09-04-2013

Νίκη Αιγινίου: Ανανέωσε την παραμονή

Η Νίκη Αιγινίου επικράτησε του Ηρακλή με 3-1 σετ στη Μίκρα και ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα που θα έχει στους άλλους δύο αγώνες στα πλέι άουτ (με Παναθηναϊκό στην Αθήνα και με Ηρακλή στο Αιγίνιο) εξασφάλισε την παραμονή της στην Volleyleague ΟΠΑΠ. Οι αγώνες των play out συνεχίζονται κανονικά.

Η Νίκη Αιγινίου είχε αποτελεσματικό σερβίς, παρουσιάστηκε περισσότερο προετοιμασμένη και πιο ψύχραιμη και με καλύτερη τακτική σε μπλοκ άμυνα είχε τον έλεγχο του αγώνα απέναντι στον Ηρακλή που ήταν νευρικός και με μεγάλα κενά στην υποδοχή λόγω της απουσίας του Παύλου Κουζούνη λόγω τραυματισμού. Το βαρύ φορτίο του λίμπερο κλήθηκε να σηκώσει ο νεαρός Αντώνης Σταυρακάκης που έκανε φιλότιμες προσπάθειες αλλά η τακτική της Νίκης στα σερβίς ήταν επάνω του. Μετά το αρχικό προβάδισμα του Ηρακλή με 8-7 η Νίκη έκανε πρώτο σερί με 3-0 χάρις τις επιθέσεις και τα μπλοκ του Γκεοργκίεφ ο ο οποίος έκανε εκπληκτική εμφάνιση. Η Νίκη μετά το 10-8 άνοιξε κι άλλο τη διαφορά στο σκορ και ξέφυγε με 18-13 κατακτώντας το 1ο σετ.

Στο 2ο σετ ο Κράβαρικ άλλαξε την περιστροφή, ξεκίνησε με πλεονέκτημα Τζιουμάκα στο σερβίς και μπήκε δυνατά οικοδομώντας διαφορά από την αρχή. Ο «γηραιός» από το +4 του 8-4 κράτησε τη διαφορά με τους Τζιουμάκα, Εφραιμίδη να σηκώνουν το βάρος της επίθεσης κι έτσι ήρθε η ισοφάριση 1-1 σετ.

Από το 3ο σετ η ψαλίδα των δύο ομάδων άνοιξε υπέρ της Νίκης που έδειξε διάρκεια με περισσότερες λύσεις σε όλους τους τομείς με αποτελεσματικό σερβίς και μπλοκ που μετά το 8-7 έκανε τη διαφορά και έφερε σερί 6-0 για το 16-8. Η διαφορά διατηρήθηκε για να κλείσει στο +10 με το τέλος του σετ.

Στο 4ο σετ ο Κράβαρικ έβαλε τον Εφραιμίδη διαγώνιο στη θέση του Τζιουμάκα αλλά δεν άλλαξε κάτι. Με καλή ψυχολογία και κυρίως καλό ρυθμό η Νίκη συνέχεια το παιχνίδι απέναντι στον Ηρακλή που εγκλωβίστηκε και έκανε ακόμα περισσότερα λάθη με αποτέλεσμα να μην απειλήσει για την ισοφάριση απογοητεύοντας τους οπαδούς του «γηραιού».

Η εξέλιξη του αγώνα...

1ο σετ: 8-7, 12-16, 15-21, 16-25

2ο σετ: 8-4, 16-11, 21-14, 25-21

3ο σετ: 6-8, 8-16, 13-21, 15-25

4ο σετ: 6-8, 13-16, 14-21, 20-25

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βασιλειάδης.

Τα σετ: 1-3 (16-25, 25-21, 15-25, 20-25)

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 2 άσσοι, 48 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου: 6 άσσοι, 43 επιθέσεις, 15 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κράβαρικ): Νοβοσέλατς 1 (1/2), Χατζηπαραδείσης 7 (6/9, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (5/10), Κουζούνης 9 (9/24, 91% υπ.), Εφραιμίδης 13 (10/23, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 73% υπ.), Τζιουμάκας 10 (10/30) / Σταυρακάκης (λ.-51% υπ. – 30% άριστες), Κολτσιάκης 7 (7/9, 50% υπ.), Κυπριανός 1 (1 άσσος), Σταυρακάκης.

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Παπαδημητρίου 12 (10/14, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 62% υπ.), Μακλάχλιν 13 (11/26, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 74% υπ.), Γάτσης 9 (4/11, 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Ντάμποβιτς 5 (1/2, 4 μπλοκ), Γκεοργκίερφ 19 (12/22, 6 μπλοκ, 1 άσσος), Ποτολίδης 6 (5/5, 1 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ. - 92% υπ.,85% άριστες), Παράσογλου.

«Μόνο με θαύμα...»

Ο προπονητής του Ηρακλή Αντρέι Κράβαρικ φανερά εκνευρισμένος δήλωσε:

«Πρώτη φορά ντρέπομαι που είμαι προπονητής σε αυτή την ομάδα. Δεν κάναμε απολύτως τίποτα. Μπράβο μόνο στον Σταυρακάκη που το πάλεψε παρά τα λάθη του. Πάμε να κάνουμε κάτι καλύτερο στον Παναθηναϊκό αλλά μόνο από τύχη έχουμε ελπίδες. Οποτε χρειάστηκε να πάρουμε ένα καθαρό τρίποντο δεν τα καταφέραμε. Μακάρι να γίνει ένα θαύμα και αυτή η ομάδα να σωθεί».

«Πετύχαμε το στόχο μας»

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Γιάννης Μέλκας δήλωσε:

«Ήρθαμε καλά προετοιμασμένοι στη Μίκρα. Οι αγώνες που δώσαμε με τον Παναθηναϊκό ήταν πιο καλά, πιο δυνατά και μας βοήθησαν. Εκμεταλευτήκαμε τα προβλήματα του Ηρακλή στην υποδοχή, κάναμε καλό σέρβις και στη συνέχεια μπλοκ – άμυνα και πήραμε τη νίκη. Ο Ηρακλής ήταν πιεσμένος και έκανε πολλά λάθη. Συγχαρητήρια στη διοίκηση και στον κόσμο του συλλόγου που όλοι μαζί βοήθησαν για να πετύχει η ομάδα τον στόχο της παραμονής. Θα συνεχίσουμε τις προπονήσεις και την δουλειά μας παρότι ολοκληρώσαμε το στόχο μας».

1η αγωνιστική - Σάββατο 6 Απριλίου 2013
Αιγινίου 19.00: Νίκη Αιγινίου – Παναθηναϊκός 3-2 (21-25, 26-24, 21-25, 25-21, 15-13)
Ρεπό ο Ηρακλής
2η αγωνιστική - Τρίτη 9 Απριλίου 2013
Ηρακλής - Νίκη Αιγινίου 1-3 (16-25, 25-21, 15-25, 20-25)
20.30: Ηρακλής - Παναθηναϊκός

Βρίσκεστε εδώ: News Volley League - Champioship A1 Νίκη Αιγινίου Νίκη Αιγινίου: Ανανέωσε την παραμονή