04-01-2014

Ήττα από τον Φινλανδία και «αντίο» Μουντιάλ για την Εθνική Ανδρών

Όνειρο ήταν και πάει για την εθνική η παρουσία της στην τελική φάση του παγκοσμίου πρωταθλήματος. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε με 3-1 (25-21, 25-23, 19-25, 33-31) από την Φινλανδία στο Πόπραντ της Σλοβακίας και δεν έχει πλέον ελπίδες πρόκρισης ό,τι και να γίνει στον τελευταίο αγώνα με την Ουκρανία.
Οι Φινλανδοί με αυτή τη νίκη τους είναι πολύ κοντά στην παρουσία τους στα τελικά.

Η εθνική παρουσίασε ένα πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο και ουσιαστικά έχασε στις λεπτομέρειες το ματς. Αυτή τη φορά ο Σωτήρης Δρίκος ξεκίνησε με πασαδόρο τον Προύσαλη , διαγώνιο τον Τζούριτς, κεντρικούς τους Σμαραγδή και Πετρέα και ακραίους τους Φράγκο και Πρωτοψάλτη. Η εθνική και πάλι αγωνίστηκε και πάλι με δύο λίμπερο, Στεφάνου σε υποδοχή και Παπαδημητρίου για την άμυνα
.
Με όπλο την αποτελεσματικότητα στο μπλοκ και το καλό σερβίς της η εθνική ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ. Με το καλημέρα ξέφυγε με 7-3 και 11-5 παρουσιάζοντας μια πολύ καλή εικόνα με τον Τζούριτς να κάνει όλη τη δουλειά στην επίθεση (είχε στο σετ 7 πόντους). Ωστόσο κάποια λάθη που έγιναν στην υποδοχή έδωσαν την ευκαιρία στη Φινλανδία να περάσει μπροστά 17-16. Η εικόνα της εθνικής δεν μπόρεσε να βελτιωθεί, η αντίπαλος μας με τους Κούναρι και Σίβουλα πήρε διαφορά και κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-21.

Στο β’ σετ η Φινλανδία μπήκε καλύτερα στον αγώνα και μπόρεσε να προηγηθεί με 7-3 και 12-8, αλλά η εθνική βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Ανδρέα Φράγκου (είχε επτά πόντους με 6/6 επιθέσεις και έναν άσο) και μείωσε σε 16-15 με το ματς να παίρνει φωτιά. Τα λάθη ωστόσο έκαναν και πάλι την εμφάνισή τους κάτι το οποίο δεν άφησε ανεκμετάλλευτο η Φινλανδία που έκανε το 24-21. Η εθνική μείωσε σε 24-23 για να έρθει ο Κούναρι να γράψει με 25-23 τον επίλογο στο δεύτερο σετ.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο τρίτο σετ με την εθνική να έχει για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Τζούριτς (είχε 10 πόντους με 9/13 επιθέσεις και ένα μπλοκ στο σετ) και να πηγαίνει μπροστά στο πρώτο τάιμ άουτ με 8-6. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα συνέχισε να είναι καλύτερο κάνοντας το 16-13 και στη συνέχεια το 21-16 με τον Φράγκο. Η Ελλάδα κράτησε τη διαφορά και έφτασε στο 25-19 μειώνοντας σε 2-1 τον αγώνα.

Η εθνική είχε μπει ξανά στο παιχνίδι και πάλευε. Ο Τζούριτς είχε πάρει για τα καλά μπροστά, ενώ υπήρξαν βοήθειες και από τους άλλους παίκτες. Η Ελλάδα διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα (15-13), ωστόσο, η Φινλανδία πέρασε μπροστά, αλλά οι παίκτες του Δρίκου δεν κατέθεσαν τα όπλα. Εκαναν το 24-23, είχαν στη συνέχεια πολλές ευκαιρίες για σετ μπολ, δεν τα κατάφεραν έχασαν το σετ με 33-31 και το ματς με 3-1 σετ..

Τα σετ: 1-3 (21-25, 23-25, 25-19, 31-33)

ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Τζούριτς 27 (25/55 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πετρέας 9 (9/16 επ.), Προύσαλης 2, Σμαραγδής 10 (6/8 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 9 (7/10 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 48% υπ. – 37% άριστες), Φράγκος 18 (14/28 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 50% υπ. – 22% άριστες), Στεφάνου –λ (52% υπ. – 33% άριστες) / Παπαδημητρίου -λ, Φιλίποφ, Σουλτανόπουλος, Κουμεντάκης.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Σαμελβούο): Έσκο 3 (1/1 επ., 2 άσοι), Σιλτάλα 11 (8/18 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 50% άριστες), Σίβουλα 20 (17/44 επ., 3 μπλοκ), Κούναρι 19 (16/28 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 63% υπ. – 47% άριστες), Οϊβάνεν 11 (9/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Λεχτόνεν 8 (7/10 επ., 1 άσο), Κέρμινεν –λ (44% υπ. – 33% άριστες) / Τερβαπόρτι 1, Σούμοφ 1, Ογιανσίβου 1, Κράστινς

"Χάσαμε από τα λάθη μας"

Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Σωτήρης Δρίκος δήλωσε: «Ήταν ένα ματς που σταθήκαμε πολύ καλύτερα από χθες, απέναντι σε μια ανωτερη ομάδα σε σχεση με τη Σλοβακία. Στο πρώτο σετ χάσαμε μια μεγάλη διαφορά που είχαμε και τη χάσαμε από δικά μας λάθη τα οποία θα πρέπει να τα διαχειριζόμαστε καλύτερα ώστε σετ να είμαστε σε αυτό το επίπεδο. Στο υπόλοιπο ματς κάναμε μεγάλη προσπάθεια, σταθεροποιήσαμε τη φάση της αλλαγής μας. Ημασταν ένα βήμα μπροστά σε σχέση με χθες. Στόχος μας είναι να κάνουμε βήματα συνέχεια ώστε να καλύψουμε γρήγορα τη διαδρομή μέχρι το πολύ υψηλό επίπεδο».
Βρίσκεστε εδώ: News Εθνικές Ομάδες - Hellenic National Team Ήττα από τον Φινλανδία και «αντίο» Μουντιάλ για την Εθνική Ανδρών