11-10-2022

Παναθηναϊκός Α.Ο.: Πρώτο βήμα πρόκρισης, νίκησε 3-1 σετ την Σπαρτάκ Μιγιάβα

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά τις υποχρεώσεις του στη νέα αγωνιστική περιόδο και συγκεκριμένα στο Τσάλεντζ Καπ ανδρών. Ακριβώς 10 ημέρες πριν την έναρξη του πρωταθλήματος οι πράσινοι νίκησαν εκτός έδρας την Σπαρτάκ Μιγιάβα με 3-1 σετ και έκανε βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση. Του αρκούν δύο σετ στην έδρα του για να προκριθεί στη ρεβάνς που θα γίνει στο ΟΑΚΑ, την Τετάρτη 19 Οκτωβρίου και ώρα 18:30.

Ο Παναθηναϊκός πήρε πολύ άνετα τα δύο πρώτα σετ, ενώ στο 3ο σετ προηγήθηκε 13-10. Εκεί υπήρξε χαλάρωση, έγιναν και ορισμένες αλλαγές και χάθηκε ο ρυθμός και οι γηπεδούχοι με τους Βάτζκα, Βισκούπ έκαναν την ανατροπή και πήραν το σετ μειώνοντας σε 1-2. Ο Παναθηναϊκός επανήλθε δυναμικά στο 4ο σετ και με υπεροχή στο σερβίς που του απέφερε 15 άσσους πήρε άνετα τη νίκη με 3-1 σετ. Πρώτοι σκόρερ ήταν οι Ερνάντεζ, Φράγκος που σημείωσαν από 22 και 14 πόντους αντίστοιχα. Αμφότεροι σημείωσαν από 5 άσσους.

Αξιοσημείωτη ήταν και η συμπαράσταση των οπαδών του «τριφυλλιού» καθώς βρέθηκαν στη Σλοβακία περισσότεροι από 200 «πράσινοι» υποστηρικτές.

Διαιτητές: Κοράι Γιλμάζτζίλ (Τουρκία), Μίρκο Τιλ (Τουρκία)

1ο σετ: 6-8, 8-16, 11-21, 16-25

2ο σετ: 4-8, 7-16, 10-21, 11-25

3ο σετ: 7-8, 15-16, 21-19, 25-21

4o σετ: 2-8, 5-16, 10-21, 14-25

*Οι πόντοι της Σπάρτακ Μιγιάβα προήλθαν από 5 άσσους, 32 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 15 άσσους, 45 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (16-25, 11-25, 25-21, 14-25) σε 96'

ΣΠΑΡΤΑΚ ΜΙΓΙΑΒΑ (Βιτάλι Οσίποφ): Βάτζκα 12π. (8/22 επ., 4 μπλοκ, 44% υπ. - 33% άριστες), Βίσκουπ 15 (13/28 επ., 2 άσσοι), Ζίμαν Μ. 4 (3/8 επ., 1 άσσος), Κοντς 6 (6/13 επ., 41% υπ. - 19% άριστες), Βάλο 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ζίμαν Ο. 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ) / Σίμα (λ, 38% υπ. - 19% άριστες), Πάνκο (λ), Πόλακ, Ντόνετς Μ., Ντόνετς Α., Ρζίμαν.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 10π. (8/11 επ., 2 άσσοι, 33% υπ. - 25% άριστες), Πετρέας 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Γιάκομπσεν 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (6/7 επ., 6 μπλοκ), Φράγκος 14 (8/17 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. - 31% άριστες), Ερνάντεζ 20 (12/22 επ., 5 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 55% υπ. - 9% άριστες), Μπάσης 2 (2 άσσοι), Μάρκου 2 (2/2 επ.), Κωστόπουλος 1 (1/3 επ.).

Σε δήλωση του στο www.pao1908.com ο κόουτς Δημήτρης Ανδρεόπουλος τόνισε «Κάναμε ένα καλό ξεκίνημα σήμερα στα επίσημα παιχνίδια μας και ίσως ήταν καλύτερο και από το αναμενόμενο. Το σκορ που πήραμε είναι καλό και μας δίνει το προβάδισμα για την πρόκριση όμως όταν παίζει σε ευρωπαϊκά κύπελλα δεν υπάρχουν εύκολα ματς. Θέλουμε όλοι μας από την ομάδα να ευχαριστήσουμε τους οπαδούς μας που βρέθηκαν δίπλα μας εδώ σήμερα και γέμισαν ένα ολόκληρο πέταλο και μας συμπαραστάθηκαν. Πλέον τους περιμένουμε στο ΟΑΚΑ για να πάρουμε όλοι μαζί την πρόκριση για την επόμενη φάση και να ξεκινήσουμε με τον καλύτερο τρόπο το ευρωπαϊκό μας ταξίδι».

Βρίσκεστε εδώ: News Volley League - Champioship A1 Παναθηναϊκός Α.Ο.: Πρώτο βήμα πρόκρισης, νίκησε 3-1 σετ την Σπαρτάκ Μιγιάβα