09-06-2013

Της «έκλεψαν» τη χρυσή πρόκριση

Κορτράικ - Βέλγιο. Αποστολή (ΠΣΑΤ - ΑΠΕ/ΜΠΕ): Κώστας Ασημακόπουλος
Η Εθνική ανδρών ανέτρεψε όλα τα προγνωστικά στο Κορτράικ, νίκησε το Βέλγιο με 3-2 σετ αλλά έχασε την πρόκριση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο «χρυσό» σετ με 15-12. Όπως αποδείχτηκε αντίπαλος της δεν ήταν το Βέλγιο. Αυτό κατάφερε να το νικήσει. Λογάριασε για τους επόπτες και τους ρέφερι που έκαναν ότι μπορούσαν για να χαρίσουν στο Βέλγιο την πρόκριση και τα κατάφεραν.
Ο Αλέκος Λεώνης και οι παίκτες του κράτησαν την υπόσχεση τους, νίκησαν τους Βέλγους αλλά λογάριασαν χωρίς τους ντόπιους επόπτες και τους δύο ρέφερι, τον Άγγλο Χέκφορντ και τον Γάλλο, Σαλαντάι που με 2-3 χειρουργικά σφυρίγματα έκριναν τον αγώνα. Με σωστή τακτική, πάθος και εγωισμό η ελληνική ομάδα κρατήθηκε στον αγώνα αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ. Ισοφάρισε δύο φορές, πήρε το τάι μπρέικ και μαζί τη νίκη ισοφαρίζοντας την ήττα στην Ορεστιάδα. Στο χρυσό σετ κι ενώ το σκορ ήταν 3-2 για την ελληνική ομάδα ο επόπτης έδωσε μέσα άουτ άσσο του Βέρχες. Ακολούθησε εκνευρισμός και κίτρινη κάρτα από τον Άγγλο ρέφερι για διαμαρτυρία του Αλέκου Λεώνη στον επόπτη που όμως ήταν και αυτή υπερβολική. Ακολούθησε εκνευρισμός και οι Βέλγοι ξέφυγαν 6-3 διατηρώντας μέχρι το τέλος την διαφορά.
Παρά τον αποκλεισμό η ελληνική ομάδα έκανε μεγάλη εμφάνιση και ειδικά ο Φράγκος, ο Κοκκινάκης και ο Τζούριτς που κράτησαν σε υψηλά επίπεδα την επίθεση της ελληνικής ομάδας. Είναι κρίμα για την ελληνική ομάδα που δεν πήρε την πρόκριση για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που θα γίνει στα γήπεδα της Πολωνίας και της Δανίας. Θα περιμένει για άλλα δύο χρόνια αλλά τουλάχιστον έδειξε ότι μπορεί να ελπίζει σε ένα καλύτερο μέλλον.

«Μουδιασμένο» ξεκίνημα

Με ακραίους τους Κοκκινάκη, Φράγκο ξεκίνησε η ελληνική ομάδα, οι βέλγοι πήραν προβάδισμα με 4-3 αλλά με έναν λάθος πρώτο χρόνο του Πετρέα και επίθεση από τον Ντερό η διαφορά άνοιξε στο 7-4 αναγκάζοντας τον Αλέκο Λεώνη να πάρει νωρίς τάιμ άουτ. Κι ενώ με μπλοκ του Σμαραγδή και επίθεση πρώτου χρόνου από τον ίδιο παίκτη η διαφορά κρατήθηκε στο -2 (10-8). Ο Βερχάνεμαν με τη βοήθεια και τη τύχης έκανε το 11-8. Ο Βαν ντε Ντρις πήγε στο σερβίς και χάλασε την ελληνική υποδοχή κάνοντας σερί 6-0 (με δύο άσσους) και δύο κόντρα επιθέσεις, ενώ με άουτ του Φράγκου το σκορ άνοιξε στο +9 (17-8) και αργότερα στη μέγιστη διαφορά της στο +10 (19-9) με τον άσσο του Βερχάνεμαν.
Η είσοδος του Φιλίποφ αλλά και τα σερβίς του Φράγκου βοήθησαν την ελληνική ομάδα να πάρει ανάσες και πόντους. Ο Λεώνης έριξε στον αγώνα τον Κουμεντάκη ο οποίος με ένα μπλοκ και έναν πρώτο χρόνο βοήθησαν την εθνική να κάνει σερί 4-0 και το 21-13 να γίνει 21-17. Ο Βαν ντε Ντρίες με «κόντρα» έκανε το 22-17, ο Κοκκινάκη και ο Προύσαλης επέστρεψαν στον αγώνα. Ο Τζούριτς με μπλοκ άουτ μείωσε 22-18 αλλά χωρίς συνέχεια καθώς ο Βαν ντε Ντρίεςμε άσσο τελείωσε και το σετ 25-19.

Πίστη για τη νίκη

Στο 2ο σετ η ελληνική ομάδα μπήκε δυνατά από τα μισά και με πρωταγωνιστή τον Φράγκο κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση σε 1-1 σετ. Οι βέλγοι με τον Βαν ντε Βόρντε και τον Ντερό να κάνουν τη διαφορά ξέφυγαν με 9-6 αλλά από εκεί και πέρα άρχισε η ελληνική αντεπίθεση. Το ελληνικό σερβίς βρήκε ρυθμό και πίεσε την υποδοχή των βέλγων ενώ διαδοχικές κόντρα επιθέσεις από Τζούριτς, Φράγκο και Κοκκινάκη τελείωσαν με επιτυχία και η ισοφάριση ήρθε για πρώτη φορά στο 12-12. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο με την ελληνική ομάδα να ισορροπεί και με τον άσσο του Κοκκινάκη να παίρνει και προβάδισμα 17-16. Ο Φράγκος με «κόντρα» επίθεση έκανε το 18-16, αλλά οι βέλγοι ισοφάρισαν 18-18. Εντυπωσιακός ο Φράγκος με τρεις σερί επιθέσεις του και μάλιστα σε δύο κόντρα επιθέσεις έκανε το 21-18 δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στην ελληνική ομάδα. Ο Κλίνκεμπεργκ μείωσε σε 21-19 αλλά το χαμένο σερβίς του Βαν ντε Ντρίες και ο άσσος του Φράγκου η διαφορά άνοιξε στο 24-20 και το σετ τελείωσε με λάθος σερβίς του Κλίνκεμπεργκ

Νέο προβάδισμα των Βέλγων

Δυστυχώς στο 3ο σετ ο καλός ρυθμός της ελληνικής ομάδας δεν συνεχίστηκε και οι βέλγοι με όπλο το μπλοκ και τον Ντεπέστελε να ανεβάζει στροφές έκαναν τη διαφορά, ενώ ο Μπάγιενς έριξε στον αγώνα τον Τούρλικχ αντί του Βαν ντε Ντρίες. Η ελληνική ομάδα όπως και στο 10-8 του 1ου σετ είχε δύο «νεκρά» διαστήματα που της κόστισαν ακριβά. Αρχικά το 1-2 έγινε 6-2 με σερί 5-0 από διαδοχικά μπλοκ πάνω στον Φράγκο. Εξαιρετικές άμυνες των βέλγων κατέληξαν σε αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις και η διαφορά άνοιξε στο 11-5. Η ελληνική ομάδα βελτίωσε το σερβίς της και με σερί 4-0 μείωσε σε 11-9, ενώ με μπλοκ του Τζούριτς και επίθεση του Φράγκου ήρθε η ισοφάριση 12-12. Δυστυχώς η πίεση της ελληνικής ομάδας δεν είχε συνέχεια καθώς οι βέλγοι με σερί 3-0 ξέφυγαν 15-12, ενώ το 16-13 έγινε 18-13 με δύο ελληνικά λάθη. Εκεί κρίθηκε το σετ καθώς η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ.

Η ισοφάριση

Από το 4ο σετ η ελληνική τακτική έφερε αποτελέσματα. Με πίεση στο σερβίς, αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις και τους ακραίου να κρατάνε την υποδοχή μαζί με Στεφάνου, Παπαδημητρίου η ελληνική ομάδα ξεκίνησε με προβάδισμα 1-2 πόντων και για πρώτη φορά έκανε το +3 (16-13) με τον Τζούριτς να δίνει ρεσιτάλ. Το ελληνικό σερβίς έβγαλε τον Ντεπέστελε έξω από τα τρία μέτρα και οι Σμαραγδής, Πετρέας έκαναν καλή δουλειά στο μπλοκ, ενώ έσπασαν πολλές μπάλες που γύρισαν σε κόντρα επιθέσεις. Το σημαντικό είναι ότι δεν έγιναν άλλα λάθη από την ελληνική ομάδα και παρά τις προσπάθειες του Βαν ντε Ντρίες και του Ντερό η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το τέλος του σετ.

Η νίκη και το δικαίωμα στο όνειρο

Μεγάλη κόντρα έγινε και στο 5ο σετ με τους Έλληνες παίκτες να δείχνουν άριστη ψυχολογία και να ανεβάζουν στροφές. Περίμεναν την κατάλληλη στιγμή για να κάνουν τη διαφορά και το κατάφεραν στο 7-7. Ένα πλασέ του Τζούριτς, ένα μπλοκ του Σμαραγδή και μία επίθεση του Φράγκου έφεραν σερί 3-0 και η ελληνική ομάδα πήρε την πολύτιμη διαφορά. Οι Βέλγοι μείωσε με τον Βαν ντε Βόρτε 14-13 αλλά ο Τζούριτς τελείωσε τον αγώνα δίνοντας την πολύτιμη νίκη.

H χρυσή αδικία

Στο «χρυσό» σετ κανείς δεν είχε τελειώσει τον Άγγλο Χέκφορντ και τους βέλγους επόπτες που μετέτρεψαν το 3-2 για την ελληνική ομάδα σε 6-3 για τους Βέλγους. Ο Βέρχες πήρε πόντο και πήγε στο σερβίς. Πήρε και άσσο που όμως ήταν άουτ, ακολούθησε εκνευρισμός από τους Ελληνες παίκτες, κίτρινη κάρτα στον Αλέκο Λεώνη γιατί διαμαρτυρήθηκε στον επόπτη και οι βέλγοι έχοντας και την συμπαράσταση 3.000 οπαδών τους πήραν την πολύτιμη διαφορά που κράτησαν μέχρι το τέλος του αγώνα πανηγυρίζοντας και την πρόκριση.

Τα σετ: 2-3 (25-19, 21-25, 25-18, 21-25, 13-25, Χρυσό σετ: 15-12 σε 145`. Πόντοι: 120-114

*Oι 120 πόντοι του Βελγίου προήλθαν από 54/122 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 6 άσους και 37 λάθη αντιπάλου. Οι 114 πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 58/124 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 8 άσους και 26 λάθη αντιπάλου. Διαιτητές: Χέκφορντ (Αγγλία), Σαλαντάι (Γαλλία)

ΒΕΛΓΙΟ (Μπάιενς): Βαν Ντεν Ντρίες 17 (11/26 επ, 4 άσοι, 2 μπλοκ), Βερχάνεμαν 9 (7/14 επ, 1 μπλοκ 44% υπ-19% άριστες), Ντερό 15 (13/39επ, 2 μπλοκ, 64%υπ, 45 άριστες), Ντεπέστελε 1 (1/5 επ), Βέρχες 8 (7/11 επ, 1 άσος), Βαν ντε Βόρντε 8 (7/8επ, 1 μπλοκ), / Ντεγιονκερί (λ 81% υπ, 57% άριστες), Κλίνκεμπεργκ 1 (1/1 επ), Βερσούρεν, Τούρλινκχ 9 (7/18 επ, 2 μπλοκ), Κούλμαν

ΕΛΛΑΔΑ (Λεώνης): Φράγκος 24 (21/42 επ, 3 άσοι 63% υπ,-47% άριστες), Κοκκινάκης 9 (5/13 επ, 3 μπλοκ, 1 άσος, 50%υπ - 46% άριστες), Τζούριτς 24 (21/44 επ, 2 μπλοκ, 1 άσος), Πετρέας 9 (7/15 επ, 1 μπλοκ, 1 άσος),  Σμαραγδής 7 (4/9 επ, 3 μπλοκ), Προύσαλης 2 (2 άσοι) / Παπαδημητρίου (λ), Στεφάνου (λ. 65% υπ - 47% άριστες), Κουμεντάκης 1 (1 μπλοκ), Φιλίποφ.

Βρίσκεστε εδώ: News Εθνικές Ομάδες - Hellenic National Team Της «έκλεψαν» τη χρυσή πρόκριση