18-01-2014

Ο Άρης 3-1 τη Λαμία και «βλέπει» 4αδα

(2 votes)
Ο Άρης με όπλο την εμπειρία του αλλά και την έδρα του νίκησε τη Λαμία με 3-1 σετ και σημείωσε την 6η του νίκη στο πρωτάθλημα που τον ανέβασε στους 20 βαθμούς και μπροστά από τον ΠΑΟΚ στους 20 βαθμούς. Οι «κιτρινόμαυροι» συνεχίζουν την ανοδική τους πορεία και μπήκαν ακόμα και στο παιχνίδι της 4αδας.  Αντίθετα, η Λαμία 'δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που είχε στα δύο πρώτα σετ, έδειξε φανερά επηρεασμένη από την έλλειψη προετοιμασίας μετά τις μεταγραφικές αλλαγές.

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Κυριακίδη, Γκαρά αλλά και τον Παπαδημητρίου ο Άρης πήρε τη νίκη καταφέρνοντας μάλιστα μεγάλη ανατροπή στο 1ο σετ καθώς η Λαμία προηγήθηκε 16-11 και 20-15. Ακολούθησε σερί 3-0 για τον Άρη που μείωσε σε 20-18, αλλά η Λαμία άντεξε έχοντας προβάδισμα με 24-21. Κι ενώ όλα έδειχναν πως η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα θα κατακτούσε το σετ ο μαχητικός Άρης κατάφερε με φοβερές άμυνες να βγάλει κόντρα επιθέσεις, ενώ με δύο μπλοκ σε Ριζόπουλο και Όλιεμαν έγινε το 26-24.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ όπου η Λαμία προηγήθηκε 11-7 μετά από σερί 4-0 στο 7-7, κράτησε τη διαφορά μέχρι το 19-16 αλλά και πάλι ο Άρης κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια με προβάδισμα 22-21 και 24-23. Η Λαμία όμως κατάφερε να ισοφαρίσει και τελικά να πάρει το σετ με 26-24 κάνοντας σερί 3-0. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου διαιτητή Θέμελη το οποίο ολοκλήρωσε το σετ.

Επεισοδιακά ξεκίνησε και το 3ο σετ με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα στους διαιτητές για επίθεση του Κυριακίδη στο 10-8 αλλά και πάλι ο Άρης κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος του σετ.

Ίδια εικόνα με το 1ο σετ είχε και το 4ο σετ. Η Λαμία προηγήθηκε 16-10 και 19-13 αλλά... κατάφερε να χάσει το σετ και να μην οδηγήσει καν τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Με όπλο την άμυνα και το μπλοκ ο Άρης μείωσε τη διαφορά, ισοφάρισε 21-21, η Λαμία προηγήθηκε τελευταία φορά 22-21 αλλά ο Άρης τελείωσε τον αγώνα με 25-23.

Διαιτητές: Θεμελής, Βασιλειάδης

Η διακύμανση:
1ο σετ: 5-8, 11-16, 18-21, 26-24
2ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 24-26
3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-17, 25-20
4ο σετ: 3-8, 9-16, 18-21, 25-23

Τα σετ: 3-1 (26-24, 24-26, 25-20, 25-23)

* Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 3 άσσους, 54 επ, 13 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 55 επ, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλου

ΑΡΗΣ (Φίνος): Κυριακίδης 19 (16/25 επ, 3 μπλοκ, 91% υπ – 66% άριστες), Ντίνας 10 (5/9 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Παπαδημητρίου 9 (9/23 επ, 84% υπ – 52% άριστες), Χαριτωνίδης 4 (2/4 επ, 2 μπλοκ), Γάτσης 6 (5/8 επ, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 19 (14/39 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ – 92 υπ – 69% άριστες), Χατζηπαραδείσης 1 (επίθεση)

ΛΑΜΙΑ (Δεληκώστας): Βανς 9 (9/20 επ, 70% υπ – 50% άριστες), Όλιεμαν 16 (16/38 επ), Δημητριάδης 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Καββαδάς 13 (7/14 επ, 6 μπλοκ), Παπαδόπουλος 13 (7/14 επ, 6 μπλοκ), Ριζόπουλος 11 (14/33 επ, 2 άσσοι, 63% υπ – 44% άριστες) / Εφραιμίδης (λ – 68% υπ – 46% άριστες), Παπακυριακού 1 (επίθεση), Καρβούνης, Μητρόπουλος.

«Δώρο στον Θανάση»

Ο προπονητής του Άρη Σπύρος Φίνος τόνισε: «Όπως είχαμε πει έγινε ένα σκληρό παιχνίδι απέναντι σε μία ομάδα που παλεύει μέχρι και τον τελευταίο πόντο. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, στον κόσμο που ήταν καταπληκτικός και στους συνεργάτες μου Αντώνη Παπαδόπουλο και Νίκο Γκιόση».

Από την πλευρά του ο Θάνος Ντίνας που πήρε το καλύτερο δώρο για την ονομαστική του εορτή από τους συμπαίκτες του, είπε: «Συγχαρητήρια σε όλους τους συμπαίκτες μου για την καθαρή νίκη. Τους ευχαριστώ πολύ για το δώρο που μου έκαναν. Θα πρέπει όμως να προσέξουμε στη συνέχεια του πρωταθλήματος να μην κάνουμε τόσο μεγάλες κοιλίες στη διάρκεια των σετ».

Ο Κυριάκος Τσοπάνογλου, δήλωσε: «Πετύχαμε το στόχο μας που ήταν μία καθαρή νίκη. Στο δεύτερο σετ κάναμε δύο λάθη στο τελείωμά του είχε ως αποτέλεσμα και την απώλεια του σετ. Πήραμε όμως αυτό που θέλαμε και επικεντρωνόμαστε στα δύο κρίσιμα παιχνίδια που ακολουθούν με Σύρο για το πρωτάθλημα και με Εθνικό για το Κύπελλο. Ευχαριστούμε πολύ τον κόσμο για τη στήριξή του και θέλουμε να συνεχίσει να μας στηρίζει τόσο δυναμικά και στη συνέχεια».

«Όχι δικαιολογίες»

O προπονητής της Λαμίας Κώστας Δεληκώστας είπε: «Ήταν κομβικό το παιχνίδι. Αν κερδίζαμε θα πηγαίναμε για ψηλά αλλά τώρα πρέπει να νικήσουμε την Παναχαϊκή. Χάσαμε μέσα από τα χέρια μας και αδικαιολόγητα το 1ο και το 4ο σετ. Πρέπει να κοιτάξουμε τα λάθη μας και δεν χρειάζονται δικαιολογίες»
Βρίσκεστε εδώ: News Volley League - Champioship A1 Άρης Α.Σ. Ο Άρης 3-1 τη Λαμία και «βλέπει» 4αδα