23-07-2014

Ήττα στο τάι μπρέικ από το Μαυροβούνιο, «νίκη» στην εξέδρα

Το Μαυροβούνιο νίκησε την Εθνική ανδρών με 3-2 σετ στον πρώτο τελικό του Ευρωπαϊκού Λιγκ που έγινε παρουσία 2.500 θεατών στο γυμναστήριο του Ευόσμου και η υπόθεση του τίτλου θα κριθεί στον δεύτερο τελικό που θα γίνει στην πόλη Μπούντβα τo Σάββατο 26 Ιουλίου στις 21.00. Εκεί η ελληνική ομάδα για να κατακτήσει τον τίτλο θα πρέπει να νικήσει με 3-0 ή 3-1 σετ. Σε περίπτωση νίκης με 3-2 σετ ο τίτλος θα κριθεί για πρώτη φορά στο «χρυσό» σετ. Παρά την ήττα το μεγάλο κέρδος ήταν η μαζική παρουσία των Ελλήνων φιλάθλων για να στηρίξουν την προσπάθεια των Ελλήνων διεθνών.
Ο αγώνας είχε διάρκεια 140΄ και χαρακτηρίστηκε από πολλές εναλλαγές στο σκορ. Η ελληνική ομάδα αν και έχασε σχετικά εύκολα το 1ο σετ κατάφερε να κατακτήσει το 2ο και το 3ο σετ και να προηγηθεί 2-1 σετ.

Καθοριστικό ήταν το 4ο σετ όπου οι παίκτες του Σωτήρη Δρίκου έχασαν μοναδική ευκαιρία να πάρουν τη νίκη με 3-1 σετ. Σε αυτό το σετ βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 20-17 αλλά ισοφάρισαν 23-23 όμως ο Τσάτσιτς με μπλοκ άουτ ύστερα από τρεις αμυντικές προσπάθειες του Πρωτοψάλτη και στη συνέχεια με άσσο έκανε το 25-23.

Η ελληνική ομάδα έμεινε από δυνάμεις στο 5ο σετ και ηττήθηκε, όμως, η προσπάθεια της ήταν αξιέπαινη απέναντι σε μια έμπειρη και δυνατή ομάδα που είχε αποτελεσματική επίθεση.

Τα σετ: 19-25, 25-22, 25-19, 23-25, 06-15

ΕΛΛΑΔΑ (Σωτήρης Δρίκος): Τζούριτς 38 (33/54 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1/1 επ.), Πελεκούδας 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Κοκκινάκης 7 (3/16 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 65% υπ. – 43% άριστες), Πρωτοψάλτης 10 (10/22 επ., 52% υπ. – 31% άριστες) / Εφραιμίδης (λ. - 42% υπ. – 19% άριστες), Τζιουμάκας, Δαλακούρας, Κουμεντάκης.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Σλόμπονταν Μπόσκαν): Μίνιτς 9 (8/21 επ., 1 μπλοκ), Στρούγκαρ, Τσουκ Γ. 10 (7/9 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Τσάτσιτς 12 (11/28 επ., 1 άσσο, 54% υπ. – 23% άριστες), Τσουκ Μ. 20 (16/23 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 43% άριστες), Γετσμένιτσα 11 (6/9 επ., 1 άσσο, 4 μπλοκ) / Λάκσεβιτς (λ. - 45% υπ. – 25% άριστες), Βουκασίνοβιτς (λ - 22% υπ. – 11% άριστες), Ντάμποβιτς 4 (4 μπλοκ), Τσούλαφιτς 8 (5/13 επ., 3 άσσοι), Ραντούνοβιτς, Μπάμπιτς 1 (1/6 επ.).

O προπονητής της Εθνικής ανδρών Σωτήρης Δρίκος δήλωσε: «Δεν χαθήκαμε ακόμα. Οι διπλοί τελικοί είναι μία εμπειρία και από κάθε ματς συλλέγουμε κάτι και στη συνέχεια αυτό το κάτι πρέπει να το βελτιώσουμε. Κάναμε κακό ξεκίνημα στο πρώτο σετ που ήμασταν εκτός παιχνιδιού. Το θετικό κομμάτι είναι πως μετά ανακάμψαμε με τρία καλά σετ. Χάσαμε αρκετά σερβίς στο 4ο σετ, αναγκαστήκαμε να ρισκάρουμε και χάθηκε το σερβίς στο 23 όλα, αλλά αυτά συμβαίνουν στον αθλητισμό. Βρισκόμαστε πολύ μετά το τέλος της σεζόν, οι αθλητές είναι κουρασμένοι σωματικά και πνευματικά και υπάρχουν διαφορετικά περιθώρια λαθών απ' ότι στην μέσα στην σεζόν. Ήταν ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι αλλά το επόμενο παιχνίδι είναι διαφορετικό και θα πάμε εκεί να πάρουμε το καλύτερο που μπορούμε και αυτό που μας αξίζει. Να δούμε πρώτα απ' όλα το παιχνίδι αγωνιστικά και να κάνουμε αυτό που μπορούμε. Έχουμε την δυνατότητα διορθώνοντας μικρά πράγματα να είμαστε πολύ καλύτεροι, πιάνοντας μεγαλύτερη απόδοση. Ο τελευταίος χορός πρέπει να είναι ο καλύτερος δυνατός».

Ο τεχνικός του Μαυροβουνίου Σλόμπονταν Μπόσκαν σημείωσε: «Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί κερδίσαμε μια πραγματικά μεγάλη ομάδα. Η Ελλάδα έπαιξε εξαιρετικά στο 2ο, 3ο και ιδίως στο δ’ σετ έχοντας τον Τζούριτς σε μεγάλη μέρα, αλλά ευτυχώς στο φινάλε του σετ βρήκαμε ξανά την επιθυμία μας για νίκη. Δεν έχει τελειώσει τίποτα κι απλά έχουμε κάνει ένα μικρό βήμα. Ο τίτλος απέχει πολύ ακόμη και η Ελλάδα το έδειξε κόντρα στην Σλοβενία. Στην Μπούντβα θα γίνει μεγάλη μάχη και είμαι σίγουρος ότι οι Έλληνες θα έρθουν να τα παίξουν όλα για όλα».
Βρίσκεστε εδώ: News Εθνικές Ομάδες - Hellenic National Team Ήττα στο τάι μπρέικ από το Μαυροβούνιο, «νίκη» στην εξέδρα