10-01-2016

Η Ρωσία προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο

Μετά την Ιταλία, η Ρωσία είναι η δεύτερη ομάδα από το ευρωπαϊκό βόλεϊ που προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2016 στο Ρίο ντε Τζανέιρο και θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί το χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο που κατέκτησε στο Λονδίνο το 2012.

Η ομάδα του Βλαντιμίρ Αλεκνό κατάφερε να πάρει την πρώτη θέση στον Προολυμπιακό τουρνουά του Βερολίνου και μαζί να προκριθεί στο κορυφαίο αθλητικό ραντεβού που θα γίνει στην Βραζιλία. Στον τελικό η Ρωσία νίκησε την Γαλλία με 3-1 σετ.

Οι «πετεινοί» προηγήθηκαν 1-0 σετ και ο Αλεκνό από το 2ο σετ άλλαξε σχεδόν όλη την ομάδα του. Με την είσοδο των Μπερέζκο, Άτσεφ και Μάρκιν η Ρωσία βλετίωσε την υποδοχή και απέκτησε μεγάλη ισχύ στην επίθεση.

Τα σετ: 1-3 (25-14, 16-25, 23-25, 21-25)

ΓΑΛΛΙΑ (Λ.Τιλ): Ρουζιέ 12π., Τονιούτι 3, Κ.Τιλ 10, Ν Γκμπεθ 17, Λε Ρο 11, Λε Γκοφ 4 / Γκρεμπενίκοφ (λ. - 53%, 14% αρ.), Λινέλ 1, Πουγιόλ, Μαρεχάλ 2, Λαφίτ 1, Σιντιμπέ 1.

ΡΩΣΙΑ (Αλεκνό): Βόλβιτς 2π., Γκράνκιν, Τετιούκιν, Μιχαήλοφ 18, Βολκόφ 2, Κλιούκα 2 / Βεμπρόφ (λ.- 42% υπ., 8% αρ.), Μπερέζκο 18, Άτσεφ 9, Μάρκιν 17, Σεμπίνιν.

Δεύτερη ευκαιρία για Γαλλία, Πολωνία

Η Ρωσία μαζί με την Ιταλία που έχει προκριθεί από το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2015, έχουν προκριθεί από το Ευρωπαϊκό βόλεϊ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Η Γαλλία μαζί με την Πολωνία που νίκησε στο μικρό τελικό του Προολυμπιακού την οικοδέσποινα Γερμανία με 3-2 (20-25, 25-22, 16-25, 28-26, 16-14) θα έχουν μία ακόμα ευκαιρία για πρόκριση μέσω του Παγκόσμιου προολυμπιακού τουρνουά που θα γίνει τον Ιούνιο στην Ιαπωνία. Στο Ρίο έχουν προκριθεί και οι ΗΠΑ.

Βρίσκεστε εδώ: News Εθνικές Ομάδες - Hellenic National Team Η Ρωσία προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο