16-07-2014

Θρίαμβος της Εθνικής Ανδρών στην Σλοβενία με 3-1 και πρόκριση στον τελικό του Ευρωπαϊκού Λιγκ

(3 votes)
Η Εθνική ομάδα ανδρών θριάμβευσε στην Σλοβενία και σημείωσε ιστορική πρόκριση στους διπλούς τελικούς του Ευρωπαϊκού Λιγκ.
Η ελληνική ομάδα κάνοντας μεγάλη εμφάνιση στο Μάριμπορ νίκησε την Σλοβενία 3-1 σετ και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της σε τελικό Ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Στον πρώτο αγώνα το περασμένο Σάββατο στον Εύοσμο η ελληνική ομάδα είχε χάσει 3-2 σετ αλλά απόψε νίκησε με 3-1 σετ και προκρίθηκε στους διπλούς τελικούς που θα γίνουν 23 και 27 Ιουλίου με έπαθλο τον τίτλο στο Ευρωπαϊκό Λιγκ 2014 αλλά και την πρόκριση στο Παγκόσμιο Λιγκ 2015!

Μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Δημήτρης Τζούριτς αλλά και ο Ντίμα Φιλίποφ, ενώ στην υποδοχή Μενέλαος Κοκκινάκης και Θανάσης Πρωτοψάλτης έδωσαν τα ρέστα τους. Η ελληνική ομάδα θα μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη ακόμα και με 3-0 σετ εάν ήταν πιο προσεκτική στο 3ο σετ όπου μέχρι τον 20ο πόντο είχε συνέχεια προβάδισμα 2-3 πόντων.

Στους διπλούς τελικούς η Εθνική Ελλάδας θα αντιμετωπίσει το Μαυροβούνιο που στον δεύτερο ημιτελικό νίκησε την ΠΓΔΜ με 3-1 σετ και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου ημιτελικού.

Η πρόκριση κρίθηκε στο χρυσό σετ όπου επικράτησε το Μαυροβούνιο με 15-10.

Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στην Θεσσαλονίκη 23 Ιουλίου και ο επαναληπτικός στο Μαυροβούνιο 27 Ιουλίου.

Η πρόκριση πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους διεθνείς, το προπονητικό επιτελείο και τα μέλη της ελληνικής αποστολής.

Στην αναμέτρηση ξεχώρισαν η ανατροπή στο πρώτο σετ από 21-19 σε 21-25, το εκπληκτικό ξεκίνημα της Εθνικής στο δεύτερο σετ με 1-9, το ότι ο βασικός διαγώνιος Γκασπαρίνι έμεινε εκτός εξάδας από τα μισά του δεύτερου σετ και η ανατροπή των Σλοβένων στο τρίτο σετ.

Έχοντας ως «όπλο» την υποδοχή οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο σετ με 8-5, όμως οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη συνεχόμενα λάθη του αντιπάλου και με σοβαρότητα πέρασαν μπροστά με 12-14.

Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ σκυτάλη πήραν οι Σλοβένοι με μπλοκ (16-15), το 17-15 ανάγκασε τον Σωτήρη Δρίκο να πάρει τάιμ-άουτ και με πίεση από το σέρβις ακολούθησε το 21-22, αναγκάζοντας τον Λούκα Σλάμπε να παίρνει τάιμ-άουτ.

Ο Τζιουμάκας με άσσο αύξησε τη διαφορά (21-23), ο Σλοβένος τεχνικός έδωσε εκ νέου οδηγίες και η Εθνική ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή με 21-25.

Με ψυχολογία ήρθε το 0-4 στο δεύτερο σετ, ο Λούκα Σλάμπε πήρε τάιμ-άουτ, ενώ το μπλοκ του Κοκκινάκη και οι δύο σερί άσσοι του Τζούριτς έκαναν το 1-8.
Η πίεση από το σέρβις απέδωσε εκ νέου (1-9), με μπλοκ οι Σλοβένοι μείωσαν σε 6-11, αλλά με αποφασιστικότητα και τον άσσο του Πρωτοψάλτη ήρθε το 8-15.

Στο 9-17 ο Λούκα Σλάμπε πήρε τάιμ-άουτ και άλλαξε κατά πολύ την εξάδα του, τα λάθη των Σλοβένων στην επίθεση συνεχίστηκαν (10-19) όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 15-20 και ο Σωτήρης Δρίκος πήρε τάιμ-άουτ.

Με άσσο ακολούθησε το 17-21, νέο λάθος έφερε το 18-21, ο Σωτήρης Δρίκος πήρε νέο τάιμ-άουτ και οι διεθνείς με την επιμονή τους και τους δύο σερί πόντους του Τακουρίδη έφτασαν στο 18-25.

Στο τρίτο σετ η Εθνική προηγήθηκε με 5-8, με μονό μπλοκ ο Τζούριτς αύξησε τη διαφορά (6-10), ο Λούκα Σλάμπε πήρε τάιμ-άουτ και οι Σλοβένοι μείωσαν σε 9-10 χάρη σε λανθασμένες επιθέσεις.
Ο Τζούριτς με άσσο πέτυχε το 10-13, οι γηπεδούχοι πλησίασαν με μπλοκ στο 16-17 και με άσσο ισοφάρισαν σε 20-20.

Ο Σωτήρης Δρίκος πήρε τάιμ-άουτ, νέα λάθος υποδοχή του Εφραιμίδη έκανε το 22-21, ακολούθησε νέο τάιμ-άουτ, το μπλοκ αύξησε τη διαφορά (23-21) και με λάθος επίθεση του Τακουρίδη διαμορφώθηκε το 25-22.

Οι Σλοβένοι προηγήθηκαν στο τέταρτο σετ με 4-1, η Εθνική όμως πέρασε μπροστά με 5-7 (μπλοκ Φιλίποφ και επίθεση Τζούριτς), με μπλοκ ήρθε η ισοφάριση (8-8) και το μπλοκ του Κοκκινάκη σημείωσε το 8-10.

Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ οι διεθνείς ήταν μπροστά με 14-16, με άσσο ο Πρωτοψάλτης πέτυχε το 15-18, ο Λούκα Σλάμπε πήρε τάιμ-άουτ και ο Τζούριτς αύξησε τη διαφορά (15-19).
Λάθη στην επίθεση έφεραν το 17-19, ο Σωτήρης Δρίκος πήρε τάιμ-άουτ, με τους Σλοβένους να ισοφαρίζουν σε 22-22 χάρη στο μπλοκ. Ακολούθησε νέο τάιμ-άουτ, με μπλοκ του Τακουρίδη έγινε το 22-24 και ο Τζούριτς διαμόρφωσε το 22-25.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 18-25, 25-22, 22-25)

Διατητές: Γκόμπελ, Κολάντος

*Οι πόντοι της Σλοβενίας προήλθαν: 3 άσσοι, 41 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν: 8 άσσοι, 57 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Σλαμπέ): Γκασπαρίνι 3 (3/11), Πάβλοβιτς 7 (3/5 επ., 4 μπλοκ), Κόντσιλα 9 (6/12 επ., 1 άσσοι, 2 μπλοκ), Ούρναουτ 14 (13/27 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. – 52% άριστες), Τσέμπουλ 8 (6/16 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. – 48% άριστες) / Πλοτ –λ (59% υπ. – 56% άριστες), Σκετ 11 (8/21 επ., 3 μπλοκ), Γέρεμπ 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πόκερσνικ

ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Τζούριτς 33 (28/52 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (2 μπλοκ), Πελεκούδας 8 (8/11 επ.), Τακουρίδης 6 (3/10 επ., 3 μπλοκ), Κοκκινάκης 11 (8/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 69% υπ. – 46% άριστες), Πρωτοψάλτης 13 (10/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. – 48% άριστες) / Εφραιμίδης –λ (41% υπ. – 26% άριστες), Τζιουμάκας 1 (1 άσσος), Δαλακούρας

Oι ημιτελικοί Ευρωπαϊκού Λιγκ 2014
10/07/2014: ΠΓΔΜ - Μαυροβούνιο 3-1 (25-23, 25-22, 21-25, 25-20)
12/07/2014: Ελλάδα - Σλοβενία 2-3 (25-19, 26-28, 22-25, 25-23, 11-15)
16/07/2014: Μαυροβούνιο - ΠΓΔΜ 3-1 (25-21, 13-25, 25-22, 25-23). Χρυσό σετ: 15-10
16/07/2014: Σλοβενία - Ελλάδα 1-3 (21-25, 18-25, 25-22, 22-25)
Τελικοί Ευρωπαϊκού Λιγκ 2014
22-23/07/2014: Ελλάδα - Μαυροβούνιο
26-27/07/2014: Μαυροβούνιο - Ελλάδα

Ικανοποιημένος μετά την ιστορική πρόκριση στον τελικό του Ευρωπαικού Λιγκ, ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Εθνικής Ανδρών, Σωτήρης Δρίκος απένειμε τα εύσημα στους αθλητές του.

«Συγχαρητήρια στους αθλητές, καθώς σε μία δύσκολη περίοδο έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό. Νομίζω πως και στα τέσσερα σετ ήμασταν καλύτεροι, ενώ στο τρίτο σετ χάσαμε την ηρεμία μας και παίξαμε κόντρα σε παίκτες που δεν ξέραμε καλά όπως ο διαγώνιος. Το σημαντικό βήμα ήταν ότι εκεί όπου το παιχνίδι δεν το καθαρίσαμε να κάνουμε 3-0, δείξαμε στη συνέχεια αντιστάσεις και πάθος που μας έδωσαν τη νίκη και πρόκριση».

Σλάμπε: «Άξια προκρίθηκε η Ελλάδα»
Από την πλευρά του ο προπονητής της Σλοβενίας, Λούκα Σλάμπε, τόνισε: «Αξίζουν συγχαρητήρια στην ελληνική ομάδα, έπαιξε καλύτερα και πρέπει να το παραδεχτούμε. Άξιζε την πρόκριση και φάνηκε και στα δύο παιχνίδια αυτό. Το δεύτερο σετ θεωρώ πως ήταν το κλειδί καθώς στη συνέχεια ήταν δύσκολο να ανατρέψουμε την εις βάρος μας κατάσταση».

Τζούριτς: «Είμαστε εδώ»
Ευτυχισμένος μετά το τέλος του αγώνα, ο Μίταρ Τζούριτς δήλωσε για αυτή τη σπουδαία πρόκριση στον τελικό: «Πλέον μπορούμε και μιλάμε για μία μεγάλη επιτυχία. Είναι ένα καλό βήμα αυτός ο τελικός. Είμαστε νέα ομάδα και αξίζουμε πολλά. Είμαστε εδώ, υπάρχουμε και καλό είναι να ασχοληθούν όλοι μαζί μας. Τους θέλουμε δίπλα μας και όχι μόνο στα αρνητικά να υπάρχει κριτική».

Βρίσκεστε εδώ: News Εθνικές Ομάδες - Hellenic National Team Θρίαμβος της Εθνικής Ανδρών στην Σλοβενία με 3-1 και πρόκριση στον τελικό του Ευρωπαϊκού Λιγκ