04-11-2013

Ο ΠΑΟΚ 3-1 τον ΠΑΟ στο Αιγίνιο

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα VolleyleagueΟΠΑΠ κατέκτησε ο ΠΑΟΚ και μάλιστα στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό που έγινε στην ουδέτερη έδρα του Αιγινίου (το PAOKSportsArena δεν έχει άδεια λειτουργίας).
Αντίθετα ο Παναθηναϊκός γνώρισε την τέταρτη ήττα του σε ισάριθμους αγώνες και έμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας χωρίς βαθμό. Ωστόσο, οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι σε πολλούς τομείς σε σχέση με προηγούμενες εμφανίσεις τους, γύρισαν το 3ο σετ και προηγήθηκαν στο 4ο σετ.

Αυτή ήταν και τέταρτη σερί νίκη για τον ΠΑΟΚ (δύο σε πρωτάθλημα, και δύο για το Cev Cup) που το Σάββατο αντιμετωπίζει μέσα στο γήπεδο του Ρέντη τον Ολυμπιακό.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν οι Νικηφορίδης, Μίλκοφ και Ντάμπουβιτς. Ο πρώτος μπήκε αλλαγή και με τα σερβίς του αλλά και τα μπλοκ του πήρε καθοριστικούς πόντους ειδικά στο 4ο σετ, ο δεύτερος ήταν αποτελεσματικός σε υποδοχή και επίθεση και ο Μαυροβούνιος πασαδόρος ήταν εξαιρετικός.

Σε έναν αγώνα που δεν έχριζε δάφνες ποιότητας η ομάδα του Στέλιου Καζάζη έπαιξε όσο χρειάζονταν για να πάρει το τρίποντο, παρουσιάζοντας πολλές μεταπτώσεις στην απόδοση της. Ο ΠΑΟΚ είχε μεγάλο όπλο το μπλοκ που του έδωσε 19 πόντους, έναντι 4 του Παναθηναϊκού.

Πιο συγκεκριμένα ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε εύκολα με 16-7 , κάπου εκεί χαλάρωσε και έδωσε την ευκαιρία στους πράσινους να τρέξουν ένα σερί 0-6 για το 16-13. Με όπλο το μπλοκ και κορυφαίο στην επίθεση τον Μίλκοφ ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 1-0 (25-23).

Πιο δύσκολα κύλησε το δεύτερο σετ με τους πράσινους να εκμεταλλεύονται τα λάθη των παικτών του ΠΑΟΚ και να μειώνουν σε 21-20. Ευτυχώς πιο αποτελεσματικοί στα κρίσιμα σημεία οι ασπρόμαυροι, και με τον Νικηφορίδη να αντικαθιστά επάξια τον Ποτότσνικ, πήραν το σετ 25-23.

Και αφού το πάθημα δεν έγινε μάθημα στο προηγούμενο σετ ο Παναθηναϊκός με πρώτο σκόρερ τον Μπέλλο και ρίσκο από τη γραμμή του σερβίς αλλά κυρίως εκμεταλλευόμενος τα λάθη του ΠΑΟΚ μείωσε σε 2-1 (27-25).

Εξίσου δύσκολα κύλησε και το τέταρτο σετ με τον ΠΑΟΚ να έχει από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα και τον Παναθηναϊκό να μην τον αφήνει να ξεφύγει μέχρι και το 21-18. Ευτυχώς κάπου εκεί οι παίκτες του Δικεφάλου σοβαρεύτηκαν και καθάρισαν το σετ 25-20 και μαζί και το ματς.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Δανιηλίδου

1ο σετ: 8-2, 16-7, 21-17, 25-23
2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 25-23
3ο σετ: 8-4, 16-15, 21-19, 25-27
4ο σετ: 7-8, 15-16, 21-18, 25-20

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από: 57 επιθέσεις, 4 άσσοι, 19 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 53 επιθέσεις, 3 άσσοι, 4 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων

Tα σετ: 3-1 (25-23, 25-23, 25-27, 25-20)

ΠΑΟΚ (Στέλιος Καζάζης): Παντακίδης 7π. (4/6 επ, 3 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 7 (4/6 επ, 3 μπλοκ), Ποτόσνικ 1 (0/2 επ, 1 ασσος, 57% υπ.), Μίλκοφ 23 (21/33 επ, 1 μπλοκ, 72% υπ), Ντάμποβιτς 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Τζελάτι 23 (18/41 επ, 5 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ. - 14% υπ., 14% άριστες υπ.), Πιπεργιάς, Νικοφορίδης 16 (8/16 επ, 3 άσσοι, 5 μπλοκ), Στίγγας 1 (1 μπλοκ).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Λάιος): Στιβαχτής 2π. (2/6 επ), Πενόλιο 14 (12/26 επ, 2 άσσοι, 50% υπ.), Αμορόσο 6 (6/10 επ), Μουρ 6 (5/12 επ, 1 μπλοκ), Μπέλος 21 (18/41 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καριπίδης 11 (10/25 επ, 1 μπλοκ, 56% υπ.) /  Κουρούπης (λ. - 76% υπ., 43% άριστες υπ.), Καπίρης, Μαδούρας, Πολυχρονιάδης.

Βρίσκεστε εδώ: News Volley League - Champioship A1 Π.Α.Ο.Κ. Ο ΠΑΟΚ 3-1 τον ΠΑΟ στο Αιγίνιο