21-06-2015

Η Εθνική ανδρών της... ανατροπής και της ελπίδας!

Όσο το γυρίζει... ελπίζει... η Εθνική ανδρών. Για τρίτη φορά σε αγώνα του G ομίλου η ελληνική ομάδα κατάφερε να νικήσει 3-2 σετ παρότι έχανε με 2-0 σετ. Μάλιστα όπως και στο Τέπικ πριν από μία εβδομάδα έτσι και απόψε στο Αλεξάνδρειο νίκησε την Σλοβακία του Φλάβιο Γκουλινέλι και διατήρησε τις ελπίδες πρόκρισης στο φάιναλ-4 της διοργάνωσης.

Συνολικά είναι η τρίτη ανατροπή που κάνει η ελληνική ομάδα μέσα στο τουρνουά. Την Κυριακή (21/6, 21.05, ΕΡΤ2) ο τελευταίος αγώνας με την Κίνα είναι σαν τελικός. Η ελληνική ομάδα θέλει νίκη 3-0 ή 3-1 σετ για να πάρει την πρώτη θέση στον G όμιλο. Σε περίπτωση νίκης της Εθνικής με 3-2 σετ την πρόκριση θα πάρει η Κίνα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της ελληνικής ομάδας ήταν ο Δημήτρης Τζούριτς που σημείωσε 30 πόντους. Σημαντικό ρόλο έπαιξε η είσοδος του Πρωτοψάλτη στη θέση του Κουμεντάκη μετά το 1ο σετ, ενώ ο Πετρέας με τα σερβίς του έκανε σερί 5-0 στο τάι μπρέικ κάνοντας το σκορ 8-4 από 4-3 που ήταν υπέρ της Σλοβακίας. Η ομάδα του Φλάβιο Γκουλινέλι γνώρισε τέταρτη ήττα 3-2 σετ κι ενώ σε όλα τα ματς προηγήθηκε 2-0 σετ!

Κάλεσμα στον φίλαθλο κόσμο της Θεσσαλονίκης να συμπαρασταθεί στον αγώνα με την Κίνα έκαναν οι διεθνείς αλλά και ο Σωτήρης Δρίκος.

Τα σετ: 3-2 (14-25, 17-25, 25-16, 25-19, 15-10)

ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Τζούριτς 30 (27/46 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Πετρέας 7 (5/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Φιλιποφ 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 9 (6/8 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 1 (1/6 επ., 50% υπ. - 20% άριστες), Φράγκος 15 (11/19 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. - 54% άριστες), Ταμπουρατζής -λ (58% υπ. - 25% άριστες) / Αρμενάκης, Πρωτοψάλτης 6 (5/10 επ., 1 άσο, 65% υπ. - 58% άριστες).

ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Γκουλινέλι): Μπέντζ 8 (7/21 επ., 1 μπλοκ), Κόχουτ 12 (10/14 επ., 2 μπλοκ), Σόπκο 10 (9/14 επ., 1 άσο, 50% υπ. - 11% άριστες), Μάσνι 2 (1/1 επ., 1 άσος), Όγκουρτσακ 11 (5/13 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 18% άριστες), Τσέρβεν 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Κούμπς -λ (48% υπ. - 28% άριστες) / Σκλάντανι 1 (1 άσο), Πάτουκ, Χόρνικ 4 (4/10 επ.), Πάτακ 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. - 58% άριστες).

«Τελικός με Κίνα»

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Σωτήρης Δρίκος δήλωσε: «Οι επιτυχίες ανήκουν στους αθλητές. Δίνουν έναν αγώνα που χαρακτηρίζεται από διάθεση και ήθος. Τους αξίζουν συγχαρητήρια. Είχαμε μία Σλοβακία που σε δύο ματς, εδώ και στο Μεξικό, ήταν πολύ καλή. Εικάζω πως η Σλοβακία για να χάσει τέσσερις αγωνες από 2-0 σετ δείχνει πως είναι επιβαρυμένη. Προφανώς προετοιμάζεται για το φάιναλ-4. Το ότι καταφέραμε να νικήσουμε δύο φορές την Σλοβακία από 0-2 σετ δεν δείχνει ότι είμαστε καλύτεροι αλλά ότι φτασαμε στο επίπεδο της και αυτό είναι ένα σημαντικό βήμα. Ο αγώνας με την Κίνα πράγματι έχει τον χαρακτήρα τελικού. Θα κάνουμε ότι μπορούμε για την πρόκριση κα περιμένουμε τον κόσμο να μας βοηθήσει».