27-11-2022

Με τεράστια ανατροπή ο Παναθηναϊκός έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού με 3-2 σετ

Παρότι έχανε 2-0 σετ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κάνει μεγάλη ανατροπή κόντρα στον πρωτοπόρο Ολυμπιακό και μετά από ματσάρα 150 λεπτών να νικήσει 3-2 σετ.

Οι πράσινοι είχαν μεγάλους πρωταγωνιστές του Κοβάρ, Φράγκο αλλά και τον Ζήση που μετά από 3 μήνες απουσίες επέστρεψε για να πανηγυρίσει νίκη κόντρα στην προηγούμενη ομάδα του. Ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα και πλέον απέκτησε συγκάτοικο τον ΠΑΟΚ στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι ερυθρόλευκοι στα δύο πρώτα σετ είχαν κορυφαίους τους Κουμεντάκη, Ιντάγλκο και Παγιένκ αλλά έκαναν πολλά λάθη σε υποδοχή και σερβίς και έχασαν το απόλυτο πλεονέκτημα. Από το 1998 είναι μόλις η δεύτερη φορά στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων (η προηγούμενη τη σεζόν 2020-21) που ο Παναθηναϊκός ανατρέπει στην έδρα του το σκορ από 0-2 σετ, ενώ άνοιξε σε 6-0 το πράσινο σερί στις κόντρες των αιωνίων.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στον αγώνα πιο δυνατά, πιο ολοκληρωμένα και με ξεκάθαρη πίεση στο σερβίς που έφερε αποτέλεσμα. Στο 7-7 οι δύο άσσοι του Παγιένκ και η επίθεση του Στερν έφεραν σερί 3-0 για το 10-7 και από εκεί και πέρα Κουμεντάκης και Ιντάλγκο είχαν εύκολα τις επιθετικές λύσεις. Ο Κουμεντάκης τήρησε την παράδοση που τον θέλει να κάνει πολύ καλές εμφανίσεις κόντρα στον Παναθηναϊκό. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε και με +5 (17-12) με τον Παγιένκ και το διατήρησε μέχρι το 23-18 που έγινε από τον Ιντάλγκο. Ο άσσος του Γιάκομπσεν και οι επιθέσεις Κοβάρ, Ερνάντεζ μείωσαν σε 21-23 αλλά ο Ιντάλγκο με επίθεση και με το χαμένο σερβίς του Κοβάρ έληξε το σετ 25-22 για τον Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο 2ο σετ και χάρις την άνοδο των Ερνάντεζ, Φράγκου προηγήθηκε 9-6. Ο Λινάρδος και ο Στερν πάγωσαν τον Παναθηναϊκό, ενώ με το σερβίς του Παγιένκ και σερί 3-0 ο Ολυμπιακός προσπέρασε 15-13 και αργότερα 21-17 με τον άσσο του Στερν. Στο 19-22 για τον Ολυμπιακό ο Ιντάλγκο έχασε το σερβίς (20-22), ο Γιάκομπσεν πήγε στο σερβίς και χάλασε την υποδοχή του Ολυμπιακού που ένιωσε για πρώτη φορά τους πράσινους. Οι τρεις άουτ επιθέσεις του Στερν και οι πόντοι από Κοβάρ, Γιάκομπσεν έκαναν σερί 5-0 για το 24-22. Η ανατροπή όμως δεν ολοκληρώθηκε καθώς ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να κάνει τραγικά λάθη. Ο Φράγκος έχασε το σερβίς (24-23) και ο Κουμεντάκης με δύο ατομικά μπλοκ κατέβασε τον Ερνάντεζ έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό 25-24. Ο Κοβάρ με άουτ επίθεση έδωσε το σετ στον Ολυμπιακό που με 26-24 έκανε το 2-0.

Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός πίστεψε στην κατάκτηση ενός σετ που θα τον έβαζε και πάλι στον αγώνα όπως και έγινε. Από την άλλη όμως και ο Ολυμπιακός υποχώρησε και έδειχνε να μένει από δυνάμεις με πολλά λάθη και χαμένα σερβίς. Ο Παναθηναϊκός με το σερβίς του Πετρέα προηγήθηκε 3-0 και κράτησε τη μικρή όσο και πολύτιμη διαφορά μέχρι το 17-15. Ο Ιντάλγκο έχασε το σερβίς (18-15), ο Κουμεντάκης έκανε νέο λάθος (19-15) και με σερί συνολικό σερί 5-0 με πόντους από Φράγκο, Πετρέα, Ερνάντεζ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 22-15 κλειδώνοντας το σετ το όποιο έκλεισε με πόντο του Ρανγκέλ.

Στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός έπαιξε βόλεϊ τακτικής και εκμεταλεύτηκε τα πολλά χαμένα σερβίς του Ολυμπιακού. Οι ερυθρόλευκοι ήταν συνέχεια  μπροστά 8-5 με τον Λινάρδο, με 12-9 με σερί 3-0 από τον Ιντάλγκο και 19-17 με τον Στερν. Οι παίκτες του Ολυμπιακού έχασαν 7 σερβίς στο κρίσιμο 4ο σετ. Ο Παναθηναϊκός περίμενε την κατάλληλη στιγμή και τη βρήκε με την έκρηξη του Ερναντέζ από το σερβίς που πήρε άσσο και οδήγησε στο προσπέρασμα 20-19. Στο 22-22 που έγινε με τον Κουμεντάκη ο Κοβάρ σταμάτησε με μπλοκ του Λινάρδο (23-22) και ακολούθησαν δύο θεαματικά τελειώματα από τον Ερνάντεζ για το 25-22 και το 2-2 σετ.

Στο 5ο σετ ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερη ενέργεια και με τον Ερνάντεζ να συνεχίζει στο σερβίς προηγήθηκε 3-1. Ακολούθησε άσσος του Φράγκου και πίεση στην υποδοχή του Ολυμπιακού για το 6-2. Η φάση του αγώνα έγινε στο 8-6. Ο Ιντάλγκο έκανε επίθεση και φάνηκε να κερδίζει το μπλοκ άουτ αλλά το Video Referee αποφάνθηκε πως δεν υπήρχε επαφή με το μπλοκ και το σκορ έγινε 9-6 από 8-7. Η πίεση του Ολυμπιακού κράτησε μέχρι το 12-10 αλλά ο πρώτος χρόνος του Ρανγκέλ (13-10) και τα δύο λάθη του Κουμεντάκη τελείωσαν τον αγώνα με 15-10 για τον Παναθηναϊκό εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μυλωνάκης, Παρατηρητής αγώνα: Γεωργουλέας, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργόπουλος, Διαιτητής challenge: Κουτσούλας, Επόπτες: Κατερλή, Τόλιος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 7-8, 11-16, 16-21, 22-25

2ο σετ: 8-5, 14-16, 17-21, 24-26

3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-15, 25-22

4ο σετ: 5-8, 14-16, 21-20, 25-22

5ο σετ: 5-2, 10-7, 12-9, 15-10

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 50 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 53 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 24-26, 25-22, 25-22, 15-10) σε 149'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 17 (12/25 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 50% υπ. - 29% άριστες), Πετρέας 8 (3/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γιάκομπσεν 5 (1/1 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (10/15 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 9 (6/20 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 68% υπ. - 38% άριστες), Ερνάντεζ 20 (18/40 επ., 2 άσσοι) / Ζήσης (λ, 58% υπ. - 32% άριστες), Μπάσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 11 (3/11 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Στερν 14 (12/36 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 18 (12/26 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ, 79% υπ. - 54% άριστες), Τράβιτσα 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λινάρδος 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 20 (19/32 επ., 1 μπλοκ, 21% υπ. - 14% άριστες) / Δαλακούρας (λ, 46% υπ. - 22% άριστες), Παπαγγελόπουλος, Χανδρινός 2 (2/4 επ.).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: "Κάναμε μία μεγάλη ανατροπή. Νιώσαμε και στο 2ο σετ πως μπορούσαμε να το πάρουμε και να ισοφαρίσουμε. Παίξαμε με ένα μεγάλο αντίπαλο και έγινε ένα μεγάλο παιχνίδι. Τα λάθη που κάναμε ήταν στο τελείωμα του 2ου σετ. Μέχρι τότε ο Ολυμπιακός μας πίεζε στο σερβίς. Αυτές οι δύο ομάδες είναι τεράστιες. Θα τις δούμε και στο μέλλον να κονταροχτυπιούνται και να δίνουν δύο μεγάλους αγώνες στους ημιτελικούς του Τσάλεντζ Καπ. Η σημερινή εικόνα στο γήπεδο ήταν φοβερή. Οι παίκτες, οι προπονητές και ο κόσμος έφτιξαν μία ωραία ατμόσφαιρα που πρέπει να γίνει παράδειγμα. Η απουσία του Ζήση για τρεις μήνες ήταν μεγάλη. Είναι δύσκολο για μία ομάδα να το αντέξει με τόσο δύσκολα ματς. Παρόλα αυτά τα έχουμε καταφέρει αρκετά καλά μέχρι τώρα. Δεν ήταν έτοιμος ο Ζήσης αλλά και αυτή η παρουσία που είχε μας βοήθησε πολύ. Δε μετράει η απώλεια βαθμών. Θα τα δούμε στο τέλος αυτά. Ο Παναθηναϊκός τα δύο προηγούμενα πρωταθλήματα που πήρε τα πήρε στις έδρες των αντιπάλων. Ευχαριστούμε τον κόσμο που μας έλλειψε λόγω της τιμωρίας στα ματς με ΠΑΟΚ και Φοίνικα".

Ο πασαδόρος του Παναθηναϊκού Άξελ Γιάκομπσεν δήλωσε: «Ήταν πολύ δυνατό μας ματς. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό αλλά και σε μας. Δυσκολευτήκαμε αρκετά στην αρχή του αγώνα. Στο δεύτερο σετ ήμασταν μπροστά αλλά δε μπορέσαμε να τελειώσουμε 2-3 σημαντικές μπάλες. Δεν τα παρατήσαμε στο 2-0’, συνεχίσαμε τη μάχη μας, παίξαμε με την καρδιά μας και πήραμε τη νίκη».

O προπονητής του Ολυμπιακού Αλμπέρτο Τζουλιάνι δήλωσε: «Παίξαμε βόλεϊ στο επίπεδο μας για δύο σετ, όμως μετά από κάποιες καταστάσεις χάσαμε τη συγκέντρωση μας, δεν ήταν δικαιολογία ότι δεν ήμασταν πλήρεις σε αυτό το παιχνίδι. Τώρα, πρέπει να χρησιμοποιήσουμε αυτό το ματς, για να βελτιώσουμε το παιχνίδι μας».

Σε λίγο περιγραφή

Βρίσκεστε εδώ: News Volley League - Champioship A1 Παναθηναϊκός Α.Ο. Με τεράστια ανατροπή ο Παναθηναϊκός έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού με 3-2 σετ