον Δικέφαλο να μένει πίσω στο σκορ με 13-15 και, στη συνέχεια, με 15-18. Λίγο πριν τη λήξη, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω για τέσσερις πόντους (16-20). Η διαφορά των τεσσάρων πόντων διατηρήθηκε μέχρι το 19-23, οπότε και οι «ασπρόμαυροι», με ένα σερί 3-0, μείωσαν σε 22-23 και τελικά ισοφάρισαν σε 24-24.  Οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόαπλες στο 25-25, με τον ΠΑΟΚ, τελικά, να μην καταφέρνει να κάνει την ανατροπή και τους αντιπάλους να φτάνουν στην κατάκτηση του σετ με 25-27 σκορ και της νίκης με 1-3 σετ.

Ο ΠΑΟΚ, πλέον, στρέφει την προσοχή του στο παιχνίδι για το πρωτάθλημα με την Κηφισιά και, έπειτα, στο παιχνίδι στην Πορτογαλία, που είναι ορισμένο για την Τετάρτη 19 Ιανουαρίου 2022.

Διαιτητές: Νίκολα Κόζιτς, Ορντάντσε Αμπάρκοφ.

1ο σετ: 7-8, 13-16, 21-18, 23-25
2ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 26-24
3ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 23-25
4ο σετ: 4-8, 13-16, 17-21, 25-27

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 3 άσσοι, 49 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και της Μπαστάρντο προήλθαν: 5 άσσοι, 61 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (23-25, 26-24, 23-25, 25-27) σε 114΄

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 12π. (7/12 επ., 5 μπλοκ),, Πετρέας 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Γουόλς 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 9 (6/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 53% υπ. - 37% άριστες),  Κουκλίνσκι 14 (10/26 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 45% υπ. - 30% άριστες), Ούντρις 21 (19/31 επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 62% υπ. - 31% άριστες), Γάτσης, Σωτηρίου.

ΜΠΑΣΤΑΡΝΤΟ (Ζοάο Κοέλιο): Ναρβάεζ Μπερμπούντες 18π. (16/42επ., 2 μπλοκ), Νέβες 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καρντόσο 18 (14/40επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 61%υπ., 22%αρ.), Γκούνθορ 11 (7/10επ., 4 μπλοκ), Φερέιρα ντα Σίλβα 12 (11/21επ., 1 μπλοκ, 32%υπ., 18%αρ.), Περέιρα 13 (11/15, 2 μπλοκ) / Ντελ Βάλε Βιλαλόμπος (λ. - 67%υπ., 42%αρ.), Εσκαλάντε, Γκόμεζ, Γκούνχα 2 (2/2επ.).

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Ένα στοιχείο κλειδί ήταν το δυνατό σέρβις του αντιπάλου και δεν καταφέραμε να ανταποκριθούμε όσο θα θέλαμε στην υποδοχή για να πιέσουμε επιθετικά. Περιμέναμε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, απέναντι σε μία ομάδα με εμπειρία. Έτσι θα είναι και ο επαναληπτικός αγώνας στην Πορτογαλία. Οι δύο ομάδες είναι πολύ κοντά, θα ήθελα να ήμασταν περισσότερο συγκεντρωμένοι. Αν μας «καθότανε» κάποια φάση στο τέλος, ίσως να ήταν άλλο το αποτέλεσμα. Δύσκολο το επόμενο παιχνίδι, είναι ανοικτή η πρόκριση. Θα παλέψουμε για να κάνουμε κάτι καλό. Μας εξιτάρει ο ανταγωνισμός».

Πηγή: acpaok.gr

Βρίσκεστε εδώ: News League Cup «N.Samaras» Π.Α.Ο.Κ. Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από τη Μπαστάρντο 3-1 αλλά ελπίζει για ανατροπή στη ρεβάνς