17-12-2022

Η Κηφισιά πήρε το... θρίλερ με τον Πήγασο Πολίχνης με 3-2 σετ

Μετά από δύο ώρες συναρπαστικού αγώνα στο κλειστό του Ζηρινείου, η Κηφισιά πήρε τη νίκη με 3-2 σετ επί του Πήγασου Πολίχνης.

Η ομάδα των βορείων προαστίων που έφτασε τους 13 βαθμούς στο πρωτάθλημα, έπαιξε για 4η φορά σε 8 αγώνες στο τάι μπρέικ, βγαίνοντας νικήτρια για 3η φορά. Ο Πήγασος Πολίχνης επιστρέφει στη Θεσσαλονίκη με έναν βαθμό, φτάνοντας τους 8 στο πρωτάθλημα.

«Εκρηκτική» ήταν στην έναρξη του 1ου σετ η Κηφισιά η οποία πιέζοντας την υποδοχή του Πήγασου βρήκε κόντρα μπάλες από τους Οκοσάνοβιτς και Τσέιβερς και προηγήθηκε 8-2. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και με τον Κανέλο στο σερβίς μείωσαν 9-7 μετά από διαδοχικά λάθη του Σέρβου διαγώνιου.

Η αντεπίθεση του Πήγασου συνεχίστηκε καθώς με άσσο του Κομητούδη έφτασε σε «απόσταση αναπνοής» 10-9, όμως η επίθεση του Σπηλιώτη και το μπλοκ του Μαικόν διαμόρφωσαν το 13-10. Και πάλι ο Πήγασος από τα 9 μέτρα βρήκε λύση και με τον Αρμενάκη πλησίασε 13-12. Η αθηναϊκή ομάδα μετά από εξαιρετική προσποίηση του Στιβαχτή στο φιλέ, αλλά και ισχυρό σερβίς έτρεξε σερί πόντων φτάνοντας στο 19-13. Οι παίκτες του Κώστα Χριστοφιδέλη διατήρησαν το προβάδισμα καθώς ήταν αποτελεσματικοί στο side out και κατέκτησαν το σετ 25-19 με γρήγορη επίθεση του Μαικόν.

Στο 2ο σετ η Κηφισιά και Πήγασος πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 4-4 όμως Μαικόν και Τσέιβρες με διαδοχικούς πόντους και άουτ του Μίλη έβαλαν τους γηπεδούχους σε «θέση οδηγού» 9-5. Ο Πήγασος αντέδρασε και με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Μαυροβουνιώτη μείωσε 9-7. Και πάλι όμως το πιεστικό σερβίς του Τσέιβερς «πλήγωσε» τον Πήγασο καθώς με άσσο του Αμερικανού οι «κυανόλευκοι» πήραν διαφορά 5 πόντων 12-7. Η «Κηφισιώτικη» υπεροχή συνεχίστηκε στο φιλέ με την ομάδα των βορείων προαστίων να φτάνει στο 14-8 με τον Ρικάρντο να προλαβαίνει το μπλοκ.

Η ομάδα της Πολίχνης με τον Μπαρέτο στο σερβίς και πήρε συνεχόμενους πόντους (οι 2 με άσσο) ισοφαρίζοντας 16-16. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν 19-17 με μπλοκ του Μαυροβουνιώτη στον Οκοσάνοβιτς και άουτ επίθεση του Τσέιβερς.

Η Κηφισιά βρήκε τη χαμένη της αυτοπεποίθηση ισοφαρίζοντας 20-20 με τον Ρικάντρο μετά από φάση διαρκείας, ενώ στην εξέλιξη του σετ διαδοχικοί άσσοι του Οκοσάνοβιτς έδωσαν στην Κηφισιά διπλό σετ μπολ 24-22. Ο Πήγασος όμως άντεξε ισοφαρίζοντας το σκορ 24-24 με τον Μπαρέτο να νικά στο φιλέ τον Στιβαχτή.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε 3ο σετ μπολ όμως και πάλι ο Πήγασος έμεινε «ζωντανός» ενώ στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με μπλοκ του Μίλη και άουτ του Τσέιβερς εκμεταλλεύτηκαν τη δικιά τους 2η ευκαιρία παίρνοντας το σετ 28-26.

Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε και στο 3ο σετ με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και να φτάνουν μαζί στο 7-7 και τον Κώστα Χριστοφιδέλη να βάζει στο γήπεδο τον Φιλιππακόπουλο στη θέση του Σπηλιώτη. Στη συνέχεια ο Ρικάρντο με κόντρα μπάλα και πέναλτι έβαλε μπροστά την Κηφισιά 9-7. Η Κηφισιά κράτησε με «νύχια και με δόντια» το προβάδισμα και μάλιστα μετά από επαφή στο φιλέ του Μαυροβουνιώτη πήγε στο +3 16-13. Οι «κυανόλευκοι» με Φιλιππακόπουλο και Οκοσάνοβιτς έφτασαν στο 19-14, ο Πήγασος πλησίασε 23-21 με τον Μαυροβουνιώτη, όμως η Κηφισιά ήταν ψύχραιμη και πήρε το σετ 25-21 με άσσο του Τσέιβερς.

Δυνατές «μάχες» στο φιλέ είχε και το 4ο σετ με τις δύο ομάδες να βρίσκονται μαζί στο σκορ και την Κηφισιά να πηγαίνει στο +2 (7-5) μετά από άουτ του Μαυροβουνιώτη. Ο Πήγασος μετά από φάση διαρκείας και όμορφο τελείωμα του Αρμενάκη έφερε στα ίσα ξανά το σετ 9-9, ενώ στην εξέλιξη του σετ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το 11-10 για την ομάδα της Πολίχνης.

Η Κηφισιά έβγαλε αντίδραση και με κόντρα του Οκοσάνοβιτς πήρε ξανά τα «ηνία» στο σετ 12-11. Οι συγκινήσεις συνεχίστηκαν στο σετ με τις δύο ομάδες να κρατούν το side out και να φτάνουν μαζί στο 19-19. Το μπλοκ του Μαυροβουνιώτη στον Μαικόν και η άουτ επίθεση του Οκοσάνοβιτς έφεραν τον Πήγασο στο 21-19. Η Κηφισιά «απάντησε» άμεσα και με μπλοκ του Μαικόν και άουτ του Μίλη ισοφάρισε 21-21. Ο Πήγασος με πλασέ του Μαυροβουνιώτη και μπλοκ του Μπαρέτο έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22 και τελικά το κατέκτησε με 25-23 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του ακραίου από τη Βενεζουέλα.

Στο τάι μπρέικ τα διαδοχικά μπλοκ του Αρμενάκη έδωσαν προβάδισμα στον Πήγασο 2-0, όμως η Κηφισιά «ανέβασε στροφές» και προσπέρασε 5-4. Η Κηφισιά με επίθεση του Ρικάρντο και κόκκινη κάρτα του Αρμενάκη για διαμαρτυρία πήγε στο +2 (7-5), ενώ στην αλλαγή τερέν ο Οκοσάνοβιτς διαμόρφωσε το 10-7. Οι φιλοξενούμενοι όμως με «αιχμή του δόρατος» τον Μπαρέτο προσπέρασαν 13-12. Εκεί όμως η εμπειρία της Κηφισιάς μέτρησε η οποία βρήκε τις απαραίτητες λύσεις κάνοντας την ανατροπή και κατακτώντας το σετ 15-13 μετά από άουτ επίθεση του Μαυροβουνιώτη.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Χανδρινός, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Βαρατάσης, Τόλιος, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

1ο σετ: 8-2, 16-13, 21-15, 25-19
2ο σετ: 8-5, 16-10, 20-21, 26-28
3ο σετ: 8-7, 16-13, 21-16, 25-21
4ο σετ: 8-6, 16-15, 19-21, 23-25
5ο σετ: 5-4, 10-7, 12-11, 15-13

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 62 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων και του Πήγασου Πολίχνης προήλθαν από 7 άσσους, 58 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-19, 26-28, 25-21, 23-25, 15-13) σε 126'

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 25 (21/43 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1/1 επ.), Ρικάρντο 16 (14/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ. - 11% άριστες), Σπηλιώτης 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Μορέιρα 11 (6/9 επ., 5 μπλοκ), Τσάβερς 19 (16/39 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ. - 28% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 73% υπ. - 42% άριστες), Ρουσόπουλος, Φιλιππακόπουλος 2 (2/3 επ.), Οικονομόπουλος.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομητούδης 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπαρέτο 18 (13/21 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 13% άριστες), Μαυροβουνιώτης 17 (15/34 επ., 2 μπλοκ, 66% υπ. - 17% άριστες), Μήλης 13 (12/30 επ., 1 μπλοκ), Αρμενάκης 12 (8/12 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κανέλλος 10 (8/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 59% υπ. - 25% άριστες), Γραμμενούδης, Σακόγλου, Κεσεσίδης, Τερζόγλου 1 (1/2 επ.).

Ο προπονητής του Α.Ο.Π. Κηφισιάς Κώστας Χριστοφιδέλης είπε: «Αυτό που μετρά στο τέλος είναι το αποτέλεσμα. Παρόλα αυτά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι από την απόδοση μας ακόμα και στα σημεία που υπερτερούσαμε. Κάναμε πολλά αβίαστα λάθη. Αυτό που έχουμε διαπιστώσει από την αρχή της περιόδου είναι οι μεγάλες διακυμάνσεις στην απόδοση μας χωρίς λογική εξήγηση. Είναι κάτι που με προβληματίζει ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Πρέπει να αλλάξουμε συμπεριφορά και θα κάνουμε οτιδήποτε χρειαστεί ώστε να παρουσιαστούμε στη συνέχεια του πρωταθλήματος πιο ανταγωνιστικοί».

Ο Ρικάρντο Αλεξάντρε του Α.Ο,Π. Κηφισιάς δήλωσε: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες.Στα κρίσιμα σημεία κρατήσαμε στην υποδοχή και τελειώσαμε μπάλες. Κρατάμε τη νίκη η οποία είναι πάντα σημαντική και κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι με τον πρωταθλητή Παναθηναϊκό».

Ο προπονητής του Πήγασου Πολίχνης Ηρακλής Θεοδώρου δήλωσε : « Είναι ένα ακόμα παιχνίδι του πήγε στα πέντε σετ. Πολύ καλή ομάδα η Κηφισιά, με εξαιρετικούς παίκτες. Μας πίεσαν στο σερβίς, εμείς αντιδράσαμε όσο μπορούσαμε σε κάποια σημεία, ακολουθούσαμε το σκορ, το φτάναμε και περνούσαμε. Πιο τυχεροί η Κηφισιά, όπως έχουμε πει το ται μπρεικ θέλει και τύχη. Συγχαρητήρια στην ομάδα της Κηφισιάς, προχωράμε. Οι κεντρικοί μας όπως και οι υπόλοιποι παίκτες έχουν επιλεγεί για να πλαισιώσουν το περσινό σύνολο που είχαμε καταφέρει την άνοδο. Θεωρώ πως όλα τα παιδιά δίνουν το εκατό τοις εκατό σε κάθε παιχνίδι, προσπαθούμε να κάνουμε όσο μπορούμε πράγματα, να παίζουμε ωραίο βόλεϊ».

Ο αρχηγός του Πήγασου Πολίχνης Αργύρης Μαυροβουνιώτης είπε : « Να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα μου αλλά και στην ομάδα της Κηφισιάς. Είναι ένα πολύ δύσκολο γήπεδο, μια αξιόλογη ομάδα. Σίγουρα όταν πας στο ται μπρεικ και το χάνεις έχεις την πικρία, ωστόσο είναι ένας σημαντικός βαθμός που σίγουρα θα είναι χρυσός για τη συνέχεια. Έχουμε προπονηθεί καλά, νιώθουμε γεμάτοι ενέργεια, διψάμε για τους πόντους, για τα Σάββατα, τις αγωνιστικές. Αφήνουμε αυτό το ματς, τώρα στρέφουμε το μυαλό μας στο παιχνίδι της Τετάρτης, ένα δύσκολο ματς στην έδρα μας το θέλουμε και θα πάμε να το χτυπήσουμε».

Βρίσκεστε εδώ: News Volley League - Champioship A1 Η Κηφισιά πήρε το... θρίλερ με τον Πήγασο Πολίχνης με 3-2 σετ