25-10-2019

Ο Ολυμπιακός πέρασε το εμπόδιο του ΟΦΗ που έχασε τον Τσούλαφιτς

O Oλυμπιακός ξεκίνησε με νίκη 3-0 σετ επί του Ο.Φ.Η. τις υποχρεώσεις του στον Γ΄όμιλο του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς που διεξάγεται στο γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη στου Ρέντη. Η ομάδα της Κρήτης είχε μεγάλη ατυχία με τον τραυματισμό του Μίλος Τσούλαφιτς στο ξεκίνημα του αγώνα.

Ο Μαυροβούνιος διαγώνιος του ΟΦΗ τραυματίστηκε στο 2-1 του 1ου σετ μετά από προσπάθεια για μπλοκ. Το δάκτυλο του γύρισε και εκφράζονται φόβοι για κάταγμα καθώς πρήστηκε όλο το χέρι και ο αθλητής διακομίσθηκε στο νοσοκομείο για ιατρικές εξετάσεις. Μετά την αποχώρηση του Τσούλαφιτς ο ΟΦΗ έμεινε χωρίς διαγώνιο καθώς και ο δεύτερος διαγώνιος (ο Μονιάκης δεν ακολούθησε την αποστολή στην Αθήνα). Στο 1ο σετ διαγώνιος του ΟΦΗ αγωνίστηκε κατ΄ανάγκην ο Σαρικεΐσογλου και στο 2ο και 3ο σετ αγωνίστηκε διαγώνιος ο Ουρτάδο.

Με πρωταγωνιστή τον Ρολάντ Γκέργκι ο Ολυμπιακός επικράτησε των νεοφώτιστων χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες με 3-0 (25-18, 25-18, 25-17) και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην ημιτελική φάση. Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με βασική πασαδόρο τον Κώστα Στιβαχτή στη θέση του Έμι Τερβαπόρτι. Εκτός του Γκέργκι πολύ καλή εμφάνιση σημείωσε και ο Μίχαλ Φίνγκερ ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους και το εντυπωσιακό 80% στην επίθεση με 16/20. Δεύτερος σκόρερ ήταν ο Γιώργος Πετρέας με 13 πόντους που προήλθαν από 6 μπλοκ και 7/9 επιθέσεις.

Οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν μία ακόμα νίκη για να πάρουν την πρώτη θέση στον όμιλο ώστε να προκριθούν στην ημιτελική φάση.

Οι αγώνες του ομίλου συνεχίζονται το Σάββατο με τον αγώνα μεταξύ του Ο.Φ.Η. και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου που θα γίνει στις 15.30 στο Μελίνα Μερκούρη και θα είναι η τελευταία ευκαιρία της ομάδας της Κρήτης να παλέψει για την πρόκριση καθώς προκρίνεται στα ημιτελικά και η δεύτερη καλύτερη δεύτερη.

Ο αγώνας στο Ρέντη ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ μέχρι το 10-10. Ο Ολυμπιακός με τον Φίνγκερ έκανε σερί 3-0 και προηγήθηκε 13-10, ενώ στη συνέχεια άνοιξε τη διαφορά στο 18-11. Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός ξέφυγε από την αρχή 5-1, ο ΟΦΗ μείωσε στους -2 στο 17-15 αλλά με τρεις προσωπικούς πόντους του Γκέργκι ο Ολυμπιακός ξέφυγε 20-15. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και στο 3ο σετ με τον Ολυμπιακός να κάνει ελάχιστα λάθη και με λύσεις από όλες τις θέσεις πήρε τη νίκη. Από τον ΟΦΗ ξεχώρισε ο Ρουμελιωτάκης.

Διαιτητές: Νικολόπουλος, Μενεσλής. Παρατηρητής: Βασιλειάδης. Γραμματεία: Θεοδωρίδου

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-18, 25-17) σε 73΄.

Η διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 16-11, 21-14, 25-18

2ο σετ: 8-4, 16-12, 21-16, 25-18

3ο σετ:  8-3, 16-9, 21-13,  25-17

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπενίτεθ Μουνιόθ): Παπαλεξίου 4 (4/6 επ.), Στιβαχτής 1 (1 άσσος), Φίνγκερ 17 (16/20 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 13 (7/9 επ., 6 μπλοκ), Χουσάι 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ, 60%υπ.-30%αρ.), Γκέργκι 11 (7/12 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 56%υπ.-28%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. - 78%υπ.-56%αρ.),  Βουλκίδης 1 (1/1 επ.), Κουμεντάκης 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ριζόπουλος (67%υπ.-67%αρ.)

Ο.Φ.Η. (Δημήτρης Ζλατιλίδης): Ρουμελιωτάκης 9 (7/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54%υπ.-35%αρ.), Στοροζίλοφ 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Τσέλιος 3 (3/7 επ.), Ουρτάδο 11 (11/33 επ., 67%υπ.-33%αρ.), Καραμπαλί 3 (1/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσούλαφιτς / Γκαράς (λ. - 75%υπ.-58%αρ.), Σαρικεϊσογλου 7 (6/19 επ., 1 μπλοκ, 44%υπ.-12%αρ), Καρατζάς 2 (2 μπλοκ), Τεφτσής, Κομιτούδης, Κοσκινάς.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ στο olympiacossfp.gr: «Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος από το σημερινό παιχνίδι. Πάντα όταν ξεκινάς σε μια διοργάνωση δεν είναι εύκολο. Όλη η ομάδα και όλοι οι παίκτες πρέπει να βρεθεί στη σωστή ψυχολογία. Το πιο σημαντικό είναι ότι ξεκινήσαμε τις επίσημες υποχρεώσεις και είμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα. Την Κυριακή περιμένω ότι θα παίξουμε καλύτερα, αλλά σίγουρα θα είναι ένα πιο δύσκολο παιχνίδι από το σημερινό, ωστόσο θέλουμε να περάσουμε στην ημιτελική φάση».

Ο Ρόλαντ Γκέργκι δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Μπορεί να φάνηκε εύκολη η νίκη μας σήμερα, αλλά δεν ήταν. Δώσαμε το πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν. Ακόμα ψάχνουμε να βρούμε τον τρόπο που θα παίζουμε μαζί, γιατί έχουν γίνει πολλές αλλαγές αλλά για πρώτο επίσημο ματς κάναμε αρκετά καλή εμφάνιση. Τώρα την Κυριακή έχουμε μπροστά μας το παιχνίδι με το Φοίνικα στο οποίο θέλουμε τη δεύτερη νίκη με καλή εμφάνιση».

Ο προπονητής του Ο.Φ.Η. Δημήτρης Ζλατιλίδης είπε: «Ηταν η πρώτη μας δυνατή εμπειρία, αλλά θα θέλαμε να μην είχαμε την ατυχία με τον Τσούλαφιτς. Από τον τρίτο πόντο του αγώνα αλλάξαμε όλο το παιχνίδι μας. Η ομάδα έχασε το ρυθμό της και όταν παίζεις με τον Ολυμπιακό δεν γίνεται να παίζεις χωρίς διαγώνιο και χωρίς ρυθμό. Εύχομαι περαστικά στον Τσουλαφιτς και γρήγορη επιστροφή. Τα υπόλοιπα θα τα δουλέψουμε. Άλλωστε στόχος μας είναι το πρωτάθλημα και οι εμπειρίες του Λιγκ Καπ».

Γ΄ΟΜΙΛΟΣ - Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη Ρέντη
1η αγωνιστική - Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2019
17.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.- Ο.Φ.Η. 3-0 (25-18, 25-18, 25-17)
2η αγωνιστική - Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2019
15.30: Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Ο.Φ.Η.
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Ονόπας. Παρατηρητής: Γεωργουλέας. Γραμματεία: Θεοδωρίδου
3η αγωνιστική - Κυριακή 27 Οκτωβρίου 2019
16.00: Ολυμπιακός - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου
Διαιτητές: Μενεσλής, Μουλά Λεμονιά. Παρατηρητής: Βαρθαλίτης. Γραμματεία: Καρατζογλίδου.